Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που βάζουν frame gen σε online games με ξεπερνάει. το ίδιο έκανε και η nvidia στο the finals. τι νόημα έχει; τουλάχιστον είναι μια ευκαιρία να δούμε το implementation αν έχει βελτιωθεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DLSS/FG/FSR κλπ δεν βάζεις όταν παίζεις competitive online, και φυσικά ρίχνεις τα settings στο Low ενώ απενεργοποιείς DoF, motion blur, AO κλπ γιατί θες όσο καλύτερο visibility γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε νέα έκδοση του fsr 3 mod.

Τώρα μπορείς να το βάλεις να αντικαθιστά μόνο το dlss 3 frame generation και όχι τα upscalers. Οπότε στο cyberpunk μπορείς να χρησιμοποιήσεις το native fsr που έχει λιγότερο shimmering από το cyberfsr ή το xess, το dlss 2 ή ακόμα και το taa. Μόνο το fsr dynamic resolution δεν δουλεύει γιατί έχει stuttering.

@Aris-leme δοκίμασε την νέα έκδοση με το native fsr ή xess. Λογικά δεν θα υπάρχουν αυτά τα artifacts που έλεγες πως χαλούσαν την εικόνα με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Εντωμεταξύ με hub quality settings και fsr 2 quality σε 1440p βγάζει 250 fps με το fsr 3. Ήρθε η ώρα για 360hz monitors :D

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω τους φίλους εδώ Ότι τα οφέλη του overclock στις 7800 και σχεδόν στις 7900 είναι γραμμικά ανάλογα με την αύξηση της συχνότητας και φτάνουν το 16% 

Δοκιμασμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, exor said:

Να ενημερώσω τους φίλους εδώ Ότι τα οφέλη του overclock στις 7800 και σχεδόν στις 7900 είναι γραμμικά ανάλογα με την αύξηση της συχνότητας και φτάνουν το 16% 

Δοκιμασμενο

Το stability όμως πως είναι δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Βγήκε νέα έκδοση του fsr 3 mod.

Τώρα μπορείς να το βάλεις να αντικαθιστά μόνο το dlss 3 frame generation και όχι τα upscalers. Οπότε στο cyberpunk μπορείς να χρησιμοποιήσεις το native fsr που έχει λιγότερο shimmering από το cyberfsr ή το xess, το dlss 2 ή ακόμα και το taa. Μόνο το fsr dynamic resolution δεν δουλεύει γιατί έχει stuttering.

@Aris-leme δοκίμασε την νέα έκδοση με το native fsr ή xess. Λογικά δεν θα υπάρχουν αυτά τα artifacts που έλεγες πως χαλούσαν την εικόνα με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Εντωμεταξύ με hub quality settings και fsr 2 quality σε 1440p βγάζει 250 fps με το fsr 3. Ήρθε η ώρα για 360hz monitors :D

Δεν ξέρω αν βάζω σωστά πλέον. Έβαλα FSR2.1 χωρίς FG. Ακόμη και εγώ που είμαι αχάμπαρος νομίζω έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Στη βροχή δε βλέπω να έχει πλέον θέμα. Ούτε στην πολύ γρήγορη κίνηση του κάρου

image.jpeg.de7e14dd1ea71d7b63d4a79cc336b015.jpeg

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

Το stability όμως πως είναι δοκιμασμένο;

Ε σε 7900 xtx ναι ..στην 7800 xt nitro αρκετά..δεν.εχω προλάβει

Όμως δείχνει ότι μπορεί να.παιζει.με.πυρηνα 2850-2900+ με 53 c και 70-78 Hotspot μηδέν θόρυβο.. και 2930-50 αλλά 80 με 88 Hotspot

Παίζει δηλαδή χωρίς πρόβλημα τα oc αυτά εύκολα και ανώδυνα.. παίζει και παραπάνω αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου..

Τα frames ανεβαίνουν πολύ σε αυτές τις συχνότητες.. και περνούν μια 4070 ti κατά 6% σε καλά σενάρια ενώ αλλού την ισοφάριζουν και φυσικά υπάρχουν και σενάρια που υπερέχει ελάχιστα η ti η οποία είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου κάρτα της nvidia.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, exor είπε

η ti η οποία είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου κάρτα της nvidia.

Ανταλλάζετε 4090 με 4070ti γιατί θέλω την καλύτερη κάρτα της nvidia…εννοείτε και διαφορα στην τιμή από μέρος μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ανταλλάζετε 4090 με 4070ti γιατί θέλω την καλύτερη κάρτα της nvidia…εννοείτε και διαφορα στην τιμή από μέρος μου :P

Με 7800ΧΤ και διαφορά από μέρους σου την αλλάζεις??:P

Αν μπορείς να κάνεις και το αντρεναλιν να παίζει σε NVidia κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, exor είπε

Ε σε 7900 xtx ναι ..στην 7800 xt nitro αρκετά..δεν.εχω προλάβει

Όμως δείχνει ότι μπορεί να.παιζει.με.πυρηνα 2850-2900+ με 53 c και 70-78 Hotspot μηδέν θόρυβο.. και 2930-50 αλλά 80 με 88 Hotspot

Παίζει δηλαδή χωρίς πρόβλημα τα oc αυτά εύκολα και ανώδυνα.. παίζει και παραπάνω αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου..

Τα frames ανεβαίνουν πολύ σε αυτές τις συχνότητες.. και περνούν μια 4070 ti κατά 6% σε καλά σενάρια ενώ αλλού την ισοφάριζουν και φυσικά υπάρχουν και σενάρια που υπερέχει ελάχιστα η ti η οποία είναι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου κάρτα της nvidia.

 

Βρε άνθρωπε χρησιμοποίησε την λογική σου...Είναι δυνατόν να βγάζει κάρτες η amd που κουνώντας δύο slider να γίνονται ισοδύναμες απο το επόμενο tier gpu που πουλάει σε αρκετά μεγαλύτερη τιμη?Τέτοιο αυτογκόλ?Άμα ήταν έτσι γιατί δεν έβγαλε την xtx μαμα από την αρχή με τσίτα oc ,να ανταγωνίζεται την 4090 και να μην της μείνει η ρετσινια πως στο highend δεν έφτασε  την nvidia καθόλου σε αυτή τη γενιά..?Πήρες 7800xt ,μια χαρά τουμπανακι κάρτα δεδομένης της τιμής.Δεν είναι ανάγκη να παλεύεις να βγάλεις  την αγορα σου την καλύτερη της δεκαετιας.Σου φαίνεται λογικό να συγκρίνεις τη μια full oc ,που ανάθεμα και θα είναι σταθερή στα πάντα σε τέτοιες συχνότητες ,με την άλλη stock? Ή να συγκρίνεις σε  1080p (καθαρά cpu bound σενάρια) με δυνατότερες κάρτες όπως έκανες χθες , επειδή αυτή η ανάλυση βολεύει αυτό που θες να δεις? Τελος παντων αν δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, τουλάχιστον σήμερα δεν φτάνει η 7800xt overclocked την 7900xtx ,οπότε λες πως  κάναμε και πρόοδο..

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, niko13 είπε

Βρε άνθρωπε χρησιμοποίησε την λογική σου...Είναι δυνατόν να βγάζει κάρτες η amd που κουνώντας δύο slider να γίνονται ισοδύναμες κ καλύτερες  με το επόμενο tier gpu που πουλάει σε αρκετά μεγαλύτερη τιμη?Τέτοιο αυτογκόλ?Άμα ήταν έτσι γιατί δεν έβγαλε την xtx από την αρχή τσίτα oc να ανταγωνίζεται την 4090 και να μην της μείνει η ρετσινια πως στο highend δεν ανταγωνιστηκε την nvidia καθόλου σε αυτή τη γενιά..Πήρες 7800xt ,μια χαρά κάρτα δεδομένης της τιμής.Δεν είναι ανάγκη να παλεύεις να βγάλεις  την αγορα σου την καλύτερη της δεκαετιας.Σου φαίνεται λογικό να συγκρίνεις τη μια full oc ,που ανάθεμα και θα είναι σταθερή στα πάντα σε τέτοιες συχνότητες ,με την άλλη stock? Ή να συγκρίνεις σε  1080p (καθαρά cpu bound σενάρια) με δυνατότερες κάρτες όπως έκανες χθες , επειδή αυτή η ανάλυση βολεύει αυτό που θες να δεις? Τελος παντων αν δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, τουλάχιστον σήμερα δεν φτάνει η 7800xt overclocked την 7900xtx ,οπότε λες πως  κάναμε και πρόοδο..

Ενα 8% max βγαζει με OC η 7800xt και γενικα καθε καρτα των τελευταιων χρονων και ονειρευεται 20-30% κοντα. Και για αυτο το 8% OC η καρτα θα παιζει μονιμα στα 350 watt οποτε σε raster θα εχει 2-3fps παραπανω και θα κανει τη ΔΕΗ χρυση. Δεν μιλαμε για rt fg encoders κτλ αυτα ειναι αγνωστες λεξεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...