Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα σε αντικατάσταση μιας RX 5700XT είμαι αποφασισμένος για αγορά μιας RX 7800XT αλλά βλέποντας και την 7900GRE που είναι λίγο καλύτερη και οριακά ακριβότερη είμαι σε δίλημμα. Το πρόβλημα είναι ότι την XFX RX 7900GRE που βρίσκω https://www.bestprice.gr/item/2159026144/xfx-radeon-rx-7900-16gb-gddr6-gre-karta-grafikwn.html?qid=aaFMicwTIXj_7f0c4&seq=1&qo=rx+7900+gre&from=search δεν μπορώ να τη εντοπίσω στο επίσημο site της XFX και φοβάμαι μην είναι απο oem pc και τiς πουλάνε bulk. Ποια είναι η γνώμη σας να πάω στη σίγουρη λύση της 7800XT η να το ρισκάρω με την 7900GRE. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dj_aggelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dj_aggelos είπε

Παιδιά καλησπέρα σε αντικατάσταση μιας RX 5700XT είμαι αποφασισμένος για αγορά μιας RX 7800XT αλλά βλέποντας και την 7900GRE που είναι λίγο καλύτερη και οριακά ακριβότερη είμαι σε δίλημμα. Το πρόβλημα είναι ότι την MSI RX 7900GRE που βρίσκω https://www.bestprice.gr/item/2159026144/xfx-radeon-rx-7900-16gb-gddr6-gre-karta-grafikwn.html?qid=aaFMicwTIXj_7f0c4&seq=1&qo=rx+7900+gre&from=search δεν μπορώ να τη εντοπίσω στο επίσημο site της MSI και φοβάμαι μην είναι απο oem pc και τiς πουλάνε bulk. Ποια είναι η γνώμη σας να πάω στη σίγουρη λύση της 7800XT η να το ρισκάρω με την 7900GRE. Ευχαριστώ.

ναι bulk είναι, το γράφει. Δεν είναι MSI πάντως, αλλά XFX

image.png.35ae59fcb08e664802097163b9515005.png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, dj_aggelos said:

Παιδιά καλησπέρα σε αντικατάσταση μιας RX 5700XT είμαι αποφασισμένος για αγορά μιας RX 7800XT αλλά βλέποντας και την 7900GRE που είναι λίγο καλύτερη και οριακά ακριβότερη είμαι σε δίλημμα. Το πρόβλημα είναι ότι την MSI RX 7900GRE που βρίσκω https://www.bestprice.gr/item/2159026144/xfx-radeon-rx-7900-16gb-gddr6-gre-karta-grafikwn.html?qid=aaFMicwTIXj_7f0c4&seq=1&qo=rx+7900+gre&from=search δεν μπορώ να τη εντοπίσω στο επίσημο site της MSI και φοβάμαι μην είναι απο oem pc και τiς πουλάνε bulk. Ποια είναι η γνώμη σας να πάω στη σίγουρη λύση της 7800XT η να το ρισκάρω με την 7900GRE. Ευχαριστώ.

Υπάρχει καν η 7900gre ως επίσημο retail version; Από όσο ξέρω μόνο για oem είναι και τις πουλάνε τα καταστήματα σε retail. Αλλιώς θα υπήρχαν και οι γνωστές υλοποιήσεις sapphire, powercolor, κτλ αντί για το founder's και την pulse μόνο.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, John_on_PC said:

Υπάρχει καν η 7900gre ως επίσημο retail version; Από όσο ξέρω μόνο για oem είναι και τις πουλάνε τα καταστήματα σε retail. Αλλιώς θα υπήρχαν και οι γνωστές υλοποιήσεις sapphire, powercolor, κτλ αντί για το founder's και την pulse μόνο.

Έχει βγάλει η Shapphire την Pulse σε retail

https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-7900-gre-16g-gddr6

https://www.skroutz.gr/s/49139076/Sapphire-Radeon-RX-7900-GRE-16GB-GDDR6-Karta-Grafikon-11325-04-21G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

εκτος θεματος το γραφημα ,ακομα δεν εχετε καταλαβει τι συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Aten-Ra said:

Είναι όντως για retail όμως ή για να έχουν λίγο καλύτερο cooling τα OEM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Είναι όντως για retail όμως ή για να έχουν λίγο καλύτερο cooling τα OEM;

όπως και να έχει 750 είναι πολλά. Περίεργη τη βλέπω τη φάση με την 7900 GRE. Καλύτερα 7800ΧΤ για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, John_on_PC said:

Είναι όντως για retail όμως ή για να έχουν λίγο καλύτερο cooling τα OEM;

Δεν κατάλαβα, τι εννοείς ??

3 minutes ago, just_a_dude said:

όπως και να έχει 750 είναι πολλά. Περίεργη τη βλέπω τη φάση με την 7900 GRE. Καλύτερα 7800ΧΤ για σιγουριά.

ΕΕ καλά 2-3 μαγαζιά την έχουν και την βαράνε δίχως αύριο, με 50 ευρώ παραπάνω αγοράζεις 7900ΧΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dj_aggelos είπε

Παιδιά καλησπέρα σε αντικατάσταση μιας RX 5700XT είμαι αποφασισμένος για αγορά μιας RX 7800XT αλλά βλέποντας και την 7900GRE που είναι λίγο καλύτερη και οριακά ακριβότερη είμαι σε δίλημμα. Το πρόβλημα είναι ότι την MSI RX 7900GRE που βρίσκω https://www.bestprice.gr/item/2159026144/xfx-radeon-rx-7900-16gb-gddr6-gre-karta-grafikwn.html?qid=aaFMicwTIXj_7f0c4&seq=1&qo=rx+7900+gre&from=search δεν μπορώ να τη εντοπίσω στο επίσημο site της MSI και φοβάμαι μην είναι απο oem pc και τiς πουλάνε bulk. Ποια είναι η γνώμη σας να πάω στη σίγουρη λύση της 7800XT η να το ρισκάρω με την 7900GRE. Ευχαριστώ.

Υπαρχει στις αγγελιες εδω 7800xt nitro+ 490 ευρω ,αν εισαι κοντα στον πωλητη και μπορεις να την δεις ειναι πολυ καλη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

ΕΕ καλά 2-3 μαγαζιά την έχουν και την βαράνε δίχως αύριο, με 50 ευρώ παραπάνω αγοράζεις 7900ΧΤ

ναι. και όχι μόνο για την τιμή. αλλά είναι σε ελάχιστα μαγαζιά, δεν έχει υλοποίησεις, και αυτή η saphire υλοποίηση πάτησα στο κατάστημα και η σελίδα έλεγε δεν υπάρχει. μπορεί να είναι και εκείνη reference απλά να έχει λάθος εικόνα το skroutz ξέρω 'γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ναι. και όχι μόνο για την τιμή. αλλά είναι σε ελάχιστα μαγαζιά, δεν έχει υλοποίησεις, και αυτή η saphire υλοποίηση πάτησα στο κατάστημα και η σελίδα έλεγε δεν υπάρχει. μπορεί να είναι και εκείνη reference απλά να έχει λάθος εικόνα το skroutz ξέρω 'γω.

υπαρχει η καρτα ,απλα στο πρωτο καταστημα το λεει κιολας ο τιτλος δεν ειναι η pulse ,λεει sapphire amd ,ειναι η reference

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

ναι. και όχι μόνο για την τιμή. αλλά είναι σε ελάχιστα μαγαζιά, δεν έχει υλοποίησεις, και αυτή η saphire υλοποίηση πάτησα στο κατάστημα και η σελίδα έλεγε δεν υπάρχει. μπορεί να είναι και εκείνη reference απλά να έχει λάθος εικόνα το skroutz ξέρω 'γω.

Εκτός από την Pulse, όλες οι άλλες είναι reference, που οκ για την 7900GRE είναι μια χαρά και η reference.

Και η Pulse δεν ξέρω αν έχει custom PCB η μόνο το Cooler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

υπαρχει η καρτα ,απλα στο πρωτο καταστημα το λεει κιολας ο τιτλος δεν ειναι η pulse ,λεει sapphire amd ,ειναι η reference

έχουν την pulse στη φώτο. Τεσπά είναι λίγο περίεργη η φάση. 7800ΧΤ θα έπαιρνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2024 στις 9:10 ΜΜ, akoinonitos είπε

Υπαρχει στις αγγελιες εδω 7800xt nitro+ 490 ευρω ,αν εισαι κοντα στον πωλητη και μπορεις να την δεις ειναι πολυ καλη αγορα

Πουλάς την 7800xt; Ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...