Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ναι δίνεις 1300€ για να έχεις μόλις 2x επιδόσεις από την κονσόλα των 500€ του 2020. Με το PS5 pro να βγαίνει μέσα στο έτος με ίδιες επιδόσεις.

Γιατί αν το δεις έτσι, και το 2016 έπαιρνες i5 6400 + rx 480 8gb για ίδιες/καλύτερες επιδόσεις με το PS4 pro, με πολύ λιγότερα από 1300€.

Γενικά φαίνεται το PC gaming απλά να μετατρέπεται σιγά σιγά σε αποκλειστικό χόμπι των enthusiast/hardcore gamers, αν σε ενδιαφέρουν ΑΑΑ τίτλοι. Όλο και λιγότερη αξία έχει για τον μπάτζετ PC gamer. Οι ίδιες οι AMD/nvidia σπρώχνουν στο λεγόμενο "PC master race".

άλλο τα 1300 το 2016 και άλλο τώρα, λόγω του πληθωρισμού. Πάντα για ΑΑΑ με όλα maxed ήθελες ακριβό pc πάντως. Δεν είναι καινούργιο αυτό.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, just_a_dude said:

και παλιά δεν έτρεχες 720p upscaled σε κονσόλα. και οι κονσόλες gtp είναι σε δύναμη. Το CP77 με PT είναι φάση Crysis. Ούτε το crysis μπορούσες να το τρέχεις με το hardware της εποχής. Στην γενική περίπτωση θες γύρω στο 500-550 για 1440p, και δεν θέλουν όλα τα game upscale.

Σκέψου σήμερα μπορείς να φτιάξεις PC με Ryzen 7600+7800XT με 1200-1300 ευρώ που είναι x2 σε power από το PS5. Άρα ουσιαστικά δίνεις 200-300 ευρώ παραπάνω για το PC αναλογικά, αλλά έχεις ολόκληρο PC όχι απλά ένα κουτί για να παίζεις παιχνίδια στον καναπέ. Που αυτά τα 200-300 στην τελική είναι λιγότερα γιατί τα games στο PC είναι γενικά πιο φθηνά.

Σίγουρα έχουν αυξηθεί οι τιμές, αλλά τα πράγματα δεν είναι τραγικά, ούτε και καλά φυσικά. Στα 300 ευρώ είναι λίγο σαπίλα βέβαια. Αλλά σίγουρα το pc gaming δεν πεθαίνει.

Μόνο 72% καλύτερη είναι η 7800xt από το PS5. Το PS5 500 δεν κάνει; Επίσης έχουν περάσει 3.5 χρόνια από όταν βγήκε το PS5, μέχρι τώρα έπρεπε εύκολα να το φτάνεις σε παρόμοια λεφτά.

15 minutes ago, just_a_dude said:

άλλο τα 1300 το 2016 και άλλο τώρα, λόγω του πληθωρισμού. Πάντα για ΑΑΑ με όλα maxed ήθελες ακριβό pc πάντως. Δεν είναι καινούργιο αυτό.

Παλιά όμως με 600 έπαιρνες την καλύτερη δυνατή κάρτα που άντεξε 8 χρόνια για 1440p 60. Τώρα η 7800xt μου πιστεύω 3, άντε 4 χρόνια να κάνει 1440p 60 (χωρίς καν RT) σε παρόμοια λεφτά χωρίς upscaling. Που υποτίθεται τα resolutions πρέπει να αυξάνονται τώρα.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Μόνο 72% καλύτερη είναι η 7800xt από το PS5. Το PS5 500 δεν κάνει; Επίσης έχουν περάσει 3.5 χρόνια από όταν βγήκε το PS5, μέχρι τώρα έπρεπε εύκολα να το φτάνεις σε παρόμοια λεφτά.

Παλιά όμως με 600 έπαιρνες την καλύτερη δυνατή κάρτα που άντεξε 8 χρόνια για 1440p 60. Τώρα η 7800xt μου πιστεύω 3, άντε 4 χρόνια να κάνει 1440p 60 (χωρίς καν RT). Που υποτίθεται τα resolutions πρέπει να αυξάνονται τώρα.

ναι οκ, fair enough.

Απλά θέλω να πω ότι δεν έχουμε σημάδια ότι το pc gaming πεθαίνει. Τα games του PS5 έρχονται στο PC, βγαίνουν κανονικά νέα games συνέχεια, κτλ. Ότι έχει γίνει πιο ακριβό ναι ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, just_a_dude said:

ναι οκ, fair enough.

Απλά θέλω να πω ότι δεν έχουμε σημάδια ότι το pc gaming πεθαίνει. Τα games του PS5 έρχονται στο PC, βγαίνουν κανονικά νέα games συνέχεια, κτλ. Ότι έχει γίνει πιο ακριβό ναι ισχύει.

Για μένα έτσι όπως βγαίνουν τα PC ports δείχνει πως τα studios δεν τους δίνουν προτεραιότητα επειδή δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες σε σχέση με τις κονσόλες. Αν είχαν το playerbase του PS5 να δεις πως θα βρίσκανε χρόνο και τρόπους για optimizations. Βέβαια πάντα υπήρχε αυτό το θέμα αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει χειροτερεύσει πολύ κατά τη γνώμη μου.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Για μένα έτσι όπως βγαίνουν τα PC ports δείχνει πως τα studios δεν τους δίνουν προτεραιότητα επειδή δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες σε σχέση με τις κονσόλες. Αν είχαν το playerbase του PS5 να δεις πως θα βρίσκανε χρόνο και τρόπους για optimizations. Βέβαια πάντα υπήρχε αυτό το θέμα αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει χειροτερεύσει πολύ κατά τη γνώμη μου.

μα αφού ούτε στο PS5 παίζουν καλά τα games. Τα 60fps modes είναι με FSR Performance ακόμη και σε games που δεν έχουν RT. Το optimization νομίζω το έχουν παρατήσει πιο πολύ επειδή υπάρχει το upscale παρά επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί pc gamers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, just_a_dude said:

μα αφού ούτε στο PS5 παίζουν καλά τα games. Τα 60fps modes είναι με FSR Performance ακόμη και σε games που δεν έχουν RT. Το optimization νομίζω το έχουν παρατήσει πιο πολύ επειδή υπάρχει το upscale παρά επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί pc gamers.

Στο PS5 δεν έχει stutter compilation ούτε θέλουν 32gb ram τα παιχνίδια, ούτε κάνουν τόσο stuttering τα UE4/UE5 παιχνίδια. Επίσης το RT του Cyberpunk είναι 40% καλύτερο στο PS5 από την αντίστοιχη AMD κάρτα. Παρόμοια κατάσταση και με το RT του Spiderman.

Γενικά κάνουν πολλά console exclusive optimizations που μετά δεν κάθονται να τα βάλουν και στο PC. Σε λέει έχε 3080 αλλιώς γ*****υ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Στο PS5 δεν έχει stutter compilation ούτε θέλουν 32gb ram τα παιχνίδια, ούτε κάνουν τόσο stuttering τα UE4/UE5 παιχνίδια. Επίσης το RT του Cyberpunk είναι 40% καλύτερο στο PS5 από την αντίστοιχη AMD κάρτα. Παρόμοια κατάσταση και με το RT του Spiderman.

Γενικά κάνουν πολλά console exclusive optimizations που μετά δεν κάθονται να τα βάλουν και στο PC. Σε λέει έχε 3080 αλλιώς γ*****υ.

Και στο PS5 έχει stutter comp σε κάποια games, απλά στο PC έχει σε περισσότερα (κυρίως λόγω Unreal). Ούτε στο PC χρειάζεται 32GB αν βάλεις PS5 settings, που ακόμη και όλα τέρμα να τα βάλεις πολύ σπάνια βλέπω πάνω από 16GB (που είναι και PC έτσι και τρέχουν και άλλα πράγματα από πίσω). Έκανε μια σύγκριση το DF με PS5 vs 6700 που έχουν την ίδια δύναμη και σε κάποια βγήκε καλύτερη η 6700, σε άλλα ίδια και σε άλλα καλύτερο το PS5. Απλά εδώ έχουμε την τάση να συγκρίνουμε τις κονσόλες με τα τέρμα δεξιά του PC. Αν βάλεις κονσολοsettings δεν θες 3080. Δεν κάνει κάτι μαγικό το PS5, απλά τρέχει σε χαμηλότερα settings, με locked fps και dynamic res.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, just_a_dude said:

Και στο PS5 έχει stutter comp σε κάποια games, απλά στο PC έχει σε περισσότερα (κυρίως λόγω Unreal). Ούτε στο PC χρειάζεται 32GB αν βάλεις PS5 settings, που ακόμη και όλα τέρμα να τα βάλεις πολύ σπάνια βλέπω πάνω από 16GB (που είναι και PC έτσι και τρέχουν και άλλα πράγματα από πίσω). Έκανε μια σύγκριση το DF με PS5 vs 6700 που έχουν την ίδια δύναμη και σε κάποια βγήκε καλύτερη η 6700, σε άλλα ίδια και σε άλλα καλύτερο το PS5. Απλά εδώ έχουμε την τάση να συγκρίνουμε τις κονσόλες με τα τέρμα δεξιά του PC. Αν βάλεις κονσολοsettings δεν θες 3080. Δεν κάνει κάτι μαγικό το PS5, απλά τρέχει σε χαμηλότερα settings, με locked fps και dynamic res.

Το PS5 έχει precompiled shaders οπότε δεν έχει shader compilation stutter, μόνο traversal stutter. Επίσης στα Jedi Survivor και Hogwarts το PS5 έτρεχε με ελάχιστο stuttering ενώ στο PC δεν παίζονται χωρίς frame gen. Δες το βίντεο του DF για το Hogwarts Legacy PC vs consoles. Υπάρχει τεράστια διαφορά. Και στο Survivor τα ίδια μετά από μερικά patches.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Το PS5 έχει precompiled shaders. Επίσης στα Jedi Survivor και Hogwarts το PS5 έτρεχε με ελάχιστο stuttering ενώ στο PC δεν παίζονται χωρίς frame gen. Δες το βίντεο του DF για το Hogwarts Legacy PC vs consoles. Υπάρχει τεράστια διαφορά. Και στο Survivor τα ίδια μετά από μερικά patches.

Σάπια UE4 στο PC όντως. Αυτό δεν είναι καινούργιο όμως, και πριν 5 χρόνια γινόταν αυτό. Δεν σημαίνει ότι πεθαίνει το pc gaming, εκεί θέλω να καταλήξω.

Το Survivor στις κονσόλες τρέχει 540p internal. Γι' αυτό λέω είναι απλά ότι κάποια studios τα ξύνουν ή είναι άμπαλοι. Δεν πεθαίνει το pc gaming.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, just_a_dude said:

Σάπια UE4 στο PC όντως. Αυτό δεν είναι καινούργιο όμως, και πριν 5 χρόνια γινόταν αυτό. Δεν σημαίνει ότι πεθαίνει το pc gaming, εκεί θέλω να καταλήξω.

Το Survivor στις κονσόλες τρέχει 540p internal. Γι' αυτό λέω είναι απλά ότι κάποια studios τα ξύνουν ή είναι άμπαλοι. Δεν πεθαίνει το pc gaming.

Δεν ξέρω ρε συ, εγώ δεν θυμάμαι σχεδόν κάθε port να έχει stuttering. Επίσης το Suicide Squad και το Gotham Knights που τα βάζεις. Και αυτά είναι ΟΚ στο PS5 αλλά δεν παίζονται στο PC. Τα stutters είναι από τον επεξεργαστή στο PC, όχι τη κάρτα γραφικών, οπότε και να ρίξεις το εσωτερικό resolution δεν βοηθάει, άρα δεν έχει σχέση πόσο χαμηλό είναι το εσωτερικό resolution στις κονσόλες.

Ακόμα και το Witcher 3 remaster έχει τεράστια stutters στο PC στις πόλεις λόγω CPU ενώ στις κονσόλες είναι σχετικά ΟΚ. Ή το Starfield που έτρεχε απαίσια, δεν είχε DLSS, ultrawide support ή FOV. Δεν τους νοιάζει το PC επειδή δεν έχει αρκετούς παίκτες πια για να αξίζει τη δουλειά για να γίνει το απαραίτητο optimization.

Εμένα με είχε ενοχλήσει και το Battlefield 2042. Νερό έτρεχε στις κονσόλες στο release ενώ στο PC ήθελε 9900k για να έχει πάνω από 100 fps με low settings. Σε σύγκριση τα Battlefield 1 και 5 είναι πολύ πιο όμορφα και πιάνουν διπλάσια fps στα ίδια settings. Ένα χρόνο τους πήρε να φτιάξουν το Battlefield 2042 στο PC, ενώ υποτίθεται το Battlefield είναι PC-centric franchise.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δεν ξέρω ρε συ, εγώ δεν θυμάμαι σχεδόν κάθε port να έχει stuttering. Επίσης το Suicide Squad και το Gotham Knights που τα βάζεις. Και αυτά είναι ΟΚ στο PS5 αλλά δεν παίζονται στο PC. Τα stutters είναι από τον επεξεργαστή στο PC, όχι τη κάρτα γραφικών, οπότε και να ρίξεις το εσωτερικό resolution δεν βοηθάει, άρα δεν έχει σχέση πόσο χαμηλό είναι το εσωτερικό resolution στις κονσόλες.

Ακόμα και το Witcher 3 remaster έχει τεράστια stutters στο PC στις πόλεις λόγω CPU ενώ στις κονσόλες είναι σχετικά ΟΚ. Ή το Starfield που έτρεχε απαίσια, δεν είχε DLSS, ultrawide support ή FOV. Δεν τους νοιάζει το PC επειδή δεν έχει αρκετούς παίκτες πια για να αξίζει τη δουλειά για να γίνει το απαραίτητο optimization.

Απλά το "πεθαίνει το pc gaming" μου φαίνεται υπερβολή. Τα stutters είναι λόγω UE4 κατά 90%, οι in-house engines τρέχουν μια χαρά. ίσως κάποια να θέλουν 2-3 patches, αλλά ούτε στις κονσόλες είναι τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, just_a_dude said:

Απλά το "πεθαίνει το pc gaming" μου φαίνεται υπερβολή. Τα stutters είναι λόγω UE4 κατά 90%, οι in-house engines τρέχουν μια χαρά. ίσως κάποια να θέλουν 2-3 patches, αλλά ούτε στις κονσόλες είναι τέλεια.

Καλά δεν πεθαίνει εννοείται, είναι σε καθοδική πορεία, ενώ οι κονσόλες είναι σε φοβερά ανοδική πορεία.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες η κουβέντα έχει ξεφύγει ξεκίνησε από το ότι το pc gaming πέθαινε και μιλάτε για stutters και αναλύσεις..

το ότι ο κόσμος δεν αγοράζει το πιο ακριβό HW δε σημαίνει ότι το pc πεθαίνει.. αυτή τη στιγμή μονο counter παίζουν 1.200.000 άτομα, αν πέθαινε το pc δε θα καθόταν η sony να κάνει ανακοινώσεις και να βγάζει τα παιχνίδια στο pc ούτε θα ετοίμαζε το PSVR2 σε πεθαμένη πλατφόρμα αλλα κάνει ένα καρο πωλήσεις...

επίσης δε μπορείς να συγκρίνεις την τιμή του ps5 με ένα pc γιατί το ένα κάνει ένα πράγμα ενώ το άλλο είναι ελβετικός σουγιάς οποιο σπίτι ξέρω έχει τουλάχιστον ένα pc με τη μορφή επιτραπέζιου η laptop... ps5 δε ξέρω κανένα από τον περίγυρο μου

ο Γιάννης λέει το εξής απλό αν πάρεις μια 6700xt που έχει 300-350 έχει μια καλύτερη gpu από ps5, βάλε αλλα 500 όλα τα αλλα (που ούτως η άλλως θες ένα pc) έχεις ένα έτοιμο pc καλύτερο από ps5... μονο epic store να βάλεις με τόσα παιχνίδια που δίνει τσάμπα άπατο το ps5 μπροστά του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...