Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ε ναι εδω δεν τα λενε, το μονο που κοιταμε ειναι FPS Raster και τιμη skroutz.
Ποιος θα μιλησει για ποιοτητα εικονας, συμβατοτητα Upscale και FG και των 2 ταυτοχρονα και RT,PT.
Aσημαντες λεπτομεριες.

θα μιλησουμε για ό,τι εχουμε διαθεσιμο με τις συγκεκριμενες καρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, geomrk είπε

θα μιλησουμε για ό,τι εχουμε διαθεσιμο με τις συγκεκριμενες καρτες 

Συμφωνω 100% σε αυτο ,αρα να συγκρινετε 7800xt με 7900GRE και οχι 7800xt με 4070 κρινοντας μονο τη τιμη και το Raster οταν σε ολα τα υπολοιπα ειναι η μερα με τη νυχτα.
Στην ουσια αυτα τα υπολοιπα πληρωνεις 50€ παραπανω.
Eκει ειναι η μονη διαφωνια μας στις συγκρισεις, ο υποβιβασμος και η αποκρυψη των αλλων διαφορων.
Ειμαι σιγουρος οτι αν το FSR2,FSR3 και το RT ηταν καλυτερο απο DLSS και Nvidia RT, θα το γραφατε ακομα και στη λιστα του Supermarket ενω τωρα απαγορευεται να το πουμε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

αλλα να συγκρινετε 7800xt με 7900GRE και οχι 7800xt με 4070 κρινοντας μονο τη τιμη και το Raster οταν σε ολα τα υπολοιπα ειναι η μερα με τη νυχτα.
 

γιατι;; ποιος λεει οτι δεν μπορουμε να το κανουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, geomrk είπε

γιατι;; ποιος λεει οτι δεν μπορουμε να το κανουμε;

15 λεπτά πριν, geomrk είπε

θα μιλησουμε για ό,τι εχουμε διαθεσιμο με τις συγκεκριμενες καρτες 

Eχεις και 4070; :P
Eγω που εχω FSR γιατι απαγορευεται να το συγκρινω με DLSS;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Συμφωνω 100% σε αυτο ,αλλα να συγκρινετε 7800xt με 7900GRE και οχι 7800xt με 4070 κρινοντας μονο τη τιμη και το Raster οταν σε ολα τα υπολοιπα ειναι η μερα με τη νυχτα.
Στην ουσια αυτα τα υπολοιπα πληρωνεις 50€ παραπανω.
Eκει ειναι η μονη διαφωνια μας στις συγκρισεις.

Εγώ πάντως μαζί σου διαφωνώ σε μόνο δύο πράγματα:

1. Για να υποστηρίξεις ότι οι 4070 κλπ δεν είναι ακριβότερες αδιαφορείς για την υλοποίηση, δεν μπορείς να βάζεις μία Inno3D που δεν έχεις δει καν teardown και να τη συγκρίνεις με μία Nitro. Ας υποθέσουμε ότι οι δύο κάρτες ήταν ίδιες, πχ 4070, θα αγόραζες ποτέ την συγκεκριμένη Inno3D που έκανες link; Μπορεί να κάνω λάθος αλλά τα ανεμιστηράκια (το μόνο που φαίνεται) δεν θα τα έβαζα ούτε για exhaust στο pc case.

2. Θεωρείς ότι το RT είναι σημαντικό για πολλούς εγώ πιστεύω ότι είναι σημαντικό για ελάχιστους. Δεν λέω ωραίο είναι να το έχεις, όμως πόσα $$$ αξίζει για τον καθένα; Πχ για αυτούς που παίζουν online games, για αυτούς που παίζουν strategy, ή στα 10 πρώτα παιχνίδια σε πωλήσεις φέτος; Το switch emulator που έχει εκτιναχτεί; Αυτούς που παίζουν παλαιότερα παιχνίδια σε 4Κ. Αυτό που είναι πραγματικά σημαντικό είναι να έχεις τα fps ώστε να είσαι competitive και να μην σε πιάνει το κεφάλι σου, όλα τα άλλα ωραία είναι αλλά προσωπικά δεν θα πληρώσω για αυτά.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ πάντως μαζί σου διαφωνώ σε μόνο δύο πράγματα:

1. Για να υποστηρίξεις ότι η 4070 κλπ δεν είναι ακριβότερες αδιαφορείς για την υλοποίηση, δεν μπορείς να βάζεις μία Inno3D που δεν έχεις δει καν teardown και να τη συγκρίνεις με μία Nitro. Ας υποθέσουμε ότι οι δύο κάρτες ήταν ίδιες, πχ 4070, θα αγόραζες ποτέ την συγκεκριμένη Inno3D που έκανες link; Μπορεί να κάνω λάθος αλλά τα ανεμιστηράκια (το μόνο που φαίνεται) δεν θα τα έβαζα ούτε για exhaust στο pc case.

2. Θεωρείς ότι το RT είναι σημαντικό για πολλούς εγώ πιστεύω ότι είναι σημαντικό για ελάχιστους. Δεν λέω ωραίο είναι να το έχεις, όμως πόσα $$$ αξίζει για τον καθένα; Πχ για αυτούς που παίζουν online games, για αυτούς που παίζουν strategy, ή στα 10 πρώτα παιχνίδια σε πωλήσεις φέτος; Το switch emulator που έχει εκτιναχτεί; Αυτούς που παίζουν παλαιότερα παιχνίδια σε 4Κ. Αυτό που είναι πραγματικά σημαντικό είναι να έχεις τα fps ώστε να είσαι competitive και να μην σε πιάνει το κεφάλι σου, όλα τα άλλα ωραία είναι αλλά προσωπικά δεν θα πληρώσω για αυτά.

 

Δεν ειναι μονο στη 4070 απλα γινεται πιο συχνα γιατι οι περισσοτεροι εχουν 7800xt και ελαχιστες εως καθολου 7700xt 7900GRE 7900xt 7900XTX.
Δεν συγκρινα Inno με Nitro ,απλα εδειξα απο ποσο ξεκινανε και δεν ηταν Nitro ηταν μια απλη Reference που πιθανοτατα θα βραζει σε σχεση με την Inno που εχει πολυ χαμηλοτερο TDP.

To RT καλως η κακως ειναι ενα απο τα Graphics Settings.
Δεν μπορω να διανοηθω οτι θα αγορασω νεα GPU με 500-600€ και θα ειμαι αναγκασμενος να το εχω OFF.
Θελω να το εχω ON ακομα και με DLSS+FG αλλιως θα περιμενω μεχρι να εχω τα χρηματα που θα παρω μια που θα μπορει να το εχει ON.
Παλια καποιοι ριχνανε το Antialiasing και παιζανε με x4 αντι για x16 για να τραβηξει η καρτα τους.
Αν αυτη η καρτα ειναι Low End και τη πληρωσες 300€ οκ ειναι κατανοητο αλλα να εχεις δωσει σχεδον τα διπλασια για Mid Range και να αποδεχεσαι να το εχεις υποχρεωτικα OFF καθαρα γιατι διαλεξες αλλη εταιρια που δεν μπορει να το κανει , ε δεν το δεχομαι/δεν το κανω.

Screenshot_25.jpg

Screenshot_27.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.d2bbe37f35f418e413ad44c976f1fd23.png

Ας βάλω και εδώ τον πίνακα

Πριν λίγο γράφτηκε εδώ μέσα ότι κάποιος θα εδεινε  100 150€ παραπάνω να πάρει καλύτερη κάρτα, άρα αυτός που θέλει 4070σούπερ θα δώσει άλλα 100 να πάρει 7900ΧΤ αφού είναι καλύτερη.(ναι βλέπω και την 4070ται αλλά κάποια στιγμή θα φύγει)

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, niko13 said:

Μα εδώ αυτό ακριβώς ειπώθηκε και έγινε πανηγύρι..Ισως λανθασμένα να υπέθεσα πως το υπερασπιζοσουν..Αν ναι sorry.Η 7800xt βγήκε καλύτερη από 7900xtx την πρώτη μέρα,μετά σήμερα από 7900xt k 4070 ti επειδή με oc vs stock θεωρητικα τις πλησιάζει.

Έχω διαβάσει ακριβός τη ειπώθηκε και για αυτό ήμουν πολύ προσεκτικός στο τι έγραψα και έβαλα και το link για να μην φανεί ότι λέω αερόλογα.

Αν ξαναδιαβάσεις ήρεμα χωρίς προκατάληψη τι έγραψα πιστεύω θα καταλάβεις αμέσως ότι δεν συμμερίστηκα αυτά που ειπώθηκαν αλλά ότι σε συγκεκριμένο OC η 7800ΧΤ φτάνει σε Raster τις επιδόσεις που έχει μια 4070Ti σε Default. Για την 7900ΧΤΧ δεν μίλησα καν, απλά είπα ότι πλησιάζει στην 7900ΧΤ , ούτε ότι την φτάνει , ούτε ότι την περνάει ούτε τίποτα άλλο.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

To RT καλως η κακως ειναι ενα απο τα Graphics Settings.
Δεν μπορω να διανοηθω οτι θα αγορασω νεα GPU με 400-500-600€ και θα ειμαι αναγκασμενος να το εχω OFF.
Θελω να το εχω ON ακομα και με DLSS+FG αλλιως θα περιμενω μεχρι να εχω τα χρηματα που θα παρω μια που θα μπορει να το εχει ON.

Το RT το υποστηρίζουν 100 παιχνίδια, δεν υπάρχει στα graphic settings σε κανένα άλλο. Τα πιο δημοφιλή από αυτά είναι multiplayer άρα για όσους δεν έχουν 4090 είναι σαν να μην υπάρχει.

Αυτό που σου φαίνεται αδιανόητο μπορεί να είναι απόλυτα φυσιολογικό για όσους δεν θα χάσουν πολλές ώρες παίζοντας παιχνίδια με RT και υποψιάζομαι ότι αυτοί είναι η πλειονότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Έχω διαβάσει ακριβός τη ειπώθηκε και για αυτό ήμουν πολύ προσεκτικός στο τι έγραψα και έβαλα και το link για να μην φανεί ότι λέω αερόλογα.

Αν ξαναδιαβάσεις ήρεμα χωρίς προκατάληψη τι έγραψα πιστεύω θα καταλάβεις αμέσως ότι δεν συμμερίστηκα αυτά που ειπώθηκαν αλλά ότι σε συγκεκριμένο OC η 7800ΧΤ φτάνει σε Raster τις επιδόσεις που έχει μια 4070Ti σε Default. Για την 7900ΧΤΧ δεν μίλησα καν, απλά είπα ότι πλησιάζει στην 7900ΧΤ , ούτε ότι την φτάνει , ούτε ότι την περνάει ούτε τίποτα άλλο.   

 

Kαι μια FULL OC 4070 σε νερα εχει καλυτερο Raster απο μια τερμα UV 7800xt.
Εχει κανενα νοημα να γινονται τετοιες συγκρισεις;
Aυτος που εχει ορεξη να πειραξει τη καρτα και να μη παιξει σε stock θα το κανει ακομα και στην 6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BlurayMoviesGreece

image.png.16b22ac0313b7b52dd0206bb2154903d.pngimage.png.720f292e9b11927781ce1f50e22554fe.png

Σήμερα παίρνεις 7900ΧΤ που έχει καλύτερο ραστερ και RT ποιο φτηνά από 4070σούπερ για πες ποια προτείνεις

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Το RT το υποστηρίζουν 100 παιχνίδια, δεν υπάρχει στα graphic settings σε κανένα άλλο. Τα πιο δημοφιλή από αυτά είναι multiplayer άρα για όσους δεν έχουν 4090 είναι σαν να μην υπάρχει.

Αυτό που σου φαίνεται αδιανόητο μπορεί να είναι απόλυτα φυσιολογικό για όσους δεν θα χάσουν πολλές ώρες παίζοντας παιχνίδια με RT και υποψιάζομαι ότι αυτοί είναι η πλειονότητα.

Αρα θες να μου πεις οτι οποιος αγοραζει σημερα GPU θα παιξει μονο οτι εχει βγει σημερα;
To ενδεχομενο να βγει ενα game σε 2 μηνες και ενα αλλο σε 6 μηνες δεν το λαμβανουμε υποψην;
Το θεμα ειναι να κανεις μια ερευνα αγορας , να δεις τις δυνατοτητες στα προιοντα που μπορεις να παρεις στο budget σου και να εξασφαλησεις (οσο μπορεις) το τι θα συναντησεις τα επομενα 2-3-4 χρονια αναλογα με το καθε ποτε αλλαζεις GPU.
Για αυτο ενω δεν παιζουμε ολοι CP2077 και AW2, οταν κοιταμε για GPU βλεπουμε πως τα παει εκει.
Γιατι ειναι τα 2 πιο βαρια σεναρια, αρα αν τα παει καλα η καλυτερα εκει, θα τα παει σε ολα οσα θα βγουν τα επομενα 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

@BlurayMoviesGreece

image.png.16b22ac0313b7b52dd0206bb2154903d.pngimage.png.720f292e9b11927781ce1f50e22554fe.png

Σήμερα παίρνεις 7900ΧΤ που έχει καλύτερο ραστερ και RT ποιο φτηνά από 4070σούπερ για πες ποια προτείνεις

 

RT έχει κάτι ψιλά παραπάνω η Super αλλά raster είναι αρκετά καλύτερη η ΧΤ. Προφανώς την XT σε αυτή την τιμή.

relative-performance-rt-2560-1440.png

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

@BlurayMoviesGreece

image.png.16b22ac0313b7b52dd0206bb2154903d.pngimage.png.720f292e9b11927781ce1f50e22554fe.png

Σήμερα παίρνεις 7900ΧΤ που έχει καλύτερο ραστερ και RT ποιο φτηνά από 4070σούπερ για πες ποια προτείνεις

 

Η super μολις βγηκε, οι τιμες θα πανε στα 650€ σιγα σιγα.
Καλυτερο RT δεν εχεις , σε RT High ουτε η 7900xtx δεν περναει την απλη 4070.
 

Screenshot_7.jpg.d23ba85c8f7b196ce93ae7dce76fbae1.jpg

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...