Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι πάλι στην ίδια κουβέντα καταλήγουμε, αν θες ή όχι να πληρώσεις για τις επιπλέον τεχνολογίες του πέτσινου.

Η καινούργια πληροφορία είναι ότι όντως με τις AMD μπορείς να πάρεις λίγο παραπάνω από tuning σε σχέση με τις nvidia (κυρίως γιατί στις πρώτες το ρεύμα είναι στο θεο by default) αλλά μιλάμε για μονοφήφια ποσοστά. Με oc οι nvidia απ' ότι έχω δει σε reviews και από την δικιά μου παίρνουν μεταξύ 6-8% (μέσο όρο μιλάμε, όχι αν σου κάτσει το golden sample). Οι AMD πόσο παίρνουν; 10%; 12%; Ε οκ εκεί πάνε οι διαφορές. Δεν σημαίνει ότι αν έχεις πολύ καλή 7800ΧΤ θα φτάσεις 7900ΧΤ κτλ. Ε μην τρελαθούμε κιόλας..

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Ε ναι πάλι στην ίδια κουβέντα καταλήγουμε, αν θες ή όχι να πληρώσεις για τις επιπλέον τεχνολογίες του πέτσινου.

Η καινούργια πληροφορία είναι ότι όντως με τις AMD μπορείς να πάρεις λίγο παραπάνω από tuning σε σχέση με τις nvidia (κυρίως γιατί στις πρώτες το ρεύμα είναι στο θεο by default) αλλά μιλάμε για μονοφήφια ποσοστά. Με oc οι nvidia απ' ότι έχω δει σε reviews και από την δικιά μου παίρνουν μεταξύ 6-8% (μέσο όρο μιλάμε, όχι αν σου κάτσει το golden sample). Οι AMD πόσο παίρνουν; 10%; 12%; Ε οκ εκεί πάνε οι διαφορές. Δεν σημαίνει ότι αν έχει πολύ καλή 7800ΧΤ θα φτάσεις 7900ΧΤ κτλ. Ε μμην τρελαθούμε κιόλας..

Εγώ φτάνω και 5070 τόσο μπροστά είμαι:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ε ναι πάλι στην ίδια κουβέντα καταλήγουμε, αν θες ή όχι να πληρώσεις για τις επιπλέον τεχνολογίες του πέτσινου.

Η καινούργια πληροφορία είναι ότι όντως με τις AMD μπορείς να πάρεις λίγο παραπάνω από tuning σε σχέση με τις nvidia (κυρίως γιατί στις πρώτες το ρεύμα είναι στο θεο by default) αλλά μιλάμε για μονοφήφια ποσοστά. Με oc οι nvidia απ' ότι έχω δει σε reviews και από την δικιά μου παίρνουν μεταξύ 6-8% (μέσο όρο μιλάμε, όχι αν σου κάτσει το golden sample). Οι AMD πόσο παίρνουν; 10%; 12%; Ε οκ εκεί πάνε οι διαφορές. Δεν σημαίνει ότι αν έχεις πολύ καλή 7800ΧΤ θα φτάσεις 7900ΧΤ κτλ. Ε μην τρελαθούμε κιόλας..

Φετος περιμενα καλυτερες τιμες απο amd. Τις στηριζα πρωτος αν θυμασαι τις 7000 οταν ειδα τα θεματα τις καταναλωσεις τις τιμες στα ραφια εριξα μαυρο πισω μου. Οταν η 5700xt ειχε 369 απο plaisio επιδοσεις 2070 και πανω και εδινε και ενα παιχνιδι καλο δωρο ενω η 2070 ειχε πανω απο 500 και εβλεπες οτι δεν υπηρχαν ray tracing παιχνιδια το dlss ηταν ακομα στα αρχικα σταδια με το ghosting λες εννοειται παω στην πρωτη και γλιτωνω 150 ευρω. Σημερα αυτα τα 150 ευρω τα δινεις για το dlss το rt το fg τον encoder την χαμηλοτερη καταναλωση. Υπαρχουν 100 παιχνιδια με rt ισως παραπανω 5πλασια με dlss και αρκετα με fg. Δεν μπορεις να κανεις τα στραβα ματια οπως τοτε. 

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Άντε πες το γιατί έχει που έχει ξεφύγει η κουβέντα τόση ώρα μην την απαυτώνουμε εντελώς.

Ναι, είναι ακραίο σενάριο να βγαίνει η 7800ΧΤ πάνω από την Τι, σε οτιδήποτε.

Θέλει τρελές συναστρίες και σίγουρα δεν είναι καν στα τυπικά εφικτά.

Ναι απο τη βιασυνη μου ξεχασα να γραψω το ti οποτε λογικο να μου την πεσετε. Απλα βρηκαμε 2-3 παιχνιδια που με max oc περναει μπροστα η 7800xt σε raster την stock 4070ti και το καναμε norma συμφωνα με aten. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πραγματα ειναι απλα δεν ξερω γιατι πρεπει να λεμε παλι τα ιδια :P
Αν θες να εχει RT ON αντι για OFF η Low αγοραζεις Nvidia.
Αν θες να εχεις το μεγιστο οπτικο αποτελεσμα στο Upscale και να διωρθωνει παραλληλα τις ατελειες του Raster με ΑΙ αγοραζεις Νvidia.
Aν θες να εχεις σε ολα τα Games DLSS+FSR αντι για μονο FSR αγοραζεις Nvidia.
Aν θες να εχεις καλυτερο Frame Generation ή αν θες να εχει και τα 2 FG ,αγοραζεις Nvidia.
Aν θες να γινεις αγωνιστης κοντρα στο κατεστημενο και να γλιτωσεις 50-100€ τρωγοντας στη μαπα το FrameAnnihilation 2/3 αγοραζεις AMD και δηλωνεις οτι παιζεις μονο Raster.
Oλες καλες ειναι για τους δικους τους λογους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, είναι ακραίο σενάριο να βγαίνει η 7800ΧΤ πάνω από την Τι, σε οτιδήποτε.

Θέλει τρελές συναστρίες και σίγουρα δεν είναι καν στα τυπικά εφικτά.

Φίλε Πέτρο εσυ λες αυτό εγώ λέω το αντίθετο … 2900 πυρήνα την έχεις φτάσει και ξέρεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Φετος περιμενα καλυτερες τιμες απο amd. Τις στηριζα πρωτος αν θυμασαι τις 7000 οταν ειδα τα θεματα τις καταναλωσεις τις τιμες στα ραφια εριξα μαυρο πισω μου. Οταν η 5700xt ειχε 369 απο plaisio επιδοσεις 2070 και πανω και εδινε και ενα παιχνιδι καλο δωρο ενω η 2070 ειχε πανω απο 500 και εβλεπες οτι δεν υπηρχαν ray tracing παιχνιδια το dlss ηταν ακομα στα αρχικα σταδια με το ghosting λες εννοειται παω στην πρωτη και γλιτωνω 150 ευρω. Σημερα αυτα τα 150 ευρω τα δινεις για το dlss το rt το fg τον encoder την χαμηλοτερη καταναλωση. Υπαρχουν 100 παιχνιδια με rt ισως παραπανω 5πλασια με dlss και αρκετα με fg. Δεν μπορεις να κανεις τα στραβα ματια οπως τοτε. 

Για αντίστοιχη υλοποίηση 4070 vs 7800XT θες γύρω στο 150αρι παραπάνω για την 4070 πάντως. Δεν τα λες και λίγα. Και παίρνεις και λίγο raster παραπάνω + 4GB με την 7800ΧΤ. Προφανώς κάποιος που ενδιαφέρεται για RT/DLSS δεν θα κοιτάξει την AMD γιατί το πιο πιθανό είναι να θέλει να παίξει τα βαριά χαρτιά του RT (γιατί εντάξει μεταξύ μας κύριοι κόκκινοι αυτά έχουν το wow factor και όχι κάτι RE8 και Far Cry). Αλλά τα καλά RT games δεν είναι 100, ούτε καν 10..

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Για αντίστοιχη υλοποίηση 4070 vs 7800XT θες γύρω στο 150αρι παραπάνω για την 4070 πάντως. Δεν τα λες και λίγα. Και παίρνεις και λίγο raster παραπάνω + 4GB. Προφανώς κάποιος που ενδιαφέρεται για RT/DLSS δεν θα κοιτάξει την AMD γιατί το πιο πιθανό είναι να θέλει να παίξει τα βαριά χαρτιά του RT (γιατί εντάξει μεταξύ μας κύριοι κόκκινοι αυτά έχουν το wow factor και όχι κάτι RE8 και Far Cry). Αλλά τα καλά RT games δεν είναι 100, ούτε καν 10..

100 ευρω νομιζω ειναι η διαφορα που ειναι no brain για 1440p. Ακομα και rt να μην θελεις το dlss που σε 1440p ειναι πολυ ανωτερο απο fsr και το fg ειναι απο μονοι τους παραγοντες να επιλεξεις τη δευτερη δεν ειναι οπως καποτε οπως εγραψα με 5700xt-2070. Συν καταναλωση που η 4070 παιζει ανετα με 130watt stock. Δεν επαιξε σωστα για φετος η amd και πηγε και αυτη να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι χωρις ομως να εχει το υποβαθρο να υποστηριξει τις τιμες της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Για αντίστοιχη υλοποίηση 4070 vs 7800XT θες γύρω στο 150αρι παραπάνω για την 4070 πάντως. Δεν τα λες και λίγα. Και παίρνεις και λίγο raster παραπάνω + 4GB με την 7800ΧΤ. Προφανώς κάποιος που ενδιαφέρεται για RT/DLSS δεν θα κοιτάξει την AMD γιατί το πιο πιθανό είναι να θέλει να παίξει τα βαριά χαρτιά του RT (γιατί εντάξει μεταξύ μας κύριοι κόκκινοι αυτά έχουν το wow factor και όχι κάτι RE8 και Far Cry). Αλλά τα καλά RT games δεν είναι 100, ούτε καν 10..

Ναι ρε συ εννοείται και δεν έκραξε κάνεις την 7800xt έχει τη θέση της ανάλογα τι βαζει προτεραιότητα ο καθένας αλλά όλα ξεκίνησαν από το παρακάτω ποστ..Πως έγινε vs πάλι,είμαστε μαγικοί...Η ζωή μας κύκλους κάνει σαν κουρ@δ@ στη λεκάνη..

 

Να ξέρεις πως είχα Vega 64 και 2080 

Η Βέγκα έπαιζε πιο ομαλα

Δοκίμασα μέχρι και ti

Η Nvidia πάντα είχε πιο optimized driver.. αλλά εικόνα σε μεγάλα display και ομαλό gameplay εγώ βλέπω στην ATI

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα..τις 4000 δεν τις έχω δοκιμάσει στο pc μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

100 ευρω νομιζω ειναι η διαφορα που ειναι no brain για 1440p. Ακομα και rt να μην θελεις το dlss που σε 1440p ειναι πολυ ανωτερο απο fsr και το fg ειναι απο μονοι τους παραγοντες να επιλεξεις τη δευτερη δεν ειναι οπως καποτε οπως εγραψα με 5700xt-2070. Συν καταναλωση που η 4070 παιζει ανετα με 130watt stock. Δεν επαιξε σωστα για φετος η amd και πηγε και αυτη να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι χωρις ομως να εχει το υποβαθρο να υποστηριξει τις τιμες της. 

 

Screenshot_24.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

100 ευρω νομιζω ειναι η διαφορα που ειναι no brain για 1440p. Ακομα και rt να μην θελεις το dlss που σε 1440p ειναι πολυ ανωτερο απο fsr και το fg ειναι απο μονοι τους παραγοντες να επιλεξεις τη δευτερη δεν ειναι οπως καποτε οπως εγραψα με 5700xt-2070. Συν καταναλωση που η 4070 παιζει ανετα με 130watt stock. Δεν επαιξε σωστα για φετος η amd και πηγε και αυτη να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι χωρις ομως να εχει το υποβαθρο να υποστηριξει τις τιμες της. 

δεν παίζει 130w stock η 4070, 190 είναι σε 1440p και 175-180 αν βάλεις DLSS και πέσει η render ανάλυση.

Εγώ πιστεύω ότι AMD και nvidia απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό και φαίνεται και από το marketing. Ο πέτσινος βασίζεται σε 1-2 halo games σε κάθε launch ώστε να μας θαμπώσει και να πάμε σε αυτόν και η AMD ποντάρει πιο πολύ στο longevity (με την επιπλέον vram), στο λίγο καλύτερο raster, και στο ότι τα features της είναι ανοιχτά οπότε και να βγει η επόμενη γενιά τα features θα παίζουν και στην προηγούμενη. Προφανώς τα features του πέτσινου είναι καλύτερα οπότε εκεί καταλήγει η απόφαση. Αν θες τα δίνεις.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάγκες με oc zotac airo 4090 έχω φτάσει σε απόδοση 5080 .Το ξέρω γιατί τις προάλλες είχα πάει Ελευσίνα και τυχαία συνάντησα την Πυθία και τις έδειξα ρολόγια ζοτακ .Χαζεψε μόλις τα είδε και μου είπε " ρε τρελέ είσαι πολύ μπροστά,αυτή την απόδοση θα έχει η 5080" Συγκινήθηκα, λύγισα,έκλαψα με δάκρυα χαράς.

Πόρισμα : Δεν πρόκειται να κάνω μάγκα για άλλη μια φορα τον πετσινο όταν βγάλει τις 5αρες .Δεν θα με πιάνει κορόιδο κάθε 2-3 χρόνια ,αφού με ένα απλό oc μπορώ να φτάσω το μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

δεν παίζει 130w stock η 4070, 190 είναι σε 1440p και 175-180 αν βάλεις DLSS και πέσει η render ανάλυση.

Εγώ πιστεύω ότι AMD και nvidia απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό και φαίνεται και από το marketing. Ο πέτσινος βασίζεται σε 1-2 halo games σε κάθε launch ώστε να μας θαμπώσει και να πάμε σε αυτόν και η AMD ποντάρει πιο πολύ στο longevity (με την επιπλέον vram), στο λίγο καλύτερο raster, και στο ότι τα features της είναι ανοιχτά οπότε και να βγει η επόμενη γενιά τα features θα παίζουν και στην προηγούμενη. Προφανώς τα features του πέτσινου είναι καλύτερα οπότε εκεί καταλήγει η απόφαση. Αν θες τα δίνεις.

Με τιποτα στα 0.910 ποσα εχεις? Απο 110 μεχρι 150 εχω αναλογα το παιχνιδι με 0.910voltage η 4070 πρεπει να παιζει παρακατω. Το 190 μου φαινεται τεραστιο νουμερο. Και οι 2 εταιριες σε gamers κοινο απευθυνονται. Παιχνιδια επαιζα 4 χρονια με amd παιχνιδια παιζω και τωρα. Στις λεπτομερειες και στις τεχνολογιες πανε τα χρηματα μας κυριως. Ειδα μεχρι 200% πανω απο 6800xt στο 2077 στο witcher 3 στο hogwarts συγκριτικα με 4070ti στο portal ενταξει εκει ειχα 1-2fps 720p low και πηγα σε 80fps 3440x1440 dlss quality+fg. Πως να το κανουμε ειμαστε σε μια εποχη που καλως η κακως ολα αυτα παιζουν ρολο και μας βοηθανε στα παιχνιδια. Για αυτο μου φαινεται παραλογη η τιμη που βγηκε η 7800xt συγκριτικα με 4070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Εγώ μάγκες με oc zotac airo 4090 έχω φτάσει σε απόδοση 5080 .Το ξέρω γιατί τις προάλλες είχα πάει Ελευσίνα και τυχαία συνάντησα την Πυθία και τις έδειξα ρολόγια ζοτακ .Χαζεψε μόλις τα είδε και μου είπε " ρε τρελέ είσαι πολύ μπροστά,αυτή την απόδοση θα έχει η 5080" Συγκινήθηκα, λύγισα,έκλαψα με δάκρυα χαράς.

Πόρισμα : Δεν πρόκειται να κάνω μάγκα για άλλη μια φορα τον πετσινο όταν βγάλει τις 5αρες .Δεν θα με πιάνει κορόιδο κάθε 2-3 χρόνια ,αφού με ένα απλό oc μπορώ να φτάσω το μέλλον.

Έλα πες μεταξύ μας τώρα,δεν ακούει κανείς..Έχεις μιλήσει ήδη με jensen για preview sample της 5090 έτσι δεν είναι?Κι αν δεν κάτσει αυτό,ισως ένα πρόγραμμα ανταλλαγής δύο 4090 για μια 5090?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Με τιποτα στα 0.910 ποσα εχεις? Απο 110 μεχρι 150 εχω αναλογα το παιχνιδι με 0.910voltage η 4070 πρεπει να παιζει παρακατω. Το 190 μου φαινεται τεραστιο νουμερο.

α με uv; μέχρι 150. Είπες stock πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρετε για το FSR3 mod

https://docs.google.com/document/d/1b6MlLx2vS876opS1osg5H-PdqoGUUuDqdCoYQ8vEN9Y/edit?pli=1

Έχει πλέον και ινστολερ για ποιο εύκολη εγκατάσταση.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...