Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Στο εστειλα γιατι λεει οτι μονο σε Full Screen δεν κανει microstutters, μηπως και εσυ το τρεχεις Windowed και το δοκιμαζες σαν λυση.

Θενξ, προφανώς είναι φουλ σκριν

39 minutes ago, John_on_PC said:

Επειδή έχω παίξει πολύ το παιχνίδι. Πρώτον είναι fps capped στα 60. Υπάρχει mod στο evoweb.uk που το ξεκλειδώνει, αλλά θέλει λογαριασμό για να το κατεβάσεις.

Από την άλλη, δεν νομίζω πως δουλεύει το freesync στο συγκεκριμένο παιχνίδι εδώ και ένα χρόνο. Αν είναι πιο κάτω από το refresh rate θα έχει tearing. Βάλε και τη παράμετρο -dx12 ως launch argument για να τρέχει καλύτερα.

Το καλύτερο είναι να παίξεις με vsync στο refresh rate και όταν πάει κάτω από το refresh rate θα έχει tearing αναγκαστικά . Κάτι έχουν λάθος με το config της UE4. Τα ίδια και από το MS store και από το Steam, ακόμα και με την παλιά 5700xt μου.

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος. Άρα καλά έκανα και το κατεβάζω στο steam, το launch argument παίζει μόνο από την πλατφόρμα νομίζω.

Εξήγησε λίγο αν μπορεις το vsync στο refresh rate. Εφόσον είναι capped στα 60, μπορώ να βάλω μέσω adrenalin ένα fps limit στα 60 και τέλος? Επίσης αν απλά ενεργοποιήσω το vsync δε θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπει στο αντρεναλιν δε χρειάζεται να είναι από στιμ επικ κτλ. Ακόμη και αυτά που έχω κατεβάσει για δοκιμή τα περνάει κατευθείαν αυτόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, vag1989 said:

Θενξ, προφανώς είναι φουλ σκριν

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος. Άρα καλά έκανα και το κατεβάζω στο steam, το launch argument παίζει μόνο από την πλατφόρμα νομίζω.

Εξήγησε λίγο αν μπορεις το vsync στο refresh rate. Εφόσον είναι capped στα 60, μπορώ να βάλω μέσω adrenalin ένα fps limit στα 60 και τέλος? Επίσης αν απλά ενεργοποιήσω το vsync δε θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά?

Το launch argument μπαίνει κάνει λιγότερο stuttery στα κόρνερ και τα φάουλ.

Το cap τους γενικά είναι χάλια και αυτό είναι που προκαλεί stuttering, οπότε θα το έκλεινα ούτως ή άλλως με το mod. Το mod δουλεύει πολύ πιο εύκολα στο steam version παρά το Ms store.

Εγώ απλά το έχω με uncapped fps και ανοίγω το vsync από το adrenaline. Έτσι κάνει cap στα 144 fps και εφόσον δεν πέφτει πιο κάτω στο gameplay δεν έχει tearing.

Αν δούλευε το freesync θα έβαζα fps cap στα 141 fps με ανοιχτό vsync ώστε να έχει το λιγότερο δυνατό input lag χωρίς tearing, αλλά αφού το freesync δεν δουλεύει, αναγκαστικά μένω μόνο με vsync για να μην έχει tearing.

Πάντως το έχω προσπαθήσει με δύο οθόνες, δύο κάρτες και ότι ini tweak βρήκα και δεν δούλεψε το freesync.

45 minutes ago, elpenor said:

Ναι εγώ πιστεύω ότι έχει σχέση το vsync. Βάλε όριο 161fps και άνοιξε το vsync

@John_on_PC Τώρα το διάβασα, παιχνίδι του 24 σου λέει...

Το ίδιο παιχνίδι είναι από το Σεπτέμβριο του 2021, απλά αλλάζουν το νούμερο του τίτλου κάθε Αύγουστο για την ενημερωμένη έκδοση.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Aris-leme said:

Για να μπει στο αντρεναλιν δε χρειάζεται να είναι από στιμ επικ κτλ. Ακόμη και αυτά που έχω κατεβάσει για δοκιμή τα περνάει κατευθείαν αυτόματα

Σίγουρα δεν πέρασε αυτόματα την έκδοση του microsoft store, ενώ αντίθετα έχει περάσει μόνο του 2 παιχνίδια που έχω κατεβάσει από steam και 1 από επικ και μάλιστα χωρίς να τα έχω ανοίξει καν ακόμα. 

Edit: Όντως το πέρασε αυτόματα μόλις εγκαταστάθηκε μέσω steam.

Επεξ/σία από vag1989
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένωντας την 7900XT θέλω οδηγίες για ναυτιλωμένους μια και πρώτη φορά στην κόκκινη μερια :P , οσο αφορά το ovlerclock και το switch που έχει η Sapphire επάνω το γυρίζω στο boost clock το αφήσω στο default και παίζω αν θέλω απο το πρόγραμμα ?

Μεσα απο το adrenaline πειράζω κατι αλλα οσο αφορά τα vsync για refresh rate , fps κτλπ ?

Υ.Γ : NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SPANK said:

Περιμένωντας την 7900XT θέλω οδηγίες για ναυτιλωμένους μια και πρώτη φορά στην κόκκινη μερια :P , οσο αφορά το ovlerclock και το switch που έχει η Sapphire επάνω το γυρίζω στο boost clock το αφήσω στο default και παίζω αν θέλω απο το πρόγραμμα ?

Μεσα απο το adrenaline πειράζω κατι αλλα οσο αφορά τα vsync για refresh rate , fps κτλπ ?

Υ.Γ : NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

Το πρώτο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι το undervolt, ακόμα και αν κάνεις μόνο το 50% από ότι προτείνουν (για να είσαι 100% stable) θα δεις σημαντικές διαφορές στις επιδόσεις.Το δεύτερο που έκανα εγώ ήταν το fan curve.

Το να βάλεις τις μνήμες fast timings δεν αλλάζει και πολλά πράγματα αλλά γιατί όχι, μπορείς να τους δώσεις και λίγο ταχύτητα ακόμα.

Limits στο fps καλύτερα να βάλεις από το ίδιο το παιχνίδι (3-5 frames κάτω από τα hz της οθόνης). Το vsync είναι κατά περίπτωση, εγώ απλά το δοκιμάζω δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο κανόνα που να εξηγεί γιατί στο ένα παιχνίδι κάνει μεγάλη διαφορά στο microstutter ενώ στο άλλο καμία.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SPANK

Από οθόνη και adrenalin έχω βάλει freesync και απο ρίβα fps cap λίγο κάτω από το ριφρες της οθόνης.

Θέλει λίγο ψάξιμο το αντρεναλιν, έγραψα και πριν πλέον εκτός το ότι έχω κάνει τουνινγκ προφίλ για κάποια παιχνίδια χρησιμοποιώ και διαφορετικές ρυθμίσεις σε καθένα. ΠΧ όταν θα παίξω ένα grand strategy τι να τα κάνω τα fps? βάζω σ αυτά το chill με χαμηλό λίμιτ 75 κάτι φπς. Θα δεις επίσης ότι κάθε παιχνίδι αντιδρά διαφορετικά σε αντερβολτ. Πχ σε CP77 witcher 3 δεν μπορείς να πας σε κάτι εξριμ σ όλα τ άλλα μπορεί να παίζει κανονικά, εδώ απλά είναι τεστ θα τρως κρας μέχρι να βρεις το σωστό σημείο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SPANK είπε

Περιμένωντας την 7900XT θέλω οδηγίες για ναυτιλωμένους μια και πρώτη φορά στην κόκκινη μερια :P , οσο αφορά το ovlerclock και το switch που έχει η Sapphire επάνω το γυρίζω στο boost clock το αφήσω στο default και παίζω αν θέλω απο το πρόγραμμα ?

Μεσα απο το adrenaline πειράζω κατι αλλα οσο αφορά τα vsync για refresh rate , fps κτλπ ?

Υ.Γ : NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

Αν έχεις τον επεξεργαστή της υπογραφής κάποια στιγμή θα πρέπει να τον αλλάξεις επειδή θα δυσκολευτεί με την 7900XTX με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλεύεσαι την δύναμη της κάρτας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Αν έχεις τον επεξεργαστή της υπογραφής κάποια στιγμή θα πρέπει να τον αλλάξεις επειδή θα δυσκολευτεί με την 7900XTX με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλεύεσαι την δύναμη της κάρτας.  

Θα αλλαχτεί σύντομα με 5800X3D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, SPANK said:

Περιμένωντας την 7900XT θέλω οδηγίες για ναυτιλωμένους μια και πρώτη φορά στην κόκκινη μερια :P , οσο αφορά το ovlerclock και το switch που έχει η Sapphire επάνω το γυρίζω στο boost clock το αφήσω στο default και παίζω αν θέλω απο το πρόγραμμα ?

Μεσα απο το adrenaline πειράζω κατι αλλα οσο αφορά τα vsync για refresh rate , fps κτλπ ?

Υ.Γ : NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X

Δες πως παιζω εγω με την δικη μου  (  το undervolt μπορει να μην παιξει και να πρεπει να το εχεις 1100  αν δεις crash)

image.png.c0a4582bcdfcda28bdaf05949e1ed9f1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Aris-leme said:

Τη γονάτισα και στο σκαιριμ. 15+GB VRAM. Είπα επιτέλους να το πιάσω μετά απο τόσα χρόνια με το Nolvus mod

image.jpeg.2efb24ee11128dc9ead3e399590b28ec.jpeg

Το 41 είναι το 1% low έτσι;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...