Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Τώρα ο μπλου πως λέει ότι έχω θέμα με την εικόνα δεν ξέρω από που βγαίνει. Χωρίς τα μοντ που έχω πάνω δεν μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, με PT ίσως. Που εδώ είμαστε ας βάλει κάποιος με 12GB τα 2κ τεξτουρ που έχω να δούμε κάτι, γιατί εγώ ξέρω ότι πρώτα τα τέξτουρ κάνουν τη διαφορά στα παιχνίδια, επίσης να βάλει reshade, gids, nova lut.

Δεν το λεω εγω, ολος ο πλανητης το λεει οτι το FSR ειναι υποδεέστερο του DLSS οτι εχει συχνα πυκνα προβληματα με stutters, flickering και αντικειμενα που εξαφανιζονται.
Επειδη λοιπον δεν δεχεσαι αυτο που στην ουσια "αναπαραγω" και δεν ειναι δικη μου αποψη καθαρα, σε εχω παροτρυνει πολλες φορες να ακουσεις τι λεει ο Daniel Owen και οι Hardware Unboxed μεχρι και o "AMD Jesus" ΣΕ ΚΑΘΕ game review, gpu Benchmark oταν περιγραφουν το κομματι DLSS/FSR DLSS 3/FSR 3.
Η τα εχεις ακουσει και δεν δινεις σημασια σε φαση Ignore ή τα video τα τρεχεις με τη μπαρα και κοιτας τα FPS χωρις να ακουσεις τι λενε αυτοι που ασχοληθηκαν και εφτιαξαν το video.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Α οκ γιατί σε κάτι βίντεο του Daniel έβλεπα την 7800ΧΤ να πηγαίνει στα 280

274w εχουν pl οι περισσοτερες custom η gigabyte εχει παραπανω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, emiliosk είπε

Έχω χάσει λίγο την μπάλα με DLSS 2,3,3.5 και FG....

Κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται.

Στηνω το νέο gaming PC για το γιυο με 7800x3d + RX 7800xt σε 140-165Hz 1440p monitor και δεν ξέρω τι ρυθμίσεις να του πω να κάνει σε παιχνίδια και οθόνη, synchr για βέλτιστο αποτέλεσμα.

Θα τα βρει πιστεύω και μόνος του διαβάζοντας αλλά έχω χαθεί με το ποιες ρυθμίσεις δεν παίζουν μπάλα μαζί και ποιες όχι.

Έχει κανένας κάποιο οδηγό γαι newbe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

274w εχουν pl οι περισσοτερες custom η gigabyte εχει παραπανω

330+ πάει η νιτρο βέβαια εκεί ζεσταίνεται το Hotspot..με 300 παίζει πάνω από 2900 core και 2850 2900+ με 260 280 πάνω κάτω και λιγοτερα γινεται

Και σε άλλα video έχω δει το fsr να υπερέχει στο cyberpunk αισθητά σε λεπτομέρειες 

Γενικά το fsr 3 τα παει καλα αποτι βλέπω με unreal 

SmartSelect_20240119_093452_Gallery.jpg

SmartSelect_20240119_093411_Gallery.jpg

Επεξ/σία από exor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, exor είπε

330+ πάει η νιτρο βέβαια εκεί ζεσταίνεται το Hotspot..με 300 παίζει πάνω από 2900 core και 2850 2900+ με 260 280 πάνω κάτω και λιγοτερα γινεται

Και σε άλλα video έχω δει το fsr να υπερέχει στο cyberpunk αισθητά σε λεπτομέρειες 

Γενικά το fsr 3 τα παει καλα αποτι βλέπω με unreal 

SmartSelect_20240119_093452_Gallery.jpg

SmartSelect_20240119_093411_Gallery.jpg

Θα σχολιάσω μόνο περί dlss και ειδικά στο cp2077 .

Δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο στο συγκεκριμένο παιχνίδι να υπερέχει το οποιοδήποτε fsr.

Παίζει να είσαι ο μοναδικός παγκοσμίως που βλέπει η θέλει να βλέπει κάτι τέτοιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, exor είπε

330+ πάει η νιτρο βέβαια εκεί ζεσταίνεται το Hotspot..με 300 παίζει πάνω από 2900 core και 2850 2900+ με 260 280 πάνω κάτω και λιγοτερα γινεται

Και σε άλλα video έχω δει το fsr να υπερέχει στο cyberpunk αισθητά σε λεπτομέρειες 

Γενικά το fsr 3 τα παει καλα αποτι βλέπω με unreal 

SmartSelect_20240119_093452_Gallery.jpg

SmartSelect_20240119_093411_Gallery.jpg

313watt ειναι το max pl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, akoinonitos said:

313watt ειναι το max pl 

Έτσι λέει αλλά βλέπεις παραπάνω όπως σου είπα και 330+

9 minutes ago, azazil1190 said:

Θα σχολιάσω μόνο περί dlss και ειδικά στο cp2077 .

Δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο στο συγκεκριμένο παιχνίδι να υπερέχει το οποιοδήποτε fsr.

Παίζει να είσαι ο μοναδικός παγκοσμίως που βλέπει η θέλει να βλέπει κάτι τέτοιο.

 

Υπάρχει βίντεο στο youtube θα προσπαθήσω να το βρω όταν γυρίσω 

Εξαρτάται το παιχνίδι..πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά το fsr 3 θα είναι καλύτερο από το 2

Επεξ/σία από exor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, exor είπε

Έτσι λέει αλλά βλέπεις παραπάνω όπως σου είπα και 330+

αυτα ειναι spikes ,μιλαω για την καταναλωση της gpu οχι για ολο το board με λαμπιονια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, exor είπε

 

Υπάρχει βίντεο στο youtube θα προσπαθήσω να το βρω όταν γυρίσω 

Έλεος ρε συ με το yt.

Σε κάποια βίντεο yt δείχνουν και προσπαθούν να εξηγήσουν ότι η γη είναι επίπεδη.Περιμενεις να το πάρω στα σοβαρά τον παραπάνω ορθολογισμό σου τώρα;

Τεσπά δεν θα κάτσω να το αναλύσω άλλο ,όπως την βρίσκει ο καθένας.

Εάν εσύ είσαι ευχαριστημένος με αυτό που βλέπεις πάω πάσο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν το λεω εγω, ολος ο πλανητης το λεει οτι το FSR ειναι υποδεέστερο του DLSS οτι εχει συχνα πυκνα προβληματα με stutters, flickering και αντικειμενα που εξαφανιζονται.
Επειδη λοιπον δεν δεχεσαι αυτο που στην ουσια "αναπαραγω" και δεν ειναι δικη μου αποψη καθαρα, σε εχω παροτρυνει πολλες φορες να ακουσεις τι λεει ο Daniel Owen και οι Hardware Unboxed μεχρι και o "AMD Jesus" ΣΕ ΚΑΘΕ game review, gpu Benchmark oταν περιγραφουν το κομματι DLSS/FSR DLSS 3/FSR 3.
Η τα εχεις ακουσει και δεν δινεις σημασια σε φαση Ignore ή τα video τα τρεχεις με τη μπαρα και κοιτας τα FPS χωρις να ακουσεις τι λενε αυτοι που ασχοληθηκαν και εφτιαξαν το video.

Ρε συ άσε ντάνιελ μανελ και τους άλλους(εχω δει τα πάντα 18 ώρες πάνω σε πισι είμαι). Σου έστειλα κάτι πες μου εσύ εν ώρα γκειμινγκ τι παραπάνω βλέπεις?

Εσύ μας λες ότι μας βγαίνουν τα μάτια με το fsr σου στέλνω δικό μου βίντεο όχι του ντανιελ, εσύ λες την ώρα που παίζω θα μειώσω την ταχύτητα σε 5% και θα κάνω ζουμ 300%??? Εννοείτε πως έχει θέματα αλλά δεν είμαστε γιουτουμπερ να τα ψάχνουμε ούτε η δουλειά μας είναι, όπως κατανοείτο ότι κάποιοι μπορεί να εντοπίζουν λάθη ενώ άλλος όχι. Ο μέσος γκειμερ δύσκολα να δει διαφορά, πάντα μιλάμε όταν παίζει το γκειμ όχι να του πω να κοίτα εκεί, αλλά και εδώ να είμαι αντικειμενικός δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία από το DLSS, αν αλλάξω σε NVIDIA θα πω.

Δε βγάζει κανείς το DLSS κατώτερο αλλά φτάνει και μ αυτή την καραμέλα. Το DLSS είναι καλύτερο τέλος Το FSR3 είναι πολύ καλύτερο από το 2 αλλά δεν έφτασε το DLSS 3,5 αλλά δε μας βγαίνουν και τα μάτια, μη μου πεις για το ROBOCOP και στα βίντεο φαίνεται χάλια.

2 φίλοι μου τους έβαλα να πάρουν λαπτοπ με NVIDIA κάρτα τους εξήγησα για το DLSS και χαθήκαν, όπως και τον αδελφό μου  που τον είπα και πήρε NVIDIA κάρτα.

Και δε μου είπες βλέπεις να μην μπορώ να παίξω το παιχνίδι με RT ??? Γιατί έτσι έχω φτάσει τις 100 ώρες στο Cyberpunk.

Επίσης, δεν έχω παίξει(μόνο τεστ) κάτι άλλο με FSR.

To max που είδα στην χελ σε βατ ήταν 310

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Κι εγώ δεν ξέρω τι γίνεται.

Στηνω το νέο gaming PC για το γιυο με 7800x3d + RX 7800xt σε 140-165Hz 1440p monitor και δεν ξέρω τι ρυθμίσεις να του πω να κάνει σε παιχνίδια και οθόνη, synchr για βέλτιστο αποτέλεσμα.

Θα τα βρει πιστεύω και μόνος του διαβάζοντας αλλά έχω χαθεί με το ποιες ρυθμίσεις δεν παίζουν μπάλα μαζί και ποιες όχι.

Έχει κανένας κάποιο οδηγό γαι newbe?

Εγώ που θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών αυτή την περίοδο με βλέπω προς Nvidia μεριά (4070). Κυρίως επειδή θεωρώ το RT σημαντικό παράγοντα + την κατανάλωση ρεύματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ρε συ άσε ντάνιελ μανελ και τους άλλους(εχω δει τα πάντα 18 ώρες πάνω σε πισι είμαι). Σου έστειλα κάτι πες μου εσύ εν ώρα γκειμινγκ τι παραπάνω βλέπεις?

Εσύ μας λες ότι μας βγαίνουν τα μάτια με το fsr σου στέλνω δικό μου βίντεο όχι του ντανιελ, εσύ λες την ώρα που παίζω θα μειώσω την ταχύτητα σε 5% και θα κάνω ζουμ 300%??? Εννοείτε πως έχει θέματα αλλά δεν είμαστε γιουτουμπερ να τα ψάχνουμε ούτε η δουλειά μας είναι, όπως κατανοείτο ότι κάποιοι μπορεί να εντοπίζουν λάθη ενώ άλλος όχι. Ο μέσος γκειμερ δύσκολα να δει διαφορά, πάντα μιλάμε όταν παίζει το γκειμ όχι να του πω να κοίτα εκεί, αλλά και εδώ να είμαι αντικειμενικός δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία από το DLSS, αν αλλάξω σε NVIDIA θα πω.

Δε βγάζει κανείς το DLSS κατώτερο αλλά φτάνει και μ αυτή την καραμέλα. Το DLSS είναι καλύτερο τέλος Το FSR3 είναι πολύ καλύτερο από το 2 αλλά δεν έφτασε το DLSS 3,5 αλλά δε μας βγαίνουν και τα μάτια, μη μου πεις για το ROBOCOP και στα βίντεο φαίνεται χάλια.

2 φίλοι μου τους έβαλα να πάρουν λαπτοπ με NVIDIA κάρτα τους εξήγησα για το DLSS και χαθήκαν, όπως και τον αδελφό μου  που τον είπα και πήρε NVIDIA κάρτα.

Και δε μου είπες βλέπεις να μην μπορώ να παίξω το παιχνίδι με RT ??? Γιατί έτσι έχω φτάσει τις 100 ώρες στο Cyberpunk.

Επίσης, δεν έχω παίξει(μόνο τεστ) κάτι άλλο με FSR.

To max που είδα στην χελ σε βατ ήταν 310

Αυτοι που μιλανε για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα προφανως δεν μιλανε για 5% ταχυτητα και 300% εκει γινονται τερατα αν το κανεις.
Μιλανε για κανονικη ροη gameplay.
Tωρα αν καποιον δεν τον ενοχλουν τα stutters, τα αντικειμενα που αναβοσβηνουν ή εξαφανιζονται και δεν υπαρχουν δεν σημαινει οτι δεν τρεχει τιποτα.
Μιλαμε για 2 προιοντα και τα συγκρινουμε, δηλαδη αν ο αλλος εχει 7 μυωπια θα γινουν ιδια;
Για αυτον ισως γινουν αλλα για τους υπολοιπους δεν θα γινει.
Οταν το ενα απο τα 2 προιοντα πλεονεκτει καπου δεν γινεται να τα συγκρινεις μονο στη τιμη ή στο Raster που δεν θα μπορει να παιξει κανενας.
Καταναλωσεις;
Συμβατοτητες;
Γιατι να εχω μονο το 1 οταν μπορω να εχω και τα 2 (DLSS ,FSR) ;
Γιατι να εχω μονο FSR 3 που υπαρχει μονο σε 4 games αλλα τα τοσα games με RT σας φαινονται λιγα;
Οσο υπαρχει διαφορα στη τιμη αλλο τοσο υπαρχουν και αυτα τα features που ειναι καλυτερα.
Αν συνεχεια παραβλεπουμε αυτα τα features λες και ειναι ομοια ε ας σταματησουμε να μιλαμε και για τις τιμες και να λεμε ιδια ειναι, το ιδιο εχουν παρε οτι σου αρεσει.
Aπλα η τιμη δεν κρυβεται , ολα τα αλλα κρυβονται.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, exor είπε

Έτσι λέει αλλά βλέπεις παραπάνω όπως σου είπα και 330+

Υπάρχει βίντεο στο youtube θα προσπαθήσω να το βρω όταν γυρίσω 

Εξαρτάται το παιχνίδι..πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά το fsr 3 θα είναι καλύτερο από το 2

ΟΛΑ οσα λετε ισχύουν οντως αλλα λιγοτερα και αλλα περισσοτερα.

Οι διαφορες που οντως υπαρχουν μειωνονται και θα μειωνονται. Αλλη η λογικη πισω απο την καθε προσεγγiση αν και πιστευω οτι η επομενη ΝΕΑ φουρνια και των AMD θα υιοθετησει το ΑΙ. Εκει ειναι το μυστικο. ΑΙ θα εχει πια ακομη και το ψυγειο της κουζινας. Δεν μπορει να μην το βαλει η AMD στο παιχνιδι. Απορω γιατι δεν ειναι ηδη εκει. 

Τελος παντων ακομη και ετσι οπως παντα η αποστασεις μειωνονται.

Αυτο που κανουμε ομως αυτη την στιγμη αγγιζει τα πλαισια του pixel peeping και οχι του αληθινου gameplay.

Μεσα στο gameplay και το action αναθεμα κι αν βλεπουμε καποιες εστω απο αυτες τις λεπτομερειες.

Εδω δεν βλεπουμε λεποτμερειες σε ταινιες πανω σε σουπερ τεραστιες οθονες οταν παρακολουθουμε χαλαροι με ποτακι και πατατακια μια ταινια.

Ναι δεν θα πω οχι σε βελτιστοποιήσεις αλλα νομιζω οτι αρχιζουμε και τρελαινομαστε πανω απο το κανονικο για τα περισσοτερα θεματα.

Γνωμη μου παντα χωρις να ειμαι gamer.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Εγώ που θέλω να αλλάξω κάρτα γραφικών αυτή την περίοδο με βλέπω προς Nvidia μεριά (4070). Κυρίως επειδή θεωρώ το RT σημαντικό παράγοντα + την κατανάλωση ρεύματος 

Το rt όντως είναι ένας σημαντικός παράγοντας 

η κατανάλωση όμως το καταλαβαίνετε ότι είναι τελείως irrelevant άμα η μια καίει 180 και η άλλη 230 watt….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...