Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Περασα στο rdr2 το reshade και εβαλα καποια effects που ηθελα ,αλλα μετα απο λιγο επεσε πολυ η αποδοση στο παιχνιδι με την καρτα να καθεται στην ουσια και στο Log μου βγαζει αυτο ,εχει κανεις ιδεα ?

2024-02-11164708.png.7b5ddaae7fa34614df97fba629ebe808.png

Ναι ρε το έχω ξαναδεί αυτό το μήνυμα.

Απλό σου λέει να πουλήσεις 7800χτ και να πας σε 4070ti super😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Περασα στο rdr2 το reshade και εβαλα καποια effects που ηθελα ,αλλα μετα απο λιγο επεσε πολυ η αποδοση στο παιχνιδι με την καρτα να καθεται στην ουσια και στο Log μου βγαζει αυτο ,εχει κανεις ιδεα ?

2024-02-11164708.png.7b5ddaae7fa34614df97fba629ebe808.png

Το ρισειντ το έβαλες με το πρόγραμμα για VULKAN??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Το ρισειντ το έβαλες με το πρόγραμμα για VULKAN??

ναι, ωστοσο δουλευει και σε dx12 που το γυρισα μετα ,βασικα στο dx12 παιζει κομπλε χωρις να το εχω επιλεξει οταν εκανα στην εγκατασταση στo reshade. Απλα στο dx12 νομιζω εχω λιγοτερα fps  στο παιχνιδι σε σχεση με το vulcan.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ναι, ωστοσο δουλευει και σε dx12 που το γυρισα μετα ,βασικα στο dx12 παιζει κομπλε χωρις να το εχω επιλεξει οταν εκανα στην εγκατασταση στo reshade. Απλα στο dx12 νομιζω εχω λιγοτερα fps  στο παιχνιδι σε σχεση με το vulcan.

Ναι, νομίζω με βουλκαν είναι λιγότερα τα φρειμς. Ποιο ρισειντ εβαλες? Πρόσφατα έβαλα και εγώ ένα

https://www.nexusmods.com/reddeadredemption2/mods/192

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ναι, νομίζω με βουλκαν είναι λιγότερα τα φρειμς. Ποιο ρισειντ εβαλες? Πρόσφατα έβαλα και εγώ ένα

https://www.nexusmods.com/reddeadredemption2/mods/192

δεν περασα καποιο ετοιμο ,μονος μου εκανα καποιες επιλογες που μου αρεσαν ,lumen ,hdr και 2-3 αλλα ,αλλα και ενω τα βγαζω δεν αλλαζει το Perfοrmance  ,η καρτα μενει στο 70-80% και δεν πιανει το 60αρι του Vsync ,θα κανω Uninstall μια το reshade να δω αν φτιαχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7800-xt-available-at-e499-in-germany-rx-7900-at-e699

 

Πολλές μειώσεις ακούω στο mid range, το επόμενο 2-3μηνο θα είναι ενδιαφέρον, δλδ αρκετός χρόνος για να έρθουν ακόμα και εδώ -αν είναι μόνιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Ναι, νομίζω με βουλκαν είναι λιγότερα τα φρειμς. Ποιο ρισειντ εβαλες? Πρόσφατα έβαλα και εγώ ένα

https://www.nexusmods.com/reddeadredemption2/mods/192

περισσοτερα fps εχεις στο vulcan νομιζω ,ξανα περασα το reshade και εστρωσε ,αυτα εχω βαλει αλλα ειναι και αναλογα με τι ρυθ,ισεις εχεις στην οθονη , γενικα το παιχνιδι με το reshade γινεται καλυτερο απο πολλα καινουρια παιχνιδια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

περισσοτερα fps εχεις στο vulcan νομιζω ,ξανα περασα το reshade και εστρωσε ,αυτα εχω βαλει αλλα ειναι και αναλογα με τι ρυθ,ισεις εχεις στην οθονη , γενικα το παιχνιδι με το reshade γινεται καλυτερο απο πολλα καινουρια παιχνιδια.

 

Καλα το συγκεκριμένο και vanila χωρίς reshade είναι καλύτερο από πολλά καινούργια παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

περισσοτερα fps εχεις στο vulcan νομιζω ,ξανα περασα το reshade και εστρωσε ,αυτα εχω βαλει αλλα ειναι και αναλογα με τι ρυθ,ισεις εχεις στην οθονη , γενικα το παιχνιδι με το reshade γινεται καλυτερο απο πολλα καινουρια παιχνιδια.

 

Το Vulkan είναι πολύ καλύτερο στο RDR2 για τις AMD κάρτες. Έχει πολύ περισσότερα fps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Ως APU πολύ καλός αλλά πρέπει να πέσει η τιμή του. Στα ίδια λεφτά παίρνεις rx 6600 με 12400f / 5600 και έχεις πολλή καλύτερη εμπειρία σε gaming. Αν θες ντε και καλά ΑΜ5 ο συνδυασμός 7500f ή 7600 με rx 6600 κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά είναι επίσης πολλή καλύτερη επιλογή για gaming. Μόνο για mini pc έχει νόημα για εμένα (στυλ deskmini).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το είδα αυτό, λέει πως έχει bug η μηχανή του RDR2 με mods:

Όταν βάζεις mods μειώνονται τα spawns των ζώων, κάρων και τραίνων. Επίσης τα τραίνα, κάρα, κτλ είναι άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, fotaras76 said:

Ως APU πολύ καλός αλλά πρέπει να πέσει η τιμή του. Στα ίδια λεφτά παίρνεις rx 6600 με 12400f / 5600 και έχεις πολλή καλύτερη εμπειρία σε gaming. Αν θες ντε και καλά ΑΜ5 ο συνδυασμός 7500f ή 7600 με rx 6600 κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά είναι επίσης πολλή καλύτερη επιλογή για gaming. Μόνο για mini pc έχει νόημα για εμένα (στυλ deskmini).

Το βλέπετε λάθος,   ο 8700G απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν έναν επεξεργαστή με τις CPU επιδόσεις του 8700G που ειναι αρκετα κοντα στον 7700Χ αλλα και με αρκετα καλύτερη iGPU να μπορούν να παίζουν και παιχνίδια.  Αυτήν την στιγμή για να έχεις τις ίδιες επιδόσεις του 8700G σε CPU και GPU  θα πρέπει να δόσεις  παραπάνω λεφτά , κανένας άλλος συνδυασμός CPU + GPU δεν δίνει τις ίδιες επιδόσεις CPU και GPU  στα ιδία λεφτά.

Παράδειγμα,  

Στα ίδια λεφτά είναι ο 7700Χ, ίδιες επιδόσεις σε CPU αλλά χάνει σε iGPU. Αν προσθέσεις dGPU για να φτάσεις τον 8700G  θα ανεβάσεις το κόστος, την κατανάλωση και το θερμικό φορτίο παραπάνω από τον 8700G.  

Τιμές από Skroutz

7700 = 335 ευρώ

RX6400 = 120 ευρώ

Σύνολο = 455 ευρώ

 

8700G = 339 ευρώ

 

Επίσης περίπου ίδιες CPU επιδόσεις με τον 8700έχει ο 13400 αν και ειναι πισω  , αλλά ο 8700G έχει πολύ καλύτερο iGPU. Αν προσθέσεις dGPU για να φτάσεις τον 8700G  θα ανεβάσεις το κόστος, την κατανάλωση και το θερμικό φορτίο παραπάνω από τον 8700G.

 

Τιμές από Skroutz

13400F = 218 ευρώ

RX6400 = 120 ευρώ

Σύνολο = 348 ευρώ

 

8700G = 339 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aten-Ra Συμφωνώ ότι στα 339 δεν υπάρχουν καλύτερες επιλογές για όποιον έχει σαν απαραίτητη προϋπόθεση να πάρει ένα τόσο γρήγορο CPU.

Εκεί που αρχίζω όμως να αμφισβητώ το value είναι όταν σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι θα δώσουν πάνω από 700 για ολοκληρωμένο σύστημα με τον 8700G ενώ με 100 ευρώ (15%) ακόμα θα μπορούσαν να πάρουν π.χ. 7600X* + RX6600 που σου επιτρέπει να παίξεις πολύ περισσότερα παιχνίδια.

*Είναι 10% πίσω στο MT ο 7600X από τον 7800G αλλά 10% μπροστά στο ST και με διπλάσια L3, εγώ θα τον προτιμούσα.

Btw στα workloads που με ενδιαφέρουν ο 7700X είναι 20%+ μπροστά από τον 8700G, ίσως σε άλλα workloads να είναι πιο κοντά.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, elpenor said:

 

Εκεί που αρχίζω όμως να αμφισβητώ το value είναι όταν σκέφτομαι ότι οι περισσότεροι θα δώσουν πάνω από 700 για ολοκληρωμένο σύστημα με τον 8700G ενώ με 100 ευρώ (15%) ακόμα θα μπορούσαν να πάρουν π.χ. 7600X* + RX6600 που σου επιτρέπει να παίξεις πολύ περισσότερα παιχνίδια.

 

Κοίτα τι θα κάνω και θα καταλάβεις ότι αυτό το πράγμα  είναι λάθος  αλλά το κάνουν πολλοί όταν μιλάνε για APU.

Αντί να πάρω τον 7600 + 6600 με τα ίδια λεφτά θα πάρω τον 12400 F και μια 4060 και θα είμαι ακόμα καλύτερα για Gaming. Θέλεις να το κάνω και διαφορετικά, αντί για τα παραπάνω,  μπορώ να βάλω τον 12100F και με λίγα έχτρα ακόμα να πάρω μια 7700ΧΤ.  Στο σύνολο θα μου βγει ελάχιστα παραπάνω από τον συνδυασμό 7600 + 6600 η 12400 + 4060 αλλά θα έχω πολύ καλύτερο Gaming.

Όπως καταλαβαίνεις το να μιλάμε μόνο για Gaming αναιρεί τον λόγο ύπαρξης καλών επεξεργαστών όπως ο 7600/7700/13600/κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...