Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, azazil1190 said:

Σε fps τύπου cod multiplayer που παίζει ο μικρός δεν το έχω on και πάει μια χαρά .

Γενικά στα fps τα online ζημιά θα κάνει.

Σε άλλα παιχνίδια τύπου crysis remastered κ cp2077 που είναι single play το βάζω on.

Ε μετά σε κάτι minecraft k racing φαση παει καλά με το on.

 

Ναι εννοείται, σε οτιδήποτε competitive δεν ανοίγεις frame generation, μόνο κακό κάνει. Αλλά ειδικά σε racing παιχνίδια το AFMF είναι θεόσταλτο επειδή δεν κλείνει αφού δεν αλλάζει η κάμερα τόσο πολύ. Συγκεκριμένα είναι πολύ χρήσιμο εκεί που υπάρχει αναγκαστικό 60 fps cap, πχ στα emulators.

Επίσης στο The Crew Motorfest και το Forza Motorsport έχει αναγκαστικό 60 fps cap. Βάζεις το AFMF και παίζεις στα 120.

Just now, just_a_dude said:

Ναι αλλά έκατσαν ένα χρόνο να φτιάξουν features για παλιά games; Δεν λέω ότι δεν είναι καλό αλλά καλύτερα να έδιναν έμφαση στο FSR3 και να δουλέψουν με devs ώστε να μπει σε ποιο πολλά games.

To vsync αν το κάνεις force από driver δεν λειτουργεί;

Όχι, ούτε in game, ούτε από το driver, το αγνοεί τελείως. Το καλύτερο είναι να κάνεις cap τα fps κάτω από το refresh rate μέσα στο παιχνίδι, ώστε να είναι ενεργοποιημένο το freesync/gsync.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Σε fps τύπου cod multiplayer που παίζει ο μικρός δεν το έχω on και πάει μια χαρά .

Γενικά στα fps τα online ζημιά θα κάνει.

Σε άλλα παιχνίδια τύπου crysis remastered κ cp2077 που είναι single play το βάζω on.

Ε μετά σε κάτι minecraft k racing φαση παει καλά με το on.

 

καλά εννοείται σε online όχι γιατί ανεβάζει το latency. Αλλά ας πούμε σε single που είναι fast paced ή που σε μάχες κάνεις γρήγορες κινήσεις τότε απενεργοποιείται. Πες ότι με το AFMF έχεις 100 fps όταν περπατάς ευθεία, και ξαφνικά σου την πέφτουν εχθροί και γίνεται μια αναμπουμπούλα και γυρνάς αριστερά δεξιά και κλείνει το AFMF και πέφτεις στα 50fps. Ε δεν είναι ενοχλητικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Όχι, ούτε in game, ούτε από το driver, το αγνοεί τελείως. Το καλύτερο είναι να κάνεις cap τα fps κάτω από το refresh rate μέσα στο παιχνίδι, ώστε να είναι ενεργοποιημένο το freesync/gsync.

το freesync δουλεύει όμως; Αν ανοίξεις το overlay του monitor που δείχνει τα Hz, αυτά συμβαδίζουν με τα fps του game ή είναι κολλημένα στο max refresh rate του monitor;

Μόλις τώρα, John_on_PC είπε

Εντωμεταξύ υπάρχει ήση στο Lossless Scaling το AFMF και δουλεύει με όλες τις κάρτες (με πληρωμή).

είναι κάκιστο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

το freesync δουλεύει όμως; Αν ανοίξεις το overlay του monitor που δείχνει τα Hz, αυτά συμβαδίζουν με τα fps του game ή είναι κολλημένα στο max refresh rate του monitor;

είναι κάκιστο όμως.

Ναι το freesync δουλεύει, μετράει κανονικά τα frames η οθόνη και δεν έχει τρελό tearing μέσα στο range του.

Το δοκίμασες από το lossless scaling; Εγώ δεν το έχω, οπότε δεν ξέρω πως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, John_on_PC είπε

Ναι το freesync δουλεύει, μετράει κανονικά τα frames η οθόνη και δεν έχει τρελό tearing μέσα στο range του.

Το δοκίμασες από το lossless scaling; Εγώ δεν το έχω, οπότε δεν ξέρω πως είναι.

τι εννοείς δεν έχει τρελό tearing; Έχει tearing αλλά λίγο; deal breaker θα έλεγα αν έχει tearing, γιατί και το fsr3 έχει.

Δεν το δοκίμασα, αφού έχω nvidia έχω το dlss3 και την πλήρωσα και ένα σωρό λεφτά για να έχω τις τεχνολογίες, θα πληρώνω και το loseless; :P. Αλλά από review που είδα δεν είναι καλό γενικά και έχει πολλούς περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, just_a_dude said:

τι εννοείς δεν έχει τρελό tearing; Έχει tearing αλλά λίγο; deal breaker θα έλεγα αν έχει tearing, γιατί και το fsr3 έχει.

Δεν το δοκίμασα, αφού έχω nvidia έχω το dlss3 και την πλήρωσα και ένα σωρό λεφτά για να έχω τις τεχνολογίες, θα πληρώνω και το loseless; :P. Αλλά από review που είδα δεν είναι καλό γενικά και έχει πολλούς περιορισμούς.

Έχει αυτό το tearing που υπάρχει αν δεν είναι ανοιχτό το vsync, όταν ξεφεύγει κανένα frame από το frame cap. Γενικά υπάρχει αυτού του είδους το tearing και το tearing όταν είναι έξω από το adaptive sync range.

Με το AFMF υπάρχει το πρώτο είδους tearing, αλλά όχι το δεύτερο. Το fsr 3 mod πχ με το vsync ενεργοποιημένο και fps cap δεν έχει κανένα tearing από τα δύο είδη. Για αυτό θέλω να κάνουν το vsync να δουλεύει.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Ο 14600 είναι Tray με ένα χρόνο εγγύηση και χωρίς Cooler, ενώ ο 14600KF κοστίζει 280 ευρω (BOX)  και δεν έχει iGPU  ούτε Cooler.   Μαζί με Cooler φτάνουμε στα 100 ευρώ διαφορά ,  με τις κάρτες που συζητάμε δεν θα έχουν καμία διαφορά από τον Ryzen 7600 σε Gaming.

Η διαφορά τιμής στις μνήμες είναι στα 5 ευρώ.

Αμερική η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική, στο Newegg η 3060 είναι νούμερο ένα κάρτα εδώ και αρκετούς μήνες και οι 4070 πουλάνε πολύ παραπάνω από τις 7800ΧΤ, ενώ έχουν πολύ καλές πώλησης οι 6700ΧΤ και 6600 κλπ.

https://www.newegg.com/d/Best-Sellers/GPUs-Video-Graphics-Cards/s/ID-48

Εσυ δεν θα βαλεις cooler στον 7600 θα τον αφησεις με το stock να κανεις καμια ομελετα;
Mε 240 ΑΙΟ βαραει 90αρια δεν θες να δεις τι θα κανει με τη stock πατατα εκτος αν τον θες μονο για youtube ,facebook.

Spoiler

Screenshot_24.jpg

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, BlurayMoviesGreece said:

Εσυ δεν θα βαλεις cooler στον 7600 θα τον αφησεις με το stock να κανεις καμια ομελετα;
Mε 240 ΑΙΟ βαραει 90αρια δεν θες να δεις τι θα κανει με τη stock πατατα εκτος αν τον θες μονο για youtube ,facebook.
 

 Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, άλλο η θερμοκρασία λειτουργιάς και άλλο τα Watt. O 7600 είναι μόλις 65W και δεν κάνεις καμία ομελέτα με το μαμά cooler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, άλλο η θερμοκρασία λειτουργιάς και άλλο τα Watt. O 7600 είναι μόλις 65W και δεν κάνεις καμία ομελέτα με το μαμά cooler.

Aν το μαμα cooler αντεχει 96w και 150w πρεπει να αρχισουν να το πουλανε και σκετο.
Τα ιδια TDP εχουν και πολυ χειροτερα temps.
 

Screenshot_25.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Aν το μαμα cooler αντεχει 96w και 150w πρεπει να αρχισουν να το πουλανε και σκετο.
Τα ιδια TDP εχουν και πολυ χειροτερα temps.
 

Screenshot_25.jpg

Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν το μαμα cooler αντεχει 96w και 150w πρεπει να αρχισουν να το πουλανε και σκετο.
Τα ιδια TDP εχουν και πολυ χειροτερα temps.
 

Screenshot_25.jpg

Oυτε τι διαβαζεις δεν καταλαβαινεις ,αυτο ειναι total system...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πλάθω κουλουράκια...

Θες επειγόντως διακοπές... 

Αυτός είναι ο X ... 

Αυτον μου ποσταρε και στο ιδιο video του απανταω με περιεχομενο του video.
Αλλοι θελετε διακοπες ή αλλον ηθελες να κανεις tag.....

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...