Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Στα 523 ευρώ η xfx 7900 gre στο jmc αυτή την στιγμή. Πιθανόν σε μερικές μέρες οι 7800 xt να πέσουν κάτω από τα 500 σε άλλα καταστήματα με πιο μικρό χρόνο παράδοσης.

image.png.7087913dbb949c949f6498ce53b38909.png

αξιζει βαρατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, exor είπε

Να.σοβαρευτουμε λεω και γω

Αυτός που δείχνεις τρέχει 3d mark

Δες πιο κάτω μερικά παραδείγματα και φυσικά δεν τρέχει πραγματικά στα 2800 ..πέφτει πιο κάτω και από 2700 

Ενώ κανονικά μπορεί να τρέχει πάνω από 2800 έως και πάνω από 2900 ο πυρήνας..χωρίς υπερβολές.. 

Αλλά ξέρεις τι δεν .. και ναι οι Nvidia αν και έχω δώσει πολλά λεφτά αγοράζοντας και Nvidia δεν έπαιζαν ποτέ ομαλα..εκτός ίσως από κάποιους συγκεκριμένους τίτλους.  Τώρα όσον αφορά τα frames βλέπεις ότι όταν κάνεις oc ειδικά σε τίτλους που παίζει καλά η amd η ti μένει πίσω..

τώρα ναι 500 η 7800 δεν έχει.. κακώς..600 και κάτι 800αρια έχω δει όμως και η ti πολύ πιο ακριβή ειναι οπότε δεν καταλαβαίνω το νόημα των οσων λες..

Το δώσεις 200 300 ευρώ για 10% το οποίο γίνεται-6 με οβερκλοκ δεν είναι και τόσο έξυπνο εκεί θέλω να καταλήξω 

 

Screenshot_20240117_211326_Chrome.jpg

Screenshot_20240117_211300_Chrome.jpg

Εδω βλεπω 50% με 65% πανω οποτε ξεκαθαρα αξιζει τη διαφορα. Και δεν βαζουμε DLSS 3 ετσι που εκει η διαφορα θα παει στο 150% πανω. Και βασικα σε raster που ακουμπαει σε κανα 2 παιχνιδια την 4070ti το κανει με κοντα τριπλασια καταναλωση και θερμοκρασιες στο θεο οποτε η ΔΕΗ θα στελνει λουλουδια σε οσους εχουν την καρτα με max OC στα 350watt. Ας σοβαρευτουμε δεν ειμαστε χθεσινοι. Καλα για το πιο ομαλα που γραφεις και ξανα γραφεις σου ειπα ειχα 5700xt 6700xt 6800xt 4 χρονια καμια διαφορα σε ομαλοτητα απο τις nvidia. Το θεατρο του παραλογου αλλα δεν βαριεσαι. 

Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, exor είπε

Να.σοβαρευτουμε λεω και γω

Αυτός που δείχνεις τρέχει 3d mark

Δες πιο κάτω μερικά παραδείγματα και φυσικά δεν τρέχει πραγματικά στα 2800 ..πέφτει πιο κάτω και από 2700 

Ενώ κανονικά μπορεί να τρέχει πάνω από 2800 έως και πάνω από 2900 ο πυρήνας..χωρίς υπερβολές.. 

Αλλά ξέρεις τι δεν .. και ναι οι Nvidia αν και έχω δώσει πολλά λεφτά αγοράζοντας και Nvidia δεν έπαιζαν ποτέ ομαλα..εκτός ίσως από κάποιους συγκεκριμένους τίτλους.  Τώρα όσον αφορά τα frames βλέπεις ότι όταν κάνεις oc ειδικά σε τίτλους που παίζει καλά η amd η ti μένει πίσω..

τώρα ναι 500 η 7800 δεν έχει.. κακώς..600 και κάτι 800αρια έχω δει όμως και η ti πολύ πιο ακριβή ειναι οπότε δεν καταλαβαίνω το νόημα των οσων λες..

Το δώσεις 200 300 ευρώ για 10% το οποίο γίνεται-6 με οβερκλοκ δεν είναι και τόσο έξυπνο εκεί θέλω να καταλήξω 

 

Screenshot_20240117_211326_Chrome.jpg

Screenshot_20240117_211300_Chrome.jpg

αδερφέ ή είσαι troll ή δεν έχεις ιδέα τι μα δείχνεις... πρώτα παρουσιάζεις παραδείγματα με cpu bound που και με την 4090 μπορεί να βγάζει ίδια fps... και μετά ποστάρεις γραφήματα που δείχνουν ότι τρώει σκόνη από 7900xt όχι xtx...

ρίξε λίγο νερό στα μούτρα σου να συνέλθεις και κανε ένα διάλειμμα να καθαρίσει το μυαλό σου η 7800xt δε φτάνει την xtx ούτε στα πιο τρελα σου όνειρα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Εδω βλεπω 50% με 65% πανω οποτε ξεκαθαρα αξιζει τη διαφορα. Και δεν βαζουμε DLSS 3 ετσι που εκει η διαφορα θα παει στο 150% πανω. Και βασικα σε raster που ακουμπαει σε κανα 2 παιχνιδια την 4070ti το κανει με κοντα τριπλασια καταναλωση και θερμοκρασιες στο θεο οποτε η ΔΕΗ θα στελνει λουλουδια σε οσους εχουν την καρτα με max OC στα 350watt. Ας σοβαρευτουμε δεν ειμαστε χθεσινοι. Καλα για το πιο ομαλα που γραφεις και ξανα γραφεις σου ειπα ειχα 5700xt 6700xt 6800xt 4 χρονια καμια διαφορα σε ομαλοτητα απο τις nvidia. Το θεατρο του παραλογου αλλα δεν βαριεσαι. 

Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png
Screenshot-6.png

 

Βλέπεις 300% διαφορά γιατί είσαι οπαδός.

Σου βάζω από.κατω ένα σοβαρό site όχι αγορασμένο από εταιρεία και βλέπεις οι.μεσοι όροι πόσο απέχουν

52.3 η super 49 η xt 

Όμως η xt παίρνει με οβερκλοκ 10 έως και 16% η super δεν νομίζω. 

Κοινώς είναι τα ίδια. Εκτός από ray tracing που προσωπικά μου είναι αδιάφορο αλλιώς θα έπαιρνα nvidia όντως.

Και φυσικά τα 200 ευρώ παραπάνω που θα δώσεις. 

Για την ίδια απόδοση 

SmartSelect_20240117_213117_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geomrk είπε

image.png.7087913dbb949c949f6498ce53b38909.png

αξιζει βαρατε

Τώρα είδα πως έχει στα 552 την αντίστοιχη sapphire pulse. Αν είναι κάποιος να δώσει 500+ για gpu νομίζω αξίζει να δώσει 30 επιπλέον για την pulse έναντι της xfx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Tambas91 said:

αδερφέ ή είσαι troll ή δεν έχεις ιδέα τι μα δείχνεις... πρώτα παρουσιάζεις παραδείγματα με cpu bound που και με την 4090 μπορεί να βγάζει ίδια fps... και μετά ποστάρεις γραφήματα που δείχνουν ότι τρώει σκόνη από 7900xt όχι xtx...

ρίξε λίγο νερό στα μούτρα σου να συνέλθεις και κανε ένα διάλειμμα να καθαρίσει το μυαλό σου η 7800xt δε φτάνει την xtx ούτε στα πιο τρελα σου όνειρα

Φυσικά και δεν την φτάνει την πλησιάζει όμως τόσο ώστε να μην αξίζει να δώσεις 500 ευρώ παραπάνω..  5 και 10 % δεν αξίζουν τοσα χρήματα.. και 20 %.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, exor είπε

Βλέπεις 300% διαφορά γιατί είσαι οπαδός.

Σου βάζω από.κατω ένα σοβαρό site όχι αγορασμένο από εταιρεία και βλέπεις οι.μεσοι όροι πόσο απέχουν

52.3 η super 49 η xt 

Όμως η xt παίρνει με οβερκλοκ 10 έως και 16% η super δεν νομίζω. 

Κοινώς είναι τα ίδια. Εκτός από ray tracing που προσωπικά μου είναι αδιάφορο αλλιώς θα έπαιρνα nvidia όντως.

Και φυσικά τα 200 ευρώ παραπάνω που θα δώσεις. 

Για την ίδια απόδοση 

SmartSelect_20240117_213117_Gallery.jpg

Παει θα το καψουμε τελειως εδω μεσα. Οπαδος που ειχα 4.5 χρονια amd. Τι να πεις. 150% πανω για 300 ευρω παραπανω. Not bad not bad. + 1/3 καταναλωσης. Μην κανουμε και πλουσιους και τη ΔΕΗ ετσι. 

Εδω δεν περναει καν 4070 ονειρευομαστε για 4070ti και 7900xt. Και ας δουμε και καταναλωση και ολα αυτα χωρις dlss 3 που εκει περνει ενα 70-80% η 4070. 

Screenshot-7.png
Screenshot-8.png
Screenshot-9.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

ρε συ πλάκα μας κάνεις; Σοβαρά τώρα. Flight Simulator σε 1080p κιόλας; Που γίνετε του cpu bound το κάγκελο;

Άσε, δεν ξέρεις εσύ.

Το γράφημα λέει αλήθεια. Δείχνει και την 7900ΧΤ να ρίχνει 6-7% στην 7900ΧΤΧ. Αληθινά πράγματα, όχι @@ριες. 🤣

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δηλαδη με OC στην 7800xt εχεις +46% Boost FPS ;

Ναι, και παραπάνω από 46%...

Spoiler

...με FSR3 FG

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Άσε, δεν ξέρεις εσύ.

Το γράφημα λέει αλήθεια. Δείχνει και την 7900ΧΤ να ρίχνει 6-7% στην 7900ΧΤΧ. Αληθινά πράγματα, όχι @@ριες. 🤣

και τον είχα και σε κάποια υπόληψη τον συγκεκριμένο YTer. Αλλά και flight sim και 1080p και τόσο δυνατές κάρτες και 7700Χ (όχι 7800Χ3D). Το τερμάτισε και αυτός. Αν και είμαι σίγουρος ότι μέσα στο βίντεο θα το λέει και ο ίδιος ότι υπάρχει cpu bn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, geomrk είπε

image.png.7087913dbb949c949f6498ce53b38909.png

αξιζει βαρατε

 

39 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τώρα είδα πως έχει στα 552 την αντίστοιχη sapphire pulse. Αν είναι κάποιος να δώσει 500+ για gpu νομίζω αξίζει να δώσει 30 επιπλέον για την pulse έναντι της xfx.

Λίγο hodl ακόμα, η ΧΤ είναι ο στόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, just_a_dude said:

και τον είχα και σε κάποια υπόληψη τον συγκεκριμένο YTer. Αλλά και flight sim και 1080p και τόσο δυνατές κάρτες και 7700Χ (όχι 7800Χ3D). Το τερμάτισε και αυτός. Αν και είμαι σίγουρος ότι μέσα στο βίντεο θα το λέει και ο ίδιος ότι υπάρχει cpu bn.

Αχ

Ενδεικτικό είναι το γράφημα

Ότι πληρώνουμε μεγάλο premium για πολύ μικρές διαφορές

Είπα απλά ότι η νίτρο 7800 είναι πολύ καλή overclocker και ,για μένα χρυσή τομή.

Τδεν καταλαβαίνω το σκάλωμα..  έχω βάλει διαφορα γραφήματα από 3 διαφορετικά και μάλιστα από κάρτες σε χαμηλότερες συχνότητες.. δηλαδή παίζει και πιο γρήγορα..δηλαδή πλησιάζει αρκετά σε κάποια σενάρια τις πιο ακριβές.. 

Τες πα high end κάρτες είναι οποία αρέσει στον καθένα..κάποτε 500 600 ευρώ ήταν υπερβολή..τώρα μας φαίνεται νορμάλ το χιλαιρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, exor είπε

Φυσικά και δεν την φτάνει την πλησιάζει όμως τόσο ώστε να μην αξίζει να δώσεις 500 ευρώ παραπάνω..  5 και 10 % δεν αξίζουν τοσα χρήματα.. και 20 %.

εσύ έγραψες αυτό Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα

πριν μας είπες ότι η nitro βγάζει και παραπάνω... τώρα τα γυρνάς και λες την πλησιάζει...  διάλεξε τι γίνετε τελικά να ξέρει  κάποιος που σε διαβάζει??? 

θα σου πω εγώ τι γίνετε. όχι δε την περνάει , όχι δε την πλησιάζει η xtx την τσαλαπατάει σε όλα τα πιθανά σενάρια, 50% κάτω είναι ακόμα και να την τουρμπίσεις vs stock την xtx η διαφορα θα πάει στο 40%...  τώρα το ποσα θα διαθέσει ο κάθε ένας και αν αξίζει το ποσο το ξέρει μονο η τσέπη του...

image.png.aa7fc160c429c2aa25656a5a2ced7dde.png

μην κανεις κόπο να απαντήσεις είσαι λάθος! στο λένε τόσα άτομα αστο να περάσει και να κάνουμε πως δε το είδαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tambas91 said:

εσύ έγραψες αυτό Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα

πριν μας είπες ότι η nitro βγάζει και παραπάνω... τώρα τα γυρνάς και λες την πλησιάζει...  διάλεξε τι γίνετε τελικά να ξέρει  κάποιος που σε διαβάζει??? 

θα σου πω εγώ τι γίνετε. όχι δε την περνάει , όχι δε την πλησιάζει η xtx την τσαλαπατάει σε όλα τα πιθανά σενάρια, 50% κάτω είναι ακόμα και να την τουρμπίσεις vs stock την xtx η διαφορα θα πάει στο 40%...  τώρα το ποσα θα διαθέσει ο κάθε ένας και αν αξίζει το ποσο το ξέρει μονο η τσέπη του...

image.png.aa7fc160c429c2aa25656a5a2ced7dde.png

μην κανεις κόπο να απαντήσεις είσαι λάθος! στο λένε τόσα άτομα αστο να περάσει και να κάνουμε πως δε το είδαμε...

Φίλε.μου..παίζει πάνω από 2900 core..είναι πιο γρήγορη απι 6950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, exor είπε

Φίλε.μου..παίζει πάνω από 2900 core..είναι πιο γρήγορη απι 6950

χαχαχαχα τι γραφεις ρε συ σοβαρά... στο site συγκρίνει τις κάρτες όλες stock τι ξεπερνάει τα 2900 μου λες? εσύ θες να έχει oc τη 7800 και stock τις άλλες να χαίρεσαι? και η 6950 παίρνει oc άμα το πάμε έτσι...

έλα είσαι μεγα troll τέλος από εμενα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Λίγο hodl ακόμα, η ΧΤ είναι ο στόχος.

Αν δεν καίγεσαι άμεσα αξίζει να περιμένεις. Εγώ 500+ για gpu δε δίνω, για όποιον ενδιαφέρεται έγραψα τις τιμές γιατί είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...