Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για Gaming μιλάμε , δες από το time που έβαλα το video.  0 διαφορές ο 7600 στα 65W από το BOX Cooler σε 360 ΑΙΟ.

7600-BOX-Cooler-Horizon-Zero-Dawn.png

Σε gaming ολοι ειναι μια χαρα, αλλα δεν εχουμε ολοι το pc σαν κονσολα.
Θα κανουμε ενα video edit, ενα video conversion, ενα video export και εκει θες να εχεις ενα καλυτερο cooler.
Εδω αλλαζαμε το stock cooler στον 3770 το 2012 για καλυτερες θερμοκρασιες, τωρα θα αφησουμε το stock της πλακας που κανει σαν drone;
Aκομα και για το θορυβο και μονο καποιοι θα το αλλαζαν.
Αnyway τσαμπα το συζηταμε ενας λογικος ανθρωπος που θα δωσει 1000€ για το pc δεν θα τσιγκουνευτει τα 30€ για cooler ασε που μπορει να εχει ηδη απο το προηγουμενο καμια arctic 34 duo.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Σε gaming ολοι ειναι μια χαρα, αλλα δεν εχουμε ολοι το pc σαν κονσολα.
 

Να μάθεις να απαντάς σε αυτά που γράφονται και όχι σε ότι κάτσει η μπάλα κάθε φορά. Το έχω πει 2-3 φορές ότι μιλάω για Gaming και εσύ τώρα πας να το γυρίσεις ότι δεν παίρνουν όλοι PC να το κάνουν κονσόλα. 

On 23/01/2024 at 14:59, Aten-Ra said:

14600K είναι στα 330 ευρώ, ο 7600 είναι στα 200 ευρώ με cooler.  Για 1440p και κάρτες σαν την 7800ΧΤ/4070 δεν έχουν καμία διαφορά σε gaming. Επίσης η πλατφόρμα του 14600Κ είναι πεθαμένη, στον 7600 θα μπορώ να αναβαθμίσω σε ΖΕΝ5.

600 ευρώ για 12GB αρχές του 2024 δεν δίνω, προτιμώ την Hellhound 7800ΧΤ  με 16GB στα  ίδια λεφτά.

Προσωπικές προτιμήσεις, άλλος μπορεί να πάει για 14600Κ + 4070. 😉

 

6 hours ago, Aten-Ra said:

Ο 14600 είναι Tray με ένα χρόνο εγγύηση και χωρίς Cooler, ενώ ο 14600KF κοστίζει 280 ευρω (BOX)  και δεν έχει iGPU  ούτε Cooler.   Μαζί με Cooler φτάνουμε στα 100 ευρώ διαφορά ,  με τις κάρτες που συζητάμε δεν θα έχουν καμία διαφορά από τον Ryzen 7600 σε Gaming.

Η διαφορά τιμής στις μνήμες είναι στα 5 ευρώ.

Αμερική η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική, στο Newegg η 3060 είναι νούμερο ένα κάρτα εδώ και αρκετούς μήνες και οι 4070 πουλάνε πολύ παραπάνω από τις 7800ΧΤ, ενώ έχουν πολύ καλές πώλησης οι 6700ΧΤ και 6600 κλπ.

https://www.newegg.com/d/Best-Sellers/GPUs-Video-Graphics-Cards/s/ID-48

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε σεις πραγματικά έλεος. 76watt cpu είναι. Το stock cooler είναι απλά για να τον λειτουργείς χωρίς θέματα out of the box αν δεν σε νοιάζει να έχεις τις τέλειες Τ και θόρυβο. αν θες πιο καλό cooler με 30-40 ευρώ βρίσκεις υπερ-αρκετό για τέτοια cpu. έλεος με το off topic.

Αν κάποιος δοκιμάσει το AFMF και σε άλλα games ας μας πει εντυπώσεις.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Όταν μπορέσεις δοκίμασε μία το νεότερο version του fsr 3 mod στο Cyberpunk με mode = "replace_dlss_fg" στο .toml αρχείο και τα παρακάτω settings:

Screenshot2024-01-24014528.jpg.62d6543a75de2cccf6958da512acf2c0.jpg

Τα in game settings για τα γραφικά βάλτα σε αυτά που έχει το Hardware unboxed, ή στο med/high.

Τα min και max 50 και 100 αντίστοιχα. Αν γεμίσει το vram και αρχίσει να κάνει stutter, βάλε balanced xess ή performance αν έχει πάνω από 95% gpu usage με το balanced.

 

Μιν ρεσολουσιον πάει 50 και μαξ 100 δεν πάει 25 και 150 σ έμενα. Με το κάρο είμαι κάπου 85-110 φρειμς.

Με το Fsr του γκειμ νομίζω το μοντ έχει καλύτερη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

ρε σεις πραγματικά έλεος. 76watt cpu είναι. Το stock cooler είναι απλά για να τον λειτουργείς χωρίς θέματα out of the box αν δεν σε νοιάζει να έχεις τις τέλειες Τ και θόρυβο. αν θες πιο καλό cooler με 30-40 ευρώ βρίσκεις υπερ-αρκετό για τέτοια cpu. έλεος με το off topic.

 

Να το πεις στον Blue που έγραψε για ομελέτες.  Για Gaming ούτε OC χρειάζεται, ούτε να ανεβάσεις πάνω από 65W χρειάζεται το ppt στο CPU. Σε αυτά τα watt (65) το ΒΟΧ Cooler κάνει μια χαρά την δουλεία του και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες το CPU με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει στροφές άρα έχει χαμηλό θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Να το πεις στον Blue που έγραψε για ομελέτες.  Για Gaming ούτε OC χρειάζεται, ούτε να ανεβάσεις πάνω από 65W χρειάζεται το ppt στο CPU. Σε αυτά τα watt (65) το ΒΟΧ Cooler κάνει μια χαρά την δουλεία του και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες το CPU με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει στροφές άρα έχει χαμηλό θόρυβο.

αναλόγως. εγώ πρέπει να το ανεβάσω γιατί σε online χτυπάει ppt, ενώ με ξεκλείδωτο πάει γύρω στα 90w. Βέβαια άλλο 7600 και άλλο 5600Χ. Σίγουρα το box cooler είναι good enough για τέτοια χρήση απλά προφανώς θα έχει παραπάνω θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, just_a_dude said:

αναλόγως. εγώ πρέπει να το ανεβάσω γιατί σε online χτυπάει ppt, ενώ με ξεκλείδωτο πάει γύρω στα 90w. Βέβαια άλλο 7600 και άλλο 5600Χ. Σίγουρα το box cooler είναι good enough για τέτοια χρήση απλά προφανώς θα έχει παραπάνω θόρυβο.

Για τον 7600 λέω όχι γενικά, αλλά και πάλι για online αν θέλεις το ανεβάζεις το ppt, πάλι και στα 100W δεν έχει διαφορά σε επιδόσεις το BOX Cooler με ένα καλύτερο παρά μόνο σε θερμοκρασίες/θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να μάθεις να απαντάς σε αυτά που γράφονται και όχι σε ότι κάτσει η μπάλα κάθε φορά. Το έχω πει 2-3 φορές ότι μιλάω για Gaming και εσύ τώρα πας να το γυρίσεις ότι δεν παίρνουν όλοι PC να το κάνουν κονσόλα. 

 

 

Για ενδεχομενη αναβαθμιση μιλησαμε και συγκριναμε 7600 με 14600.
Τωρα αν εσυ το πηγες αποκλειστικα στο gaming και δεν εχεις κανει ποτε στη ζωη σου video edit στο pc τι να πω.
Παιζει να εισαι ο μονος με stock cooler στο forum.
Oι περισσοτεροι εχουν τουλαχιστον ενα air cooler τυπου 212 , 34 sport duo και το κανουν τραμπα οσο υπαρχει συμβατοτητα με το socket.
Oι τολμηροι εχουν μια φθηνη AIO των 100€.
Ας τελειωνουμε με το θεατρο και παμε παρακατω, εσυ παιξε με 6πυρηνο.

Screenshot_24.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Aris-leme said:

Μιν ρεσολουσιον πάει 50 και μαξ 100 δεν πάει 25 και 150 σ έμενα. Με το κάρο είμαι κάπου 85-110 φρειμς.

Με το Fsr του γκειμ νομίζω το μοντ έχει καλύτερη εικόνα.

Ναι εγώ το άλλαξα το min και Μαξ απτό config file. Δεν είναι 120 fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν κάποιος δοκιμάσει το AFMF και σε άλλα games ας μας πει εντυπώσεις.

Ακόμη είμαι στο στρώσιμο των 11 οπότε δεν έχω δοκιμάσει σχεδόν τίποτα. Ούτε το reshade του CP77 δε ρύθμισα.

Ανεβαίνει ακόμη το βίντεο

3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ναι εγώ το άλλαξα το min και Μαξ απτό config file. Δεν είναι 120 fps?

Έχω πολλά μοντ και ειδικά τα 2κ τεξτουρ κόβουν αρκετά

Ελα φρέσκο σπαρταράει 7600ΧΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Για ενδεχομενη αναβαθμιση μιλησαμε και συγκριναμε 7600 με 14600.
Τωρα αν εσυ το πηγες αποκλειστικα στο gaming και δεν εχεις κανει ποτε στη ζωη σου video edit στο pc τι να πω.
Παιζει να εισαι ο μονος με stock cooler στο forum.
Oι περισσοτεροι εχουν τουλαχιστον ενα air cooler τυπου 212 , 34 sport duo και το κανουν τραμπα οσο υπαρχει συμβατοτητα με το socket.
Oι τολμηροι εχουν μια φθηνη AIO των 100€.
Ας τελειωνουμε με το θεατρο και παμε παρακατω, εσυ παιξε με 6πυρηνο.

Screenshot_24.jpg

Sensei αυτή δεν μας κάνει https://www.skroutz.gr/s/39697301/ASRock-B650M-PG-Riptide-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html ? Χαλάει το παραλήρημα.? Η πλάκα είναι ότι για να μας βγει καλύτερα το μυθιστόρημα κουμπωσαμε και ένα 10αρικο ακριβότερες μνήμες 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Sensei αυτή δεν μας κάνει https://www.skroutz.gr/s/39697301/ASRock-B650M-PG-Riptide-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html ? Χαλάει το παραλήρημα.? Η πλάκα είναι ότι για να μας βγει καλύτερα το μυθιστόρημα κουμπωσαμε και ένα 10αρικο ακριβότερες μνήμες 

Για τον 7600 και οποιοδήποτε ΑΜ5 cpu με 65 watt tdp κάνει και μητρική των 90 ευρώ

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/mitrikes-kartes/asus-motherboard-a620m-prime-a-csm-a620-am5-ddr5-_4311876

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/41010142/ASRock-B650M-HDV-M-2-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM5-Socket.html  Στα 122 και σηκωνει μεχρι 7950x με τα vrm να μην περνανε 80c. Δεν το εχω ψαξει τελευταια με B650 παντως ηταν πολυ value πριν κανα 8μηνο  που τα τσεκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...