Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα ίδια και τα ίδια κάθε χρονιά είστε μερικοί, πόσο ακόμα για να βαρεθείτε άραγε ?

Χαρείτε τις κάρτες σας και αφήστε το vs γιατί σπαταλάτε τζάμπα χρόνο.

φιλαράκι για τη vram έχεις να μας πεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

φιλαράκι για τη vram έχεις να μας πεις κάτι?

Οσοι την έχουμε μικρή(τη vram μην πάει ο νους σας στο πονηρό) δεν μπορούμε να εκφέρουμε άποψη αλλά ούτε να ευχαριστηθουμε gaming σύμφωνα με κάποιους. Εγώ θα πω όσα δεν φτάνει η αλεπού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

2 τυχαίες φωτογραφίες και ένα τυχαίο tag

@BlurayMoviesGreece

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot2024-01-02154647.png.c6a05c8b98634a527a0d3a482c8e1b6f.pngScreenshot2024-01-02154605.png.ee901cb1ad28bbf3fbe0b0bfe165f267.png

 

Eμενα που "δεν με ενδιαφερει" το Ray Tracing/Path Tracing και το DLSS το θεωρω "ιδιο" με το FSR θα διαλεγα Αsus Strix 7900xtx αλλα επειδη δεν υπαρχει για κακη μου τυχη θα εκανα τη δουλεια μου με τη 4090.
kill me now barney stinson GIF

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια έκδοση FSR3 mod

CP77 και AW2 την έβαλα. Στο AW2 διόρθωσε το CTD για τις RDNA3

image.jpeg.1733c8906544ac623215d59e2e9bf17b.jpeg

image.jpeg.ac0e30a2bc326bf7642c5ad26d650526.jpeg

Με φουλ RT(psycho το CP) και φουλ όλα τα υπόλοιπα και τα δύο

Το γιουτουμπι μάλλον δεν ήθελε το βίντεο μου και με το FSR3 mod στο CP77

image.png.aaad44caf9ed26f122f54e38a650289a.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εδώ φαίνεται η AMD να χρησιμοποιεί περισσότερη vram για τα ίδια settings (used vram εννοώ). Βέβαια μπορεί να μη σημαίνει και κάτι αυτό, απλά διαφορετική διαχείριση.

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό! Ακόμα και σε προηγούμενες αρχιτεκτονικές της AMD συνέβαινε αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό! Ακόμα και σε προηγούμενες αρχιτεκτονικές της AMD συνέβαινε αυτό!

Στην ουσία λογικά δεν έχει σημασία, ίσως είναι απλά διαφορετική διαχείριση. Αυτό που λένε ότι τα 12GB του πέτσινου είναι σαν 16GB της Λίζας δεν τα πιστεύω.

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσουμε μεταξύ μας τι παίζει σε οριακά σενάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εδώ φαίνεται η AMD να χρησιμοποιεί περισσότερη vram για τα ίδια settings (used vram εννοώ). Βέβαια μπορεί να μη σημαίνει και κάτι αυτό, απλά διαφορετική διαχείριση.

Oλη η "ομορφια" στο βιντεο ειναι τα σχολια του Daniel.
6/6 ειναι καλυτερο DLSS 
5/6 εχει DLSS 3 και μονο 1/6 εχει FSR 3
Kαι στα 4 απο τα 6 τον ακους να λεει :
Robocop "FSR (2) looks terrible in this game all shimmering and unstable"
LOTF : " FSR traversal stutters are more visible to 7700xt"

Remnant 2: "Again items are disecluded"
Immortals : "Image quality still looks better(for DLSS) especially when object move quickly or disecluded"
"As characters moves and disecluded ,underneath dont like the image quality"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει αυτό το ξέρουμε για το FSR, δεν είπε κάτι νέο, και δύσκολο το κόβω να βελτιώνεται εκτός αν πάνε σε ΑΙ λύση κάποια στιγμή. Καλύτερα να παίξεις με optimized settings αν έχεις AMD (το οποίο γενικά δεν είναι απαραίτητα κακό) εκτός αν φυσικά δεν σε ενοχλούν τα θέματα του FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αν πω ότι σε 4k μου αρέσει το fsr φοβάμαι μη με μαστιγώσετε στην πλατεία με μπροστάρη τον Γιάννη και τον blu από πίσω να πανυγηρίζει :P 

χαχαχ οχι ρε ούτε καν. σε 4Κ μια χαρά είναι το FSR απλά το DLSS είναι καλύτερο. Βέβαια μετράει και πόσο κοντά κάθεσαι στην οθόνη. Τώρα εγώ που έχω 27αρι 1440p και κάθομαι κοντά το βλέπω το shimmering και κυρίως το disocclusion που λέει και ο Daniel. Και μετράει κιόλας αν έχεις ή όχι RTX κάρτα. Αν δεν έχεις δει ποτέ το DLSS (κανονικά εννοώ, όχι στο YT) τότε δεν μπορείς να κάνεις τη σύγκριση, αν όμως έχεις RTX φαίνονται τα θέματα αμέσως του FSR σε 1440p. Όχι ότι και το DLSS είναι τέλειο πάντα, αλλά απλά είναι καλύτερο.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Ε εντάξει αυτό το ξέρουμε για το FSR, δεν είπε κάτι νέο, και δύσκολο το κόβω να βελτιώνεται εκτός αν πάνε σε ΑΙ λύση κάποια στιγμή. Καλύτερα να παίξεις με optimized settings αν έχεις AMD (το οποίο γενικά δεν είναι απαραίτητα κακό) εκτός αν φυσικά δεν σε ενοχλούν τα θέματα του FSR.

To ξερουμε αλλα παντα καποιοι το κρυβουν κατω απο το χαλι σαν να μη υπαρχουν και το μονο που βαζουν στη συγκριση ειναι η τιμη και το Raster.
Ειναι σαν να μου λενε φαε φασολια γιατι το σουβλακι ειναι πιο ακριβο :P
Που Raster δεν παιζει καμια καρτα σε αυτα τα games αρα τα FPS σε Raster ειναι η αχρηστη πληροφορια της ημερας.

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Όσο είχα την 6900χτχ σε 4κ με fsr quality δεν μπορούσα να διακρίνω διάφορες με το dlss στην απόσταση που καθόμουν.

Iσχυει οτι σε 4Κ ειναι μικρες οι διαφορες αν παιζει με TV απο τα 2-3 μετρα ,αλλα συνηθως αυτα τα επιχειρηματα πεφτουν στο τραπεζι οταν μιλαμε για 4060 vs 7600 ή 4060Ti vs 7700xt ή 4070 vs 7800xt που θα παιξουν κατα κυριο λογο 1080p, 1440p σε ενα monitor στο μισο μετρο. 
Εκει οι διαφορες ειναι ξεκαθαρες και η τιμη ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολουσε με τετοια χαλια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Iσχυει οτι σε 4Κ ειναι μικρες οι διαφορες αν παιζει με TV απο τα 2-3 μετρα ,αλλα συνηθως αυτα τα επιχειρηματα πεφτουν στο τραπεζι οταν μιλαμε για 4060 vs 7600 ή 4060Ti vs 7700xt ή 4070 vs 7800xt που θα παιξουν κατα κυριο λογο 1080p, 1440p σε ενα monitor στο μισο μετρο. 
Εκει οι διαφορες ειναι ξεκαθαρες και η τιμη ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολουσε με τετοια χαλια.

Για αυτό διευκρίνισα την ανάλυση  😉 φυσικά και απόσταση στα 3μετρα και κατι που κάθομαι δεν μπορώ να ξεχωρίσω διάφορες ,εκτός και αν αρχίσω να ψάχνω το κάθε τι σε στατική εικόνα

Σε 1440p που είχα δοκιμάσει σε μόνιτορ, φαινόταν η διαφορά απευθείας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...