Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο 14600 είναι Tray με ένα χρόνο εγγύηση και χωρίς Cooler, ενώ ο 14600KF κοστίζει 280 ευρω (BOX)  και δεν έχει iGPU  ούτε Cooler.   Μαζί με Cooler φτάνουμε στα 100 ευρώ διαφορά ,  με τις κάρτες που συζητάμε δεν θα έχουν καμία διαφορά από τον Ryzen 7600 σε Gaming.

Η διαφορά τιμής στις μνήμες είναι στα 5 ευρώ.

Αμερική η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική, στο Newegg η 3060 είναι νούμερο ένα κάρτα εδώ και αρκετούς μήνες και οι 4070 πουλάνε πολύ παραπάνω από τις 7800ΧΤ, ενώ έχουν πολύ καλές πώλησης οι 6700ΧΤ και 6600 κλπ.

https://www.newegg.com/d/Best-Sellers/GPUs-Video-Graphics-Cards/s/ID-48

Εκει εχεις πωλησεις συγκεκριμενης υλοποιησης οχι πωλησεις sku ομως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Aten-Ra said:

στο Newegg η 3060 είναι νούμερο ένα κάρτα εδώ και αρκετούς μήνες και οι 4070 πουλάνε πολύ παραπάνω από τις 7800ΧΤ, ενώ έχουν πολύ καλές πώλησης οι 6700ΧΤ και 6600 κλπ.

 

https://www.newegg.com/d/Best-Sellers/GPUs-Video-Graphics-Cards/s/ID-48

 

1 minute ago, akoinonitos said:

Εκει εχεις πωλησεις συγκεκριμενης υλοποιησης οχι πωλησεις sku ομως 

Μπορεί να είναι best sellers σε μεγάλο χρονικό βάθος, από τότε που βγήκαν οι 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το AFMF στο Cyberpunk δεν είναι αρκετά καλό. Με controller sensitivity πάνω από 15 κλείνει όταν γυρνάς την κάμερα με μέγιστη ταχύτητα, πχ σε combat. Επίσης έχει διάφορα elements με shimmering λόγω του frame gen χωρίς motion vectors. Το fsr 3 mod είναι αρκετά καλύτερο.

Ωστόσο, στο Horizon Zero Dawn είναι πολύ καλύτερο και κλείνει αρκετά πιο σπάνια. Επίσης δεν έχει τόσα παρατηρήσιμα artifacts. Επειδή με το fsr 3 mod στο HZD χαλάει το HUD, το AFMF είναι καλύτερο και πλήρως χρήσιμο κατά την γνώμη μου.

Μου φαίνεται πως επειδή το Cyberpunk είναι πολύ busy visually, τα frames αλλάζουν πολύ όταν γυρνάς την κάμερα και κλείνει πολύ εύκολα το AFMF, ενώ σε παιχνίδια όπως το HZD που έχει φύση με σχετικά παρόμοια frames, κλείνει πολύ πιο σπάνια και δουλεύει πολύ καλύτερα.

Επίσης πρόσεξα πως το HZD ανεβάζει το core clock περισσότερο από ότι έχω παίξει μέχρι τώρα. Φτάνει 2780mhz με 0pl, ενώ δεν το έχω δει πάνω από 2725 με αυτά τα settings σε άλλα παιχνίδια.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για εμενα το Afmf ειναι εντελως ανουσιο ,δεν εχει λογο υπαρξης

Ήθελα να το πω αλλά θα έτρωγα κράξιμο :P

Από τη στιγμή που απενεργοποιείται όταν κάνεις γρήγορη κίνηση με το ποντίκι για να πυροβολήσεις, για να γυρίσεις πίσω σου και να αντιμετωπίσεις εχθρούς, κτλ, δηλαδή ακριβώς στις στιγμές που θες πολλά frames, τότε ποιο το νόημα;

Εντάξει σίγουρα καλό που είναι ανοιχτό και δεν είναι κλειδωμένο μόνο στις 7ΧΧΧ αλλά δεν βλέπω και μεγάλη χρηστικότητα. Άντε σε slow paced third person ίσως.

Και αφού δεν θα έχει δεδομένα από το game engine λογικά θα έχει artifacts, κτλ. Πιο πολύ για το wow factor "in every dx11/12 game".

Ένα καλό σενάριο θα ήταν να έχεις την 6700ΧΤ για παράδειγμα, που σε καινούργια games δεν είναι και τέρμα πεθαμένη αλλά δεν μπορεί να κάνει 60fps, βάζεις settings ώστε να έχεις γύρω στα 50 π.χ. και μετά AFMF από πάνω.  Πιο αδύναμες κάρτες δεν θα μπορούν να έχουν αρκετά rendered frames οπότε θα έχει πολύ latency και δυνατότερες κάρτες θα έχουν 60+ έτσι και αλλιώς οπότε είναι πιο πολύ σαν feature πολυτελείας αν θες να είσαι στα 100+, το οποίο δεν είναι κακό, αλλά είναι δύσκολο να βρεις game που να μην σε ενοχλεί το ότι σταματάει στις γρήγορες σκηνές.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, akoinonitos said:

Για εμενα το Afmf ειναι εντελως ανουσιο ,δεν εχει λογο υπαρξης

Προφανώς δεν είναι για τα first person shooters εφόσον έχουν fsr 3, αλλά για κάποια games είναι πολύ καλό. Πχ έχω το demo ενός πιο indie racing game που λέγεται Japanese Drift Master και στα ultra πάει 60 fps σε 1440p και δεν έχει ούτε dlss, ούτε fsr. Βάζεις AFMF και δεν κλείνει ποτέ γιατί η κάμερα δεν γυρνάει αρκετά γρήγορα και παίζεις στα 120 fps χωρίς καν πολλά artifacts.

Θα το δοκιμάσω και στο Kingdom Come Deliverance που και εκεί πιστεύω θα βοηθάει πολύ, αφού πάλι δεν γυρνάει η κάμερα πάρα πολύ γρήγορα. Προφανώς στα παλιά παιχνίδια που δεν έχουν dlss frame gen οπότε δεν δουλεύει το fsr 3 mod, είναι μονόδρομος.

Επίσης και στα emulators είναι πολύ χρήσιμο, τύπου RDR1 και Forza Horizon 1.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@John_on_PC Θα δοκιμάσω αργότερα. Μεχρι τώρα έκανα φορμάτ γιατί με το απγκρειτ στα Windows 11 μόνο θέματα είχα με το λιζάκι. Τελικά, δεν ήταν το λιζάκι το πρόβλημα αλλά το απγκειτ. Έβαλα από την αρχή Windows 11 και επιτέλους όλα δουλεύουν ρολόι και HAGS και εγγραφή με το αντρεναλιν. Ενα μικρό τεστ δεν έχω πλέον τα fps drops στο ρεκορντινγκ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kingdom Come καλή περίπτωση λόγω του cpu μπουκαλιού.

Το θέμα είναι ότι τα καινούργια games πρέπει να έχουν FSR3, οπότε δεν έχει νόημα το AFMF. Οπότε για τα παλιά; Ε οκ, απλά δεν το βλέπω και τόσο motivating για κάποιον που αγοράζει καινούργια κάρτα. Συνήθως καινούργια games παίζουμε.

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε rog ally και ανάλογα το παιχνίδι το afmf είναι μαστ για να μαξαρεις τα 1080p με καστομ γκραφικ σετινγκς.

 

δεν θα είναι τίγκα στο latency όμως ή επειδή έχει sticks δεν το νιώθεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Aris-leme said:

@John_on_PC Θα δοκιμάσω αργότερα. Μεχρι τώρα έκανα φορμάτ γιατί με το απγκρειτ στα Windows 11 μόνο θέματα είχα με το λιζάκι. Τελικά, δεν ήταν το λιζάκι το πρόβλημα αλλά το απγκειτ. Έβαλα από την αρχή Windows 11 και επιτέλους όλα δουλεύουν ρολόι και HAGS και εγγραφή με το αντρεναλιν. Ενα μικρό τεστ δεν έχω πλέον τα fps drops στο ρεκορντινγκ

 

 

Nice

3 minutes ago, just_a_dude said:

Kingdom Come καλή περίπτωση λόγω του cpu μπουκαλιού.

Το θέμα είναι ότι τα καινούργια games πρέπει να έχουν FSR3, οπότε δεν έχει νόημα το AFMF. Οπότε για τα παλιά; Ε οκ, απλά δεν το βλέπω και τόσο motivating για κάποιον που αγοράζει καινούργια κάρτα. Συνήθως καινούργια games παίζουμε.

Δεν ξέρω κατά πόσο τα νέα παιχνίδια θα έχουν fsr 3 για να είμαι ειλικρινής. Αλλά ναι, δεν είναι για τα AAA games που έχουν ήδη frame generation. Είναι για παλιά παιχνίδια, emulators και indie games. Πχ το palworld δεν έχει frame generation, εκτός και αν ήδη βγήκαν frame gen mods, βάζεις το fsr 2 mod, ανοίγεις AFMF και διπλασιάζεις τα fps.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει με το Vsync, το οποίο προσωπικά με ενοχλεί αρκετά.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Kingdom Come καλή περίπτωση λόγω του cpu μπουκαλιού.

Το θέμα είναι ότι τα καινούργια games πρέπει να έχουν FSR3, οπότε δεν έχει νόημα το AFMF. Οπότε για τα παλιά; Ε οκ, απλά δεν το βλέπω και τόσο motivating για κάποιον που αγοράζει καινούργια κάρτα. Συνήθως καινούργια games παίζουμε.

δεν θα είναι τίγκα στο latency όμως ή επειδή έχει sticks δεν το νιώθεις;

Σε fps τύπου cod multiplayer που παίζει ο μικρός δεν το έχω on και πάει μια χαρά .

Γενικά στα fps τα online ζημιά θα κάνει.

Σε άλλα παιχνίδια τύπου crysis remastered κ cp2077 που είναι single play το βάζω on.

Ε μετά σε κάτι minecraft k racing φαση παει καλά με το on.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο τα νέα παιχνίδια θα έχουν fsr 3 για να είμαι ειλικρινής. Αλλά ναι, δεν είναι για τα AAA games που έχουν ήδη frame generation. Είναι για παλιά παιχνίδια, emulators και indie games. Πχ το palworld δεν έχει frame generation, εκτός και αν ήδη βγήκαν frame gen mods, βάζεις το fsr 2 mod, ανοίγεις AFMF και διπλασιάζεις τα fps.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει με το Vsync, το οποίο προσωπικά με ενοχλεί αρκετά.

Ναι αλλά έκατσαν ένα χρόνο να φτιάξουν feature για παλιά games; Δεν λέω ότι δεν είναι καλό αλλά καλύτερα να έδιναν έμφαση στο FSR3 και να δουλέψουν με devs ώστε να μπει σε πιο πολλά games.

To vsync αν το κάνεις force από driver δεν λειτουργεί;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...