Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, elpenor said:

H AMD και η NVIDIA τύπωσαν τις GPU τους (η AMD μόνο τα GCD) στο N5 node της TSMC σε 5nm euv machines.


H NVIDIA μετά τις τροποποιήσεις που έκανε το βάφτισε 4N αλλά δεν είναι το ίδιο με το N4 process της TSMC και ας στηρίζονται και τα δύο στο N5 Node.

Ένα Ν4 υπάρχει και είναι το ίδιο που λέει ότι χρησιμοποίησε η NVIDIA με αυτό που αναφέρετε στην TSMC.  To N4P και το N4X είναι διαφορετικά από το απλό Ν4. Όλα αυτά είναι στην ίδια οικογένεια του Ν5. 

 

https://images.nvidia.com/aem-dam/en-zz/Solutions/technologies/NVIDIA-ADA-GPU-PROVIZ-Architecture-Whitepaper_1.1.pdf

4N Manufacturing Process and Power Efficiency

Ada GPUs are fabricated on TSMC’s 4N manufacturing process. NVIDIA engineers worked closely with TSMC to optimize the process for GPU production. Using the 4N process enabled NVIDIA to integrate dramatically more cores: AD102 contains 70% more CUDA Cores than the prior generation GA102 GPU. In total, the AD102 GPU contains 76.3 billion transistors, making it one of the most complex chips ever made. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aten-Ra Σεβαστή η άποψη σου ότι το 4N της NVIDIA είναι το ίδιο με το Ν4 της TMSC εγώ όμως δεν συμφωνώ όπως και αυτός που έφτιαξε την αντίστοιχη σελίδα στη wikipedia για τις RTX4000 που σου έκανα πριν quote.

Quote

Tomshardware: TSMC's N5 (5nm-class) family of manufacturing processes includes vanilla N5, performance-enhanced N5P, N4, N4P, N4X, and Nvidia-specific 4N. Apple is believed to use N5 and N5P for its existing A14, M1, and A15 system-on-chips, but companies like AMD, MediaTek, and Nvidia, are set to use various technologies from the lineup. Meanwhile, Apple's next-generation A16 is also projected to migrate to N4.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Έπρεπε να γίνει εδώ και καιρό. Η διαφορά τιμής με την 7800xt ήταν αρκετά μικρή αν αναλογιστεί κανείς τη διαφορά επιδόσεων.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7800xt 100% performance , 500€

7700ΧΤ 82%                         ,  450€ now 353$

7600XT 62%                         ,  330€

AMD DERP pricing department... totally makes sense.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Havik said:

7800xt 100% performance , 500€

7700ΧΤ 82%                         ,  450€ now 353$

7600XT 62%                         ,  330€

AMD DERP pricing department... totally makes sense.

Promo στο Newegg είναι και μόνο σε δυο κάρτες της Powercolor (πλέον είναι out of stock), δεν είναι τιμή από AMD.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

Βγήκε το Starfield beta με το FSR 3 στο Steam. Αν το έχει κανείς ας πει εντυπώσεις.

σε εμάς που έχουμε nvidia φαντάζομαι άμα βάλω την επιλογή fsr3 ανοίγει το fg της amd σωστά? ή δουλεύει το fsr2 σαν upscaler με το fg της nvidia? δοκίμασα και της 2 επιλογές πραγματικά δε βρήκα καμια διαφορα μεταξύ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

σε εμάς που έχουμε nvidia φαντάζομαι άμα βάλω την επιλογή fsr3 ανοίγει το fg της amd σωστά? ή δουλεύει το fsr2 σαν upscaler με το fg της nvidia? δοκίμασα και της 2 επιλογές πραγματικά δε βρήκα καμια διαφορα μεταξύ τους

Ναι ανοίγει fsr 2 upscaling με fsr 3 frame generation από ότι κατάλαβα. Μάλλον θα είναι πιο θολό λόγω fsr upscaling. Αν μειώσεις αρκετά το internal resolution θα φανεί εύκολα η διαφορά λογικά λόγω του fsr vs dlss upscaling. Από smoothness το fsr 3 fg πάει καλά, δηλαδή δεν έχει stutters που είχε στο Avatar;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Ναι ανοίγει fsr 2 upscaling με fsr 3 frame generation από ότι κατάλαβα. Μάλλον θα είναι πιο θολό λόγω fsr upscaling. Αν μειώσεις αρκετά το internal resolution θα φανεί εύκολα η διαφορά λογικά λόγω του fsr vs dlss upscaling. Από smoothness το fsr 3 fg πάει καλά, δηλαδή δεν έχει stutters που είχε στο Avatar;

Εκτός απ τις μικρό διαφορές μεταξύ dlss και fsr τα fg εμένα μου φάνηκαν ίδια … ούτε stutters παρατήρησα βέβαια έπαιξα κάνα 2 λεπτά 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Xωρις optical flow accelelator ? Πως γενειν αυτο ?

Είσαι κακούλης.

Όπως κάνω με το fr3 mod στο TW3 με 6άρα κάρτα, όπου με "dlss" έχω καλό αποτέλεσμα και με "dlss"+AFMF έχω γαμάτο αποτέλεσμα, εντελώς stutter free.

Είμαι πιο κακούλης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εκτός απ τις μικρό διαφορές μεταξύ dlss και fsr τα fg εμένα μου φάνηκαν ίδια … ούτε stutters παρατήρησα βέβαια έπαιξα κάνα 2 λεπτά 

Θα έβαζα game pass να το τσεκαρω και εγώ που είμαι ψείρας αλλά δεν έχω τι άλλο να παίξω από το game pass :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

Θα έβαζα game pass να το τσεκαρω και εγώ που είμαι ψείρας αλλά δεν έχω τι άλλο να παίξω από το game pass :P

Νομίζω δεν υπάρχει στο game pass το fsr 3. Προς το παρόν είναι μόνο στο beta του Steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...