Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το RDR θέλει κλήσιμο το MSI και το RIVA, όταν ξεκινήσεις το γκειμ μπορείς να το ανοίξεις. Έτσι είδα και το έκανα δεν έχει τίποτα σ εμενα εκτός το UI στη γρήγορη κίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, John_on_PC said:

Το δοκίμασα, δεν είναι καν κοντά στην ίδια ποιότητα. Πρώτον, το vsync δεν δουλεύει με το afmf προς το παρόν, οπότε έχει tearing ακόμα και με freesync. Επίσης κλέινει σχετικά συχνά μόλις γυρίσεις γρήγορα την κάμερα. Στο cyberpunk με το χειριστήριο μέχρι 15 sensitivity είναι ΟΚ, αν πας παραπάνω κλείνει όταν γυρνάς την κάμερα. Εγώ παίζω με 28 sensitivity.

Επίσης έχει και διάφορα artifacts/shimmering. Πχ κάτι φράχτες και διαφημίσεις τραιμοπαίζουν με το AFMF ενώ με το FSR 3 δεν έχουν προβλήματα. Νομίζω έχει και λιγότερο latency το FSR 3. Δηλαδή με το AFMF δεν θα έπαιζα το Cyberpunk ενώ με FSR 3 mod + 60 fps cap παίζω κανονικά με το χειριστήριο.

εγώ το δοκίμασα στο mirage και δεν παρατήρησα τίποτα από artifacts. από 80 περίπου native σε 120 

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Westbaum είπε

Εάν αγόραζα κάρτα τώρα θα πήγαινα insta buy σε αυτή https://www.jmctech.gr/product/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-7900-gre-gaming-16gb-gddr6-3-fan/,στέλνοντας παράλληλα pm στον BLU να βάλει το βύσμα που έχει στο μαγαζί,για να έρθει μέσα στο 24😤

Σε κανένα μήνα την ΧΤ κάπου εκεί. Για την GRE με τους περιορισμούς που έχει, pass.

Ας ρίξει την 7800ΧΤ κάτω από 500.

Edit: Τώρα είδα ότι έχει τη γιγα με 3 ανεμιστήρες στα 490.

Αρχίζω να ζορίζομαι...

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, lefstef said:

εγώ το δοκίμασα στο mirage και δεν παρατήρησα τίποτα από artifacts. από 80 περίπου native σε 120 

Στο cyberpunk έχει πρόβλημα πάντως και στο hogwarts legacy, κυρίως το tearing. Το fsr 3 διπλασιάζει συνήθως τα fps, το afmf μπορεί να είναι λίγο λιγότερο. Δοκίμασε και το mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.1dab0f08e993aa4f498fc1e609a60268.jpeg

Μόνο δοκιμές κάνω δεν έπαιξα αρκετά αλλά φαίνεται άψογο πλέον δε γκλιτσαρει και το μενού.

Παντα 2κ και τέρμα όλα με RT

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Επειδή ο μπλου λέει για τα σκρινσοτ ας βάλω και ένα βίντεο. Βέβαια, δεν αξίζει οι εγγραφές είναι κάτι 5-10-15GB οπότε επεξεργασία και το έριξα ποιότητα κτλ. 

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Έκανε μεγάλη ζημιά αυτό το παιχνίδι..Μετά από αυτό σχεδόν όλα φαίνονται μουφα.. 

Γιατί δεν με συγκίνησε ποτέ. Χρόνια το έχω και δεν ασχολήθηκα:huh: σε αντίθεση με το CP77 μετά το 2.0

Edit

Κατάφερα και ένα από CP77

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aris-leme είπε

 

Επειδή ο μπλου λέει για τα σκρινσοτ ας βάλω και ένα βίντεο. Βέβαια, δεν αξίζει οι εγγραφές είναι κάτι 5-10-15GB οπότε επεξεργασία και το έριξα ποιότητα κτλ. 

Γιατί δεν με συγκίνησε ποτέ. Χρόνια το έχω και δεν ασχολήθηκα:huh: σε αντίθεση με το CP77 μετά το 2.0

Edit

Κατάφερα και ένα από CP77

ρε συ και τα δυο βιντεο φαινονται να εχουν lag . Πως μπορεις και παιζεις ετσι?   Στο cp το shimmering παει συννεφο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είμαι άσχετος από βίντεο.

Έβαλα χαμηλά τις ρυθμίσεις εγγραφείς στο OBS και λίγο πετσόκομμα στο εντιτ που επίσης κάνω πρώτη φοράimage.png.5afa6e1ed4e5c88efbb8ca801779a72f.png

Απο 7GB εγγραφείς στα 200ΜΒ καταλαβαίνεις ότι δεν θα δεις τίποτα καλό σαν ποιότητα κτλ.

Το CP με το μοντ είπαμε έχει θέμα με τη βροχή(νερό) γι αυτό το έβαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AW2 στο βίντεο φαίνεται να έχει τα ίδια σπασίματα όταν κουνάς το ποντίκι που έχει και το FSR3 στο Avatar. Βέβαια στο Avatar είναι πολύ λιγότερο αλλά υπάρχει. Ειδικά αν το συγκρίνεις με κάποιο game που έχει DLSS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

To AW2 στο βίντεο φαίνεται να έχει τα ίδια σπασίματα όταν κουνάς το ποντίκι που έχει και το FSR3 στο Avatar. Βέβαια στο Avatar είναι πολύ λιγότερο αλλά υπάρχει. Ειδικά αν το συγκρίνεις με κάποιο game που έχει DLSS3.

Για tearing μιλας?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο avatar δεν ειχα θεμα με σπασιματα με fsr3.  Εκτος αν μιλας για settings που εισαι κατω απο 50 fps rendered

παίζει να είναι θέμα των nvidia με το fsr3, κάπου το είχα διαβάσει. Ή απλά εγώ είμαι πιο ψείρας. Ουσιαστικά όταν γυρνάς αργά αργά το ποντίκι, αν παρατηρήσεις στα άκρα της οθόνης η εικόνα κάνει μικρά "πηδηματάκια" ακόμη και αν τα rendered fps είναι ψηλά. Μόλις έκλεινα τα fsr3 και έμενα με σκέτο fsr ή dlss ήταν μια χαρά smooth. Δοκίμασα και vsync on/off και από driver τα ίδια. Αυτό το είχε και στο forwoken αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό. Στο avatar δεν είναι τόσο ενοχλητικό.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

παίζει να είναι θέμα των nvidia με το fsr3, κάπου το είχα διαβάσει. Ή απλά εγώ είμαι πιο ψείρας. Ουσιαστικά όταν γυρνάς αργά αργά το ποντίκι, αν παρατηρήσεις στα άκρα της οθόνης η εικόνα κάνει μικρά "πηδηματάκια" ακόμη και αν τα rendered fps είναι ψηλά. Μόλις έκλεινα τα fsr3 και έμενα με σκέτο fsr ή dlss ήταν μια χαρά smooth. Δοκίμασα και vsync on/off και από driver τα ίδια. Αυτό το είχε και στο forwoken αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό. Στο avatar δεν είναι τόσο ενοχλητικό.

Δεν το εχω προσεξει ,θα το ξανα δοκιμασω να δω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν το εχω προσεξει ,θα το ξανα δοκιμασω να δω

βασικά εκεί που το καταλαβαίνω είναι αν βάλω avatar με fsr3 και μετά βάλω ένα game που έχει καλό implementation dlss3 όπως το Hogwarts π.χ. E στο hogwarts όταν κουνάς το ποντίκι η εικόνα είναι αέρας (ακόμη και στα ίδια fps)

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos Για δες τώρα πως είναι. Αντε πριν το μιτινγκ στη δουλειά ένα γρήγορο από adrenaline recording που στην εγγραφή κάνει τρελά ντροπ στα φρειμς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...