Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, exor είπε

3000 πυρηνα ανεβαζουν αρκετες , δυστηχως ομως αντι για καλυτερα frames παραγουν λιγοτερα .

αυτό είναι σημάδι instability βασικά. Όταν ανεβαίνει η συχνότητα κανονικά πρέπει να βλέπεις έστω και λίγο καλύτερο perf.

Ή ξεμένει από power και ρίχνει το ρολόι της μνήμης λίγο και χάνεις perf (αν και αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό).

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, exor είπε

φιλε μου , δεν θελω να διαφωνησω και φυσικα φαινεται πως ξερεις αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.

3000 πυρηνα ανεβαζουν αρκετες , δυστηχως ομως αντι για καλυτερα frames παραγουν λιγοτερα .

παιζει ρολο το ποσο underclock κανει αλλα και η δικια μου που παιζει 3030 με 991 kai 997 mv βγαζει 2000 λιγοτερο σκορ και παραπανω στα 3 ghz. οσο για τα 2600 με 2700 που λες εμενα παιζει 2850 με 2900+ και 2900+ σε 4κ βαρια οπως λες με 997 mv ..Δηλαδη εσενα κατεβαινει στα 2600 2700 γιατι εχει πιο πολλα βολτ στο core , 1080 να υποθεσω ?

και σε τεστ που εχουν γινει η νιτρο βγαζει τα πιο πολλα  frame  λογω καλυτερου undervolt me core sta 2900 

αμφιβολο  stability ? εμενα δεν εχει καποιο θεμα ειδικα οταν τη βαζω στα 2850 με 2900 δεν παει πανω απο 78 το hotspot 

εννοω να βλεπεις συχνοτητα τετοια (valhalla 4k)

δηλαδη καλο το fsr 3?? επισης μπαινει και στο avatar?

Τα assasins ειναι απο τα πιο ελαφρια παιχνιδια ,βαλε κανενα βαρυ παιχνιδι φαση alan wake σε 1440p και ανεβασε βιντεο να δουμε ρολογια , στο ειπα απο την πρωτη ερωτηση που εκανες εδω. Το ρολοι δεν ειναι ιδιο παντου και σε ολες τις αναλυσεις ,το οτι πιανεις μεγαλο ρολοι στο valhalla δεν σημαινει οτι θα το πιανεις παντου ,δες και στο mirage ο πυρηνας παιζει 3000+ και τα watt παιζουν πολυ κατω απο το pl.

Oσο για το stability εσυ ο ιδιος εγραψες οτι σε διαφορετικα παιχνιδια θελεις διαφορετικη ταση για να μην σκαει. Οποτε για πιο stability μιλαμε. Εγω 1010mv εχω για να μην καθομαι να αλλαζω ταση αναλογα το παιχνιδι. Το οτι πχ μπορω να τρεξω ενα game με 910mv δεν σημαινει οτι ειναι stable

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το last of us ειναι ..ελαφρυ? γιατι και εκει το ιδιο ειναι 2900 .. το alan wake δεν το εχω δεν μου αρεσει αλλα αν υπαρχει σπασμενο θα το βαλω επειδη το λες ναι . επισης το valhalla δεν ειναι ελαφρυ διαφωνω σε αυτο.. οπως και ta pubg fortnite επειδη ειναι online το ζοριζουν ειχα διαβασει εναν developer παλαιοτερα που ελεγε οτι για τεστ να βαζεις καποιο multiplayer.  δεν εχω χρονο να παιξω πολυ αλλα θα δοκιμασω οσο μπορω και θα σου πω. το last of us εγω παντως το εχω για βαρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ ας πούμε στο Jedi survivor από 2745-60 που παίζει συνήθως, πέφτει σχεδόν 100 mhz κάτω. Στοκ η κάρτα, 100% χρήση.

Τώρα πάλι αν ανοίξω το FG ξανά ανεβαίνει το ρολόι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι το επηρεάζει. Σε όλες τις περιπτώσεις έχει τα κλασικά 1.1 volt για 195 watt κατανάλωση.

6 minutes ago, just_a_dude said:

Έχω παρατηρήσει ότι για κάποιο λόγο στο outer worlds έχω τα χαμηλότερα ρολόγια. Δεν ξέρω γιατί είναι βαρύ αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, just_a_dude said:

αυτό είναι σημάδι instability βασικά. Όταν ανεβαίνει η συχνότητα κανονικά πρέπει να βλέπεις έστω και λίγο καλύτερο perf.

Ή ξεμένει από power και ρίχνει το ρολόι της μνήμης λίγο και χάνεις perf (αν και αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό).

φιλος θιγεις το προφανες .. γιαυτο βλεπεις δεν λεω πουθενα οτι παιζει 3000 ..αλλα 2900+ και ναι συμβαινει ακριβως αυτο που λες για να παιξει 3000+ σωσστα θελει πανω απο 330 watt και δεν μπορει απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, exor είπε

το last of us ειναι ..ελαφρυ? γιατι και εκει το ιδιο ειναι 2900 .. το alan wake δεν το εχω δεν μου αρεσει αλλα αν υπαρχει σπασμενο θα το βαλω επειδη το λες ναι . επισης το valhalla δεν ειναι ελαφρυ διαφωνω σε αυτο.. οπως και ta pubg fortnite επειδη ειναι online το ζοριζουν ειχα διαβασει εναν developer παλαιοτερα που ελεγε οτι για τεστ να βαζεις καποιο multiplayer.  δεν εχω χρονο να παιξω πολυ αλλα θα δοκιμασω οσο μπορω και θα σου πω. το last of us εγω παντως το εχω για βαρυ

Το αντιθετο τα βαζεις επειδη ειναι ελαφρια στο ζορι της καρτας και μπορει η καρτα να ανεβαζει ψηλα ρολογια για να δεις αν θα σκασει με το undervolt που εχεις κανει. Οταν βλεπεις ενα game  να εχει κολλημενη την καρτα στα 313watt και το αλλο να παει χαλαρα στα 260-270 ποιο ειναι το βαρυ απο τα δυο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, exor είπε

το last of us ειναι ..ελαφρυ? γιατι και εκει το ιδιο ειναι 2900 .. το alan wake δεν το εχω δεν μου αρεσει αλλα αν υπαρχει σπασμενο θα το βαλω επειδη το λες ναι . επισης το valhalla δεν ειναι ελαφρυ διαφωνω σε αυτο.. οπως και ta pubg fortnite επειδη ειναι online το ζοριζουν ειχα διαβασει εναν developer παλαιοτερα που ελεγε οτι για τεστ να βαζεις καποιο multiplayer.  δεν εχω χρονο να παιξω πολυ αλλα θα δοκιμασω οσο μπορω και θα σου πω. το last of us εγω παντως το εχω για βαρυ

για τέτοιες κάρτες είναι ελαφρύ. με την 4070 σε native 1440p όλα τέρμα βγάζω άνετα πάνω από 100-110 fps. Η 7800ΧΤ σίγουρα θα βγάζει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, just_a_dude said:

Έχω παρατηρήσει ότι για κάποιο λόγο στο outer worlds έχω τα χαμηλότερα ρολόγια. Δεν ξέρω γιατί είναι βαρύ αυτό.

Το outer worlds και σ'εμένα (με 3090) έχει παράξενη συμπεριφορά όσον αφορά το πόσο απαιτητικό είναι.

Ειδικά το non-remastered είχε θέμα μεγάλο και πρακτικά σαν να μην το επηρέαζαν σχεδόν καθόλου (στο πόσο ρεύμα πχ τραβάει) οι ρυθμίσεις. Είχα τρελό coil whine από το τροφοδοτικό που δεν το είχα ούτε σε synthetic benchmarks!

Δεν έχω δοκιμάσει το remastered αν έστρωσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, exor είπε

φιλος θιγεις το προφανες .. γιαυτο βλεπεις δεν λεω πουθενα οτι παιζει 3000 ..αλλα 2900+ και ναι συμβαινει ακριβως αυτο που λες για να παιξει 3000+ σωσστα θελει πανω απο 330 watt και δεν μπορει απλα

μα ρε συ έγραψες "3000 πυρηνα ανεβαζουν αρκετες , δυστηχως ομως αντι για καλυτερα frames παραγουν λιγοτερα"

1 λεπτό πριν, Teddy77 είπε

Το outer worlds και σ'εμένα (με 3090) έχει παράξενη συμπεριφορά όσον αφορά το πόσο απαιτητικό είναι.

Ειδικά το non-remastered είχε θέμα μεγάλο και πρακτικά σαν να μην το επηρέαζαν σχεδόν καθόλου (στο πόσο ρεύμα πχ τραβάει) οι ρυθμίσεις. Είχα τρελό coil whine από το τροφοδοτικό που δεν το είχα ούτε σε synthetic benchmarks!

Δεν έχω δοκιμάσει το remastered αν έστρωσε.

ίδια συμπεριφορά έχει και το remastered ναι και πράγματι και εγώ μόνο σε αυτό ακούω coin whine. λίγο αλλά ακούγεται.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, exor είπε

το last of us ειναι ..ελαφρυ? γιατι και εκει το ιδιο ειναι 2900 .. το alan wake δεν το εχω δεν μου αρεσει αλλα αν υπαρχει σπασμενο θα το βαλω επειδη το λες ναι . επισης το valhalla δεν ειναι ελαφρυ διαφωνω σε αυτο.. οπως και ta pubg fortnite επειδη ειναι online το ζοριζουν ειχα διαβασει εναν developer παλαιοτερα που ελεγε οτι για τεστ να βαζεις καποιο multiplayer.  δεν εχω χρονο να παιξω πολυ αλλα θα δοκιμασω οσο μπορω και θα σου πω. το last of us εγω παντως το εχω για βαρυ

το tlou είναι βαρύ για το cpu τη gpu δε τη ζορίζει ιδιαιτερα... βάλε alan wake2, cyber , DL2, metro, γενικά οτιδήποτε έχει πολύ rt effects

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Το αντιθετο τα βαζεις επειδη ειναι ελαφρια στο ζορι της καρτας και μπορει η καρτα να ανεβαζει ψηλα ρολογια για να δεις αν θα σκασει με το undervolt που εχεις κανει. Οταν βλεπεις ενα game  να εχει κολλημενη την καρτα στα 313watt και το αλλο να παει χαλαρα στα 260-270 ποιο ειναι το βαρυ απο τα δυο?

το 313 φυσικα ομως το valhalla paei 330 watt και το last of us ..δεν νομιζω οτι διαφωνουμε απλα εγω λεω οτι για τισ συχνοτητες παιζει ρολο ποσο undervolt κανει και ποσο ανεβαζει ο πυρηνας

επισης καποια παιχνιδια δεν ειναι πιο βαρια απλα παιζουν πιο δυσκολα -χειροτερα  

εντωμεταξυ υπαεχουν και τσιπ που παιζουν με περισσοτερο ρευμα καλα 

Just now, Tambas91 said:

το tlou είναι βαρύ για το cpu τη gpu δε τη ζορίζει ιδιαιτερα... βάλε alan wake2, cyber , DL2, metro, γενικά οτιδήποτε έχει πολύ rt effects

ναι θα το κανω μολις βρω χρονο.. νομιζω βεβαια πως το rt σε αμδ θα αξιζει περισσotερο με fsr 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το tlou είναι βαρύ για το cpu τη gpu δε τη ζορίζει ιδιαιτερα... βάλε alan wake2, cyber , DL2, metro, γενικά οτιδήποτε έχει πολύ rt effects

Εγώ είδα ότι με το RT δεν ζορίζετε ο πυρήνας δηλ και 3000 να βάλω δε θα φτάσει ποτέ παίζει πολύ ποιο χαμηλά από καθαρό ράστερ. Η μνήμη της κάρτας τερματίζει(είτε RT είτε ράστερ) αλλά όχι ο πυρήνας. 

@exor

Το Fsr3 mod είναι μια χαρά σε παιχνίδια όπως Witcher η RDR δεν θα καταλάβεις τίποτα στην εικόνα, στο σαιμπερ παρότι έχει θέματα δεν είναι χάλια, μακριά θα δεις κάτι φλικερινκ πως τα λένε. 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Εγώ είδα ότι με το RT δεν ζορίζετε ο πυρήνας δηλ και 3000 να βάλω δε θα φτάσει ποτέ παίζει πολύ ποιο χαμηλά από καθαρό ράστερ. Η μνήμη της κάρτας τερματίζει(είτε RT είτε ράστερ) αλλά όχι ο πυρήνας. 

αυτό ακριβώς. επειδή το RT είναι πιο βαρύ workload θέλει περισσότερο ρεύμα για να κρατήσει το ίδιο ρολόι, οπότε ρίχνει τη συχνότητα για να μείνει μέσα στο power budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε το σαιμπερ με τις ίδιες ρυθμίσεις στην κάρτα

RT

image.png.02cd1eeeb4a2c56cffc480e0d2906c6e.png

Ραστερ

image.png.740f7ee3c8ea5fec8ad333a4a19a46ac.png

Σχεδόν 100Mhz κάτω συνέχεια με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις. Και έχω χαμηλά το μαξ(2800)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...