Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

σε εμένα με την 4070 και τον 5600Χ χωρίς RT ή με λίγο RT (π.χ. μόνο Reflections) και DLSS Q, το cpu μπουκάλι πάει σύννεφο, πέφτει και στο 80% το GPU Usage, αλλά τα frames είναι άνετα πάνω από 60, και πάνω από 70 βασικά. Εκεί θες ιδανικά καλύτερο cpu ή fg σαν εναλλακτική μιας και έχεις μια καλή βάση σε rendered. 

Δεν είναι όμως σε όλο το γκειμ έτσι, έχει κάποια βαριά σημεία που όντως θα δεις και 80%, δεν ξέρω αν είδες και σε κανένα άλλο παιχνίδι το ίδιο απλά για εμένα δεν αξίζει να πάει σε αλλαγή συστήματος κάποιος που έχει τις εν λόγω κάρτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δεν είναι όμως σε όλο το γκειμ έτσι, έχει κάποια βαριά σημεία που όντως θα δεις και 80%, δεν ξέρω αν είδες και σε κανένα άλλο παιχνίδι το ίδιο απλά για εμένα δεν αξίζει να πάει σε αλλαγή συστήματος κάποιος που έχει τις εν λόγω κάρτες

 

γενικά με την 4070 και τον 5600Χ έχει μπουκάλι στα old gen games που η κάρτα μπορεί να βγάλει 100 fps. Αλλά εκεί δεν σε νοιάζει ακριβώς επειδή τα fps είναι ψηλά. Σε καινούργια games όμως που μας νοιάζει πιο πολύ δεν έχει μπουκάλι. Φαντάζομαι στην 7800ΧΤ θα ρίχνει μικρότερο λόγω μικρότερου overhead.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αφου μονοι τους εδωσαν τον κωδικα ρε ελευθερα

Ναι τον έδωσαν τον κώδικα για να το ενσωματώσουν οι devs κανονικά στα παιχνίδια με guidelines να μην ανάβει ξεχωριστά από το FSR "γιατί δεν δουλεύει χωρίς", όπως είδαμε και στο Avatar..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kkatzos said:

Δε νομίζω. Δες τα low/0.1% fps όταν μπαίνει στην πλατεία.

Τα ίδια είναι.

Τώρα 120 ή 240 interpolated fps μικρή η διαφορά.

Σε ποιό ακριβώς timestamp λες; Πάντως άλλο να πας από 120 σε 60 και άλλο από 240 σε 120 σε επίπεδο stutter εικόνας. Θα το καταλαβαίνεις μόνο στο input latency, δεν θα κάνει τόσο stutter η εικόνα. Σε επίπεδο frametime και μόνο η διαφορά μεταξύ 60 - 120 είναι πολύ μεγαλύτερη από το 120 - 240.

Προσωπικά το frame gen το βλέπω ως αναπτυγμένο motion blur (προφανώς κάνει το αντίθετο του motion blur, αλλά είναι τεχνική motion smoothing). Το θεωρώ φοβερά χρήσιμο αν το παιχνίδι σου δίνει με τα settings που θες fps μέχρι και 60-70% του refresh rate της οθόνης σου.

Έτσι ανοίγεις το frame gen και παίρνεις το maximum motion clarity που μπορεί να δώσει η οθόνη σου με ένα μικρό input latency cost. Όπως και ανοίγουν στις κονσόλες το motion blur στα 30 και ακόμα και στα 60 fps για να μην φαίνονται τόσο τα χαμηλά fps, κάνοντάς τα blur.

Οπότε για μένα θέλει τουλάχιστον 120 hz οθόνη και κάρτα που δίνει τουλάχιστον 60 fps. Αλλά και εκεί είναι λίγο έτσι και έτσι. Ιδανικά είναι φοβερό για 240hz, 360hz και πάνω με native 120fps και controller σε παιχνίδια όπου με ότι cpu και να έχεις δεν θα δεις πάνω από 120 fps χωρίς frame gen λόγω optimization.

Βλέπε Starfield, Cyberpunk (μέχρι τα 150 fps πάει), Jedi Survivor, Hogwarts Legacy, BG3 act III, Kingdom Come Deliverance (αυτό το κατάφερα να μην πάει κάτω από 100 με τον 5800x3d). Δεν είναι κατά την γνώμη μου για να πας από τα 45 fps στα 80 σε οθόνη 144hz όπως προσπαθεί να το πασάρει η Nvidia, γιατί το αρχικό input lag μαζί με το έξτρα input lag από το frame gen δεν αντέχεται ακόμα και με χειριστήριο, τουλάχιστον για μένα.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά το καλύτερο για το frame gen είναι να έχεις γύρω στα 80-90 και πάνω rendered fps και να το ανοίξεις για να τερματίσει το monitor. Στο hogwarts χωρίς RT ας πούμε συμβαίνει αυτό και με fg κλειδώνω στα 165 και είναι τρελά smooth, αλλά εντάξει αυτή είναι πολύ niche χρήση. Όταν αγκομαχάει η κάρτα για τα 60 καλό είναι, αλλά όχι τέλειο. Αναλόγως τον άνθρωπο καταλαβαίνεις από λίγο έως περισσότερο το latency (γενικά αν τα fg frames είναι γύρω στα 90 είναι εντάξει) και γενικά βλέπεις ατέλειες και artifacts. 

Που εδώ που τα λέμε ακόμη και το native χωρίς FG δεν είναι ούτε αυτό τέλειο, παρόλο που αρκετοί έχουν ανεβάσει το native στο θεό. Επειδή όλα τα games έχουν ΤΑΑ αν είσαι μέγιστος ψείρας σαν εμένα θα δεις temporal artifacts. Το καλύτερο σε 27'' monitor που έχω και συγκρίνω με τα μάτια μου είναι το DLDSR 4K native. Κρύσταλλο αλλά θες κάρτα με πολλά μπράτσα. Μετά πάει το DLDSR + DLSS Q, μετά DLAA και μετά το ΤΑΑ ή το DLSS ανάλογα το game. Το FSR είναι στα ίσα ή χειρότερο του TAA ακόμη και σε FSR AA mode.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, just_a_dude said:

Βασικά το καλύτερο για το frame gen είναι να έχεις γύρω στα 80-90 και πάνω rendered fps και να το ανοίξεις για να τερματίσει το monitor. Στο hogwarts χωρίς RT ας πούμε συμβαίνει αυτό και με fg κλειδώνω στα 165 και είναι τρελά smooth, αλλά εντάξει αυτή είναι πολύ niche χρήση. Όταν αγκομαχάει η κάρτα για τα 60 καλό είναι, αλλά όχι τέλειο. Αναλόγως τον άνθρωπο καταλαβαίνεις από λίγο έως περισσότερο το latency (γενικά αν τα fg frames είναι γύρω στα 90 είναι εντάξει) και γενικά βλέπεις ατέλειες και artifacts. 

Που εδώ που τα λέμε ακόμη και το native χωρίς FG δεν είναι ούτε αυτό τέλειο, παρόλο που αρκετοί έχουν ανεβάσει το native στο θεό. Επειδή όλα τα games έχουν ΤΑΑ αν είσαι μέγιστος ψείρας σαν εμένα θα δεις temporal artifacts. Το καλύτερο σε 27'' monitor που έχω και συγκρίνω με τα μάτια μου είναι το DLDSR 4K native. Κρύσταλλο αλλά θες κάρτα με πολλά μπράτσα. Μετά πάει το DLDSR + DLSS Q, μετά DLAA και μετά το ΤΑΑ ή το DLSS ανάλογα το game. Το FSR είναι στα ίσα ή χειρότερο του TAA ακόμη και σε FSR AA mode.

Το θέμα είναι πως άσχετα από το input latency, τα artifacts του frame gen φαίνονται πιο έντονα όσο λιγότερα fps έχεις. Αν έχεις 90 fps με frame gen, τότε το κάθε generated frame θα φαίνεται για αρκετά περισσότερα ms από αν είχες 144 fps με frame gen και για πάρα πολλά περισσότερα ms από το αν είχες 240 fps με frame gen. Στα 240 fps με frame gen το μάτι με το ζόρι θα αντιλαμβάνεται το κάθε generated frame, ενώ στα 90 ξακάθαρα θα φαίνεται κάθε generated frame.

Επίσης ειδικά με το fsr, επειδή είναι temporal solution, όσο λιγότερα fps έχεις χωρίς αυτό, τόσο πιο πολύ shimmering και ghosting θα έχει λόγω της φύσεώς του. Οπότε στα 45 fps με fsr upscaling θα έχει παραπάνω artifacts από τα 90 ή ακόμα καλύτερα 120 fps με fsr upscaling.

Για το dlss δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, αν και εφόσον χρησιμοποιεί και αυτό motion vectors μάλλον έχει το ίδιο θέμα αλλά σε αρκετά μειωμένο βαθμό επειδή χρησιμοποιεί και τεχνητή νοημοσύνη. Για αυτό λέω πως συνολικά σαν πακέτο το από 45 σε 80 fps έχει τεράστια διαφορά από το 120 σε 220 fps αν λάβεις υπόψη input lag, frame gen και fsr upscaling artifacts.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Για το dlss δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, αν και εφόσον χρησιμοποιεί και αυτό motion vectors μάλλον έχει το ίδιο θέμα αλλά σε αρκετά μειωμένο βαθμό επειδή χρησιμοποιεί και τεχνητή νοημοσύνη. Για αυτό λέω πως συνολικά σαν πακέτο το από 45 σε 80 fps έχει τεράστια διαφορά από το 120 σε 220 fps αν λάβεις υπόψη input lag, frame gen και fsr upscaling artifacts.

Αυτό ακριβώς. Αν τα frame gen frames πέσουν στα ~80 τότε βλέπεις artifacts σε αντικείμενα που κινούνται γρήγορα (π.χ. πίσω από αυτοκίνητα) αλλά στον χαρακτήρα ή στο όπλο ξέρω 'γω δεν βλέπεις (τουλάχιστον σε gameplay speeds) αλλά το καταλαβαίνεις στην κίνηση του ποντικιού ότι δεν είναι αληθινά 80. Θες 90 και πάνω για να μην καταλαβαίνεις input lag. 

Βέβαια αν έχεις ήδη 120 rendered είναι υπεραρκετα, οπότε το frame gen είναι εντελώς niche αν θες να γεμίσεις 165αρι ή 240αρι monitor για παράδειγμα. Προσωπικά η καλύτερη χρήση του FG που έχω δει είναι σε games που τα average είναι ψηλά αλλά το game/engine είναι για τα μπάζα και έχει stutters, τα οποία με FG φεύγουν. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Βασικά το καλύτερο για το frame gen είναι να έχεις γύρω στα 80-90 και πάνω rendered fps και να το ανοίξεις για να τερματίσει το monitor. Στο hogwarts χωρίς RT ας πούμε συμβαίνει αυτό και με fg κλειδώνω στα 165 και είναι τρελά smooth, αλλά εντάξει αυτή είναι πολύ niche χρήση. Όταν αγκομαχάει η κάρτα για τα 60 καλό είναι, αλλά όχι τέλειο. Αναλόγως τον άνθρωπο καταλαβαίνεις από λίγο έως περισσότερο το latency (γενικά αν τα fg frames είναι γύρω στα 90 είναι εντάξει) και γενικά βλέπεις ατέλειες και artifacts. 

Που εδώ που τα λέμε ακόμη και το native χωρίς FG δεν είναι ούτε αυτό τέλειο, παρόλο που αρκετοί έχουν ανεβάσει το native στο θεό. Επειδή όλα τα games έχουν ΤΑΑ αν είσαι μέγιστος ψείρας σαν εμένα θα δεις temporal artifacts. Το καλύτερο σε 27'' monitor που έχω και συγκρίνω με τα μάτια μου είναι το DLDSR 4K native. Κρύσταλλο αλλά θες κάρτα με πολλά μπράτσα. Μετά πάει το DLDSR + DLSS Q, μετά DLAA και μετά το ΤΑΑ ή το DLSS ανάλογα το game. Το FSR είναι στα ίσα ή χειρότερο του TAA ακόμη και σε FSR AA mode.

Κατσε βρε ειμαστε και εμεις με 100αρια monitor εδω σε πιο slow pace παιζω τωρα mirage εχω cap 80fps dlss quality και η καρτα καθετε ουτε 90watt τραβαει και το παιχνιδι ειναι απολαυση στα παντα. Δεν χρειαζονται τοσα πολλα fps για single player παιχνιδια. Το dlss 2 πια το ανοιγω ακομα και αν η καρτα βαραει ανετα 200fps δεν υπαρχει λογος να μην το ανοιξεις αλλα και το fg το ιδιο. Ουτε την καρτα ζοριζεις ουτε το cpu και παιζεις τελεια. Δεν χρειαζονται 200 fps σε single player παιχνιδια για να τα απολαυσεις στα 100 θα πηγαινα σε τιποτα στυλ shadow warrior που ειναι γρηγορα κανα doom τωρα σε κατι hogwarts κατι jedi τα 80fps ειναι κατι παραπανω απο αρκετα για απολυτα smooth gameplay. Προτιμω και εγω να παιζω με 80fps και να βλεπω την καρτα 80watt στα καινουργια ΑΑΑ παιχνιδια. Γενικα ας εκμεταλλευτουμε οτι μας δινετε απο τεχνολογιες για αυτο βγαινουν και ας εχουν και το συστημα να μην αγκομαχαει να ειναι ησυχο και κρυο και να μην τα δινουμε και στη ΔΕΗ καθε μηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατσε βρε ειμαστε και εμεις με 100αρια monitor εδω σε πιο slow pace παιζω τωρα mirage εχω cap 80fps dlss quality και η καρτα καθετε ουτε 90watt τραβαει και το παιχνιδι ειναι απολαυση στα παντα. Δεν χρειαζονται τοσα πολλα fps για single player παιχνιδια. Το dlss 2 πια το ανοιγω ακομα και αν η καρτα βαραει ανετα 200fps δεν υπαρχει λογος να μην το ανοιξεις αλλα και το fg το ιδιο. Ουτε την καρτα ζοριζεις ουτε το cpu και παιζεις τελεια. Δεν χρειαζονται 200 fps σε single player παιχνιδια για να τα απολαυσεις στα 100 θα πηγαινα σε τιποτα στυλ shadow warrior που ειναι γρηγορα κανα doom τωρα σε κατι hogwarts κατι jedi τα 80fps ειναι κατι παραπανω απο αρκετα για απολυτα smooth gameplay. Προτιμω και εγω να παιζω με 80fps και να βλεπω την καρτα 80watt στα καινουργια ΑΑΑ παιχνιδια. Γενικα ας εκμεταλλευτουμε οτι μας δινετε απο τεχνολογιες για αυτο βγαινουν και ας εχουν και το συστημα να μην αγκομαχαει να ειναι ησυχο και κρυο και να μην τα δινουμε και στη ΔΕΗ καθε μηνα. 

Βασικά σε single player αν έχεις ήδη 100+ καλύτερα να βάλεις DLDSR ή το αντίστοιχο της AMD να ανέβει το image quality. Τώρα σε σχέση με όλοκληρο το σπίτι που καίει στα ΚW, τα 100-120W παραπάνω της κάρτας είναι ένα τίποτα. Αν και εγώ έχω συνηθίσει στα ~100fps ακόμη και στα single player. Δεν συγκρίνεται η κίνηση όταν κουνάς το ποντίκι με πολλά frames. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Arkin said:

Κατσε βρε ειμαστε και εμεις με 100αρια monitor εδω σε πιο slow pace παιζω τωρα mirage εχω cap 80fps dlss quality και η καρτα καθετε ουτε 90watt τραβαει και το παιχνιδι ειναι απολαυση στα παντα. Δεν χρειαζονται τοσα πολλα fps για single player παιχνιδια. Το dlss 2 πια το ανοιγω ακομα και αν η καρτα βαραει ανετα 200fps δεν υπαρχει λογος να μην το ανοιξεις αλλα και το fg το ιδιο. Ουτε την καρτα ζοριζεις ουτε το cpu και παιζεις τελεια. Δεν χρειαζονται 200 fps σε single player παιχνιδια για να τα απολαυσεις στα 100 θα πηγαινα σε τιποτα στυλ shadow warrior που ειναι γρηγορα κανα doom τωρα σε κατι hogwarts κατι jedi τα 80fps ειναι κατι παραπανω απο αρκετα για απολυτα smooth gameplay. Προτιμω και εγω να παιζω με 80fps και να βλεπω την καρτα 80watt στα καινουργια ΑΑΑ παιχνιδια. Γενικα ας εκμεταλλευτουμε οτι μας δινετε απο τεχνολογιες για αυτο βγαινουν και ας εχουν και το συστημα να μην αγκομαχαει να ειναι ησυχο και κρυο και να μην τα δινουμε και στη ΔΕΗ καθε μηνα. 

Καλά αυτό όμως είναι επειδή έχεις overpowered κάρτα για την οθόνη σου. Όλοι όσοι έχουν 2070 super/5700xt/6600xt/3060/4060 σε 1080p 60hz ή 6700/4060ti/4070/7700xt/7800xt σε 1440p 144hz μπορούν να πάνε από τα 60 fps που είναι όντως αρκετά για single player games σε 100+ fps που γίνεται high refresh rate experience χωρίς αλλαγή κάρτας ή να ρίξουν τα settings στα low ή με RT για τις πιο δυνατές κάρτες.

Για να μπορείς να έχεις 80+ fps με max graphics θέλει να έχεις overkill κάρτα για την ανάλυσή σου όπως εσύ, που θα γίνεται όλο και πιο σπάνιο τώρα που και τα κινητά έχουν high refresh rate οθόνες και γίνεται mainstream το υψηλό refresh rate. Εφόσον έχεις μεγάλη διαφορά στα fps και το refresh rate, το frame gen μπορεί να στο κλείσει το κενό χωρίς να κάψεις χιλιάρικο για 4080. Αλλά δεν θα σου κάνει το 30άρι κανονικό 60άρι όσο και να το θέλουμε αυτό.

Εγώ όπως είπα, επειδή δοκίμασα με την 5700xt το Cyberpunk στα 1440p 70ish fps και τώρα με την 7800xt στα 1440p 120-140 fps με ψηλότερα settings, η εμπειρία δεν συγκρίνεται στη κίνηση ακόμα και με χειριστήριο. Τώρα αν δεν έχεις παίξει πάνω από 100 fps σε single player δεν έχεις συνηθήσει στα 144 fps οπότε δεν ξέρεις τι χάνεις.

Και εγώ στο PS4 είχα παίξει το Witcher 3 όταν βγήκε στα 30 fps και δεν είχα κανένα πρόβλημα επειδή δεν το είχα δοκιμάσει στα 60 fps. Τώρα θέλω 100 fps τουλάχιστον για single player games, τουλάχιστον τώρα όσο ακόμα μπορεί να βγάζει τόσα η 7800xt σε AAA παιχνίδια.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Βασικά σε single player αν έχεις ήδη 100+ καλύτερα να βάλεις DLDSR ή το αντίστοιχο της AMD να ανέβει το image quality. Τώρα σε σχέση με όλοκληρο το σπίτι που καίει στα ΚW, τα 100-120W παραπάνω της κάρτας είναι ένα τίποτα. Αν και εγώ έχω συνηθίσει στα ~100fps ακόμη και στα single player. Δεν συγκρίνεται η κίνηση όταν κουνάς το ποντίκι με πολλά frames. 

Ναι στα πιο παλια μπαινει και αυτο αν και ηδη με dlss quality η κανα reshade γινετε κρυσταλλο η εικονα. Ειτε 80 ειτε 100fps το ιδιο ειναι εκτος απο τα fast paced εγω τουλαχιστον δεν καταλαβαινω τη διαφορα σε κατι mirage η alan wake κτλ πιο αργα παιχνιδια. Κοιτα συγκριτικα με full uv cpu gpu και cap 80fps με stock + uncap fps μιλαμε για πανω απο 200watt διαφορα και ισως λεω και λιγα. 200watt απο ενα 5ωρο τη μερα ειναι 1KW η κοντα 400KW το χρονο που ειναι 90 ευρω σε ρευμα. Θα μου οκ τι ειναι 90 ευρω με 93 περνω ομως καθε χρονο humble choice για 12 μηνες οποτε το σκεφτομαι ετσι κανω και την οικονομια μου και τα δινω και εκει που πραγματικα θα πιασουν τοπο τα λεφτα για το χομπι μου.

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Καλά αυτό όμως είναι επειδή έχεις overpowered κάρτα για την οθόνη σου. Όλοι όσοι έχουν 2070 super/5700xt/6600xt/3060/4060 σε 1080p 60hz ή 6700/4060ti/4070/7700xt/7800xt σε 1440p 144hz μπορούν να πάνε από τα 60 fps που είναι όντως αρκετά για single player games σε 100+ fps που γίνεται high refresh rate experience χωρίς αλλαγή κάρτας ή να ρίξουν τα settings στα low ή με RT για τις πιο δυνατές κάρτες.

Για να μπορείς να έχεις 80+ fps με max graphics θέλει να έχεις overkill κάρτα για την ανάλυσή σου όπως εσύ, που θα γίνεται όλο και πιο σπάνιο τώρα που και τα κινητά έχουν high refresh rate οθόνες και γίνεται mainstream το υψηλό refresh rate. Εφόσον έχεις μεγάλη διαφορά στα fps και το refresh rate, το frame gen μπορεί να στο κλείσει το κενό χωρίς να κάψεις χιλιάρικο για 4080. Αλλά δεν θα σου κάνει το 30άρι κανονικό 60άρι όσο και να το θέλουμε αυτό.

Σιγουρα σε πιο χαμηλες καρτες που τρωνε ζορι σε μεγαλες αναλυσεις θα βοηθησουν ακομα παραπανω τετοιες τεχνολογιες το ιδιο ισχυει και σε οσους εχουμε πιο χαμηλα cpu που τρωνε ζορια για τα 60fps και πανε 90+ με αυτες τις τεχνολογιες. 

Overkill δεν ειναι η 4070ti για τα 3440x1440 η 4080 πιστευω θα ηταν η 100% καρτα για αυτη την αναλυση και 100+fps απλα επειδη παντα caparw τα frames και εχω βολευτει με την οθονη δεν παω επιτηδες σε 165αρα βολευομαι μια χαρα με πιο χαμηλες καρτες. Τωρα κατι 2077 κατι alan wake 2 που με PT γονατιζουν τα παντα εχω με το ζορι 60-70fps με ολα δεξια και dlss 2+fg αλλα θεωρω ακομα το PT τεχνολογια για τις επομενες γενιες. Με ray tracing πανε μπαλα με path tracing ουτε η 4090 τα βγαζει περα για το 4Κ που προοριζεται. Το 30αρι κανονικο που εγραψες θα το εχει μια καρτα η οποια δεν ειναι σωστη για την αναλυση που εχει ο παικτης. Δηλαδη δεν βαζεις 4060 για 3440x1440 γιατι θα φαει ζορι ουτε βαζεις 4080 για 1080p. Φιλος εχει 6600 την πηρε 140 ευρω και παιζει με FSR 3 οπου ειναι οκ για 60fps και ειναι τιμιο. Καλο το high refresh αλλα το θεωρω ξεκαθαρα gimmick για SP παιχνιδια τι παιζεις με 200fps red dead 2 τι με 100 το ιδιο ειναι. Σε κατι fortnite κατι pubg γενικα τα γρηγορα esports εκει εχουν νοημα τετοια frames. Και παντα προτιμω ποιοτητα εικονας απο πολυ υψηλα frames εφοσον παντα ειμαστε στα 60+ με fg. Στο 2077 ειναι ειτε 100fps με ray tracing psycho ειτε 60 με path tracing. Εδω ειναι το μονο παιχνιδι που αμφιταλαντευομαι γιατι και το smoothness μου αρεσει αλλα και το path tracing ριχνει σαγονια. Για αυτο και εγινε ενα παιχνιδι που θα παει για παιξιμο με την επομενη 5000 σειρα να το παιξουμε οπως του αρμοζει δεν ηρθε η ωρα του ακομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Εγώ όπως είπα, επειδή δοκίμασα με την 5700xt το Cyberpunk στα 1440p 70ish fps και τώρα με την 7800xt στα 1440p 120-140 fps με ψηλότερα settings, η εμπειρία δεν συγκρίνεται στη κίνηση ακόμα και με χειριστήριο. Τώρα αν δεν έχεις παίξει πάνω από 100 fps σε single player δεν έχεις συνηθήσει στα 144 fps οπότε δεν ξέρεις τι χάνεις.

Και εγώ στο PS4 είχα παίξει το Witcher 3 όταν βγήκε στα 30 fps και δεν είχα κανένα πρόβλημα επειδή δεν το είχα δοκιμάσει στα 60 fps. Τώρα θέλω 100 fps τουλάχιστον για single player games, τουλάχιστον τώρα όσο ακόμα μπορεί να βγάζει τόσα η 7800xt σε AAA παιχνίδια.

Leonardo Di Caprio Look GIF by Once Upon A Time In Hollywood

Εγώ π.χ CP77 στα 60fps δεν μπορώ να παίξω πλέον, εκτός αν κάνω απλά βόλτα στην πόλη. Θέλω γύρω στα 100 στις μάχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...