Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, just_a_dude said:

Συμφωνώ, αλλά το Avatar είναι AMD Sponsored και το Avatar είναι όντως tech demo με την έννοια που αναφέρεται από κάποιους ως tech demo το CP77. Bέβαια το CP77 ακόμη και πριν το 2.0 πόσο μάλλον μετά έχει ΑΠΕΙΡΑ καλύτερο στορυ και gameplay από το Avatar.

Εν τέλη αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορούμε να έχουμε games με state of the art γραφικά + gameplay ταυτόχρονα απλά τα περισσότερα studios τα ξύνουν και θέλουν να βγάλουν όσα περισσότερα λεφτά γίνεται με minimal effort.

Εγώ όπως το βλέπω αυτά τα βάζουν χωρίς να είναι ακόμη έτοιμο το hardware επειδή πληρώνει η Nvidia για να βλέπουν οι καημένοι που έχουν 3000 κάρτες και να αλλάξουν σε 4000 και πάλι το ίδιο με τις 5000. Σιγά και μην κάθονταν η CDPR να βάζει path tracing, ray reconstruction, κτλ για το  0.1% των PC users που έχουν 4070 και πάνω αν δεν τους πλήρωνε χρυσούς η Nvidia για να πουλήσει τις 4000 κάρτες.

Το Avatar δεν είναι ίδια κατάσταση γιατί αυτά που έχει λειτουργούν κανονικά και στις κονσόλες. Δεν βάλανε κάποια τεχνολογία ειδικά για το PC πριν την ώρα της επειδή τους πλήρωσε η AMD.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ναι, όμως ο BluRay έβαλε μόνο Avatar, AW2 και RoboCop για να δείξει ότι δήθεν η 4070 super είναι 15% καλύτερη από την 7800xt, αγνοώντας όλα τα άλλα παιχνίδια που δεν έχουν φοβερά βαρή ray tracing και πουλάνε πολύ καλύτερα, οπότε δεν μπορούνε να αγνοηθούν στους μέσους όρους. Για αυτό είπα πως δεν μπορείς να κοιτάς μόνο τα 2-3 πιο sponsored παιχνίδια της Nvidia και να βγάζεις σωστά performance figures μόνο από αυτά.

Εβαλα το AW2, CP 2077, Avatar και LΟTF γιατι εχουν καλα γραφικα και οχι για να δειξω το 15% που δεν ηταν 15% σε αυτα που εδειξα αλλα 30%-100%.
Στα Average Raster 1440p ειναι 10% και σε RT 1440p 30% και αν βαλεις DLSS/FSR η διαφορα ειναι λιγο μεγαλυτερη και με πολυ καλυτερα γραφικα χωρις να εξαφανιζονται αντικειμενα, να τρεμοπαιζουν δεντρα ,καλωδια, σιδερα και να γινεται stutterfest.
Eπισης στα περισσοτερα εχεις DLSS 3 ενω FSR 3 εχουν ελαχιστα.
Το λεει παντα σε ολα τα video αλλα εμεις επικεντρωνομαστε μονο στα FPS και στη τιμη της GPU.

Tωρα για το PT αν ο Daniel εβαλε RT High και δεν αφαιρεσε manual το PT ειναι λαθος δικο του οταν το δηλωνει RT High.
Oχι οτι αλλαζει κατι βεβαια γιατι και σε RT High χωρις PT παλι η διαφορα ειναι 30-100%
 

Screenshot_25.jpg

Screenshot_28.jpg

Η 7800xt ειναι καπου σαν την 6900xt RT και η 4070 Super ειναι λιγο πιο κατω απο 4070Ti αρα μιλαμε για 30 vs 60-62FPS

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Εγώ όπως το βλέπω αυτά τα βάζουν χωρίς να είναι ακόμη έτοιμο το hardware επειδή πληρώνει η Nvidia για να βλέπουν οι καημένοι που έχουν 3000 κάρτες και να αλλάξουν σε 4000 και πάλι το ίδιο με τις 5000. Σιγά και μην κάθονταν η CDPR να βάζει path tracing, ray reconstruction, κτλ για το  0.1% των PC users που έχουν 4070 και πάνω αν δεν τους πλήρωνε χρυσούς η Nvidia για να πουλήσει τις 4000 κάρτες.

Το Avatar δεν είναι ίδια κατάσταση γιατί αυτά που έχει λειτουργούν κανονικά και στις κονσόλες. Δεν βάλανε κάποια τεχνολογία ειδικά για το PC πριν την ώρα της επειδή τους πλήρωσε η AMD.

Ε φυσικά, πάντα είχαμε sponsored games, αλλά δεν ήρθε εμένα ο πέτσινος να με απειλήσει να αγοράσω την 4070. Όποιος θέλει δεν ασχολείται με το RT, απλά αυτό που λέω είναι ότι το RT είναι ένας από τους τρόπους για καλύτερα visuals. Ένας άλλος είναι το nanite της UE5 για παράδειγμα. Και ούτω καθεξής.

Πάντα υπήρχαν games που μπορούσαν να τα maxάρουν λίγοι, δεν έγινε τα τελευταία 2-3 χρόνια αυτό.

Και για να το δούμε και αλλιώς οι παπατζήδες της Bethesda είπαν να αναβαθμίσεις το σύστημα για game με γραφικά του 2016. Τουλάχιστον με τον πέτσινο βλέπεις κάτι σύγχρονο.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε φυσικά, πάντα είχαμε sponsored games, αλλά δεν ήρθε εμένα ο πέτσινος να με απειλήσει να αγοράσω την 4070. Όποιος θέλει δεν ασχολείται με το RT, απλά αυτό που λέω είναι ότι το RT είναι ένας από τους τρόπους για καλύτερα visuals. Ένας άλλος είναι το nanite της UE5 για παράδειγμα. Και ούτω καθεξής.

Πάντα υπήρχαν games που μπορούσαν να τα maxάρουν λίγοι, δεν έγινε τα τελευταία 2-3 χρόνια αυτό.

Aυτο , αν τα maxαραν ολες δεν θα υπηρχε High End θα παιζαμε ολοι με 4060-4070 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτο , αν τα maxαραν ολες δεν θα υπηρχε High End θα παιζαμε ολοι με 4060-4070 :P

Ε ναι, μια ζωή γινόταν αυτό με τα games.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όποιο game και να έχω παίξει, έχει ένα menu στα settings που λέγεται graphics όπου πας και αλλάζεις τις ρυθμίσεις αν δεν τις αντέχει η κάρτα σου. Δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις κάρτα σόνι και ντε.

Δεν έχω καταλάβει πάντως καν γιατί γίνεται αυτή η κουβέντα. Πάντα τα games γίνονταν καλύτερα στα γραφικά. Από τα 2D πήγαμε στα 3D, μετά πήγαμε στα shadows, μετά στο tessellation ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, τώρα πάμε στο RT και σιγά σιγά και στο PT, σε 5 χρόνια σε κάτι άλλο, κτλ, κτλ, κτλ. Αυτό όμως είναι παντελώς άσχετο με το αν βγαίνουν games με καλό gameplay, γιατί γίνεται να τα έχουμε και τα 2. Πάντα υπήρχαν games που τα είχαν και τα 2 ή είχαν μόνο καλά γραφικά ή μόνο καλό gameplay, ή τίποτα από τα 2..

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

Ε ναι, μια ζωή γινόταν αυτό με τα games.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όποιο game και να έχω παίξει, έχει ένα menu στα settings που λέγεται graphics όπου πας και αλλάζεις τις ρυθμίσεις αν δεν τις αντέχει η κάρτα σου.

Δεν έχω καταλάβει πάντως καν γιατί γίνεται αυτή η κουβέντα. Πάντα τα games γίνονταν καλύτερα στα γραφικά. Από τα 2D πήγαμε στα 3D, μετά πήγαμε στα shadows, μετά στο tessellation ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, τώρα πάμε στο RT και σιγά σιγά και στο PT, σε 5 χρόνια σε κάτι άλλο, κτλ, κτλ, κτλ. Αυτό όμως είναι παντελώς άσχετο με το αν βγαίνουν games με καλό gameplay, γιατί γίνεται να τα έχουμε και τα 2. Πάντα υπήρχαν games που τα είχαν και τα 2 ή είχαν μόνο καλά γραφικά ή μόνο καλό gameplay, ή τίποτα από τα 2..

Aντι να επικροτουμε τα Studios που pushαρουν στα γραφικα και κανουν χρηση σε νεες τεχνολογιες , τα βαφτιζουμε "Tech Demos".
Αν δεν υπηρχε προοδος στα γραφικα θα επαιζαν ολα στα 200FPS, ο λογος που δεν παιζουν στα 200FPS ειναι οτι οπως εξελισονται οι GPU εξελισονται και τα games για αυτο και το προηγουμενο High End μετα απο 2 χρονια καταληγει να ειναι Mid Range και το Μid Range σε Low End.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι.

Τέλος πάντων εγώ βαρέθηκα να λέω τα αυτονόητα συνεχώς. Gameplay + Γραφικά μαζί. Οπότε πάω τώρα να παίξω ένα game που έχει και RT και καλό gameplay (ναι τι έκπληξη υπάρχουν και τέτοια), το Elden Ring.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, just_a_dude said:

Πάντα τα games γίνονταν καλύτερα στα γραφικά. 

Starfield has entered the chat :P

Προσωπικά πάντως δεν με νοιάζει καθόλου και να μην έχουμε εξέλιξη στα γραφικά και μείνουμε σε στυλ tlou2/rdr2/avatar/cyberpunk.

Αυτό που θέλω είναι να με κρατάνε τα παιχνίδια από άποψη πλοκής και να έχουν και κάποιες καινοτομίες στο gameplay. Και αυτά είναι κιόλας που θα σε κάνουν να επιστρέψεις σε ένα παιχνίδι.

Όσο όμορφο και να είναι ένα παιχνίδι, αν είναι βαρετό το τερματίζεις (ή το αφήνεις) και φεύγει uninstall με συνοπτικές διαδικασίες. Τα άλλα μπορεί και να μείνουν στο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, exor είπε

Η 7800 xt στα 2800 πυρήνα είναι πολύ πιο γρήγορη από τη 4070 ti

Δεν πάνε όλες οκ αλλά με την σωστή κάρτα εταιρεία πηγαίνουν και κάποιες και 2900 πραγματική συχνότητα.. 

Και "πολύ" πιο γρήγορη κιόλας 🤣

Κάνα 10-11% παίρνει με καλό overclock (>2800) η 7800ΧΤ.

Για να μη γεμίσω γραφήματα το νήμα κάνε τον κόπο και πήγαινε εδώ που είναι με τους τελευταίους drivers και των δύο εταιριών.

Θα δεις σε raster ότι πέρα από το CP2077 (raster) σε όλα τα υπόλοιπα η 4070Τι είναι ~20% ταχύτερη από τη στοκ 7800ΧΤ. Οπότε το 10-11% του overclock δε φτάνει. Σε μερικά raster μάλιστα έχουμε και λίγη τσόντα >30%.

Και βέβαια δε μιλάμε για RT που οι διαφορές είναι 50%.

Καλή κάρτα η 7800ΧΤ αλλά επίσης καλό να είμαστε ακριβείς ;)

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, just getting started είπε

Starfield has entered the chat :P

Προσωπικά πάντως δεν με νοιάζει καθόλου και να μην έχουμε εξέλιξη στα γραφικά και μείνουμε σε στυλ tlou2/rdr2/avatar/cyberpunk.

Αυτό που θέλω είναι να με κρατάνε τα παιχνίδια από άποψη πλοκής και να έχουν και κάποιες καινοτομίες στο gameplay. Και αυτά είναι κιόλας που θα σε κάνουν να επιστρέψεις σε ένα παιχνίδι.

Όσο όμορφο και να είναι ένα παιχνίδι, αν είναι βαρετό το τερματίζεις (ή το αφήνεις) και φεύγει uninstall με συνοπτικές διαδικασίες. Τα άλλα μπορεί και να μείνουν στο δίσκο.

Kανενας δεν θελει κακα gameplays,mechanics,stories, ειναι μια διαφορετικη συζητηση και καλο ειναι να μη τα μπερδευουμε.
Οταν μιλαμε για GPU ,γραφικα και τεχνολογιες(DLSS, FG, RT, PT, RR) το gameplay ειναι ασχετο ,κρινεις τα games μονο για το οπτικο αποτελεσμα.
Οταν μιλαμε για καλο η κακο game , τοτε μιλαμε μονο για το gameplay,τα mechanics και το story, τα γραφικα,οι GPU και οι τεχνολογιες ειναι ασχετα με τη συζητηση και δεν οριζουν την αποφαση για το ποια GPU θα παρεις ή ποια GPU ειναι καλυτερη απο την αλλη.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kkatzos said:

Και "πολύ" πιο γρήγορη κιόλας 🤣

Κάνα 10-11% παίρνει με καλό overclock (>2800) η 7800ΧΤ.

Για να μη γεμίσω γραφήματα το νήμα κάνε τον κόπο και πήγαινε εδώ που είναι με τους τελευταίους drivers και των δύο εταιριών.

Θα δεις σε raster ότι πέρα από το CP2077 (raster) σε όλα τα υπόλοιπα η 4070Τι είναι ~20% ταχύτερη από τη στοκ 7800ΧΤ. Οπότε το 10-11% του overclock δε φτάνει. Σε μερικά raster μάλιστα έχουμε και λίγη τσόντα >30%.

Και βέβαια δε μιλάμε για RT που οι διαφορές είναι 50%.

Καλή κάρτα η 7800ΧΤ αλλά επίσης καλό να είμαστε ακριβείς ;)

 

Τα gain φτάνουν το 16% και στα δικά μου 2800+ με 2900 είναι παραπάνω..  δεύτερον

Σε Nvidia optimized παιχνίδια εννοείται πως η 4070 βγάζει περισσότερα frame

Να ξέρεις πως είχα Vega 64 και 2080 

Η Βέγκα έπαιζε πιο ομαλα

Δοκίμασα μέχρι και ti

Η Nvidia πάντα είχε πιο optimized driver.. αλλά εικόνα σε μεγάλα display και ομαλό gameplay εγώ βλέπω στην ATI

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα..τις 4000 δεν τις έχω δοκιμάσει στο pc μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα RT/PT αλλά γιατί εμένα μου φαίνεται ότι λείπουν καλύτερα textures απ'τα παιχνίδια, περισσότερο από τσαχπινιές με φώτα?

Από τις φάτσες και τα ρούχα των προσώπων, μέχρι τα κτίρια, τοίχους κλπ (που εκεί ώρες-ώρες είναι 2016 φάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, exor είπε

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx

EEE?θα στην πέσουν και από το κόκκινο στρατόπεδο σε λίγο...

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, exor είπε

Τα gain φτάνουν το 16% και στα δικά μου 2800+ με 2900 είναι παραπάνω..  δεύτερον

Σε Nvidia optimized παιχνίδια εννοείται πως η 4070 βγάζει περισσότερα frame

Να ξέρεις πως είχα Vega 64 και 2080 

Η Βέγκα έπαιζε πιο ομαλα

Δοκίμασα μέχρι και ti

Η Nvidia πάντα είχε πιο optimized driver.. αλλά εικόνα σε μεγάλα display και ομαλό gameplay εγώ βλέπω στην ATI

Πάραυτα η 7800 xt με oc παίζει σαν νορμάλ 7900 xtx και αν πάρεις νίτρο και παραπάνω αυτο ειπα..τις 4000 δεν τις έχω δοκιμάσει στο pc μου

 

Καλα αυτο το παιζει πιο ομαλα μεταξυ μας ειναι χαζομαρες. 1070ti 5700xt 6700xt 6800xt 4070ti ολες μια χαρα καρτουλες ολες βγαζουν ιδια χρωματα γιατι εχω ακουσει και για τις amd οτι εχουν καλυτερα χρωματα[ισως πριν 20 χρονια επι εποχες ati] και τωρα διαβαζω και για ομαλοτητα. Εγω παιζω με stock 4070ti στα 140watt με 99% usage. Αν μπορει να το κανει αυτο η 7800xt μπραβο. Με OC 3030 φευγω 10% απο stock και καπου 15% απο 7800xt OC. Σε raster παντα γιατι σε RT FG κτλ τα νουμερα ξεπερνανε ακομα και το 50%. Επειδη με ενδιαφερει το efficiency ομως και να μην κανω πλουσια τη δεη προτιμω να παιζω με 5-6fps λιγοτερα με μιση καταναλωση παρα να τραβαω 500watt ολο το συστημα απο πριζα για αυτα τα 6fps παραπανω[τωρα ειμαι στα 200-230watt ολο το συστημα εκτος οθονη σε max load. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...