Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, exor είπε

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα..τις 4000 δεν τις έχω δοκιμάσει στο pc μου

Δηλαδη με OC στην 7800xt εχεις +46% Boost FPS ;
Ουτε την 7900xt δεν φτανει, οχι την 7900xtx.
Aντε να πας απο 109 στα 115-120, μεχρι τα 159 εχει πολυ δρομο.
 

Screenshot_29.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο site που δειχνει την 4070 πανω απο την 7800 xt οτι θελει ο καθενας βλέπει

Και όχι κοίταξα τα νούμερα δεν φτάνει xtx αλλά είναι κοντά..χωρίς oc ξαναλέω..πάλι εικόνες πρέπει να βάζω.. ρε παιδιά πιστεύετε ότι θελετε

140 watt? Απιστευτο

Τώρα για εικόνα επιμένω.

Σε Lazer projector και 65αρα η 5700 xt είχε εμφανώς καλύτερη εικόνα από την 3080

Τώρα αν αυτό έχει αλλάξει στις 4000 δεν ξέρω δεν την έχω δει σε μεγάλη τιβι και να παίξω μαζί με κάποια 4αρα Nvidia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, exor said:

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα..τις 4000 δεν τις έχω δοκιμάσει στο pc μου

Το τερμάτισες και είναι ακόμα Τετάρτη. Την Παρασκευή τα λένε αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, exor είπε

Το μονο site που δειχνει την 4070 πανω απο την 7800 xt οτι θελει ο καθενας βλέπει

Και όχι κοίταξα τα νούμερα δεν φτάνει xtx αλλά είναι κοντά..χωρίς oc ξαναλέω..πάλι εικόνες πρέπει να βάζω.. ρε παιδιά πιστεύετε ότι θελετε

140 watt? Απιστευτο

Τώρα για εικόνα επιμένω.

Σε Lazer projector και 65αρα η 5700 xt είχε εμφανώς καλύτερη εικόνα από την 3080

Τώρα αν αυτό έχει αλλάξει στις 4000 δεν ξέρω δεν την έχω δει σε μεγάλη τιβι και να παίξω μαζί με κάποια 4αρα Nvidia 

Απο 110 μεχρι 150. Εδω πχ στο watch dogs 2 ειναι στα 109watt 99% usage 53 βαθμοι θερμοκρασια και 32% ανεμιστηρες 30% ειναι το χαμηλοτερο που πανε. Αν μπορει να παιξει ετσι η 7800xt θα με ενδιεφερε. Η εικονα ειναι απο δικο μου βιντεο στο youtube για αυτο και η οχι τοσο καλη ποιοτητα λογο συμπιεσης δεν εχω το ατοφιο βιντεο στο pc. 

Screenshot-2.png

Screenshot-3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, exor είπε

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα

έχω δει και αν έχω δει μαργαριτάρια αυτό τα ξεπερνάει όλα :P 

ααα ρε herald που είσαι εδώ να γίνει χαμός 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 523 ευρώ η xfx 7900 gre στο jmc αυτή την στιγμή. Πιθανόν σε μερικές μέρες οι 7800 xt να πέσουν κάτω από τα 500 σε άλλα καταστήματα με πιο μικρό χρόνο παράδοσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ ένας μη πωρωμένος άνθρωπος μπορεί να δει πως στα 1080 τουλάχιστον (και στα 1440 περίπου) μια 7800 xt oc μπορεί να πλησιάσει η περάσει μια 7900 χωρίς oc..

Ρε παιδιά χαλαρώστε πρώτα απολα..

Πληροφορίες ανταλλάσουμε..εννοείται είναι πιο δυνατές οι 7900 αλλά ακόμα.και η gre είναι 2% πιο γρήγορη μόνο.. και έχει χαμηλότερο watt limit από την 7800.. 

Πάθατε όλοι σοκ και στην ουσία δεν το χετε ψάξει αρκετά.. αν δεν βάλεις Sam και δεν.κανεις oc σε μια xt xtx μια καλή 7800 oc θα είναι σχεδόν το ίδιο.. φυσικά με oc οι 7900 ανακτουν τη διαφορά.. 

Αν έχετε άλλη γνώμη οκ 

Επεξ/σία από exor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, exor είπε

Screenshot_20240117_210004_YouTube.jpg

ρε συ πλάκα μας κάνεις; Σοβαρά τώρα. Flight Simulator σε 1080p κιόλας; Που γίνετε του cpu bound το κάγκελο;

Στο avatar που είναι και τέλειο από άποψης cpu και είναι και τέρμα βαρύ στη gpu, εκεί τι γίνεται;

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο 7800xt παιδια. Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε. 

 

Screenshot_3.png

3 λεπτά πριν, exor είπε

Εδώ ένας μη πωρωμένος άνθρωπος μπορεί να δει πως στα 1080 τουλάχιστον (και στα 1440 περίπου) μια 7800 xt oc μπορεί να πλησιάσει η περάσει μια 7900 χωρίς oc..

Ρε παιδιά χαλαρώστε πρώτα απολα..

Πληροφορίες ανταλλάσουμε..εννοείται είναι πιο δυνατές οι 7900 αλλά ακόμα.και η great είναι 2% πιο γρήγορη μόνο.. και έχει χαμηλότερο watt limit από την 7800.. 

Πάθατε όλοι όλη σοκ και στην ουσία δεν το χετε ψάξει αρκετά.. αν δεν βάλεις Sam και δεν.κανεις oc σε μια xt xtx μια καλή 7800 oc θα είναι σχεδόν το ίδιο.. φυσικά με oc οι 7900 ανακτουν τη διαφορά.. 

Αν έχετε άλλη γνώμη οκ 

Ας σοβαρευτουμε. Εδω ο αλλος την βαραει στα 2800 και περνει απο 8-10% boost παλι πολυ πισω απο 4070ti 7900xt σε stock. Ειναι καρτα των 500-550 ευρω μεχρι εκει. Ουτε 7900xt ακουμπαει ουτε πιο ομαλα απο καθε nvidia παιζει ουτε τιποτα. Πληροφοριες με παραπληροφορηση ειναι τεραστια διαφορα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Arkin said:

Μονο 7800xt παιδια. Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε. 

 

Screenshot_3.png

Ας σοβαρευτουμε. Εδω ο αλλος την βαραει στα 2800 και περνει απο 8-10% boost παλι πολυ πισω απο 4070ti 7900xt σε stock. Ειναι καρτα των 500-550 ευρω μεχρι εκει. Ουτε 7900xt ακουμπαει ουτε πιο ομαλα απο καθε nvidia παιζει ουτε τιποτα. Πληροφοριες με παραπληροφορηση ειναι τεραστια διαφορα. 

 

Να.σοβαρευτουμε λεω και γω

Αυτός που δείχνεις τρέχει 3d mark

Δες πιο κάτω μερικά παραδείγματα και φυσικά δεν τρέχει πραγματικά στα 2800 ..πέφτει πιο κάτω και από 2700 

Ενώ κανονικά μπορεί να τρέχει πάνω από 2800 έως και πάνω από 2900 ο πυρήνας..χωρίς υπερβολές.. 

Αλλά ξέρεις τι δεν .. και ναι οι Nvidia αν και έχω δώσει πολλά λεφτά αγοράζοντας και Nvidia δεν έπαιζαν ποτέ ομαλα..εκτός ίσως από κάποιους συγκεκριμένους τίτλους.  Τώρα όσον αφορά τα frames βλέπεις ότι όταν κάνεις oc ειδικά σε τίτλους που παίζει καλά η amd η ti μένει πίσω..

τώρα ναι 500 η 7800 δεν έχει.. κακώς..600 και κάτι 800αρια έχω δει όμως και η ti πολύ πιο ακριβή ειναι οπότε δεν καταλαβαίνω το νόημα των οσων λες..

Το δώσεις 200 300 ευρώ για 10% το οποίο γίνεται-6 με οβερκλοκ δεν είναι και τόσο έξυπνο εκεί θέλω να καταλήξω 

 

Screenshot_20240117_211326_Chrome.jpg

Screenshot_20240117_211300_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...