Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Είσαι κακούλης.

Όπως κάνω με το fr3 mod στο TW3 με 6άρα κάρτα, όπου με "dlss" έχω καλό αποτέλεσμα και με "dlss"+AFMF έχω γαμάτο αποτέλεσμα, εντελώς stutter free.

Είμαι πιο κακούλης.

Κάτσε ρε για να δουλέψει το afmf σωστά από adrenaline κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχεις fsr κλειστό in game.Τελικα ισχύει?

Εγώ ανοίγω μόνο το afmf από adrenaline 

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Θα έβαζα game pass να το τσεκαρω και εγώ που είμαι ψείρας αλλά δεν έχω τι άλλο να παίξω από το game pass :P

Starfield 😆

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Νομίζω δεν υπάρχει στο game pass το fsr 3. Προς το παρόν είναι μόνο στο beta του Steam.

Μόλις μπει και το pass θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Xωρις optical flow accelelator ? Πως γενειν αυτο ?

Πάντως μέχρι στιγμής όλες οι υλοποιήσεις FSR3 είναι χειρότερες του DLSS3. Οπότε είτε όντως το optical flow κάνει δουλειά είτε δεν χρειάζεται optical flow και μας κοροϊδεύει ο πετσινος, αλλά σε αυτή την περίπτωση το FSR3 θα έπρεπε να ήταν το ίδιο καλό. Τα ίδια και για το upscaling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Κάτσε ρε για να δουλέψει το afmf σωστά από adrenaline κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχεις fsr κλειστό in game.Τελικα ισχύει?

Εγώ ανοίγω μόνο το afmf από adrenaline 

Γιατί να είναι κλειστό το fsr? Δεν το έχω προσέξει κάπου, να σου πω την αλήθεια (αν και έχω κάνει ελάχιστες δοκιμές, δεν έχω προλάβει να κάτσω υπολογιστή για χάζεμα παρά ελάχιστα τις τελευταίες 2 εβδομάδες).

Δες εδώ,

 

και το αμέσως από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Γιατί να είναι κλειστό το fsr? Δεν το έχω προσέξει κάπου, να σου πω την αλήθεια (αν και έχω κάνει ελάχιστες δοκιμές, δεν έχω προλάβει να κάτσω υπολογιστή για χάζεμα παρά ελάχιστα τις τελευταίες 2 εβδομάδες).

Δες εδώ,

 

και το αμέσως από πάνω.

Όχι ρε μιλάω για περίπτωση χωρίς fsr3 mod.

Απλά το game να έχει οφισαλ fsr/fsr2 ,εάν δεν κάνω λάθος όταν αφήσεις το mouse επάνω στην επιλογή του afmf σου λέει ότι για να δουλέψει σωστά πρέπει να το έχεις κλειστό fsr in game.

Σε όσα έχω έχω δοκιμάσει με τον παραπάνω τρόπο παίζει κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Αν έχει official FSR3 γιατί να βάλεις από τον driver; Το in-game σίγουρα θα είναι καλύτερο.

Όχι ρε για official.Εαν έχεις οφισιαλ 3 εννοείται ότι αυτό βάζεις χωρίς afmf.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Θα έβαζα game pass να το τσεκαρω και εγώ που είμαι ψείρας αλλά δεν έχω τι άλλο να παίξω από το game pass :P

Χωρίς να έχω κάνει εξονυχιστικό έλεγχο , ούτε έπαιξα σε καμία βαριά σκηνή να έχει πιστολίδια κτλπ, αν μου το άλλαζε κανείς χωρίς να το δω δε θα έπαιρνα χαμπάρι ..η μόνη διαφορα που είδα ήταν στο overlay τις nvidia το dlss3 είχε πιο πολύ latency αλλά χωρίς να το καταλαβαίνω την ώρα που παίζω … 

τωρα τι να πω αν σε άλλες φάσεις έχει stutters δεν ξέρω , αυτό που είδα ήταν πολύ καλό πάντως 

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Όχι ρε μιλάω για περίπτωση χωρίς fsr3 mod.

Απλά το game να έχει οφισαλ fsr/fsr2 ,εάν δεν κάνω λάθος όταν αφήσεις το mouse επάνω στην επιλογή του afmf σου λέει ότι για να δουλέψει σωστά πρέπει να το έχεις κλειστό fsr in game.

Σε όσα έχω έχω δοκιμάσει με τον παραπάνω τρόπο παίζει κομπλέ.

Περίμενε μπρε, έχεις μπερδευτεί.

Το FSR3 είναι FSR2+AFMF σε ingame  level, όπως το DLSS2+FG. Aν έχεις FSR3, βάζεις αυτό. Αν έχεις FSR/2 χωρίς ingame FSR3, μπορείς να βάλεις AFMF, αλλά το αποτέλεσμα είναι από ok...ish έως πτωχό. Αν έχεις κανονικά FSR3, δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις AFMF (που είναι driver  level FG και πάσχει/σπάει στις γρήγορες αλλαγές κίνησης).

Εγώ πριν ανέφερα για το mod, που παίζει στην κάρτα μου χωρίς optical flow και λοιπές πράσινες φίφες, ενώ αν βάλω επιπλέον και το AFMF, το τελικό αποτέλεσμα δείχνει ανέλπιστα καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Περίμενε μπρε, έχεις μπερδευτεί.

Το FSR3 είναι FSR2+AFMF σε ingame  level, όπως το DLSS2+FG. Aν έχεις FSR3, βάζεις αυτό. Αν έχεις FSR/2 χωρίς ingame FSR3, μπορείς να βάλεις AFMF, αλλά το αποτέλεσμα είναι από ok...ish έως πτωχό. Αν έχεις κανονικά FSR3, δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις AFMF (που είναι driver  level FG και πάσχει/σπάει στις γρήγορες αλλαγές κίνησης).

Εγώ πριν ανέφερα για το mod, που παίζει στην κάρτα μου χωρίς optical flow και λοιπές πράσινες φίφες, ενώ αν βάλω επιπλέον και το AFMF, το τελικό αποτέλεσμα δείχνει ανέλπιστα καλό.

Είσαι αρχηγός Πετραν!

 

Τώρα το έπιασα οπότε για σωστό συνδυασμό afmf βάζουμε in game fsr2 k afmf driver.

Για fsr3 official το βάζουμε μόνο του χωρίς afmf..

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Χωρίς να έχω κάνει εξονυχιστικό έλεγχο , ούτε έπαιξα σε καμία βαριά σκηνή να έχει πιστολίδια κτλπ, αν μου το άλλαζε κανείς χωρίς να το δω δε θα έπαιρνα χαμπάρι ..η μόνη διαφορα που είδα ήταν στο overlay τις nvidia το dlss3 είχε πιο πολύ lag αλλά χωρίς να το καταλαβαίνω την ώρα που παίζω … 

τωρα τι να πω αν σε άλλες φάσεις έχει stutters δεν ξέρω , αυτό που είδα ήταν πολύ καλό πάντως 

ναι το frame gen γενικά είναι καλό, απλά τρως στη μάπα το upscaling του fsr που σε 4Κ είναι πιο καλό και ίσως δεν καταλαβαίνεις τόσο διαφορά από το DLSS, αλλά σε 1440p φαίνεται η διαφορά στο upscaling. Το frame gen στο Avatar έχει tearing στην άκρη ακόμη και με force vsync από το panel και γενικά η εικόνα δεν είναι τόσο smooth όταν γυρνάς την κάμερα, ενώ στο DLSS3 είναι μια χαρά.

Γενικά ισχύει αυτό που ξέρουμε, από 1440p και πάνω μια χαρά παίζεις με FSR2+3 αλλά το DLSS2+3 είναι απλά καλύτερο. Όπως και το reflex είναι καλύτερο. Τώρα το κατά πόσο αξίζει ή όχι να δώσεις τα επιπλέον χρήματα το αποφασίζει ο καθένας.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, just_a_dude said:

ναι το frame gen γενικά είναι καλό, απλά τρως στη μάπα το upscaling του fsr που σε 4Κ είναι πιο καλό και ίσως δεν καταλαβαίνεις τόσο διαφορά από το DLSS, αλλά σε 1440p φαίνεται η διαφορά στο upscaling. Το frame gen στο Avatar έχει tearing στην άκρη ακόμη και με force vsync από το panel και γενικά η εικόνα δεν είναι τόσο smooth όταν γυρνάς την κάμερα, ενώ στο DLSS3 είναι μια χαρά.

Γενικά ισχύει αυτό που ξέρουμε, από 1440p και πάνω μια χαρά παίζεις με FSR2+3 αλλά το DLSS2+3 είναι απλά καλύτερο. Όπως και το reflex είναι καλύτερο. Τώρα το κατά πόσο αξίζει ή όχι να δώσεις τα επιπλέον χρήματα το αποφασίζει ο καθένας.

Και εγώ θέλω να δω αν υπάρχει και στο Starfield αυτό το πρόβλημα με την κάμερα που έχει το Avatar όταν ανοίγεις fsr 3 frame gen.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Έπρεπε να γίνει εδώ και καιρό. Η διαφορά τιμής με την 7800xt ήταν αρκετά μικρή αν αναλογιστεί κανείς τη διαφορά επιδόσεων.

Επρεπε να γίνει εδώ και καιρό τι ακριβώς? Να βάλει σε προσφορά το newegg την 7700xt??

Πέραν του ότι για μας στην Ελλάδα είναι αδιάφορες οι προσφορές σε Αμερική μεριά(και απορώ γιατί ανεβαίνουν), ορισμένοι σχολιάζετε λές και είναι επίσημο παγκόσμιο price drop αυτές οι τιμές....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

 

Επρεπε να γίνει εδώ και καιρό τι ακριβώς? Να βάλει σε προσφορά το newegg την 7700xt??

Πέραν του ότι για μας στην Ελλάδα είναι αδιάφορες οι προσφορές σε Αμερική μεριά(και απορώ γιατί ανεβαίνουν), ορισμένοι σχολιάζετε λές και είναι επίσημο παγκόσμιο price drop αυτές οι τιμές....

Ο Χαρτέμπορας που ανέβασε την ενημέρωση για μείωση τιμής δεν ανέφερε ότι ισχύει μόνο παροδικά στο newegg οπότε πίστεψα πως υπάρχει γενική μείωση (το οποίο θα ήταν και το σωστό).

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

ναι το frame gen γενικά είναι καλό, απλά τρως στη μάπα το upscaling του fsr που σε 4Κ είναι πιο καλό και ίσως δεν καταλαβαίνεις τόσο διαφορά από το DLSS, αλλά σε 1440p φαίνεται η διαφορά στο upscaling. Το frame gen στο Avatar έχει tearing στην άκρη ακόμη και με force vsync από το panel και γενικά η εικόνα δεν είναι τόσο smooth όταν γυρνάς την κάμερα, ενώ στο DLSS3 είναι μια χαρά.

Γενικά ισχύει αυτό που ξέρουμε, από 1440p και πάνω μια χαρά παίζεις με FSR2+3 αλλά το DLSS2+3 είναι απλά καλύτερο. Όπως και το reflex είναι καλύτερο. Τώρα το κατά πόσο αξίζει ή όχι να δώσεις τα επιπλέον χρήματα το αποφασίζει ο καθένας.

Σε 4κ που παίζω εγώ dlssq με fsrq η διαφορές είναι μικρές λεπτομέρειες που άμα παίζεις χωρίς Μεγεθυντικό φακό δε θα δεις …

το αβαταρ δε το έχω δοκιμάσει αν είναι και έχω όρεξη αργότερα το βράδυ θα ανεβάσω βίντεο fsr3 vs dlss3… 

παντως στη σκηνή που έπαιξα τα 1% κάτω από 110 δεν πέσαν 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...