Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aesop είπε

1. Το  undervolt γινεται μεσα από το software της κάρτας; Αν δεν το κανεις τι προβλήματα θα έχεις;

2. Όταν λες είναι κρυα τι θερμοκρασίες βλέπεις;

3. Ύπαρχουν προβλήματα που είχαν κάποιες 6600 που στιγμιαία έκανε flicker η οθονη;

1)  απο το adrenaline , κανενα ,το κανεις για λιγοτερη καταναλωση, καλυτερες θερμοκρασιες ,καλυτερες επιδοσεις

3) οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, aesop said:

1. Το  undervolt γινεται μεσα από το software της κάρτας; Αν δεν το κανεις τι προβλήματα θα έχεις;

2. Όταν λες είναι κρυα τι θερμοκρασίες βλέπεις;

3. Ύπαρχουν προβλήματα που είχαν κάποιες 6600 που στιγμιαία έκανε flicker η οθονη;

1) το undervolt to κανω απο τους αντρεναλιν γιατι το msi afterburner δεν εχει ακομα voltage control

2) me core 2850 εως 2900κατι 50-53 βαθμοι στο core και junction 70 me 78 

αν το βαλω να παιζει 2900 με 2970 , μιλαω για game effective συχνοτητα που βλεπεις δηλαδη 

τοτε το junction παει και 90 οποτε το βαζω λιγο πιο χαμηλα γιατι δεν υπαρχει λογος απλα .

3) λοιπον , ειχα τετοια θεματα με την 5700 χτ πολλα .. πλεον με την 7800 τιποτα απολυτως, ουτε φλικερ ουτε σκασιματα παιζει τελεια σε πολλαπλες οθονες 4κ και προτζεκτορα ..και καλυτερη εικονα ακομα στο βιντεο 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει προσθεσει 4-5 games και τη 4Κ αναλυση που κατα τη γνωμη μου μαζι με τη 1080P δεν θα επρεπε να υπαρχουν γιατι δεν προοριζονται για αυτες τις αναλυσεις.
Καλυτερα να δοκιμαζε 15 games σε 1440p Raster, DLSS/FSR, DLSS 3/FSR 3 και Ray Tracing.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Εχει προσθεσει 4-5 games και τη 4Κ αναλυση που κατα τη γνωμη μου μαζι με τη 1080P δεν θα επρεπε να υπαρχουν γιατι δεν προοριζονται για αυτες τις αναλυσεις.
Καλυτερα να δοκιμαζε 15 games σε 1440p Raster, DLSS/FSR, DLSS 3/FSR 3 και Ray Tracing.

Ναι συμφωνώ, ίσως το 1080p rt αξίζει αλλά το 4k ειδικά είναι περιττό εκτός και αν βλέπει παλιότερα παιχνίδια από 2020 και νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440p μόνο γι' αυτές τις κάρτες και να βάλει περισσότερα game για να έχει πιο αντιπροσωπευτικό μέσο όρο. Αν και πλέον έχει περάσει τόσος καιρός, τις ξέρουμε τις κάρτες. Στο 90% των games είναι στα ίδια και στο υπόλοιπο 10% η 4070 καλύτερη σε όσα έχουν αρκετό RT και η 7800ΧΤ καλύτερη σε κάποια άλλα (έως και αρκετά καλύτερη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, just_a_dude said:

Οχι εντάξει, πιστέυω χρήσιμο είναι να τρέχουν τέτοια κατα καιρούς αν εχουν όρεξη, επειδη patch - updates παιχνιδιών, νέοι drivers κ.λ.π.

Αντί να ασχολείται με κάθε παιχνίδι μεμονομένα, σου λέει ξανακάνω μια σουμα με τα τωρινά updates κ.λ.π., αν και συνήθως μεσα στον μήνα , άντε λίγο παραπάνω, οτι είναι να φτιαχτεί performance wise, φτιάχνεται...

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2024 at 14:40, akoinonitos said:

Να σε ρωτησω ,ποσο κατω κατεβαινει η ταση σε ενα stable?

εγω κατέληξα 970 (συγκεκριμένα για cp2077) με +15% pl. Κριτήριο όμως 3 απανωτα in game benches για την ''σταθερότητα".

Σε άλλα  games (starfield) πήγα παραπάνω (1030mv)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

εγω κατέληξα 970 (συγκεκριμένα για cp2077) με +15% pl. Κριτήριο όμως 3 απανωτα in game benches για την ''σταθερότητα".

Σε άλλα  games (starfield) πήγα παραπάνω (1030mv)...

καπου εκει ειμαι και εγω ,990-1000 ,το εχω βαλει 1010 για να μην εχω τπτ θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, akoinonitos said:

καπου εκει ειμαι και εγω ,990-1000 ,το εχω βαλει 1010 για να μην εχω τπτ θεματα

Πιστεύω χρονδρικά σε ίδιες συνθηκες θα είσαι 20-30 mv κάτω και σε ιδανικές συνθήκες 1-2% πάνω σε FPS. 

Αν κάποιον τον απασχολεί (εμένα οχι) είναι και πιο μ*****ρα εμφανησιακά η Nitro....

Αλλάαααα, αυτο που για μένα τα σπάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι η εξοδος για fan που έχεις....το ζηλεύω 1.000.000....

πιστεύω θα πρεπε να υπάρχει σε κάθε καλή υλοποίηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα 990mv μέχρι που έπαιξε ο μικρός το Rally expansion του Forza, τώρα το έχω 1080mv/2515Mhz για να είναι 100% stable...... μπορεί να μου έτυχε πολύ κακό bin.

Σε BG3 / Civ / Total War / Starfield που παίζω με profile 990mv/2700Mhz δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Παλιά είχα αντίστοιχα προβλήματα με το fine tuning του CPU που εμφάνιζε πρόβλημα μόνο στο Apex Legends.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3d mark μου τρέχει 950 mv και πιο κάτω λίγο αλλά για παιχνίδι το ανεβάζω 978 ..μέχρι στιγμής εκεί τρέχει σούπερ.. αλλά από άλλη 7800 που έχω δει power color  ανεβάζει σαφώς πολυ παραπάνω πυρήνα η nitro.. και δεν κάνει και θόρυβο.. 

Βέβαια όλα αυτά ειναι και λιγο τύχη.. 

Πάντως η 7800 ανεβάζει πιο πολύ συχνότητα (δοκιμασμενα) από 7900 xt..η οποία είναι πιο δυνατή βέβαια.. 

Όσο για 4070 μόνο με rt συγκρίνεται..βέβαια αν βάλεις και τα resolution upscale μέσα ψιλό τα ίδια είναι....χωρίς rt όμως καμία σχέση..  7800 με 2900 + πυρήνα = 7900 xt (με λίγο oc σε κάποιες περιπτώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...