Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το rt όντως είναι ένας σημαντικός παράγοντας 

η κατανάλωση όμως το καταλαβαίνετε ότι είναι τελείως irrelevant άμα η μια καίει 180 και η άλλη 230 watt….

200w vs 263w ειναι τα TDP.
Tωρα αν τις κανεις Undervolt ποσο να πανε 140w vs 200w;
Δεν κανουν ομως ολοι UV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

200w vs 263w ειναι τα TDP.
Tωρα αν τις κανεις Undervolt ποσο να πανε 140w vs 200w;
Δεν κανουν ομως ολοι UV.

Αυτό λέω μιλάμε για μια διαφορα της τάξης των 50-60 watt … είναι σα να λέμε ένα αμάξι έχει κατανάλωση 6 λίτρα και ένα άλλο 6,1 … οκ αυτό με τα 6,1 θα κάψει κάνα 50 ρικο παραπάνω σε ένα χρόνο είναι αυτός λόγος επιλογής ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αυτό λέω μιλάμε για μια διαφορα της τάξης των 50-60 watt … είναι σα να λέμε ένα αμάξι έχει κατανάλωση 6 λίτρα και ένα άλλο 6,1 … οκ αυτό με τα 6,1 θα κάψει κάνα 50 ρικο παραπάνω σε ένα χρόνο είναι αυτός λόγος επιλογής ;

Aν κανει 20 χιλιομετρα το μηνα οπως η αδερφη μου θα καινε σχεδον τα ιδια :P
Aν ομως κανει 400+ το μηνα θα υπαρχει διαφορα.
Το 6 με το 6,1 δεν ειναι σωστο παραδειγμα , δεν ειναι +30%.
Η διαφορα ειναι 6 με 7,8.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν κανει 20 χιλιομετρα το μηνα οπως η αδερφη μου θα καινε σχεδον τα ιδια :P
Aν ομως κανει 400+ το μηνα θα υπαρχει διαφορα.

Ρε συ δες πόσο έχει η κιλοβατώρα ,και 8 ώρες τη μέρα να παίζεις σιγά τι θα πληρώσεις .. είναι πολύ μικρές οι διάφορες .. να μου πεις ότι έχουν η μια 100watt και η άλλη 400 να το καταλάβω …

αν μιλάγαμε για ακριβώς ίδια προϊόντα ναι και εγώ αυτή με την μικρή κατανάλωση θα έπαιρνα … σε κάθε άλλη περίπτωση ακόμα και 1 fps παραπάνω να έδινε θα έπαιρνα την άλλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ρε συ δες πόσο έχει η κιλοβατώρα ,και 8 ώρες τη μέρα να παίζεις σιγά τι θα πληρώσεις .. είναι πολύ μικρές οι διάφορες .. να μου πεις ότι έχουν η μια 100watt και η άλλη 400 να το καταλάβω …

αν μιλάγαμε για ακριβώς ίδια προϊόντα ναι και εγώ αυτή με την μικρή κατανάλωση θα έπαιρνα … σε κάθε άλλη περίπτωση ακόμα και 1 fps παραπάνω να έδινε θα έπαιρνα την άλλη 

Εγω θα εβαζα αυτα τα 3x 50ρικα των 3 χρονων που θα τη κραταγα και θα επαιρνα καλυτερη :P
550+150= 4070 Super

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BlurayMoviesGreece @Tambas91

Στην περίπτωση μου δεν είναι μόνο θέμα κέρδους μέσω κατανάλωσης αλλά και θέμα αλλαγής τροφοδοτικού. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα pure power 11 500W που ξέρω ότι σηκώνει την 4070, (στην χειρότερη των χειροτέρων θα κάνω uv) ενώ στην 7800xt μιλάμε για σίγουρη αλλαγή τροφοδοτικού άρα + άλλα 80 ευρώ και τζάμπα ένα τροφοδοτικό να κάθεται.

Επεξ/σία από emiliosk
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω θα εβαζα αυτα τα 3x 50ρικα των 3 χρονων που θα τη κραταγα και θα επαιρνα καλυτερη :P
550+150= 4070 Super

Άσε ρε συ που μας έλεγες για 4070 και εμφανίστηκες ένα πρωινό με 4080 … :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Άσε ρε συ που μας έλεγες για 4070 και εμφανίστηκες ένα πρωινό με 4080 … :P

4070Τi ελεγα αλλα αφου τη βρηκα απο τον κολλητο μου το JMC με 150€ διαφορα ηταν κριμα να την αφησω. :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, emiliosk είπε

@BlurayMoviesGreece @Tambas91

Στην περίπτωση μου δεν είναι μόνο θέμα κέρδους μέσω κατανάλωσης αλλά και θέμα αλλαγής τροφοδοτικού. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα pure power 11 500W που ξέρω ότι σηκώνει την 4070, (στην χειρότερη των χειροτέρων θα κάνω uv) ενώ στην 7800xt μιλάμε για σίγουρη αλλαγή τροφοδοτικού άρα + άλλα 80 ευρώ και τζάμπα ένα τροφοδοτικό να κάθεται.

Δε σηκώνει το 500αρι την 7800; Τι cpu έχεις ; 
εμενα με 4090 και 14700κ 450 τραβάνε και τα 2 μαζί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δε σηκώνει το 500αρι την 7800; Τι cpu έχεις ; 
εμενα με 4090 και 14700κ 450 τραβάνε και τα 2 μαζί 

3700x, θεωρητικά την σηκώνει, αλλά φαντάζομαι θα ζορίζεται πολύ στα spikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, emiliosk είπε

3700x, θεωρητικά την σηκώνει, αλλά φαντάζομαι θα ζορίζεται πολύ στα spikes.

Ούτε 400 δε φτάνεις σε max φορτίο πάντως και το be quiet είναι καλό τροφοδοτικό … 

μια χαρά τη σηκώνει άνετα 

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

4070Τi ελεγα αλλα αφου τη βρηκα απο τον κολλητο μου το JMC με 150€ διαφορα ηταν κριμα να την αφησω. :P

Ξέρω ξέρω ρε και εγώ για 4070τι πήγαινα , και τσουπ! Για κακή μου τύχη εμφανίστηκε μια 4090 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα game με frame gen. Εντάξει το game είναι ιδιαίτερο και δεν είναι για όλους, αλλά είναι ευκαιρία να δούμε άλλο ένα implementation πως τα πάει.

https://videocardz.com/newz/farming-simulator-22-now-features-amd-fsr-3-0-with-frame-generation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Θα σχολιάσω μόνο περί dlss και ειδικά στο cp2077 .

Δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο στο συγκεκριμένο παιχνίδι να υπερέχει το οποιοδήποτε fsr.

Παίζει να είσαι ο μοναδικός παγκοσμίως που βλέπει η θέλει να βλέπει κάτι τέτοιο.

 

βαλε κανα alan wake η κανα avatar  και αν δεις 2900 στον πυρηνα τρυπα μου την μυτη :P

εκτος αν παιζεις σε 1080p 

 

λαθος quote εκανα :lol:

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Άλλο ένα game με frame gen. Εντάξει το game είναι ιδιαίτερο και δεν είναι για όλους, αλλά είναι ευκαιρία να δούμε άλλο ένα implementation πως τα πάει.

https://videocardz.com/newz/farming-simulator-22-now-features-amd-fsr-3-0-with-frame-generation

fg σε farming simulatior :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

fg σε farming simulatior :lol:

Δεν ξέρεις τι είναι να οργώνεις στα 165fps γι' αυτό το λες :P

Εντάξει δεν πειράζει, να δούμε το implementation και αν χρησιμοποιούν κάποιο κανούργιο .dll και αν δουλεύει πιο καλά, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ξέρω ξέρω ρε και εγώ για 4070τι πήγαινα , και τσουπ! Για κακή μου τύχη εμφανίστηκε μια 4090 :P

Aρχικα για 4090 ελεγα, αλλα δεν εβγαλε Α3RO και η Asus περα απο τα Coil Whines που διαβαζα ηταν και σαν τουβλο κυριολεκτικα, καμια σχεση με την Asus Strix White 3090 που ειναι στολιδι.
Τα εβαλα κατω ειδα οτι Diablo 4 και Throne and Liberty παιζω ανετα 4Κ 100FPS με 4070Ti και αποφασισα για 4070Ti.
Oταν ομως οι ασπρες ειχαν 1150€ και η Α3RO 4080 εσκασε ξαφνικα στα 1340€ που με πληρωμη με καρτα πηγαινε 1300€ εγιναν ολα αστραπιαια.
Mε τα ρεστα απο 4090 σε 4080 πηρα το monitor.
Oταν περιμενεις 4080+4Κ 32" Μonitor ο μηνας περναει γρηγορα :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...