Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, exor said:

Α το έχω δοκιμάσει Valhalla  ! 78 fps 4k !

2900+ πυρήνα και έπαιζε 960 !! Αλλά μου έκανε ένα crash στο pubg ..δεννξερω αν ήταν η κάρτα.. πάντως το ανέβασα τώρα έχω 3 προφίλ ένα 980 ένα 990 και ένα 1000 παίζω το 980 

Ε εξαρτάται πόσο ανεβάζει τον πυρήνα κυρίως. Το Valhalla ανεβάζει +100mhz από το Cyberpunk με τα ίδια settings. Γενικά το Valhalla, Mirage και PUBG είναι τα πιο unstable.

Για να καταλάβεις, στο 3dmark εμένα έτρεχε χωρίς crash στα 990mv, αλλά στο PUBG με 1060mv είχε κρασαρει μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού.

Αλλά αν είναι σταθερή κάτω από 1050mv ακόμα και στο Valhalla, τότε είναι πολύ καλό bin. Και ο Ancient Gameplays είχε καταλήξει πως η δικιά του 7800xt ήθελε 1080mv για 100% stability.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Είναι το καλύτερο bin που έχω δει μέχρι τώρα. Δοκίμασε να παίξεις Valhalla, εκεί θα σκάσει αν δεν είναι stable μετά από καμιά ώρα.

Στο kitguru που είχε κάτι 900mv ως σταθερά, κάνουν μόνο μισή ώρα Cyberpunk 4k για stress test. Εμένα με 1010mv τελείωνε κανονικά το benchmark 5 φορές και παραπάνω, αλλά μετά από καμιά ώρα παιχνιδιού κρασαρε μέχρι τα 1040mv.

Ναι αυτό εννοώ. Με 313w θα είναι κάπου στα 82-83C. Η νίτρο είναι κάπου στα 86-87.

Και εμένα το ίδιο κάνει. Με +7pl στο Cyberpunk με balanced upscaling σε 1440p ray tracing είναι γύρω στα 2650-2700mhz με 260-270w με 77-79C hotspot ενώ πάει μέχρι 313w.

Στο μενού του battlefield 2042 είναι στα 2700-2800mhz στα 313w με 86-87C hotspot. Ενώ σε gameplay πέφτει πάλι στα 290w με 2750mhz.

Εξαρτάται πως το χειρίζεται η μηχανή.

Σε RT όσο και να ανεβάσεις την κάρτα δε θα τα φτάσει δουλεύει σε ποιο χαμηλά ρολόγια.

Επίσης, ότι είναι NVIDIA σπονσορεντ αν πας σε επιθετικό τούνινγκ κρασάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Aris-leme said:

Σε RT όσο και να ανεβάσεις την κάρτα δε θα τα φτάσει δουλεύει σε ποιο χαμηλά ρολόγια.

Επίσης, ότι είναι NVIDIA σπονσορεντ αν πας σε επιθετικό τούνινγκ κρασάρει. 

Φταίει και το min clock. Με το default 500 έχει περίπου 50mhz λιγότερα στο Battlefield 2042 σε σχέση με 2800 min clock. Αλλά με μεγάλο min clock δεν κάνει downclocking όταν μπορεί και καίει τζάμπα ρεύμα.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, John_on_PC said:

Φταίει και το min clock. Με το default 500 έχει περίπου 50mhz λιγότερα στο Battlefield 2042 σε σχέση με 2800 min clock. Αλλά με μεγάλο min clock δεν κάνει downclocking όταν μπορεί και καίει τζάμπα ρεύμα.

Τζάμπα ρεύμα γιατί όταν δεν παίζεις πατάς ένα balanced και τέλος..  πάντως δοκιμάζω 990 ml Valhalla 4k τώρα.. στα 1000 έπαιξα καμιά ώρα την άλλη φορά ήταν κομπλέ.. 2500 ανεμιστήρες βέβαια 87 88 hotspot πυρήνας 2960 ! Εννοώ actual..με πυρήνα 2870 -2900 θαπαιζει 990 ίσως και 980 σταθερά.. τώρα είναι 990 2950+ εδώ και ένα τέταρτο και δείχνει κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και στο Mirage παιζει 3000+ σε 1080p  αλλα σε παιχνιδια βαρια και σε μεγαλυτερες αναλυσεις σε κοβει το Pl και βλεπεις κατι 2700 βαρια ,ασε που το stability ειναι εντελως αμφιβολο

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α πχ Minecraft με shaders τραβάει όλο το power limit. Εκεί φτάνει 2750mhz με 1050mv και +7pl. Πλάκα πλάκα με complimentary unbound shaders είναι το πιο ζεστό hotspot που έχω δει, τύφλα να έχουν τα cutscenes του Cyberpunk και το μενού του Battlefield 2042.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ αυτό που σας έλεγα για το Battlefield 2042 στα 1050mv, πρώτα με 0pl:

Battlefield0pl.jpg.5cde9bd6c336d413e7b75f900f58af45.jpg

Και μετά με +7 pl (αν το αφήσω λίγη ώρα πάει 87C συνήθως, ενώ σε matches δεν πάει πάνω από 82C γιατί τραβάει λιγότερα watt (~270w) για παρόμοιο clock):

Battlefield20427pl.jpg.0ddee2ec77a06cb88ac23de396d6655f.jpg

Είναι γύρω στα 30-35mhz έξτρα (35/7 = 4 ή 5hz ανά +1pl), για 1.16% περισσότερα fps και 4-5C παραπάνω στο hotspot με τη nitro. Βλέπετε που στο μενού μαξάρει το power limit και με +15pl πάει 310-313w ενώ πχ στο cyberpunk με fsr quality είναι 20-30w λιγότερο με πυρήνα κάτω 50 έως 100mhz.

Στο OC bios η nitro στοχεύει 87C hotspot στα 1200 rpm και στο silent bios 90C hotspot στα 1000rpm. Εγώ μέχρι 1600rpm περίπου δεν ξεχωρίζω τον ήχο της από το ambient noise. Από τα 1800rpm και πάνω αρχίζει και ακούγεται έντονα και από 2000 rpm και πάνω ακούγονται δυνατά οι ανεμιστήρες.

29 minutes ago, akoinonitos said:

@just_a_dude εδω το βλεπεις αυτο που μου ελεγες με τις ακρες γτ δεν το καταλαβαινω

 

 

Βγάλε βίντεο κολυμβώντας μέσα σε μια λίμνη, κάτω από την επιφάνεια του νερού, νομίζω εκεί θα φανεί αυτό που λέει ο @just_a_dude.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akoinonitos εσένα πάει ωραία, από το βίντεο φαίνεται όπως πρέπει η κίνηση. ίσως τελικά είναι θέμα των nvidia που δεν έχουν σωστό frame pacing με το fsr3 ή θέλει κάποιον συνδυασμό vsync από το control panel ή μέσα στο game και cap τα fps κτλ.

Σε εμένα όταν κάνω pan την κάμερα από τη μία πλευρά στην άλλη είναι λες και τα fps είναι χαμηλά και δεν είμαι μέσα στο gsync range (έχει judder) ακόμη και όταν τα rendered frames είναι αρκετά πάνω από 60

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, just_a_dude said:

@akoinonitos εσένα πάει ωραία, από το βίντεο φαίνεται όπως πρέπει η κίνηση. ίσως τελικά είναι θέμα των nvidia που δεν έχουν σωστό frame pacing με το fsr3 ή θέλει κάποιον συνδυασμό vsync από το control panel ή μέσα στο game και cap τα fps κτλ.

Σε εμένα όταν κάνω pan την κάμερα από τη μία πλευρά στην άλλη είναι λες και τα fps είναι χαμηλά και δεν είμαι μέσα στο gsync range (έχει judder) ακόμη και όταν τα rendered frames είναι αρκετά πάνω από 60

Αυτό και εγώ το βλέπω στο Avatar με 7800xt και φαίνεται και στο frame time graph. Ενώ με το fsr 3 mod δεν συμβαίνει στο Cyberpunk και το Hogwarts Legacy.

@Aris-leme τι settings έχεις στο recording από το adrenaline; Εμένα με το fsr 3 mod δεν έχει κάποιο stutter όταν κάνω record από το adrenaline, ούτε με ray tracing, ούτε με path tracing. Επίσης δοκίμασε να βγάλεις το config του ultra+ mod που αλλάζει το vram που χρησιμοποιεί το παιχνίδι, εμένα αυτό προκαλούσε προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Άλλο ένα game με frame gen. Εντάξει το game είναι ιδιαίτερο και δεν είναι για όλους, αλλά είναι ευκαιρία να δούμε άλλο ένα implementation πως τα πάει.

https://videocardz.com/newz/farming-simulator-22-now-features-amd-fsr-3-0-with-frame-generation

Τσάμπα κόπος. Είπα να δοκιμάσω τερματίζει 144φρειμς(freesync τέρμα οθόνης) στο 40% τι να το ανοίξω:D 

image.png.4ad1a730499c955b2939ed83110e68a6.pngοι ρυθμίσεις που έχει μπορείς όντως να βάλεις AA από το FSR χωρίς απσκειλινγκ. Απλά δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφορά στο παιχνίδι(δεν αλλάζει την ώρα που παίζεις)

@John_on_PC Δεν αλλάζει κάτι το κάνει σε όλα τα γκειμ που δοκίμασα άρα περιμένω ντραιβερς μήπως στρώσει είδα και θέμα με HAGS, γενικά νομίζω η μετάβαση σε windows 11 χωρίς φορμάτ δε μου βγήκε σε καλό

edit αντε για επιστημονικούς λόγους άνοιξα να δω τι γίνεται με fsrq τερματίζει στο όριο που έχει το γκειμ 240

image.png.fd08756e00310a1825361f868db9c06f.png

με fsrq και FG καταφερά να το πάω παραπάνω

image.png.bbb229c9f307a302897830e02e35a0f2.png

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι φαίνεται η φοβερά δυνατή 750ti τρέχει fsr 3 frame generation κανονικοτατα:

Κρίμα που η 3090 δεν έχει αρκετά γρήγορο optical flow accelerator για να της δώσει η Nvidia δικό της frame generation.

1 hour ago, Aris-leme said:

Τσάμπα κόπος. Είπα να δοκιμάσω τερματίζει 144φρειμς(freesync τέρμα οθόνης) στο 40% τι να το ανοίξω:D 

image.png.4ad1a730499c955b2939ed83110e68a6.pngοι ρυθμίσεις που έχει μπορείς όντως να βάλεις AA από το FSR χωρίς απσκειλινγκ. Απλά δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφορά στο παιχνίδι(δεν αλλάζει την ώρα που παίζεις)

@John_on_PC Δεν αλλάζει κάτι το κάνει σε όλα τα γκειμ που δοκίμασα άρα περιμένω ντραιβερς μήπως στρώσει είδα και θέμα με HAGS, γενικά νομίζω η μετάβαση σε windows 11 χωρίς φορμάτ δε μου βγήκε σε καλό

edit αντε για επιστημονικούς λόγους άνοιξα να δω τι γίνεται με fsrq τερματίζει στο όριο που έχει το γκειμ 240

image.png.fd08756e00310a1825361f868db9c06f.png

με fsrq και FG καταφερά να το πάω παραπάνω

image.png.bbb229c9f307a302897830e02e35a0f2.png

 

Δοκίμασες και με AV1 encoder; Λογικά η αλλαγή windows φταίει. Εγώ είχα σχετικά νέα windows 11 και άλλαξα επεξεργαστή, os ssd και GPU αλλά δεν έχω κάποιο θέμα.

Ίσως φταίει και το multiplane overlay που εγώ το έχω απενεργοποιημένο. Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, akoinonitos said:

και στο Mirage παιζει 3000+ σε 1080p  αλλα σε παιχνιδια βαρια και σε μεγαλυτερες αναλυσεις σε κοβει το Pl και βλεπεις κατι 2700 βαρια ,ασε που το stability ειναι εντελως αμφιβολο

 

φιλε μου , δεν θελω να διαφωνησω και φυσικα φαινεται πως ξερεις αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.

3000 πυρηνα ανεβαζουν αρκετες , δυστηχως ομως αντι για καλυτερα frames παραγουν λιγοτερα .

παιζει ρολο το ποσο underclock κανει αλλα και η δικια μου που παιζει 3030 με 991 kai 997 mv βγαζει 2000 λιγοτερο σκορ και παραπανω στα 3 ghz. οσο για τα 2600 με 2700 που λες εμενα παιζει 2850 με 2900+ και 2900+ σε 4κ βαρια οπως λες με 997 mv ..Δηλαδη εσενα κατεβαινει στα 2600 2700 γιατι εχει πιο πολλα βολτ στο core , 1080 να υποθεσω ?

και σε τεστ που εχουν γινει η νιτρο βγαζει τα πιο πολλα  frame  λογω καλυτερου undervolt me core sta 2900 

αμφιβολο  stability ? εμενα δεν εχει καποιο θεμα ειδικα οταν τη βαζω στα 2850 με 2900 δεν παει πανω απο 78 το hotspot 

εννοω να βλεπεις συχνοτητα τετοια (valhalla 4k)

12 hours ago, John_on_PC said:

Αυτό και εγώ το βλέπω στο Avatar με 7800xt και φαίνεται και στο frame time graph. Ενώ με το fsr 3 mod δεν συμβαίνει στο Cyberpunk και το Hogwarts Legacy.

@Aris-leme τι settings έχεις στο recording από το adrenaline; Εμένα με το fsr 3 mod δεν έχει κάποιο stutter όταν κάνω record από το adrenaline, ούτε με ray tracing, ούτε με path tracing. Επίσης δοκίμασε να βγάλεις το config του ultra+ mod που αλλάζει το vram που χρησιμοποιεί το παιχνίδι, εμένα αυτό προκαλούσε προβλήματα.

δηλαδη καλο το fsr 3?? επισης μπαινει και στο avatar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...