Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@John_on_PC

Πω σ ευχαριστώ το κατάφερα με τα μοντς. 

Το asi το έβαλα στα plugins και κράτησα το winmm.dll που είχα πριν δεν έβαλα από το μοντ. Με το RT πάλι κάτι δε μ αρέσει η φταίει η βροχή??? Σαν να τρεμοπαίζει σε κάποια σημεία. UI δεν έχω θέμα πλέον δουλεύει κανονικά.

image.jpeg.40637f9ed0344ac59019b566c2b48efd.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Aris-leme said:

@John_on_PC

Πω σ ευχαριστώ το κατάφερα με τα μοντς. 

Το asi το έβαλα στα plugins και κράτησα το winmm.dll που είχα πριν δεν έβαλα από το μοντ. Με το RT πάλι κάτι δε μ αρέσει η φταίει η βροχή??? Σαν να τρεμοπαίζει σε κάποια σημεία. UI δεν έχω θέμα πλέον δουλεύει κανονικά.

image.jpeg.40637f9ed0344ac59019b566c2b48efd.jpeg

Ναι στο cyberfsr 2.2 (με αυτό το version αντικαθιστά το dlss το mod και όλα τα άλλα που αντικαθιστούν το dlss με το fsr) η βροχή φαίνεται λίγο πολύ παχιά, είναι κάπως περίεργη. Γενικά χωρίς tuning στις μάσκες από τους developers έχει πρόβλημα η βροχή με modded fsr. Και στο RDR2 το αντίστοιχο mod έχει παρόμοιο θέμα με τη βροχή. Δες το χωρίς βροχή, λογικά δεν θα φαίνεται περίεργα.

Δεν μου έχει τύχει να το δω με βροχή, αλλά χωρίς βροχή φαίνεται κανονικό:

Screenshot2023-12-28004133(1).jpg.7730c4f369f277c5affe24a67a320058.jpg

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμή και χωρίς βροχή όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά γενικά νομίζω έχει θέμα με το νερό. Όπου έχει λίγο νερό τρεμοπαίζει η εικόνα. Ωρες ώρες φαίνεται πολύ έντονα.

image.jpeg.d9739d18f7715d1a5dbecbc661bc5ce3.jpeg

Τώρα στην εικόνα έτρεχα και δεν ξέρω αν στο δέντρο στην κολόνα κτλ είναι λόγο ταχύτητας η FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Aris-leme said:

Δοκιμή και χωρίς βροχή όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά γενικά νομίζω έχει θέμα με το νερό. Όπου έχει λίγο νερό τρεμοπαίζει η εικόνα. Ωρες ώρες φαίνεται πολύ έντονα.

image.jpeg.d9739d18f7715d1a5dbecbc661bc5ce3.jpeg

Τώρα στην εικόνα έτρεχα και δεν ξέρω αν στο δέντρο στην κολόνα κτλ είναι λόγο ταχύτητας η FSR.

Αυτό με το νερό και εγώ το πρόσεξα. Ήταν αυτό που έλεγα με τα reflections στο νερό. Νομίζω έχει να κάνει με το cyberfsr. Έχει μια επιλογή που το βελτιώνει σε ini αρχείο αλλά δεν μπόρεσα να την κάνω να την αναγνωρίσει. Επειδή είναι mod δεν έχει πρόσβαση σε αυτό που χρειάζεται το cyberfsr για να φτιάξει αυτό με το νερό. Και στα teleport points που έχουν λαχανί neon φαίνεται απαίσιο με πολύ shimmering ενώ το native fsr 2.1 δεν έχει θέμα επειδή μόνο οι developers μπορούν να το φτιάξουν.

Αυτό με τα δέντρα πρέπει να είναι ghosting από το frame generation. Και στα δύο θέματα, όσο πιο πολλά base fps έχεις, τόσο λιγότερο έντονο είναι το θέμα. Για αυτό σε μένα που έχω 60-70 fps base, δεν μου φάινεται τόσο έντονο αυτό με το νερό και το ghosting μόνο σε κάτι κολώνες το είχα δει. Έχει σε συγκεκριμένα αντικείμενα ghosting για κάποιο λόγο. Πχ στο hogwarts έχει στο κεφάλι του χαρακτήρα. Όπως και στο Jedi Survivor στο φωτόσπαθο:

https://github.com/Nukem9/dlssg-to-fsr3/issues/174

Και στο Alan Wake είχε παρόμοιο πρόβλημα με ghosting σε συγκεκριμένα αντικείμενα αλλά φτιάχνεται κλείνωντας το lens distortion. Αλλά εντάξει, ακόμα σε preview είναι το mod. Λογικά όταν βγει και επίσημα στα παιχνίδια δεν θα έχει ghosting όπως δεν έχει και στο Avatar.

 

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, John_on_PC said:

Α εντωμεταξύ το fsr 3 θέλει το hardware accelerated gpu scheduling ενεργοποιημένο για να δουλεύει πλήρως σωστά.

ok....αρα δεν ειναι τυχαιο που το βαλαν ξαφνικα στους τελευταίους drivers...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

Spoiler

Κατάφερα σήμερα και βρήκα/πήρα το 216, μετά από ένα άκυρο τελευταίας στιγμής στην προηγούμενη παραγγελία.

Στήσιμο κλπ κάποια στιγμή από Τρίτη-Τετάρτη το νωρίτερο.

[/offtopic]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ρε σεις fsr3 k fg μπορώ να παίξω στο ally?

Παρε ρε Πατέρα μια external Rtx 4090 να κανείς δουλειά σου, αφού ξέρεις ότι θα το κάνεις αργά ή γρήγορα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Παρε ρε Πατέρα μια external Rtx 4090 να κανείς δουλειά σου, αφού ξέρεις ότι θα το κάνεις αργά ή γρήγορα 😁

Ε όχι και 3η.

Άντε να του βάλω καμία 4080😋 

Πλάκα στην πλάκα η κονσολιτσα πάει καλά με την gpu,cpu που εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...