Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ελληνικά μιλάμε. Σου λέει πήγαινε στον πίνακα 813 πχ και στον πίνακα δεν έχει τίποτα. Είναι σοβαρό αυτό;

Άσε το vs. 

Στην παρουσίαση δεν έδειξαν ούτε fps σε σχέση με το δικό τους προϊόν. Τέλος πάντων εγώ αυτό το θεωρώ κοροϊδία και ξεκάθαρη  προσπάθεια παραπλάνησης και εκεί μένω. Εύχομαι να το έχουν κάνει για να τη φέρουν στην nvidia με επιδόσεις που δεν περιμένει κανείς.

Το ίδιο έλεγα για την παρουσίαση της Ιντελ με τις κόκκινες γραμμούλες για τον 5800x3d. 

Σε λίγες ημέρες έχουμε την 4080 και σε ένα μήνα και κάτι την 7900xt και θα δειξει τι πιανουν. Να είμαστε καλά να τις δούμε και τις δύο.

Άσε το vs στην άκρη και ναι αναφέρομαι σε όλες τις παρουσιάσεις τέτοιου τύπου.

Στο έδειξα και παραπάνω, μια χαρά έδειξαν fps εναντίον της 6950ΧΤ

dH50keO0jwB4Dm3z.jpg

 

Όσο για το slide 813 δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.

 

spacer.png

5 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Δεν είπαν στην παρουσίαση με τι settings ήταν το fsr. Υποψιάζομαι performance το λιγότερο για να έχουν αυτά τα frames ειδικά στο ray tracing. Θα δούμε 

Έχει σχέση με τι settings ήταν το FSR??? αφού και στην 6050ΧΤ και στην 7900ΧΤΧ τα ίδια settings έχουν.  Δεν νομίζω να υπονοεί κανείς ότι στην 6950ΧΤ είχαν βάλει Quality και στην 7900ΧΤΧ είχαν βάλει performance .

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στο έδειξα και παραπάνω, μια χαρά έδειξαν fps εναντίον της 6950ΧΤ

dH50keO0jwB4Dm3z.jpg

 

Όσο για το slide 813 δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.

 

spacer.png

Έχει σχέση με τι settings ήταν το FSR??? αφού και στην 6050ΧΤ και στην 7900ΧΤΧ τα ίδια settings έχουν.  Δεν νομίζω να υπονοεί κανείς ότι στην 6950ΧΤ είχαν βάλει Quality και στην 7900ΧΤΧ είχαν βάλει performance .

Ε δεν έχει σχέση; Πέφτει πολύ η ποιότητα εικόνας στο performance. Εδώ πέφτει στο performance του DLSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas84gr είπε

Ε δεν έχει σχέση; Πέφτει πολύ η ποιότητα εικόνας στο performance. Εδώ πέφτει στο performance του DLSS

 

Την διαφορά σε performance από την 6950ΧΤ δείχνουν, όχι το FSR quality

Η θέλεις να μου πεις ότι ας πούμε με Quality FSR θα έχει μικρότερη διαφορά από την 6950ΧΤ ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Την διαφορά σε performance από την 6950ΧΤ δείχνουν, όχι το FSR quality

Η θέλεις να μου πεις ότι ας πούμε με Quality FSR θα έχει μικρότερη διαφορά από την 6950ΧΤ ??

Κατάλαβα τι δείχνουν. Εγώ απλά είπα ότι η επιλογή performance (αν αυτό έβαλαν) ρίχνει την ποιότητα εικόνας. Ξεκάθαρα μίλησα χωρίς να υπονοήσω τίποτα. 

Επεξ/σία από andreas84gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Κατάλαβα τι δείχνουν. Εγώ απλά είπα ότι η επιλογή performance (αν αυτό έβαλαν) ρίχνει την ποιότητα εικόνας. Ξεκάθαρα μίλησα χωρίς να υπονοήσω τίποτα. 

Μαζί σου, το υπονοείς το είπα σαν διευκρίνηση. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να έχει πρόβλημα με αυτό το slide. Ναι οκ θα ήταν καλύτερα να έγραφαν με τι fsr είναι αλλά το point δεν είναι το fsr αλλά η αύξηση στο performance ανάμεσα στις δυο κάρτες.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενιά πίσω στο RT, το αναμενόμενο νομίζω ήταν αυτό..Και αφού παραδέχτηκαν ότι δεν έχουν ανταγωνιστή της 4090, τελείωσε το παιχνίδι του performance crown. Δεν προσπαθούν καν να βγάλουν 4090 competitor, φαίνεται και από την κατανάλωση της 7900XTX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ενδιαφέρονται για competitor....μια χαρά κάρτα βγάζει....πολύ καλό raster (σίγουρα αρκετά πάνω από 4080 από ότι φαίνεται) και super τιμή...ίδια ποσότητα vram με 4090...αν είχε και ακόμα καλύτερο rt από επίπεδα 3090ti τοτε δεν θα είχε ίδια τιμή με τώρα...

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Στο έδειξα και παραπάνω, μια χαρά έδειξαν fps εναντίον της 6950ΧΤ

dH50keO0jwB4Dm3z.jpg

 

Όσο για το slide 813 δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα.

 

spacer.png

Έχει σχέση με τι settings ήταν το FSR??? αφού και στην 6050ΧΤ και στην 7900ΧΤΧ τα ίδια settings έχουν.  Δεν νομίζω να υπονοεί κανείς ότι στην 6950ΧΤ είχαν βάλει Quality και στην 7900ΧΤΧ είχαν βάλει performance .

Spoiler

442060696_AMDRDNA3TechDay_PressDeck43.png.1ef1c1d8f9467b453b52069db3b8113e.png1362273544_AMDRDNA3TechDay_PressDeck41.png.74d139c586ef818fd11a1ee0916fe135.png

Με συγχωρείς έκανα λάθος στον αριθμό.

Rx 828 και Rx 832 δεν υπάρχουν.

Σε άλλη εχουν βάλει και το Spiderman μέσα ενώ δεν υπάρχει καν στην παρουσίαση.

13 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Δεν ενδιαφέρονται για competitor....μια χαρά κάρτα βγάζει....πολύ καλό raster (σίγουρα αρκετά πάνω από 4080 από ότι φαίνεται) και super τιμή...ίδια ποσότητα vram με 4090...αν είχε και ακόμα καλύτερο rt από επίπεδα 3090ti τοτε δεν θα είχε ίδια τιμή με τώρα...

Σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Armoral είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

442060696_AMDRDNA3TechDay_PressDeck43.png.1ef1c1d8f9467b453b52069db3b8113e.png1362273544_AMDRDNA3TechDay_PressDeck41.png.74d139c586ef818fd11a1ee0916fe135.png

Με συγχωρείς έκανα λάθος στον αριθμό.

Rx 828 και Rx 832 δεν υπάρχουν.

Σε άλλη εχουν βάλει και το Spiderman μέσα ενώ δεν υπάρχει καν στην παρουσίαση.

Σωστό.

 

Το  832 υπάρχει, το 828 δεν το έχουν βάλει. 😂

vigvOAy1bhuuUsnM.jpg

Πρέπει να έχουν κάνει λάθος γιατί έχουν βάλει δυο φορές το 822 αντί για το 828

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Το  832 υπάρχει, το 828 δεν το έχουν βάλει. 😂

vigvOAy1bhuuUsnM.jpg

Πρέπει να έχουν κάνει λάθος γιατί έχουν βάλει δυο φορές το 822 αντί για το 828

Ναι 832 στο τέλος. Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Άσε το vs στην άκρη και ναι αναφέρομαι σε όλες τις παρουσιάσεις τέτοιου τύπου.

Κανένα vs.

Ίδιες marketing ππριές και από τους 2, χρόνια τώρα.

Συμφωνούμε απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Herald είπε

E τότε τζάμπα οι νέες κάρτες, ας έμενε με τις παλιές η AMD. Να μας έκανε παρουσιάση με το kick off 95 και το sensible world of soccer

Αυτό κατάλαβες ότι θέλω να πω;

Πρωταρχικός στόχος είναι να μπορείς να παίζεις με υψηλό frame rate σε υψηλές αναλύσεις, να έχεις μία καλή gaming εμπειρία.

Τα υπόλοιπα είναι συμπληρώματα που σίγουρα βελτιώνουν την εμπειρία αλλά δεν είναι το πρωταρχικό ζητούμενο.

Τι να το κάνω το RT ας πούμε αν στην οποιαδήποτε κάρτα είμαι υποχρεωμένος να παίζω με 30 FPS. 

Εκεί πήγαινε το σχολείο και είναι ανεξαρτήτου εταιρείας και υλοποίησης. 

Επίσης είναι ένα ακόμα θέμα το πόσο παραπάνω κοστολογούνται αυτά τα επιπλέον χαρακτηριστικά που βελτιώνουν την εμπειρία. 

Άλλοι βέβαια μπορεί να έχουν τελείως διαφορετικές προτεραιότητες, αυτή όμως είναι εμένα η άποψή μου.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...