Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tελικα αποφασισε ποια μαγαζια κοιτας :P
Aν κοιτας bestprice η 4060Τi ειναι ηδη 380€ και θα παει 350€ οποτε η 7800xt και στα 420€ ειναι αλλη κατηγορια.
Αν κοιτας skroutz η 7800xt εχει 560€ μη περιμενεις να παει κατω απο 520€ με τη 4060Ti 430->400€ οποτε παλι ειναι αλλη κατηγορια.
Τα προβληματα θα ξεκινησουν οταν βγουν οι Ti Super που θα στειλουν τη 7800xt απο Mid-High σε καθαρο Μid Range.
Ηδη καποια games θες αναγκαστηκα FSR3 και Mods ακομα δεν τη πηρες, φαντασου τι θα γινει τωρα το 2024.

Προς το παρόν δεν κοιτάω κανένα μαγαζί. Είμαι ευχαριστημένος με την αγορά μου και στατερ έχω και τα ντραιβερς δε δουλεύουν άσε που είναι και χαλασμένη η κάρτα μου δεν ακούγεται καθόλου.

Η λογική σου σταματάει στο παράλογο.

Για πες μας εσύ όμως γιατί βάζει παραπάνω ραμ στη 4070σουπερ ται???? Γιατί ίσως ρίξει και το MSRP της κάρτας που αγόρασες κατα 200ντόλαρς??? Για την καλή της την καρδία ή γιατί δεν πουλάει όπως ήθελε και αυτό οφείλετε και στον ανταγωνισμό?

Ας αναγκάσει και η NVIDIA την AMD να ρίξει τη 7800 και λοου ρειντζ με ανάλογη τιμή εγώ χάνω σε κάτι, ας τη στείλουν στα τάρταρα εγώ τα λεφτά μου δίνω δεν έχω μετοχές να με πονάει. 

Με νοιάζει στα λεφτά που θα δώσω να πάρω ότι καλύτερο, όχι αν ανέβηκε η μετοχή της λίζας-πέτσινου η δεν βγαίνουν τα νούμερα για εσένα και τους υπόλοιπους μετόχους.

Ο άνθρωπος που κάνει μεγαλύτερη διαφήμιση στο DLSS από την ίδια την NVIDIA λέει γιατί βάζεις FSR3..........................

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Για πες μας εσύ όμως γιατί βάζει παραπάνω ραμ στη 4070σουπερ ται???? Γιατί ίσως ρίξει και το MSRP της κάρτας που αγόρασες κατα 200ντόλαρς??? Για την καλή της την καρδία ή γιατί δεν πουλάει όπως ήθελε και αυτό οφείλετε και στον ανταγωνισμό?

Γιατι ειδε οτι η ΑΜD εχει γαλουχησει το κοσμο να νομιζει οτι η Vram ειναι πιο σημαντικη απο τον πυρηνα.
Το δοκιμασε με τη 4060Ti 16gb, ο κοσμος επεσε πανω της για τα 16gb ακομα και αν εχουν ιδια FPS σε ολες τις αναλυσεις και σου λεει ευκαρια ειναι να βαλω και στη 4070 εφοσον υπαρχουν τετοιοι πελατες.
Βεβαια ξεχνας οτι εκτος απο παραπανω Vram εβαλε και παραπανω Cuda Cores ,οποτε οτι διαφορα δεις με 4070 vs 4070 Super  4070Τi vs 4070Τi Super ειναι ξεκαθαρα λογο Cuda cores (κατι που δεν εκανε στη 4060Ti εξου και τα ιδια FPS).
 

15 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ας αναγκάσει και η NVIDIA την AMD να ρίξει τη 7800 και λοου ρειντζ με ανάλογη τιμή εγώ χάνω σε κάτι, ας τη στείλουν στα τάρταρα εγώ τα λεφτά μου δίνω δεν έχω μετοχές να με πονάει. 

Φυσικα και χανεις γιατι αγορασες μια καρτα που ειχε αντικειμενικη αξια 600-650€ και θα μπορουσες να τη πουλησεις ανετα 500€ σε 1 χρονο υπο κανονικες συνθηκες.
Ενω τωρα ετσι οπως παει το εργο σε λιγο καιρο θα εχει 400€ και μετα 370€ και δεν προκειται να τη πουλησεις πανω απο 250€ σε ενα χρονο

15 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ο άνθρωπος που κάνει μεγαλύτερη διαφήμιση στο DLSS από την ίδια την NVIDIA λέει γιατί βάζεις FSR3..........................

Τα ειπαμε μην τα ξαναλεμε...
Οπως τα φασολια δεν ειναι κοντοσουβλι επειδη ειναι και τα 2 τροφιμα.
Οπως το Yugo δεν ειναι BMW επειδη εχουν 4 ροδες.
Ετσι και το FSR 3-εμετος δεν θα γινει ποτε DLSS 3.5+DLSS 3.
To oτι προσπαθει να κανει την ιδια δουλεια δεν σημαινει οτι το κανει και με το ιδιο οπτικο αποτελεσμα, κατι σαν τις φορμες ΑBIBAS.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Havik είπε

Πάει η 4060ti 8gb όποιος την πάτησε την πάτησε, όνειρο ήταν (του Jensen) να πουλάει φύκια και τα κατάφερε μια χαρά, τώρα όμως έρχεται η 7600xt με αρκετή vram ώστε να θεωρηθεί entry gaming gpu το 2023 - 2024 και όχι blast from the past που ήταν η 4060τι 8gb και όλα αυτά κάτω από 350€ οπότε θα πέσει κλάμα και για την τιμή της 16gb.

 

Και μην διαβάσω για RT, νισάφι με τα 5 game, ποίος θέλει να παίζει "βρες τις διαφορές" την στιγμή που τα fps έχουν πιάσει πάτο και αναγκάζεσαι να είσαι σε 1080p λες και ζεις στο 2004 , για να μην μιλήσω για το delay του DLSS που γίνεται γαργάρα!

 

🖕Jensen παλιό 🤏!!

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το RT. Ναι είναι σε λίγα games (ίσως λόγω και της ανυπαρξίας των κονσολών σε αυτόν τον τομέα οπότε οι devs θα ασχοληθούν μόνο αν πιέσει ο πέτσινος) αλλά σε αυτά τα games που έχει γίνει σωστή υλοποίηση μια χαρά διαφορές βλέπεις, χωρίς να ψάχνεις.

Καλά ναι 8GB δεν είναι ούτε για entry, εκτός αν παίζεις μόνο online που ουσιαστικά είναι games του 2015. Ακόμη και σε old gen AAA βλέπω πάνω από 8GB σε 1440p

Τι εννοείς delay του DLSS;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol μ άρεσε η απάντηση για την τι σουπερ.

Είδε ότι ο κόσμος το ζητούσε λέει χαχαχαχ όπως η μετονομασία της 4080 12GB σε 4070τι ένα πράγμα εεεε????

Ρε πλάκα με κάνεις έστειλα και απόδειξη πόσο την πήρα όταν βγήκε, αλλά εσύ πάλι 600-650 λες. Δεν με απάντησες εσύ πόσα χάνεις που βγάζει καλύτερη κάρτα κατα 200 ευρώ κάτω απο την τιμή που αγόρασες???

Έχεις άποψη και για τ αυτοκίνητα????? Αν αυτός που έχει yugo είναι ευχαριστημένος εμένα δεν μου πέφτει λόγος να το μειώσω, τ αφήνω πάνω σου αυτό.

Μπορείς να με στείλεις το σκριπτάκι των απαντήσεων που έχετε εκεί στα πράσινα γραφεία, να μη γράφουμε εδώ κουράζει τους υπόλοιπους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Lol μ άρεσε η απάντηση για την τι σουπερ.

Είδε ότι ο κόσμος το ζητούσε λέει χαχαχαχ όπως η μετονομασία της 4080 12GB σε 4070τι ένα πράγμα εεεε????

Ρε πλάκα με κάνεις έστειλα και απόδειξη πόσο την πήρα όταν βγήκε, αλλά εσύ πάλι 600-650 λες. Δεν με απάντησες εσύ πόσα χάνεις που βγάζει καλύτερη κάρτα κατα 200 ευρώ κάτω απο την τιμή που αγόρασες???

Δεν ειπα οτι εκανε τη χαρη του κοσμου, πλαγιως ειπα οτι βρηκε κοροιδα και τα κανει στη 4060Τi.
Βεβαια ειναι και αλλη κατηγορια οποτε δεν εχει νοημα να μιλαμε για Vram.
H 4070 ειναι για 1440p η 4070Ti Super ειναι για 4Κ που εκει τα θες τα 16 και σωστα μπηκαν.
Την αποδειξη την εβαλες μετα με Edit ,δεν την ειχα δει τωρα την ειδα .
580€ + ποσα μεταφορικα απο Γερμανια;
Ολοι απο Γερμανια τη φερανε;
Ποσα ειπα εγω 600-650€ οσο περιπου την πηραν οσοι τη αγορασαν απο Ελλαδα και εξωτερικο τοτε.
Ε εσυ δεν εδωσε 600€ εδωσες 580€+μεταφορικα αρα 590€; τεραστια διαφορα.
Εγω τιποτα δεν χανω προς το παρον, τη πηρα 1300€ και τωρα εχει 1600€.
Και 1000€ να τη δωσω του χρονου χανω 23% (που δεν θα τη δωσω).
Εσυ αν τη δωσεις 250€ χανεις 57%.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Havik είπε

Για το frame generation εννοούσα.

αααα ναι. έχουμε αναφέρει όλοι για το latency δεν το κρύβει κανενας και ότι για να μην είναι ενοχλητικό θες γύρω στα 90-100fps. Πάντως και η AMD έχει frame gen, δεν είναι feature της nvidia.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Aris-leme είπε

και αν τελικά πάρεις την κάρτα θα οδηγάς σίγουρα και λάθος αμάξι.

 

η αναλογια με τα αμαξια εχει γινει παντως στο παρελθον σε αυτο το νημα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RT psycho

image.jpeg.8505d87e27d80b0c472a790202d9c46f.jpeg

RT+mod

image.jpeg.cdf1c1d2e784073f3abdbdbc3d18ac65.jpeg

Περίπου ίδιες φώτο, πόση διαφορά έχουν τα FPS με το μοντ που βάζει PT σε RT(είχα ξεχάσει το είχα βάλει).

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/10490?tab=description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να βρεις ενα mod που να ριχνει το Latency γιατι χωρις FSR 3, σε 1440p High Settings,FSR Quality, RT Medium πρεπει να βγαζει με το ζορι 40FPS base, με Psycho παιζει να ειναι και 30FPS.
Και δεν μιλαμε για καλυτερα textures αλλα τα βασικα.
Eκτος αν ολα αυτα τα mods βαζοντας καποια πραγματα αφαιρουν αλλα και γινεται καπως ισορροπημένα αλλα δεν ειναι τελικα max settings.

Screenshot_7.jpg

Screenshot_9.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...