Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, geomrk said:

το jmc νομιζω δεν εχει επιλογη για δοσεις

Εννοεί από το app της τράπεζας μετέπειτα. Πχ Πειραιώς έχω την εντύπωση αγοράζεις με πιστωτική πληρώνοντας όλο το ποσό στο κατάστημα επιτόπου, και μετα το σπας σε δόσεις από την εφαρμογή της winbank.

Τώρα αν όντως ακυρώσεις ενώ ακόμα πληρώσεις δόσεις, δεν ξέρω τι γίνεται.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.bestprice.gr/item/2158474705/asrock-radeon-rx-7900-xt-20gb-gddr6-phantom-gaming-oc-karta-grafikwn.html

2 μηνες πριν θα την χτυπαγα......😒

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Είχε 706 χθες προχθές οπότε έτοιμος ήμουν να κάνω το λάθος, είπα δε δίνω 700+ αν πέσει κάτω από 700 όμως...:P

Αν τη δούμε στα 650 ίσως με πείσει για αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aris-leme είπε

Είχε 706 χθες προχθές οπότε έτοιμος ήμουν να κάνω το λάθος, είπα δε δίνω 700+ αν πέσει κάτω από 700 όμως...:P

Αν τη δούμε στα 650 ίσως με πείσει για αναβάθμιση.

Ακριβώς έτσι σκέφτομαι κι εγώ.

Από αύριο-μεθαύριο θα πρέπει να ξεκινήσει σε αυτές η καλή δουλίτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Aris-leme said:

Είχε 706 χθες προχθές οπότε έτοιμος ήμουν να κάνω το λάθος, είπα δε δίνω 700+ αν πέσει κάτω από 700 όμως...:P

Αν τη δούμε στα 650 ίσως με πείσει για αναβάθμιση.

Απο 7800 δυσκολο να μπω σε διαδικασια αγοροπωλησεων για 7900XT....θελω πανω απο 50% για να ασχοληθώ με αναβάθμιση..

Αυτο βέβαια ειναι και πως τον βολευει τον καθενα 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τα είχα πει από πέρυσι τέτοια εποχή, όλες ήταν υπερτιμημένες να δικαιολογήσουν τάχα την μεταCovid και Mining εποχή. 900€ αρχική τιμή και η 7900ΧΤ και η σιγά τα ωά με τα 12 GB 4070Τi. Τώρα θα δούμε άλλο ντέρμπι με μάχες 7900ΧΤ vs 4070S και 7900ΧΤΧ vs 4070S Ti . Fan Boys on your marks!

 

Επεξ/σία από Age4Greeks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Απο 7800 δυσκολο να μπω σε διαδικασια αγοροπωλησεων για 7900XT....θελω πανω απο 50% για να ασχοληθώ με αναβάθμιση..

Αυτο βέβαια ειναι και πως τον βολευει τον καθενα 🙃

Δε διαφανώ και έτσι πρέπει να είναι. Απλά έστρωσε αρκετά η τιμή της 7900ΧΤ, αλλιώς αναμονή να δούμε τι θα βγει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Age4Greeks είπε

Εγώ τα είχα πει από πέρυσι τέτοια εποχή, όλες ήταν υπερτιμημένες να δικαιολογήσουν τάχα την μεταCovid και Mining εποχή. 900€ αρχική τιμή και η 7900ΧΤ και η σιγά τα ωά με τα 12 GB 4070Τi. Τώρα θα δούμε άλλο ντέρμπι με μάχες 7900ΧΤ vs 4070S και 7900ΧΤΧ vs 4070S Ti super. Fun Boys on your marks!

Το θεμα ειναι οτι 1 χρονο οι κατοχοι ηδη χαιρονται τις καρτες τους πρακτικα αυτο πληρωνεις. Δηλαδη 1 χρονο μετα περνεις επιδοσεις 4070ti/7900xt στα 650 και χαιρομαστε? Εγω την πηρα Φεβρουαριο 2023 760 ευρω 1 χρονο μετα βγαινει η 4070super με 10% κατω επιδοσεις στα 650-700. Ειναι προοδος απο τις τιμες των 900-950 που ειχε η 4070ti αλλα αυτο τον 1 χρονο που εχεις την καρτα τον πληρωνεις ετσι γινεται στα παντα. Το 2028 η 4090 θα παιζει στα 300-400 ευρω θα λεμε οτι ειναι υπερτιμημενη και οσοι τις πηραν 2000 το 2023 πιαστηκαν κοροιδα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά εσύ την πήρες με τιμολόγιο και σου βγήκε πιο φθηνά, δεν έχουν ολοι την ίδια δυνατότητα. Εάν δηλαδή η 4070 Τι σου είχε αρχική τιμή 750€ εσύ δεν θα τη χαιρόσουνα; τα ρέστα δεν θα μπορούσες να τα φας σε πίτσες και σουβλάκια; κι αν είχε 1200€; πάλι θα την χαιρόσουνα αλλά θα είχες ακόμη τα σημάδια...ξέρεις που! 

Επίσης από όσα διαβάζω ψάχνεις να την πουλήσεις για να πας σε 4070S Ti με 16 GB, άρα πας να πάρεις κάτι καλύτερο-λογικό- στα ίδια λεφτά που κοστολογήσανε την περσινή, δεν σου ακούγεται κάπως;

Ας μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε την όποια αγορά μας με άνεμο τον ενθουσιασμό και το hype αγνοώντας τη λογική των τιμών και αποδόσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Αν θυμάμαι καλά εσύ την πήρες με τιμολόγιο και σου βγήκε πιο φθηνά, δεν έχουν ολοι την ίδια δυνατότητα. Εάν δηλαδή η 4070 Τι σου είχε αρχική τιμή 750€ εσύ δεν θα τη χαιρόσουνα; τα ρέστα δεν θα μπορούσες να τα φας σε πίτσες και σουβλάκια; κι αν είχε 1200€; πάλι θα την χαιρόσουνα αλλά θα είχες ακόμη τα σημάδια...ξέρεις που! 

Επίσης από όσα διαβάζω ψάχνεις να την πουλήσεις για να πας σε 4070S Ti με 16 GB, άρα πας να πάρεις κάτι καλύτερο-λογικό- στα ίδια λεφτά που κοστολογήσανε την περσινή, δεν σου ακούγεται κάπως;

Ας μην προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε την όποια αγορά μας με άνεμο τον ενθουσιασμό και το hype αγνοώντας τη λογική των τιμών και αποδόσεων.

610 μου βγηκε με τιμολογιο 759 ευρω με ΦΠΑ ηταν η τιμη. 

Κοιτα αυτη τη στιγμη παγκοσμιως τιποτα δεν εχει σωστη τιμη. Απολυτως τιποτα τα παντα ειναι υπερτιμημενα. Δεν ειναι δηλαδη κακο των καρτων ο φταιει ο κακος Jensen η η θεια της amd κτλ κτλ. Σου λενε αυτο πουλαμε σε αυτη την τιμη δεν σου αρεσει δεν το περνεις. Ετσι δουλευει ο καπιταλισμος και η ελευθερη αγορα. Η 4070super ειναι οτι θα επρεπε να ειναι η 4070 οταν βγηκε και η 4070ti super επρεπε να ειναι η 4070ti οταν βγηκε. Δεν ηταν ομως. Γιατι? Γιατι απλα μπορουν δεν τους νοιαζει ειναι τοσο πολυς ο κοσμος που απλα θα αγορασει. Εγω να ναι καλα ο armoral βρηκα τιμη εξαιρετικη αλλιως τα 950 που ζηταγαν δεν θα τα εδινα. Και ναι εψαχνα να βρω να δωσω την καρτα μιας και υπολογιζα ενα 20% πανω αλλα απο χθες που ειδα ενα μιζερο 8% πανω την εκλεισα την αγγελια και δεν τη δινω θα δω και αυριο και τα επισημα review και αν μου κανει κλικ η αν την βρω στα 900 η παρακατω ισως κανω την κινηση. Τα 16gb vram δεν μου χρειαζονται σημερα εχω 1000 παιχνιδια στο steam και κανενα δεν θελει παραπανω vram απο 12 στην αναλυση που ειμαι. Απλα ηταν ενα bonus για να εχω αν βγει καποιο παιχνιδι μεσα στο 2024 που θα θελει παραπανω απο 12 στην αναλυση που ειμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι αρκετά μεγάλος σε ηλικία και γνωρίζω πως λειτουργεί η αγορά, να 'σαι καλά. 

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γιατι απλα μπορουν δεν τους νοιαζει ειναι τοσο πολυς ο κοσμος που απλα θα αγορασει.

Εδώ είσαι λάθος, μπορείς να μην αγοράσεις, δε σε αναγκάζει κανείς εκτός από την δυνατή επιρροή του μαρκετινγκ που τρώμε κάθε μέρα από τα διάφορα σχετικά μέσα. Και όσο αφορά τις άλλες τιμές προιόντων οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδη 1ης ανάγκης για να τα συγκρίνουμε, θα πας να πάρεις και γάλα και ψωμί και άλλα φαγώσιμα αλλά ακόμη κι εκεί οι αγοραστές θα περιοριστούν στα αναγκαία, για κάρτα δεν θα στεναχωρηθούν πολλοί πίστεψε με. Έχει κι άλλα ζόρια ο κόσμος.

Επεξ/σία από Age4Greeks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Age4Greeks είπε

Είμαι αρκετά μεγάλος σε ηλικία και γνωρίζω πως λειτουργεί η αγορά, να 'σαι καλά. 

Εδώ είσαι λάθος, μπορείς να μην αγοράσεις, δε σε αναγκάζει κανείς εκτός από την δυνατή επιρροή του μαρκετινγκ που τρώμε κάθε μέρα από τα διάφορα σχετικά μέσα. Και όσο αφορά τις άλλες τιμές προιόντων οι κάρτες γραφικών δεν είναι είδη 1ης ανάγκης για να τα συγκρίνουμε, θα πας να πάρεις και γάλα και ψωμί και άλλα φαγώσιμα αλλά ακόμη κι εκεί οι αγοραστές θα περιοριστούν στα αναγκαία, για κάρτα δεν θα στεναχωρηθούν πολλοί πίστεψε με. Έχει κι άλλα ζόρια ο κόσμος.

Αν εισαι 20 χρονων(οχι εσυ γενικα μιλαω) μπορεις και να μην αγορασεις, εχεις απεριοριστο χρονο να κανεις πολλα πραγματα χωρις υποχρεωσεις και ολο το χρονο μπροστα σου να παρεις μια Gpu σε 3 χρονια απο τωρα.
Δεν ειναι ομως ολοι 20 χρονων και δεν εχουν και την υπομονη να περιμενουν 3 χρονια οταν ηδη περιμεναν με τη 1060 7χρονια(scalpers,miners) για να περιμενουν αλλα 2-3.
Eιναι απλα τα πραγματα θα τα σκασεις και θα παιξεις η θα το παρεις αποφαση οτι δεν θα παιξεις.
Αλλοι τα χαλανε στα μπουζουκια, αλλοι σε ταξιδια, αλλοι σε διαρκειας της θυρας 13 και αλλοι σε Gpu.
Στο ιδιο κοσμο ζουν, στην ιδια κακη οικονομια και με πανω κατω τα ιδια προβληματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θεωρητικά και εγώ θα έπρεπε να περιμένω μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση, και αυτό έκανα από το 21 που ήθελα κάρτα, μιας και ηθικά δεν ήθελα να τους τα σκάσω.

Έφτασα όμως σε σημείο να τρέχω fsr quality στα 1080p και να πέφτω στα 45 καρέ. Ε, εκεί ήταν που λύγισα και άφησα την ηθική στην άκρη. 😂

Ε τώρα βγήκε και η 4070 super και λογικά σε κάνα μήνα από τώρα θα μπορεί να τη βρει κανείς στα 600-650. Τι να κάνουμε, έχασα, μπορούσα να είχα πάρει καλύτερο value, αλλά πριν δύο μήνες ήθελα κάρτα.

Δηλαδή οκ, προφανώς μπορείς να μην αγοράσεις όταν μιλάς για κάρτες γραφικών. Αλλά από ένα σημείο και μετά αυτό σημαίνει ότι παρατάς το χόμπι. Γιατί πολύ απλά το hardware που έχεις δεν σου επιτρέπει να περιμένεις άλλο.

Σε κλέβουν/δεν σε κλέβουν, θα τα σκάσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...