Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα θα έχει να βγει το switch 2 με nvidia και να τρέχει καλύτερα rt από το ps5 

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Μόνο το Starfield δεν έχει από τα τελευταία ΑΑΑ και ξέρουμε το λόγo :P

Για πες μας το λόγο κύριε Γιάννη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Λίγο ως πολύ τα ΑΑΑ έχουν RT πλέον, άλλα λιγότερα και άλλα περισσότερο. Μόνο το Starfield δεν έχει από τα τελευταία ΑΑΑ και ξέρουμε το λόγo :P

Δεν έχει ανάγκη το starfield.

Έτσι και αλλιώς δεν το παίζει κανείς πλέον 😆 καλά υπάρχουν ακόμα μερικοί μαζοχες που το παίζουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Πλάκα θα έχει να βγει το switch 2 με nvidia και να τρέχει καλύτερα rt από το ps5 

Για πες μας το λόγο κύριε Γιάννη 

γιατί είναι η υπερ-παιχνιδάρα. τι να το κάνεις το RT; Και μόνο που κάθε 15 μέτρα βλέπω τα ίδια καταπληκτικά assets μου αρκεί, δεν θέλω ρεφλεκτιονσ :P

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Λίγο ως πολύ τα ΑΑΑ έχουν RT πλέον, άλλα λιγότερα και άλλα περισσότερο. Μόνο το Starfield δεν έχει από τα τελευταία ΑΑΑ και ξέρουμε το λόγo :P

image.jpeg.3e76b9a0a03f0ec60ef1f0e76fee4bed.jpeg

Μόνο το σταρφιλτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BG3 δεν έχει denuvo και βλέπουμε τα εξωφρενικά νούμερα που κάνει..Να τα βλέπουν τα γίδια αυτά(Ubi/EA/Capcom κλπ) που φορτώνουν τα DRM με το τσουβάλι..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Το BG3 δεν έχει denuvo και βλέπουμε τα εξωφρενικά νούμερα που κάνει..Να τα βλέπουν τα γίδια αυτά(Ubi/EA/Capcom κλπ) που φορτώνουν τα DRM με το τσουβάλι..

Το bg3 είναι παιχνιδαρα απλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

image.jpeg.3e76b9a0a03f0ec60ef1f0e76fee4bed.jpeg

Μόνο το σταρφιλτ?

κάτι fires of rubicon και fc24 είναι στην ουσία old gen παιχνίδια που απλά βγήκαν το 2023. Θέλω να πω ότι τα περισσότερα current gen AAA single games έχουν έστω και λίγο RT και περιμένουμε και άλλα μέσα στο 2024.

2 σημεία θέλουμε κυρίως ώστε να πούμε ότι έχουμε πραγματικά current gen games και βλέπεις όντως διαφορές από τα games της ps4 era.

1. Textures, που σε μεγάλο βαθμό το έχουμε, και με την UE5 ακόμη καλύτερα.

2. RT κυρίως για το φωτισμό και τα reflections για να γλιτώσουμε επιτέλους από τα τραγικά ssr.

Y.Γ. Ναι προφανώς θέλουμε και καλό gameplay. Αυτό πιστεύω είναι αυτονόητο. Για 'μενα αν ένα μεγάλο AAA studio θέλει να πουλάει games 70 ευρώ πρέπει να έχει gameplay, story, graphics, optimization, bug free.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, just_a_dude said:

Αν είχε 16GB η 4070 Super θα ήταν πιο ξεκάθαρη επιλογή (όταν ισορροπήσουν οι τιμές). Τώρα αν δεν καίγεσαι και τόσο για τα features της nvidia, αυτό το 10% μπορείς να το βρεις από 1-2 settings.

Η 7800 xt στα 2800 πυρήνα είναι πολύ πιο γρήγορη από τη 4070 ti

Δεν πάνε όλες οκ αλλά με την σωστή κάρτα εταιρεία πηγαίνουν και κάποιες και 2900 πραγματική συχνότητα.. 

 

SmartSelect_20240117_130618_Gallery.jpg

Screenshot_20240117_130526_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, exor είπε

Η 7800 xt στα 2800 πυρήνα είναι πολύ πιο γρήγορη από τη 4070 ti

Δεν πάνε όλες οκ αλλά με την σωστή κάρτα εταιρεία πηγαίνουν και κάποιες και 2900 πραγματική συχνότητα.. 

 

H 4070 Τi είναι 15% πάνω από την 7800ΧΤ. Το "πολύ πιο γρήγορη" εγώ το θεωρώ τουλάχιστον 10-15%. Δηλαδή η 7800ΧΤ παίρνει 25-30% από OC;

press-x-to-doubt-la-noire.jpg

Δεν θέλω να αρχίσω κόντρα και τα σχετικά αλλά μου φαίνεται τεράστιο ποσοστό, να παίρνει τόσο από OC. Μπορεί και να ισχύει, αλλά μου φαίνεται ακραίο.

Υ.Γ. Μιλάμε για μέσο όρο, όχι σε 2-3 games που τρέχουν καλύτερα σε AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, just_a_dude said:

H 4070 Τi είναι 15% πάνω από την 7800ΧΤ. Το "πολύ πιο γρήγορη" εγώ το θεωρώ τουλάχιστον 10-15%. Δηλαδή η 7800ΧΤ παίρνει 25-30% από OC;

press-x-to-doubt-la-noire.jpg

Δεν θέλω να αρχίσω κόντρα και τα σχετικά αλλά μου φαίνεται τεράστιο ποσοστό, να παίρνει τόσο από OC. Μπορεί και να ισχύει, αλλά μου φαίνεται ακραίο.

Υ.Γ. Μιλάμε για μέσο όρο, όχι σε 2-3 games που τρέχουν καλύτερα σε AMD.

Όχι 30 εννοείται έχω ποντάρει κάποια screen ..η εικόνα του κιτγκουρου είναι με πυρήνα 2800 και ίσως και πιο κάτω..  βλέπεις έχει αρκετή διαφορά  της τάξης του 10% ..ίσως το πολύ να ήταν υπερβολικό..Εντάξει ας το κάνουμε πιο γρήγορη απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, exor είπε

Όχι 30 εννοείται έχω ποντάρει κάποια screen ..η εικόνα του κιτγκουρου είναι με πυρήνα 2800 και ίσως και πιο κάτω..  βλέπεις έχει αρκετή διαφορά  της τάξης του 10% ..ίσως το πολύ να ήταν υπερβολικό..Εντάξει ας το κάνουμε πιο γρήγορη απλα

απ' την 4070 Τi είναι 5% πιο γρήγορη, που είναι λίγο και μάλιστα στο CP77 που με RT OFF οι AMD πάνε πολύ καλά. Βέβαια δεν σε εμποδίζει κάποιος να κάνεις OC και στην 4070 Ti, οπότε θα βγει στα ίδια ή λίγο πιο πάνω.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το +10% δεν είναι διαφορά που θα αλλάξει το gameplay. Θες 15-20% και άνω για να πεις ότι καταλαβαίνεις διαφορά χωρίς FPS counter, κάτι που δεν βλέπουμε τα τελευταία χρόνια γιατί είναι κλειδωμένες μέχρι αηδίας στο bios οι κάρτες.

AMD Radeon RX 7900 XT gets an official price cut to $749, some models already listed at $709

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

jimara απ'το καρπενήσι άρχοντα για ξηλώσου

"AMD also confirms that the AMD Radeon RX 7900 GRE for system integrators is dropping in price to $549 USD and lower"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...