Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, niko13 είπε

Έλα πες μεταξύ μας τώρα,δεν ακούει κανείς..Έχεις μιλήσει ήδη με jensen για preview sample της 5090 έτσι δεν είναι?Κι αν δεν κάτσει αυτό,ισως ένα πρόγραμμα ανταλλαγής δύο 4090 για μια 5090?

Ανταλλάξαμε κάτι μηνύματα προχτές το βράδυ στο viber .Ώρα Ελλάδος 03:00(που ανοίγουν οι πύλες) ώρα Αμερικής L.A.Περίπου 16:00(εκεί ήταν κλειστές οι πύλες) Είπαμε για 2 νέα φρέσκα κομμάτια να μου στείλει, εφόσον πουλήσω τα μπαγιάτικα σε κανέναν εδώ Ελλάδα σε καλή τιμή.

Βέβαια μου είπε ότι να προσέχω που θα τις πουλήσω μην τυχόν πάρουμε την δόξα της 5080.Του απάντησα οκ θα τις δώσω σε σοβαρό gamer που δεν κάνει oc και δεν ξέρει που πάνε τα 4.πιστευω ότι έγινε το deal ,καλα να μαστε μέχρι τότε.

7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Για όποιον ενδιαφέρετε για το FSR3 mod

https://docs.google.com/document/d/1b6MlLx2vS876opS1osg5H-PdqoGUUuDqdCoYQ8vEN9Y/edit?pli=1

Έχει πλέον και ινστολερ για ποιο εύκολη εγκατάσταση.

 

Αυτές οι "πουτ@νιες" είναι που μου αρέσουν στις κάρτες amd.Περα από το περιβάλλον του adrenaline.Μεγαλη μαγκιά το fluid motion στους preview.Τους βγάζω το καπέλο σε αυτά .Φυσικά και στους μοντερς που ασχολούνται.

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

α με uv; μέχρι 150. Είπες stock πριν.

Τι γινεται δευτερο λαθος με uv εννοουσα ναι σε stock ξερω ποσο πιανει. Με uv πρεπει να εισαι απο 120 μεχρι 150 max και πιανεις stock επιδοσεις ανετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω OC της hellbound στα 2830. Meh τιποτα δεν περνει οποτε ναι με λιγα λογια δεν περναει καν 4070 ισα ισα μενει και αρκετα πισω στα περισσοτερα. Τωρα ναι σε 2-3 παιχνιδια μπορει να περναει μπροστα απο 4070 αλλα ειναι 2-3 τα υπολοιπα 1000-2000 παιχνιδια ειναι αρκετα πισω απο 4070. 

https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-7800-xt-hellhound/40.html

τι εννοεις τπτ δεν παιρνει ? ολες οι καρτες ειναι Oced σε αυτο το πινακακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

τι εννοεις τπτ δεν παιρνει ? ολες οι καρτες ειναι Oced σε αυτο το πινακακι

Το ξερω 12.7% σε 3D Μark stock vs 2831mhz μεταφραζετε σε ενα 8-9% max σε καθαρα νουμερα gaming. Γραφτηκε κατι για 16-20% με OC σε παιχνιδια. 8-9% περνουν νομιζω οι περισσοτερες καρτες των τελευταιων ετων απο stock μεχρι τοσο εχω δει εγω σε καθε καρτα τελευταιων χρονων που ειχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Το ξερω 12.7% σε 3D Μark stock vs 2831mhz μεταφραζετε σε ενα 8-9% max σε καθαρα νουμερα gaming. Γραφτηκε κατι για 16-20% με OC σε παιχνιδια. 8-9% περνουν νομιζω οι περισσοτερες καρτες των τελευταιων ετων απο stock μεχρι τοσο εχω δει εγω σε καθε καρτα τελευταιων χρονων που ειχα. 

καθεστε και ασχολειστε με φαμφαρες ρε σεις ,μην δινετε σημασια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

καθεστε και ασχολειστε με φαμφαρες ρε σεις ,μην δινετε σημασια

Απο χθες το γνωριζουμε αστα να πανε με το τρολ απλα σημερα βρηκε ευκαιρια και ο Aten και εδωσε πονο. Μερικοι μας λενε και οπαδους οταν δεν εχουν τι να πουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-7800-xt-hellhound/40.html

Δεν υπάρχει ιδιαίτερη λογική σε αυτή τη σελίδα του techpowerup. Συγκρίνει το max oc σε διαφορετικές υλοποιήσεις, σαν να λέει κοιτάχτε τα bins που μου έτυχαν σε αυτές τις κάρτες.

Στις πληροφορίες γράφει ότι τεστάρει όλες τις κάρτες με stock voltage...

Συγκρίνει αποτελέσματα από άλλα reviews που έχει κάνει, με διαφορετικούς drivers, τα περισσότερα αποτελέσματα του είναι από τους bugged drivers που έπρεπε να πειράξεις και το min κλπ.

Μετά αναφέρει για 750mv στην XFX, προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει σημερινή GPU που να είναι σταθερή με 750mv.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, elpenor είπε

https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-7800-xt-hellhound/40.html

Δεν υπάρχει ιδιαίτερη λογική σε αυτή τη σελίδα του techpowerup. Συγκρίνει το max oc σε διαφορετικές υλοποιήσεις, σαν να λέει κοιτάχτε τα bins που μου έτυχαν σε αυτές τις κάρτες.

Στις πληροφορίες γράφει ότι τεστάρει όλες τις κάρτες με stock voltage...

Συγκρίνει αποτελέσματα από άλλα reviews που έχει κάνει, με διαφορετικούς drivers, τα περισσότερα αποτελέσματα του είναι από τους bugged drivers που έπρεπε να πειράξεις και το min κλπ.

Μετά αναφέρει για 750mv στην XFX, προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχει σημερινή GPU που να είναι σταθερή με 750mv.

η σελιδα Oc στα review του tpu ειναι για να την προσπερνας και στις gpu και στα cpu ,δειχνει ποσο κεφτες ειναι αυτος που κανει το review τπτ αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ο αντιπαλος της super νομιζω ειναι η 7900gre

Αν βρω καποιο βιντεο θα βαλω και με αυτη ναι λογικα θα ανεβασουν τις επομενες μερες. Για να τρολαρω λιγακι aten και exor νομιζα οτι η 7800xt ειναι αντιπαλος της 4080 και εφαμιλλη με 7900xtx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Arkin said:

Ενα 8% max βγαζει με OC η 7800xt και γενικα καθε καρτα των τελευταιων χρονων και ονειρευεται 20-30% κοντα. Και για αυτο το 8% OC η καρτα θα παιζει μονιμα στα 350 watt οποτε σε raster θα εχει 2-3fps παραπανω και θα κανει τη ΔΕΗ χρυση. Δεν μιλαμε για rt fg encoders κτλ αυτα ειναι αγνωστες λεξεις. 

υπαρχουν και site που το αναφερουν το βλεπω και εγω και η νιτρο παιζει πανω απο 2900 και εχει gain panv apo 10% εως 16% . 

η nvidia exei mexri 8% . 

οταν ειχα πει οτι φτανει τις 7900 εννοουσα πλησιαζει και μπορει να τις περασει με το sam ενεργοποιημενο ειχα ξεχασει το chart που ειχα δει που δηλαδη αν εβαζες sam kai stiw 7900 παλι εκαναν διαφορα ( σοκ παθατε)  . την 7900 xt την πλησιαζει πολυ . οταν στο cyberpunk bgazei 86 fps και η 7900 βγαζει 103  συγνωμη αλλα ..

Φυσικα με oc  h 7900 επανακτα τη διαφορα . Δηλαδη με 600 ευρω μπορεις να εχεις την εμπειρια μιας 7900 που ενα 6-10% παραπανω δεν θα αλλαξει .

παντα οι εταιριες το εκαναν αυτο υπηρχε μια καρτα που ηταν best value  .

τωρα οτι παιζει πιο ομαλα η AMD epimenv γιατι ειχα απο 6800 και 8800 (και πιο παλιες ) μεχρι 1070 , 2080 , 2080 ti και 3080

η οποια και απλα τα φτυσε σε 2 μηνες. 

εχω ανεση κυριοι να παρω οποια καρτα θελω και παλια το εκανα οταν ακομα εισασταν πολυ μικροι καποιοι απλα πλεον το θεωρω βλακεια .. δε τα πεταω αλλο ας παω μια εκδρομη παραπανω . 

δειτε και το βιντεακι πολυ ενδιαφερον .. Οσο για κατι screen που αναρτατε καποιοι με διπλασιες επιδοσεις απο 4070 super απλα δεν ισχυουν .. μαμα ειναι πανω κατω τα ιδια εκτος rt απλα η nvidia exei poly καλυτερο game sponsoring και η 7800 καλυτερο oc .

εικονα και ομαλοτητα gameplay μεχρι πριν κατι μηνες ειχε η amd //ξεκαθαρα 

οσοι εχετε μονιτορακια δεν θα το δειτε ποτε ..βαλτε τη σα καμια 65αρα καλη ή προτζεκτορα και θα δειτε /.. δειτε και το βιντεακι κατω .

επισης τα site που αναφερεστε  ειναι οι περισσοτεροι υπαλληλοι της nvidia . kai to dlss δεν μου φανηκε καθολου καλο ειδικα στο cyberpunk  me την 3080 . 

οσο κατι 3-4 frame με oc που λετε καποιοι ειναι γραφικα. εγω ειδα στο valhala 4κ apo 70 fps 78 ! me oc οποιος θελει ερχεται και το βλεπει. 

επισης με πυρηνα 2850 -2900+ κατω απο 300 ..350 δεν παει καν .. 70-78 junction

τες πα μην γινομαστε δυσσαρεστοι κυριοι 

οποιος θελει να ανεβαινει στο high end πληρωνει πολλα για μικρες διαφορες παντα ηταν ετσι στα παντα .δεν τα εξισωνω ουτε μηδενιζω τις επιλογες καποιων απλα εμενα δεν μου φαινεται πια λογικο

 

  

 

 

Επεξ/σία από exor
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, exor είπε

υπαρχουν και site που το αναφερουν το βλεπω και εγω και η νιτρο παιζει πανω απο 2900 και εχει gain panv apo 10% εως 16% . 

η nvidia exei mexri 8% . 

οταν ειχα πει οτι φτανει τις 7900 εννοουσα πλησιαζει και μπορει να τις περασει με το sam ενεργοποιημενο ειχα ξεχασει το chart που ειχα δει που δηλαδη αν εβαζες sam kai stiw 7900 παλι εκαναν διαφορα ( σοκ παθατε)  . την 7900 xt την πλησιαζει πολυ . οταν στο cyberpunk bgazei 86 fps και η 7900 βγαζει 103  συγνωμη αλλα ..

Φυσικα με oc  h 7900 επανακτα τη διαφορα . Δηλαδη με 600 ευρω μπορεις να εχεις την εμπειρια μιας 7900 που ενα 6-10% παραπανω δεν θα αλλαξει .

παντα οι εταιριες το εκαναν αυτο υπηρχε μια καρτα που ηταν best value  .

τωρα οτι παιζει πιο ομαλα η AMD epimenv γιατι ειχα απο 6800 και 8800 (και πιο παλιες ) μεχρι 1070 , 2080 , 2080 ti και 3080

η οποια και απλα τα φτυσε σε 2 μηνες. 

εχω ανεση κυριοι να παρω οποια καρτα θελω και παλια το εκανα οταν ακομα εισασταν πολυ μικροι καποιοι απλα πλεον το θεωρω βλακεια .. δε τα πεταω αλλο ας παω μια εκδρομη παραπανω . 

δειτε και το βιντεακι πολυ ενδιαφερον .. Οσο για κατι screen που αναρτατε καποιοι με διπλασιες επιδοσεις απο 4070 super απλα δεν ισχυουν .. μαμα ειναι πανω κατω τα ιδια εκτος rt απλα η nvidia exei poly καλυτερο game sponsoring και η 7800 καλυτερο oc .

εικονα και ομαλοτητα gameplay μεχρι πριν κατι μηνες ειχε η amd //ξεκαθαρα 

οσοι εχετε μονιτορακια δεν θα το δειτε ποτε ..βαλτε τη σα καμια 65αρα καλη ή προτζεκτορα και θα δειτε /.. δειτε και το βιντεακι κατω .

επισης τα site που αναφερεστε  ειναι οι περισσοτεροι υπαλληλοι της nvidia . kai to dlss δεν μου φανηκε καθολου καλο ειδικα στο cyberpunk  me την 3080 . 

οσο κατι 3-4 frame με oc που λετε καποιοι ειναι γραφικα. εγω ειδα στο valhala 4κ apo 70 fps 78 ! me oc οποιος θελει ερχεται και το βλεπει. 

τες πα μην γινομαστε δυσσαρεστοι κυριοι 

οποιος θελει να ανεβαινει στο high end πληρωνει πολλα για μικρες διαφορες παντα ηταν ετσι στα παντα .δεν τα εξισωνω ουτε μηδενιζω τις επιλογες καποιων απλα εμενα δεν μου φαινεται πια λογικο

 

Aυτες οι συζητησεις FULL OC vs stock ή Reference μου θυμιζουν ενα φιλο που καναμε καποτε παρεα.
Ειχε Saxo VTS με σκουπα, εξατμιση, προγραμμα και πρωτη δευτερα περναγε τα Audi S3, αλλα μετα αντι να συνεχισει στριβαμε για παγωτο στο Βουλιαγμενη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Aυτες οι συζητησεις FULL OC vs stock ή Reference μου θυμιζουν ενα φιλο που καναμε καποτε παρεα.
Ειχε Saxo σκουπα εξατμιση προγραμμα και πρωτη δευτερα περναγε τα Audi S3 αλλα μετα αντι να συνεχισει στριβαμε για παγωτο στο Βουλιαγμενη.

Εγώ είχα Πόρσε τότε φίλε δεν ξέρω από σαξο

Και η 7800 είναι σαν να συγκρίνεις μια m3 με μια 911 τούρμπο όχι σαξο τα,εις μπερδέψει κάπως.. δεν μιλάμε για 6600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...