Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, niko13 είπε

Βρε άνθρωπε χρησιμοποίησε την λογική σου...Είναι δυνατόν να βγάζει κάρτες η amd που κουνώντας δύο slider να γίνονται ισοδύναμες απο το επόμενο tier gpu που πουλάει σε αρκετά μεγαλύτερη τιμη?Τέτοιο αυτογκόλ?Άμα ήταν έτσι γιατί δεν έβγαλε την xtx μαμα από την αρχή με τσίτα oc ,να ανταγωνίζεται την 4090 και να μην της μείνει η ρετσινια πως στο highend δεν έφτασε  την nvidia καθόλου σε αυτή τη γενιά..?Πήρες 7800xt ,μια χαρά τουμπανακι κάρτα δεδομένης της τιμής.Δεν είναι ανάγκη να παλεύεις να βγάλεις  την αγορα σου την καλύτερη της δεκαετιας.Σου φαίνεται λογικό να συγκρίνεις τη μια full oc ,που ανάθεμα και θα είναι σταθερή στα πάντα σε τέτοιες συχνότητες ,με την άλλη stock? Ή να συγκρίνεις σε  1080p (καθαρά cpu bound σενάρια) με δυνατότερες κάρτες όπως έκανες χθες , επειδή αυτή η ανάλυση βολεύει αυτό που θες να δεις? Τελος παντων αν δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, τουλάχιστον σήμερα δεν φτάνει η 7800xt overclocked την 7900xtx ,οπότε λες πως  κάναμε και πρόοδο..

Επειδή είναι τελειώς άμπαλοι σε θέμα marketing. Αν κάνανε lunch την 7900 XTX και δεν βγάζανε τις reference αλλά καμια nitro π.χ, και χωρίς ηττοπάθειες του στυλ δεν χτυπάμε 4090 κτλ, θα είχε καταχωρηθεί τελειώς διαφορετικά η 7900 XTX

Ο πέτσινος από την άλλη στο marketing τα σπάει. Κάνει launch προϊον και συγκρίνει μόνο με τα προηγούμενα δικά του, δεν αναφέρει καν τον ανταγωνισμό και πείθει και πολύ κόσμο με τα claims (4χ faster κτλ) που βάζει frame generation... ακόμα και εδώ που είμαστε τεχνολογικό φόρουμ, υπάρχει κόσμος π.χ που πιστεύει πως η 4060 είναι καλύτερη από την 3070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, niko13 said:

Μερικοί δεν διαβάζουμε καθημερινά το νήμα να ξέρουμε τι έχει πει κ ποσταρει  ο καθενας...Ε δεν νομίζω να είπε ο blue πως οι nvidia είναι περισσότερο smooth σε κίνηση  από τις amd,ούτε ότι αν φάει oc η 4070ti φτάνει stock 4090.Γιατι ο φίλος πιο πριν αυτό είπε απλά για το  amd στρατόπεδο και άρχισαν τα σχόλια...Δεν καταλαβαίνω ακόμα τι νόημα έχει η σύγκριση oc μιας κάρτας με την άλλη stock αλλά μην χαλάμε τις καρδιές μας.Τουλαχιστον μη γράφουμε χοντράδες σαν τα αρχικά που ανέφερα.

Πάντα κάναμε τέτοιες συγκρίσεις, αυτό που βλέπεις είναι σε τι επίπεδα φτάνει η κάρτα η το CPU όταν κάνεις OC. Ποσό παίρνεις από το OC βλέπουμε και σε τι επίπεδα φτάνουμε, προφανώς και η 4070Ti αν την κάνεις OC θα πάει παραπάνω, δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, hln3 είπε

Επειδή είναι τελειώς άμπαλοι σε θέμα marketing. Αν κάνανε lunch την 7900 XTX και δεν βγάζανε τις reference αλλά καμια nitro π.χ, και χωρίς ηττοπάθειες του στυλ δεν χτυπάμε 4090 κτλ, θα είχε καταχωρηθεί τελειώς διαφορετικά η 7900 XTX

Πιθανό φίλε μου και συμφωνώ για το marketing της amd,αν και πάλι είναι τρελό γομαρι επιδοσεων η 4090.

 

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πάντα κάναμε τέτοιες συγκρίσεις, αυτό που βλέπεις είναι σε τι επίπεδα φτάνει η κάρτα η το CPU όταν κάνεις OC. Ποσό παίρνεις από το OC βλέπουμε και σε τι επίπεδα φτάνουμε, προφανώς και η 4070Ti αν την κάνεις OC θα πάει παραπάνω, δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Είναι κοντά όλες ρε συ στα 1440p.Aν βάλεις στη μια ένα 10% και στην άλλη όχι βλέπεις αυτό που σε βολεύει για μένα.Αλλα είναι η δική μου οπτική δεν σημαίνει πως πρέπει όλοι να το βλέπουν έτσι.Αν πχ εγώ σύγκρινα 6800 xt oveclocked με stock 7800xt κ έβγαινα να πω πως η παλιά ήταν καλύτερη δεν είναι εν μέρη αυθαίρετο συμπέρασμα?

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OC vs stock δεν έχει νόημα απλά και μόνο για να λέμε ότι η μια φτάνει την άλλη. Αφού η άλλη είναι stock! Είναι άκυρη η σύγκριση. oc vs oc η διαφορά θα παραμείνει στα ίδια σε σχέση με stock vs stock, άντε ίσως να μικρύνει λίγο γιατί η 7800ΧΤ ανταποκρίνεται καλύτερα στο tuning. Αντί δηλαδή για 15% διαφορά σε stock να πάει 10-12% σε oc vs oc. Ε καλά Χριστούγεννα τώρα. σιγά τη διαφορά.

Και γενικά δεν έχει νόημα γιατί η δικιά μου 4070 κλοκάρει αλλιώς, κάποιου άλλου αλλιώς, η 7800ΧΤ ενός τρίτου αλλιώς, κτλ, κτλ, κτλ. Δεν είναι μέσω σύγκρισης το oc, τουλάχιστον για το 95% του κόσμου. Εμείς εδώ μεταξύ μας οκ κάνουμε συγκρίσεις.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Έβαλα link παραπάνω, μπορεί ο καθένας να βγάλει συμπεράσματα.

Πιο link με 3 παιχνιδια που ξερουμε οτι σε raster τα πανε καλα η amd? Να σε βαλω link με καμια 50αρια παιχνιδια οπου η nvidia τα πανε καλυτερα?  Βρηκαμε τωρα 3 παιχνιδια σε raster παντα και το κανουμε κανονα για να βγουμε σωστοι. Αμ δε. Ειπαμε 350watt 7800xt oc για να πιασει 4070ti undervolt που τραβαει 140watt και αυτο σε 3 παιχνιδια σε raster. Ουτε rt ουτε fg αυτα δεν υπαρχουν ουτε υπαρχουν αλλα παιχνιδια μονο αυτα τα 3. Legit ετσι οχι αστεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει η 7800χτ περνάει την 7900χτχ η 4070τι που είναι η καλύτερη κάρτα της nvidia είναι χειρότερη απ την 7800χτ… θα μου πει κανείς με σιγουριά πια είναι η καλύτερη κάρτα της αγοράς ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού πιάσατε τα ποσοστά να πούμε ότι λιζάκι και πέτσινος τα λατρεύουν, διότι είναι  ο καλύτερος τρόπος να μας πουλήσουν κάτι. 15% πάνω 20% κτλ το οποίο είναι 3-4-10fps που από ένα σημείο και μετά αν δεν έχεις κάνα αφτερμπερνερ χαμπάρι δεν θα πάρεις.

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, niko13 said:

Είναι κοντά όλες ρε συ στα 1440p.Aν βάλεις στη μια ένα 10% και στην άλλη όχι βλέπεις αυτό που σε βολεύει για μένα.Αλλα είναι η δική μου οπτική δεν σημαίνει πως πρέπει όλοι να το βλέπουν έτσι.Αν πχ εγώ σύγκρινα 6800 xt oveclocked με stock 7800xt κ έβγαινα να πω πως η παλιά ήταν καλύτερη δεν είναι εν μέρη αυθαίρετο συμπέρασμα?

Μόνο που εγώ δεν είπα ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 4070Ti, είπα ότι αν κάνεις OC στα 2800MHz πλησιάζει σε Raster στα επίπεδα της 4070Ti Default.

Αν δεν κάνω λάθος, αν κάνεις OC την 6800ΧΤ πλησιάζει και ίσως ξεπερνά λίγο την RX6900,  κάνεις δεν θα βγει να πει ότι η 6800ΧΤ είναι καλύτερη κάρτα από την RX6900 λόγο του OC.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μόνο που εγώ δεν είπα ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 4070Ti, είπα ότι αν κάνεις OC στα 2800MHz πλησιάζει σε Raster στα επίπεδα της 4070Ti Default.

Αν δεν κάνω λάθος, αν κάνεις OC την 6800ΧΤ πλησιάζει και ίσως ξεπερνά λίγο την RX6900,  κάνεις δεν θα βγει να πει ότι η 6800ΧΤ είναι καλύτερη κάρτα από την RX6900 λόγο του OC.

Ας πλησιασει μια με το καλο την απλη 4070 η 7800xt και βλεπουμε για παραπανω

Screenshot-7.png

Screenshot-8.png

Screenshot-9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Πιο link με 3 παιχνιδια που ξερουμε οτι σε raster τα πανε καλα η amd? Να σε βαλω link με καμια 50αρια παιχνιδια οπου η nvidia τα πανε καλυτερα?  Βρηκαμε τωρα 3 παιχνιδια σε raster παντα και το κανουμε κανονα για να βγουμε σωστοι. Αμ δε. Ειπαμε 350watt 7800xt oc για να πιασει 4070ti undervolt που τραβαει 140watt και αυτο σε 3 παιχνιδια σε raster. Ουτε rt ουτε fg αυτα δεν υπαρχουν ουτε υπαρχουν αλλα παιχνιδια μονο αυτα τα 3. Legit ετσι οχι αστεια. 

Αυτά τα παιχνίδια έβαλε στο review , δεν το έκανα εγώ το review.  Αν ξέρεις άλλο review της 7800ΧΤ που την έχει OC και βγαίνει άλλο συμπέρασμα δεν έχεις παρά να βάλεις το Link να το δούμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μόνο που εγώ δεν είπα ότι η 7800ΧΤ είναι καλύτερη από την 4070Ti, είπα ότι αν κάνεις OC στα 2800MHz πλησιάζει σε Raster στα επίπεδα της 4070Ti Default.

Αν δεν κάνω λάθος, αν κάνεις OC την 6800ΧΤ πλησιάζει και ίσως ξεπερνά λίγο την RX6900,  κάνεις δεν θα βγει να πει ότι η 6800ΧΤ είναι καλύτερη κάρτα από την RX6900 λόγο του OC.

ε ναι προφανώς απλά δεν έχει νόημα αυτό, είναι εντελώς θεωρητικό γιατί δεν σε εμποδίζει κανείς να κάνεις OC στις άλλες, οπότε η διαφορά θα πάει στα γνωστά νούμερα όταν συγκρίνεις oc vs oc.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μήπως θέλεις να σου γράψω ολόκληρο review ??

Μεγάλα παιδιά είμαστε πιστεύω ότι ήταν κατανοητό το τι έγραψα, όπως έκανε και ο blue που ανάρτησε το review της 4070S που στα 350W είναι 3% πίσω από την 4070Ti σε default.  Εκεί δεν σας είδα να λέτε κάτι.

 

Εγω δεν ειπα τιποτα, απλα ποσταρα αρθρο του Videocardz.net και Benchmark απο Review του Techpowerup που δοκιμασε τη καρτα stock και δειχνει τη Gigabyte 4070 Super Aorus Master σε μια εκδοση που κυκλοφορει κανονικα out of the box με μεγαλυτερο οριο στα Watt του Bios.
Ουτε για μαγικα overclocking που δοκιμασα εγραψα, ουτε οτι με λιγο πειραγμα ακομα θα φτασει τη 4090.
Στη τελικη οπως δειχνει πηρε ενα extra 5% οχι 46% που θελει η 7800xt για να φτασει την 7900xtx.

 

21 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...