Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Aris-leme said:

@akoinonitos Για δες τώρα πως είναι. Αντε πριν το μιτινγκ στη δουλειά ένα γρήγορο από adrenaline recording που στην εγγραφή κάνει τρελά ντροπ στα φρειμς.

 

Θέμα OC/UV μου φαίνεται.

Έκανα εγγραφή με 470 και δεν έχανα fps, δεν γίνεται να έχει τέτοια drops η 7800. Δοκίμασε recording και με stock.

Αν είναι τα ίδια, απλά failαραν το adrenaline...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just getting started said:

Θέμα OC/UV μου φαίνεται.

Έκανα εγγραφή με 470 και δεν έχανα fps, δεν γίνεται να έχει τέτοια drops η 7800. Δοκίμασε recording και με stock.

Αν είναι τα ίδια, απλά failαραν το adrenaline...

Αφού φαίνεται από το framegraph, κάθε φορά που σπάει το video έχει stutters. Επιπλέον είναι τερματισμένη η μνήμη. Δεν είναι θέμα του recording, η κάρτα δεν σηκώνει το παιχνίδι πιθανότατα λόγω των mods.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Αφού φαίνεται από το framegraph, κάθε φορά που σπάει το video έχει stutters. Επιπλέον είναι τερματισμένη η μνήμη. Δεν είναι θέμα του recording, η κάρτα δεν σηκώνει το παιχνίδι πιθανότατα λόγω των mods.

Ναι αλλά με OBS γιατί δεν έχει τα στατερ??? Σαν εγγραφή το αντρεναλιν είναι πολύ ανώτερο όσο δοκίμασα και σε νορμάλ μέγεθος βίντεο.

Ξαναλέω δεν έχω ιδέα από βίντεο ρυθμίσεις και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aris-leme η τελευταία έκδοση του adrenaline έχει εγγραφή στα 120fps, μήπως είναι ενεργοποιημένη και ζορίζει την κάρτα;

για καλύτερη ποιότητα στο OBS πας settings (κουμπί πάνω από το exit) -> στο tab Οutput -> recording quality indistinguishable ή lossless. Video encoder καλύτερα software x264 μιας οι hardware encoders είναι ελαφρώς πιο γρήγοροι αλλά χάνουν αρκετά σε ποιότητα. O 7800x σου δεν θα καταλάβει τίποτα στο OBS, ίσως 2-3% maximum το performance hit του software encoder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Aris-leme said:

Ναι αλλά με OBS γιατί δεν έχει τα στατερ??? Σαν εγγραφή το αντρεναλιν είναι πολύ ανώτερο όσο δοκίμασα και σε νορμάλ μέγεθος βίντεο.

Ξαναλέω δεν έχω ιδέα από βίντεο ρυθμίσεις και τα λοιπά.

Εμένα μου φαίνεται πως γεμίζει η VRAM. Είναι πιθανό το adrenaline να τρώει περισσότερο VRAM όταν κάνει record και να σου γεμίζει το vram οπότε αναγκάζεται να φορτώνει από τη ram textures και κάνει stutter. Το obs μπορεί να μη χρησιμοποιεί τη vram.

Πάντως και εμένα το έκανε αυτό με το 16gb vram από το optimized RT mod. Μείωσα το budget και σταμάτησε το stutter επειδή έπαιρνε λιγότερο vram.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Aris-leme είπε

@akoinonitos Για δες τώρα πως είναι. Αντε πριν το μιτινγκ στη δουλειά ένα γρήγορο από adrenaline recording που στην εγγραφή κάνει τρελά ντροπ στα φρειμς.

 

εδω ειναι καλυτερα αλλα γτ σου κανει αυτα τα κολληματα? μενει απο vram απο τα πολλα Mods? δεν ειναι σιγουρα λογω εγγραφης τα drops

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, είναι λόγο εγγραφής. Δεν κάνει τίποτα όταν παίζω δοκίμασα  TLOU το ίδιο κάνει και με κόφτη στα 80FPS ακόμη και στο μενού εχει ντροπς μόνο με εγγραφή από adrenaline. Το ΟΒΣ απλά ανεβοκατεβάζει το φρειμταιμ δεν είναι ευθεία όπως με αντρεναλιν.

Όλα παίζουν άψογα δεν έχω κανένα θέμα σε γκειμς μόνο όταν κάνω εγγραφή από αντρεναλιν αρχίζει το στατερ πάρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, exor είπε

Όσοι έχετε κάνει overclock 

Πόσο σας φτάνει ο πυρήνας? Σε 7900 xt  και 7800 xt

Thermals ?

Η ερωτηση  αυτη δεν μπορει να απαντηθει ετσι απλα ,εξαρταται την αναλυση και το ποσο βαρυ ειναι το παιχνιδι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, exor είπε

Όσοι έχετε κάνει overclock 

Πόσο σας φτάνει ο πυρήνας? Σε 7900 xt  και 7800 xt

Thermals ?

Πάνω από 54 βαθμούς(80μαξ στο χοτ σποτ) καραμαξ δεν έχω δει μέχρι 50% τα φουρφούρια. Τώρα σε κάποια γκειμ κρασαρει αν πάει πολύ ψηλά(πετσινος σπονσορεντ γκειμς). 2700-2800MHz δεν έχει προβλημα η 7800ΧΤ. ΠΧ με RT η κάρτα μένει χαμηλά σε όλα. Καθαρά ράστερ σπρώχνει όσο μπορεί. Αυτά έχω δει εγώ

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Η ερωτηση  αυτη δεν μπορει να απαντηθει ετσι απλα ,εξαρταται την αναλυση και το ποσο βαρυ ειναι το παιχνιδι

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες .. ένα λογικό και πρακτικό overclock παίζει παντού και σε ολες τις αναλύσεις ..  η δική μου παίζει 2900+ πυρήνα στα πάντα..και max ακόμα λίγο.. επίσης μπορεί κάποιος απλά.να αναφερει οτι στο last of us έχω αυτές τις θερμοκρασίες στο Valhalla άλλες στο pubg πιο χαμηλές.. δεν είναι τόσο δύσκολο 

Μπορεί επισης καποιος να αναφερθεί στο 3dmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, exor είπε

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες .. ένα λογικό και πρακτικό overclock παίζει παντού και σε ολες τις αναλύσεις ..  η δική μου παίζει 2900+ πυρήνα στα πάντα..και max ακόμα λίγο.. επίσης μπορεί κάποιος απλά.να αναφερει οτι στο last of us έχω αυτές τις θερμοκρασίες στο Valhalla άλλες στο pubg πιο χαμηλές.. δεν είναι τόσο δύσκολο 

Μπορεί επισης καποιος να αναφερθεί στο 3dmark

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, exor said:

Όσοι έχετε κάνει overclock 

Πόσο σας φτάνει ο πυρήνας? Σε 7900 xt  και 7800 xt

Thermals ?

Εμένα με 1080mv και 0pl ο πυρήνας είναι 2600-2650 στο Cyberpunk και 2700-2750 στο Battlefield 2042. Η θερμοκρασία σε κανονικό gameplay είναι 58-60C στο πυρήνα και 79C στο hotspot. VRAM στα 2550mhz.

Αν το αφήσω σε μενού ή cutscene το hotspot πάει μέχρι 82-83C. Αυτά με 7800xt nitro και 35% (1300-1400rpm) στους 80C hotspot.

Με +7pl ανεβαίνει 35mhz ο πυρήνας και το hotspot 5C με το ίδιο fan curve. Με 15pl ανέβαινει ο πυρήνας ακόμα 15mhz και άλλο +5C στο hotspot.

Κάτω από 1080mv δεν είναι stable στο Valhalla, ενώ στο time spy είναι σταθερό και με 1020mv και φτάνει 2800+ πυρήνα.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...