Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που να χωρέσουν με αυτές τις σημερινές τιμές. Μόνο από 7600 σε 7700ΧΤ έχει κενό. Θεωρητικά η 7700ΧΤ με 7800ΧΤ έχουν 50 δολάρια διαφορά(MSRP) θα βάλει ενδιάμεσα 7800 απλή?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Aris-leme said:

Που να χωρέσουν με αυτές τις σημερινές τιμές. Μόνο από 7600 σε 7700ΧΤ έχει κενό. Θεωρητικά η 7700ΧΤ με 7800ΧΤ έχουν 50 δολάρια διαφορά(MSRP) θα βάλει ενδιάμεσα 7800 απλή?????

Η 7700XT πρέπει να πέσει ούτως ή άλλως σε τιμή, οπότε υπάρχει ελπίδα.... γενικώς η AMD πρέπει να πάει ένα 50άρικο κάτω άμεσα, σε όλη τη γκάμα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Που να χωρέσουν με αυτές τις σημερινές τιμές. Μόνο από 7600 σε 7700ΧΤ έχει κενό. Θεωρητικά η 7700ΧΤ με 7800ΧΤ έχουν 50 δολάρια διαφορά(MSRP) θα βάλει ενδιάμεσα 7800 απλή?????

Λογικα ΔΕΝ θα βγει απλη 7800 τουλαχιστον αμεσα ακριβως για το λογο που λες . Υπαρχει χωρος απο 7600 σε 7700xt κ σε πιο αδυναμες απο 7600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Λογικό ακούγεται ως απάντηση(αντίδραση;) στις RTX Super της Nvidia

απαντηση στις super θα ηταν πιο δυνατες καρτες η πτωση τιμων οχι να δωσουν χειροτερες καρτες σε performance

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Λογικό ακούγεται ως απάντηση(αντίδραση;) στις RTX Super της Nvidia

Πως ακριβως ειναι απαντηση στις Super εφοσον οι Super ειναι καλυτερες απο τις απλες και οι Rx non xt ειναι κατωτερες απο της xt.
Μονο αν γινοταν το αντιστροφο θα ηταν απαντηση, να κυκλοφορουσαν μεχρι τωρα οι non-xt και να εβγαιναν οι xt.
Aν δηλαδη η 4070 Super ειναι καλυτερη της 7800xt πως ακριβως να την ανταγωνιστει η 7800 που ειναι χειροτερη απο 7800xt;
Aκομα και η 7900GRE που εχει καλυτερα specs απο 7800xt ειχε ελαχιστες διαφορες επειδη εχουν στριμωξει τα performance gains σε πολλα μοντελα με το χαμηλο "ταβανι" 7900xtx (7800xt).
H μονη απαντηση στις Super ειναι να πεσει η 7800xt στα 400-420€ και η 7900xt στα 650€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βγάλαν στη φόρα το μοντ του λουκ είπα να το δοκιμάσω με την τελευταία έκδοση του 0.7.3. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ στο σαιμπερ όλο σφάλμα κατά την εκκίνησή οπότε το έβαλα στο Last of us, δεν κουνιέται από τα 140 FPS(που έχω κόφτη) και με την κάρτα να δουλεύει χαλαρά.

 

image.jpeg.32d5b404ac71af21bf47a6a54993bf53.jpeg

και σε 4κ

image.jpeg.d6700345e02bc4867d59cbff55bce8aa.jpeg

Προσπάθησα να βγάλω σκριν την ώρα που έκανα απότομη κίνηση το UI κάπως στα χαμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Αφού βγάλαν στη φόρα το μοντ του λουκ είπα να το δοκιμάσω με την τελευταία έκδοση του 0.7.3. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ στο σαιμπερ όλο σφάλμα κατά την εκκίνησή οπότε το έβαλα στο Last of us, δεν κουνιέται από τα 140 FPS(που έχω κόφτη) και με την κάρτα να δουλεύει χαλαρά.

 

image.jpeg.32d5b404ac71af21bf47a6a54993bf53.jpeg

και σε 4κ

image.jpeg.d6700345e02bc4867d59cbff55bce8aa.jpeg

Προσπάθησα να βγάλω σκριν την ώρα που έκανα απότομη κίνηση το UI κάπως στα χαμένα.

Πολυ καλο game απο τα λιγα που με κρατησαν μεχρι το τελος παρολα τα θεματακια που ειχε με το performance στις αρχες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Aris-leme said:

Αφού βγάλαν στη φόρα το μοντ του λουκ είπα να το δοκιμάσω με την τελευταία έκδοση του 0.7.3. Για κάποιο λόγο δεν μπορώ στο σαιμπερ όλο σφάλμα κατά την εκκίνησή οπότε το έβαλα στο Last of us, δεν κουνιέται από τα 140 FPS(που έχω κόφτη) και με την κάρτα να δουλεύει χαλαρά.

 

image.jpeg.32d5b404ac71af21bf47a6a54993bf53.jpeg

και σε 4κ

image.jpeg.d6700345e02bc4867d59cbff55bce8aa.jpeg

Προσπάθησα να βγάλω σκριν την ώρα που έκανα απότομη κίνηση το UI κάπως στα χαμένα.

Στο cyberpunk τι σου λέει και δεν ανοίγει; Πάντως εμένα με τα 5 αρχεία του version 0.7.3 δουλεύει κανονικά.

Επίσης με τι το κάνεις cap τα fps στο Last of Us;

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cap το έχω από το riva. Σφάλμα στα αρχεία ότι πρέπει να κάνω πάλι επαλήθευση τα αρχεία. Βασικά ένα είναι που κάνει όλο το θέμα το winmm.dll. Δοκίμασα και με CyberFSR, d3d12-proxy ενώ δούλευε πριν. Τώρα δεν το ψάχνω άλλο είπα να δω και τα άλλα γκειμς που έχει μέσα να το τεστάρω μιας και στη 0.7.3 λέει έφτιαξε το UI θέμα. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα να βάλουμε και το λινκ για όποιον θέλει να το τεστάρει.

6 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Στο cyberpunk τι σου λέει και δεν ανοίγει; Πάντως εμένα με τα 5 αρχεία του version 0.7.3 δουλεύει κανονικά.

Επίσης με τι το κάνεις cap τα fps στο Last of Us;

Με ποια έκδοση fsr? Έβαλες και το enable fake gpu? Από το  PotatoIsBack enable signature overide το έτρεξες, έβαλες τίποτε άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Aris-leme said:

Το Cap το έχω από το riva. Σφάλμα στα αρχεία ότι πρέπει να κάνω πάλι επαλήθευση τα αρχεία. Βασικά ένα είναι που κάνει όλο το θέμα το winmm.dll. Δοκίμασα και με CyberFSR, d3d12-proxy ενώ δούλευε πριν. Τώρα δεν το ψάχνω άλλο είπα να δω και τα άλλα γκειμς που έχει μέσα να το τεστάρω μιας και στη 0.7.3 λέει έφτιαξε το UI θέμα. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα να βάλουμε και το λινκ για όποιον θέλει να το τεστάρει.

Με ποια έκδοση fsr? Έβαλες και το enable fake gpu? Από το  PotatoIsBack enable signature overide το έτρεξες, έβαλες τίποτε άλλο?

Δοκίμασε να βάλεις το cap του παιχνιδιού. Με του RTSS έχει πάρα πολύ παραπάνω input latency, έχει τεράστια διαφορά με το in game cap και στο Cyberpunk και στο Hogwarts που το έχω δοκιμάσει, οπότε και στο TLOU το ίδιο θα είναι λογικά. Και βάλτο να πηγαίνει μέχρι refresh rate - 4 με το frame gen.

Το είχα βάλει το λινκ νομίζω. Το έχει στο reddit αν το θέλει κανείς, δεν είναι κάτι δύσκολο να το κατεβάσει κανείς και το ενημερώνει συνεχώς το post.

Με το 0.7.2 και πάνω δεν χρειάζεται το PotatoIsBack. Και το enable fake gpu χρειάζεται μόνο στα παιχνίδια που έχει στο compatibility list στο οποίο έβαλα link, για να μειωθούν τα artifacts στο UI. Πχ στο hogwarts δουλεύει και με το fake_nvidia_gpu = false, αλλά έχει πρόβλημα το UI, ενώ αν το κάνεις true δουλεύει χωρίς artifacts στο UI, για αυτό και το έχει στο compatibility list πως χρειάζεται το fake nvidia gpu.

Για το cyberpunk συγκεκριμένα, εγώ διέγραψα όλα τα σχετικά αρχεία του παλιού mod και αντέγραψα εκεί που είναι το Cyberpunk2077.exe όλα τα 5 αρχεία που έχει στο φάκελο "FSR2FSR3\0.7.3". Μετά ανοίγεις το παιχνίδι και διαλέγεις το DLSS γιατί το FSR και το XESS δεν κάνουν frame generation. Επίσης παίζει να σου έχουν buggarei τα settings και να χρειάζεται να διαγράψεις το αρχείο με τα graphics settings αν άλλαξες κάτι που δεν έπρεπε αν και το θεωρώ απίθανο. Αν και αυτό δεν κάνει διέγραψε και τα dx12 shaders που αποθηκεύει.

Αν το καταφέρεις, δοκίμασε λίγο τα HUB quality settings με ανοιχτό reflection και sun shadows RT, με fsr quality ή balanced και in game fps cap στα 60 ή 70, όσο πιο κάτω χρειάζεται για να μένει η κάρτα σχεδόν πάντα σε 95% usage ή λιγότερο.

Εγώ ήθελα να δουλεύει στο Horizon Zero Dawn γιατί ο 5800x3d κολλάει στα 100-110fps σε μερικές περιοχές, ενώ με το fsr 3 θα πήγαινε 140 fps άνετα, αλλά στο compatibility list το έχει πως δεν δουλεύει.

@Aris-leme μήπως δούλευε σωστά μέχρι που έβαλες τα mods; Διάβασα πως αν έχεις το cyber engine tweaks που πολλά mods το χρειάζονται, τότε δεν δουλεύει το fsr 3 mod και για να φτιαχτεί πρέπει να βάλεις το αρχείο FSR2FSR3.asi μέσα στο φάκελο Cyberpunk 2077\bin\x64\plugins αντί για εκεί που είναι το exe.

Εμένα όταν έβαλα τα mods δεν δούλευε το fsr 3 αλλά όταν μετακίνησα το asi άρχισε να δουλεύει κανονικά ξανά. Αυτό πρέπει να ήταν το πρόβλημά σου.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το δοκιμάσω γιατί όντως πριν ξαναβάλω τα μοντ είχα δοκιμάσει. AW2 φουλ με απλό RT

FSR2image.jpeg.ca4de9c1469bede8a2ec1675c60c441c.jpeg

FSR3

image.jpeg.420ec0cd8c63ef83fa4bf2d218a3798f.jpeg

Έβγαλα το αντιλαγκ και δουλεύει καλύτερα.

Με όλες τις δοκιμές κρασαρα και τα έπαιξε το adrenaline:P

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Aris-leme said:

θα το δοκιμάσω. AW2

FSR2image.jpeg.ca4de9c1469bede8a2ec1675c60c441c.jpeg

FSR3

image.jpeg.420ec0cd8c63ef83fa4bf2d218a3798f.jpeg

Έβγαλα το αντιλαγκ και δουλεύει καλύτερα.

Με όλες τις δοκιμές κρασαρα και τα έπαιξε το adrenaline:P

Ναι κάποιο πρόβλημα έχει το mod στο AW2 στις RDNA3. Πρέπει να έχει ειδικό fix αλλά θέλει να μπεις στο discord του για να το κατεβάσεις. Πάντως για να μην έχει έντονο input lag χρειάζεται να έχει το παιχνίδι in game fps cap που να κρατά την κάρτα στο 95% ή κάτω, αλλιώς γίνεται άστα να πάνε, τουλάχιστον μέχρι να ξαναβγάλουν το antilag+ που κάνει αυτή τη δουλειά.

Α βρήκα και αυτό:

"HOW TO FIX GHOSTING IN ALAN WAKE 2:

go to AppData\Local\Remedy\AlanWake2\renderer.ini and change m_bLensDistortion to false."

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...