Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Δεν είναι συνεχόμενα stutters. Είναι ένα micro stutters που συμβαίνει όταν καθαρίζει τη VRAM, συνήθως όταν φρενάρεις το άλογο (δεν ξέρω γιατί το κάνουν τότε). Γενικά είναι smooth το παιχνίδι, αλλά όταν συμβαίνει το VRAM flush είναι πολύ ενοχλητικό γιατί έχει αυτό το micro stuttering ακόμα και στα 100+ fps.

το κάνει και σε VULKAN; Γιατί έχω δεν θυμάμαι να είχε πουθενά, και ήμουν γενικά στα 100-120 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, just_a_dude said:

το κάνει και σε VULKAN; Γιατί έχω δεν θυμάμαι να είχε πουθενά, και ήμουν γενικά στα 100-120 fps.

Νομίζω ναι, έχω κανά χρόνο να παίξω rdr2 αλλά θυμάμαι πως ήταν μεγάλο θέμα στο pc community του παιχνιδιού. Αυτό το mod το φτιάχνει αλλά βγάζει VRAM leak:

https://www.nexusmods.com/reddeadredemption2/mods/1502

Στο mod λέει συγκεκριμένα για τα αρχεία του Vulkan, οπότε σίγουρα έχει πρόβλημα και το Vulkan.

Α βρήκα παράδειγμα, αυτό λέω (με Vulkan), δείτε το frame time graph στο 2:15 και 3:59:

Εδώ φαίνεται να πηγαίνει 6.8GB η RAM και στο stutter την καθαρίζει και τη ρίχνει στα 6GB με stutter κατά το καθάρισμα. Και αν βάλεις το mod φτάνει και μέχρι 10GB VRAM και δεν κάνει αυτά τα stutters.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Havik είπε

Ρε άνθρωπε ποιες "Oι διαφορες στα FPS ΑΜD vs NVIDIA " και οι 2 amd είναι, η μια με 16gb και η άλλη 8gb!

Το ξέρεις ότι όταν ανοίγεις DLSS θες παραπάνω vram, έτσι;

Αναφερομαι στα δικα μου πινακακια απο HU που εχω μαλιστα κυκλωσει 3060,6600 στα 3 games που μου ειπες.
Το DLSS 2(3.5) ριχνει το Vram Usage και ανεβαζει κανονικα FPS.
To DLSS 3 ανεβαζει το Vram Usage αλλα σε καρτες των 8gb συνηθως ειναι μικρη αυξηση πχ 0.3 -0.5gb.

43 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τα έχουμε γράψει αναλυτικά παλιότερα δε θυμάμαι σε πιο θέμα (γιατί σε όλα μαλώνουμε για το ίδιο πράγμα (ίσως σε αυτό τις vram)), είχα δοκιμάσει διαφορα με fg σε όλα ανεβαίνει η χρήση vram όταν το ανοίγεις..

τώρα δε ξέρω αν παίζει ρολο η κάρτα και ποσο δυνατή είναι, δεν ξέρω αν παίζουν ρολο τα fps που έχεις όταν το ανοίγεις σε αυτά τα τεχνικά θέματα τα εξηγούσε ωραία ο herald, αν γνωρίζει κάνας άλλος ας μας πει

για να είμαστε ωραίοι τράβηξα video ώστε να μην υπάρχουν υπόνοιες μήπως έκανες το ένα μήπως πείραξες το άλλο και ορίστε... το alan wake που έχω εύκαιρο αυτή τη στιγμή

Edit. ξέχασα έχω και το starfield στο οποιο ανεβαίνει περίπου 1,3gb

Η αυξηση ειναι ποσοστιαια της Vram που εχεις, στις μικρες θα ανεβει λιγο(7 - 7.5) σε αυτες που εχουν πιο πολυ θα ανεβει αντιστοιχα (15 - 16.5) .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η αυξηση ειναι ποσοστιαια της Vram που εχεις, στις μικρες θα ανεβει λιγο(7 - 7.5) σε αυτες που εχουν πιο πολυ θα ανεβει αντιστοιχα (15 - 16.5) .

χωρίς να είμαι 100% το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που λες.. το θέμα είναι ότι αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι άμα έχει ξεμείνει από vram θα "βάλει dlss3 να σωθεί" εκεί πρέπει να ρίξει αναγκαστικά settings ή να βάλει το dlss πιο κάτω (balanced-performance) επειδή ο leatherman είναι τσίπης και δεν έβαλε 12 gb

ας κάνει ο Γιάννης ένα κόπο να τρέξει starfield να μας πει τι διαφορα βγάζει αυτός στο starfield με fg on,off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Νομίζω ναι, έχω κανά χρόνο να παίξω rdr2 αλλά θυμάμαι πως ήταν μεγάλο θέμα στο pc community του παιχνιδιού. Αυτό το mod το φτιάχνει αλλά βγάζει VRAM leak:

https://www.nexusmods.com/reddeadredemption2/mods/1502

Στο mod λέει συγκεκριμένα για τα αρχεία του Vulkan, οπότε σίγουρα έχει πρόβλημα και το Vulkan.

Α βρήκα παράδειγμα, αυτό λέω (με Vulkan), δείτε το frame time graph στο 2:15 και 3:59:

Εδώ φαίνεται να πηγαίνει 6.8GB η RAM και στο stutter την καθαρίζει και τη ρίχνει στα 6GB με stutter κατά το καθάρισμα. Και αν βάλεις το mod φτάνει και μέχρι 10GB VRAM και δεν κάνει αυτά τα stutters.

εγώ δεν τα είχα αυτά πάντως, ούτε έφτανε τόσο πάνω η vram, με το ζόρι πήγαινε πάνω από 6 σε 1440p native με το slider τέρμα δεξιά (όχι όλα τα settings δεξιά). 

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ας κάνει ο Γιάννης ένα κόπο να τρέξει starfield να μας πει τι διαφορα βγάζει αυτός στο starfield με fg on,off

τα ίδια πάνω κάτω με όλα τα υπόλοιπα δίνει. Αλλά στο Starfield η vram είναι πολύ χαμηλά ακόμη και σε 1440p native και με το hd reworked mod. λίγο πάνω από 6GB, εκεί γύρω.

Γενικά τα old gen που δεν έχουν RT σε 1440p είναι μεταξύ 6-7 (αυτό βλέπω στην 4070 τουλάχιστον) εκτός από μερικές εξαιρέσεις. Τα καινούργια θέλουν πάνω από 8 εκτός από τα UE5.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

χωρίς να είμαι 100% το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που λες.. το θέμα είναι ότι αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι άμα έχει ξεμείνει από vram θα "βάλει dlss3 να σωθεί" εκεί πρέπει να ρίξει αναγκαστικά settings ή να βάλει το dlss πιο κάτω (balanced-performance) επειδή ο leatherman είναι τσίπης και δεν έβαλε 12 gb

ας κάνει ο Γιάννης ένα κόπο να τρέξει starfield να μας πει τι διαφορα βγάζει αυτός στο starfield με fg on,off

Σε καρτες με λιγα cuda cores και γενικα αδυναμους πυρηνες δεν χρειαζεσαι πολυ Vram για 1080p.
Mεχρι στιγμης τα 12 ειναι οκ για 1440p και τα 16 για 4Κ.
Entry Level/Low End καρτες εχουν 8gb, αυτος που θα τη παρει ξερει οτι δεν κανει για Max Settings Ray Tracing Ultra και κατι θα ριξει ειτε με 8gb ειτε με 16gb.
Καρτες οπως η 7600xt και η 4060Ti 16gb με τους πυρηνες που εχουν θα βγαλουν 30FPS και θα τα κοιτανε τα υπολοιπα 8gb.
Θα ελεγα οτι αξιζουν μονο για Deep Learning αλλα και αυτο δουλευει μονο με Cuda.

Spoiler

Screenshot_11.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω σε κάρτες τύπου 7600/ΧΤ και 4060 δεν είναι τόσο η vram το μεγάλο θέμα αλλά το ότι είναι ακριβές και τα βρίσκουν σκούρα στα καινούργια games (ακόμη και σε raster) και πρέπει να κατεβάζεις settings με το καλημέρα ή να βάλεις upscaling σε 1080p

Im Not No Way GIF

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

τα ίδια πάνω κάτω με όλα τα υπόλοιπα δίνει. Αλλά στο Starfield η vram είναι πολύ χαμηλά ακόμη και σε 1440p native και με το hd reworked mod. λίγο πάνω από 6GB, εκεί γύρω.

Γενικά τα old gen που δεν έχουν RT σε 1440p είναι μεταξύ 6-7 (αυτό βλέπω στην 4070 τουλάχιστον) εκτός από μερικές εξαιρέσεις. Τα καινούργια θέλουν πάνω από 8 εκτός από τα UE5.

όχι εννοώ ποσο διαφορα έχει με fg on και off για να δούμε αν πηγαίνει αναλογικά... εμενα ανεβάζει τη χρήση από 11 gb στα 12.300 περίπου (είμαι σε 4k) άρα εσένα θεωρητικά που έχεις τη μιση vram θα πρέπει να τραβάει 600-700 mb... ισχύει αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όχι εννοώ ποσο διαφορα έχει με fg on και off για να δούμε αν πηγαίνει αναλογικά... εμενα ανεβάζει τη χρήση από 11 gb στα 12.300 περίπου (είμαι σε 4k) άρα εσένα θεωρητικά που έχεις τη μιση vram θα πρέπει να τραβάει 600-700 mb... ισχύει αυτό?

Το loadingfield δεν το έχω εγκατεστημένο. Στο hogwarts και στο Dying Light 2 που μόλις είδα είναι μεταξύ 500-600.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, just_a_dude said:

Το loadingfield δεν το έχω εγκατεστημένο. Στο hogwarts και στο Dying Light 2 που μόλις είδα είναι μεταξύ 500-600.

Να το ξανακατεβάσεις να μας πεις πως τρέχει το fsr 3 όταν το βάλουν την άλλη βδομάδα, αφού έκανες τη θυσία να το αγοράσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Να το ξανακατεβάσεις να μας πεις πως τρέχει το fsr 3 όταν το βάλουν την άλλη βδομάδα, αφού έκανες τη θυσία να το αγοράσεις :D

Χαχαχα ούτε καν, από game pass είχα παίξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD aims to create a GPU with RTX 4080 performance for £500 with RDNA 4

https://overclock3d.net/news/gpu-displays/amds-budget-gaming-king-amd-aims-to-create-a-gpu-with-rtx-4080-performance-for-500-with-rdna-4/?fbclid=IwAR0wP94kFb8JVFJw91GVO-JuyXbf5I_YWif1YTnrJTi0hziCBU8_13jlloc

£500 = 584.5€ +24% = 725€
Θα πεσει συντομα στα 650€(κλασικα) και θα ειναι τιμια σε σχεση με τωρα που για 7900xtx θες 900€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Θα πεσει συντομα στα 650€(κλασικα) και θα ειναι τιμια σε σχεση με τωρα που για 7900xtx θες 900€.

κότα να αγοράσεις μια και όταν βγει ο aten και σε πει πρασινοφρουρό, να τον παίξεις τριπλιτσα σαν άλλος ronaldinho και να του ανεβάσεις νούμερα ενώ αυτός θα έχει nvidia στο κουτί του :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κότα να αγοράσεις μια και όταν βγει ο aten και σε πει πρασινοφρουρό, να τον παίξεις τριπλιτσα σαν άλλος ronaldinho και να του ανεβάσεις νούμερα ενώ αυτός θα έχει nvidia στο κουτί του :P 

Aν καποιος την αγορασει να μου στειλει το κουτι και ευχαριστως να το ανεβασω οτι και καλα τη πηρα.
Ουτε 100€ δεν θα εδινα για σκετο FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...