Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο με το θέμα εδώ:P, απλά τώρα πήρα το λαστ και δεν ξέρω πως ήταν αλλά πάει λουκούμι. Όλα τέρμα χωρίς φουσουρου 2k.image.jpeg.b227f4655200c2acc25f480a4101793b.jpeg

image.jpeg.f586d60485d7b25c13143b82e5505c3d.jpeg

Εντιτ.

image.png.f489ffb1cc48a535a32e046e4c16c6d4.png

Δεν ξέρω που τεστάραν και πόιο πατς αλλά εγώ είμαι μέσο όρο 90+ τουλάχιστον μέχρι το σημείο στη δεύτερη φωτό.

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αυτή η κάρτα είναι καλή για τα χρήματα και την απόδοση της για όλους τους τελευταίους τίτλους θα τοποθετηθεί στο pc της υπογραφής μού ευχαριστώ https://www.jmctech.gr/product/vga-msi-radeon-rx-6750-xt-12gb-mech-2x-oc/#__bpgid:MW9BVVNsZmJYT3EsV0pZeE8wRXd6MA==

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, #piter# said:

Καλημέρα Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αυτή η κάρτα είναι καλή για τα χρήματα και την απόδοση της για όλους τους τελευταίους τίτλους θα τοποθετηθεί στο pc της υπογραφής μού ευχαριστώ https://www.jmctech.gr/product/vga-msi-radeon-rx-6750-xt-12gb-mech-2x-oc/#__bpgid:MW9BVVNsZmJYT3EsV0pZeE8wRXd6MA==

 

https://www.jmctech.gr/product/powercolor-rx-7700xt-12gb-gddr6-hellhound/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, vag1989 said:

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο και θα το δοκιμάσω σίγουρα όταν έρθει η ωρα απαιτητικου game. Στην παρούσα φάση έχω παλαιότερους τίτλους που θέλω να παίξω - ακόμα και τα 2 τελευταία tomb raider και το death stranding που έχω στη συλλογή  δε νομίζω να χρειάζονται το oc bios.

Μήπως ξέρεις την αντιστοιχη συμπεριφορά στο secondary - silent bios?

Αυτό πρέπει να είναι το silent bios:

https://www.techpowerup.com/vgabios/260702/sapphire-rx7800xt-16384-230802-3

Οπότε στοχεύει 90C στα 1000rpm. Αν δεις και review της nitro δείχνουν και τα ρολόγια και οι θερμοκρασίες που κυμαίνονται με τα δύο bios.

Εγώ πάντως δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά. Ήδη για μένα το 1200 είναι υπερβολικά ήσυχο. Εγώ το έχω περίπου στα 1600rpm και όταν παίζουν τα ηχεία δεν ακούγονται τα ανεμιστηρακια.

Μονο το βράδυ αν δεν έχω ήχο ακούγονται επειδή δεν έχει ambient ήχο. Κοντά στα 1800-1900 rpm είναι που αρχίζει να ακούγεται σημαντικά και αυτό χρειάζεται μόνο αν δώσεις έξτρα power limit.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Mε αλλα 40€ παιρνει 4060Τi 16gb που ειναι πιο futureproof, τα 12gb Vram ειναι λιγα. 😂🤣
@Tambas91

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την VRAM πάντως θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε ένα συγκριτικό μεταξύ μας, 7800ΧΤ vs 4070. Για παράδειγμα αν υπάρχει κάποιο game στο οποίο η 7800ΧΤ μπορεί να κάνει 60fps και πάνω και έχει used πάνω από 12GB. Να το βάλω αυτό στην 4070.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Για την VRAM πάντως θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε ένα συγκριτικό μεταξύ μας, 7800ΧΤ vs 4070. Για παράδειγμα αν υπάρχει κάποιο game στο οποίο η 7800ΧΤ μπορεί να κάνει 60fps και πάνω και έχει used πάνω από 12GB. Να το βάλω αυτό στην 4070.

Κανουν διαφορετικη χρηση Vram, μπορει η 7800xt σε ενα game να εχει 13gb και σε εσενα να εχει 11.5gb.
Για να δεις αυτο που λες θα πρεπει η 7800xt να εχει 60Fps και χρηση πχ 15.5gb για να δεις αν θα εισαι 11.9gb με κανονικα Fps ή 11.9gb και πολυ λιγοτερα Fps.
Στις αρχες πχ το TLOU ειχε θεμα με τη 4070, μετα απο μερικα patch παιζει μια χαρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

On 21/12/2023 at 08:42, #piter# said:

Καλημέρα Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αυτή η κάρτα είναι καλή για τα χρήματα και την απόδοση της για όλους τους τελευταίους τίτλους θα τοποθετηθεί στο pc της υπογραφής μού ευχαριστώ https://www.jmctech.gr/product/vga-msi-radeon-rx-6750-xt-12gb-mech-2x-oc/#__bpgid:MW9BVVNsZmJYT3EsV0pZeE8wRXd6MA==

Μικρή διαφορά τιμής και διαφορά σε επιδόσεις αλλά φαίνεται καλύτερη υλοποίηση η 7700ΧΤ.

https://www.jmctech.gr/product/powercolor-rx-7700xt-12gb-gddr6-hellhound/

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pulse/38.html

Σχετικά με το silent bios δεν βρίσκω το νόημα, αφού μπορείς να τα ρυθμίσεις όλα όπως θέλεις και με διαφορετικά profile ανά δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις το adrenaline να κάνεις τόσες ρυθμίσεις τι να βάλεις άλλο BIOS. Εγώ πλέον σε κάθε γκειμ έχω κάνει και προφιλ για το UV-OC και γενικό κόφτη στα 140 φρειμς. Τσάμπα δουλεύει η κάρτα στα περισσότερα. Βάζεις και το τσιλ με τα φρειμ που Θέλεις ανα γκειμ και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας. Μιας και ήρθε σπίτι ο κολλητός κατέβασα το μεσημέρι το efootball 2024 να παιξουμε με τα Xbox χειριστήρια στο PC. (Άσχετο, ο adapter είναι σε έλλειψη παγκοσμίως, τα συνέδεσα με Bluetooth επομένως και το lag ήταν σχεδόν ανυπαρκτο. Το ίδιο παιχνίδι στο Xbox one s είναι σχεδόν unplayable).

Το κατέβασα μέσω microsoft store, βάζω το game και κάνει κάτι αδικαιολόγητα microstutters ενίοτε που τα παρατήρησε ο κολλητός και εγώ έπρεπε να δικαιολογήσω γιατί η κάρτα των 550+ ευρώ τα κάνει αυτα. Θυμίζω ότι έχω sapphire nitro 7800xt, 1440p 165hz οθόνη - δεν ξέρω σε τι ανάλυση έπαιζε, και οι ρυθμίσεις γραφικων στην εκκίνηση δεν έχουν καμία επιλογή. Ψάχνω το adrenalin δεν το αναγνωρίζει σαν game. Το έκανα delete και τώρα το κατεβάζω μέσω steam για να έχω τις ρυθμίσεις και στο adrenalin.

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Σίγουρα το optimization του παιχνιδιού είναι άθλιο, αλλά και πάλι δε μου κάθεται καλά όλο αυτό. Έβαλα και το κανονικό bios και η κάρτα ούτε ακούγεται ούτε νομίζω ότι ζοριζεται. Δεν τσεκαρα ον σκριν fps, το μόνο σχόλιο για την απόδοση που μπορώ να κάνω είναι ότι στιγμιαία κολλάει ελάχιστα. Δεν επηρεάζει το παιχνίδι σε καμία περίπτωση αλλά όσο και να το κάνεις είναι θέμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα v sync? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vag1989 είπε

βάζω το game και κάνει κάτι αδικαιολόγητα microstutters ενίοτε που τα παρατήρησε ο κολλητός και εγώ έπρεπε να δικαιολογήσω γιατί πηρα AMD

Fixed :P
Περα απο τη πλακα λογικα και στο Steam το ιδιο θα ειναι με το Microsoft Store.
Κατι αλλο φταιει που θα το λυσει και στα 2.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, vag1989 said:

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας. Μιας και ήρθε σπίτι ο κολλητός κατέβασα το μεσημέρι το efootball 2024 να παιξουμε με τα Xbox χειριστήρια στο PC. (Άσχετο, ο adapter είναι σε έλλειψη παγκοσμίως, τα συνέδεσα με Bluetooth επομένως και το lag ήταν σχεδόν ανυπαρκτο. Το ίδιο παιχνίδι στο Xbox one s είναι σχεδόν unplayable).

Το κατέβασα μέσω microsoft store, βάζω το game και κάνει κάτι αδικαιολόγητα microstutters ενίοτε που τα παρατήρησε ο κολλητός και εγώ έπρεπε να δικαιολογήσω γιατί η κάρτα των 550+ ευρώ τα κάνει αυτα. Θυμίζω ότι έχω sapphire nitro 7800xt, 1440p 165hz οθόνη - δεν ξέρω σε τι ανάλυση έπαιζε, και οι ρυθμίσεις γραφικων στην εκκίνηση δεν έχουν καμία επιλογή. Ψάχνω το adrenalin δεν το αναγνωρίζει σαν game. Το έκανα delete και τώρα το κατεβάζω μέσω steam για να έχω τις ρυθμίσεις και στο adrenalin.

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Σίγουρα το optimization του παιχνιδιού είναι άθλιο, αλλά και πάλι δε μου κάθεται καλά όλο αυτό. Έβαλα και το κανονικό bios και η κάρτα ούτε ακούγεται ούτε νομίζω ότι ζοριζεται. Δεν τσεκαρα ον σκριν fps, το μόνο σχόλιο για την απόδοση που μπορώ να κάνω είναι ότι στιγμιαία κολλάει ελάχιστα. Δεν επηρεάζει το παιχνίδι σε καμία περίπτωση αλλά όσο και να το κάνεις είναι θέμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα v sync? 

Επειδή έχω παίξει πολύ το παιχνίδι. Πρώτον είναι fps capped στα 60. Υπάρχει mod στο evoweb.uk που το ξεκλειδώνει, αλλά θέλει λογαριασμό για να το κατεβάσεις.

Από την άλλη, δεν νομίζω πως δουλεύει το freesync στο συγκεκριμένο παιχνίδι εδώ και ένα χρόνο. Αν είναι πιο κάτω από το refresh rate θα έχει tearing. Βάλε και τη παράμετρο -dx12 ως launch argument για να τρέχει καλύτερα.

Το καλύτερο είναι να παίξεις με vsync στο refresh rate και όταν πάει κάτω από το refresh rate θα έχει tearing αναγκαστικά . Κάτι έχουν λάθος με το config της UE4. Τα ίδια και από το MS store και από το Steam, ακόμα και με την παλιά 5700xt μου.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Fixed :P
Περα απο τη πλακα λογικα και στο Steam το ιδιο θα ειναι με το Microsoft Store.
Κατι αλλο φταιει που θα το λυσει και στα 2.

 

Ναι και εγώ πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση θα φταίει. Προφανώς όχι το high/low sta settings. Το fc στο βιντεο πρέπει να είναι το νεο fifa , εγώ αναφέρομαι στο διάδοχο του pes - τα έχουν ισοπεδώσει όλα με τα ονόματα οι ατιμοι.

Ίσως έπρεπε να τσεκαρω τις ρυθμίσεις λίγο καλύτερα αλλά νομίζω ότι ούτε in game είχε ιδιαίτερες επιλογές. Πάντως οτι θα προβληματίζουν για την απόδοση στο προ προφανώς είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα του PC gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, vag1989 said:

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας. Μιας και ήρθε σπίτι ο κολλητός κατέβασα το μεσημέρι το efootball 2024 να παιξουμε με τα Xbox χειριστήρια στο PC. (Άσχετο, ο adapter είναι σε έλλειψη παγκοσμίως, τα συνέδεσα με Bluetooth επομένως και το lag ήταν σχεδόν ανυπαρκτο. Το ίδιο παιχνίδι στο Xbox one s είναι σχεδόν unplayable).

Το κατέβασα μέσω microsoft store, βάζω το game και κάνει κάτι αδικαιολόγητα microstutters ενίοτε που τα παρατήρησε ο κολλητός και εγώ έπρεπε να δικαιολογήσω γιατί η κάρτα των 550+ ευρώ τα κάνει αυτα. Θυμίζω ότι έχω sapphire nitro 7800xt, 1440p 165hz οθόνη - δεν ξέρω σε τι ανάλυση έπαιζε, και οι ρυθμίσεις γραφικων στην εκκίνηση δεν έχουν καμία επιλογή. Ψάχνω το adrenalin δεν το αναγνωρίζει σαν game. Το έκανα delete και τώρα το κατεβάζω μέσω steam για να έχω τις ρυθμίσεις και στο adrenalin.

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Σίγουρα το optimization του παιχνιδιού είναι άθλιο, αλλά και πάλι δε μου κάθεται καλά όλο αυτό. Έβαλα και το κανονικό bios και η κάρτα ούτε ακούγεται ούτε νομίζω ότι ζοριζεται. Δεν τσεκαρα ον σκριν fps, το μόνο σχόλιο για την απόδοση που μπορώ να κάνω είναι ότι στιγμιαία κολλάει ελάχιστα. Δεν επηρεάζει το παιχνίδι σε καμία περίπτωση αλλά όσο και να το κάνεις είναι θέμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα v sync? 

Ναι εγώ πιστεύω ότι έχει σχέση το vsync. Βάλε όριο 161fps και άνοιξε το vsync

@John_on_PC Τώρα το διάβασα, παιχνίδι του 24 σου λέει...

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vag1989 είπε

Ναι και εγώ πιστεύω ότι κάποια ρύθμιση θα φταίει. Προφανώς όχι το high/low sta settings. Το fc στο βιντεο πρέπει να είναι το νεο fifa , εγώ αναφέρομαι στο διάδοχο του pes - τα έχουν ισοπεδώσει όλα με τα ονόματα οι ατιμοι.

Ίσως έπρεπε να τσεκαρω τις ρυθμίσεις λίγο καλύτερα αλλά νομίζω ότι ούτε in game είχε ιδιαίτερες επιλογές. Πάντως οτι θα προβληματίζουν για την απόδοση στο προ προφανώς είναι ένα ακόμα πλεονέκτημα του PC gaming

Στο εστειλα γιατι λεει οτι μονο σε Full Screen δεν κανει microstutters, μηπως και εσυ το τρεχεις Windowed και το δοκιμαζες σαν λυση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...