Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Άρχοντας εσύ άμα παίξεις στα 350 που είμαι εγώ θα πέσεις κάτω από 50… 

τον μπλου πάντως δε τον φτάνεις :P

Άμα κλείσω τα φαν θα έχω πολικές θερμοκρασίες.που να το βγάλω και μπαλκόνι ,θα είμαι σαν να παίζω με τσιλερ.

Δυστυχώς όλες αυτές οι κάρτες 4080/4090 εάν θες να κρατάνε υψηλά ρολόγια σε 4κ θέλουν φαι ,θέλουν άνω από των 400w για να μην πεφτουν τα ρολόγια .

Για όποιον είναι ψυχαναγκαστικος και θέλει και το παραμικρό παραπάνω fps

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, just_a_dude said:

Για αυτό ρώτησα αν έχει κανείς RTX 2000/3000 κάρτα. Αυτό επειδή το έκανε με το streamline, μόνο σε αυτές τις κάρτες δουλεύει, αλλά έχει και DLSS ή XESS upscaling με το frame gen αντί για fsr 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

I’m also curious to see what will the people who were criticizing DLSS 3 do. Will they still cry about “fake frames“? Or will they give AMD FSR 3.0 a go? Will they suddenly like those “fake” frames now that they can use the tech?

Οταν ρίχνεις καρφιά σε άρθρο που παρουσιάζεις κάτι οκ δεν δείχνει καθόλου αν προτημάς την πράσινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Aris-leme said:

I’m also curious to see what will the people who were criticizing DLSS 3 do. Will they still cry about “fake frames“? Or will they give AMD FSR 3.0 a go? Will they suddenly like those “fake” frames now that they can use the tech?

Οταν ρίχνεις καρφιά σε άρθρο που παρουσιάζεις κάτι οκ δεν δείχνει καθόλου αν προτημάς την πράσινη.

Καλά αυτός στο dsogaming γενικά ότι να'ναι είναι και πρασινίζει υπερβολικά. Είναι και Έλληνας τρομάρα του. Αυτός ήταν που έγραψε άρθρο για το FSR 3 στο Avarar πως δεν δούλευε το VRR και δεν το βελτιώσανε από τις προηγούμενες εκδόσεις, ενώ τελικά δουλεύει κανονικότατα.

Ήδη έβγαλε βίντεο ο άλλος με το mod σε 3050:

 

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Καλά αυτός στο dsogaming γενικά ότι να'ναι είναι και πρασινίζει υπερβολικά. Είναι και Έλληνας τρομάρα του. Αυτός ήταν που έγραψε άρθρο για το FSR 3 στο Avarar πως δεν δούλευε το VRR και δεν το βελτιώσανε από τις προηγούμενες εκδόσεις, ενώ τελικά δουλεύει κανονικότατα.

Ήδη έβγαλε βίντεο ο άλλος με το mod σε 3050:

 

Στο λινκ που έχει στο βίντεο λέει ότι είναι μόνο για τις RTX, δεν ξέρω αν μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος με AMD.

Installation instructions ("READ ME.txt") are provided in the corresponding zip archives. The DLSSTweaks Edition should be used if you have DLSSTweaks installed.

An Nvidia RTX graphics card is required. Streamline has hardcoded checks that ignore GTX cards. Consider this alpha test #4.

και με το μοντ του LukeFZ FSR 3.0, εντάξει το UI απλά δε δουλεύει απ ότι φαίνεται( δεν ξέρω αν έχει ποιο νέα έκδοση στο μοντ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Aris-leme said:

Στο λινκ που έχει στο βίντεο λέει ότι είναι μόνο για τις RTX, δεν ξέρω αν μπορεί να το δοκιμάσει κάποιος με AMD.

Installation instructions ("READ ME.txt") are provided in the corresponding zip archives. The DLSSTweaks Edition should be used if you have DLSSTweaks installed.

An Nvidia RTX graphics card is required. Streamline has hardcoded checks that ignore GTX cards. Consider this alpha test #4.

και με το μοντ του LukeFZ FSR 3.0, εντάξει το UI απλά δε δουλεύει απ ότι φαίνεται( δεν ξέρω αν έχει ποιο νέα έκδοση στο μοντ)

Το streamline κλασσικά το έχει κλειδώσει η Nvidia ώστε να μη δουλεύει με AMD ή Intel κάρτες, οπότε αυτό που ανέβασα εγώ δουλεύει μόνο με RTX κάρτες (ούτε με GTX δουλεύει). Το άλλο από ότι φαίνεται δουλεύει με όλες τις κάρτες. Το UI από ότι κατάλαβα δεν το έχει κάνει ακόμα. Όταν βγεί αυτό που ανέβασες εσύ στο Nexus, τότε θα είναι τζάμπα και θα μπορέσουμε να το δοκιμάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Καλα άσε εγώ έχω τρέλα με τα temps αν φιλοτιμηθεί ο blue και δώσει κάνα τιπ μπας και πέσουμε λίγο καλα θα ναι βέβαια τα 40 σε μαξ φορτίο δεν παίζουν αλλά έστω 5-6 βαθμούς κάτω μια χαρά θα είναι 

το κουτί θα το αλλάξω πάλι … καλό χρυσό όμορφο αλλά φούρνος … με βλέπω σε lancool που λένε ότι είναι από τα καλύτερα σε temps…

Καλο ειναι το Lancool III ,το μονο που με χαλαει ειναι οτι τα κατω fans (κατω απο τη gpu) τραβανε αερα απο το τροφοδοτικο και τους δισκους αντι να τραβανε κατευθειαν απο εξω ενω το Air Mini τα εχει στο πλαι(τροφοφοτικο,δισκοι) και τα κατω fans τραβανε κατευθειαν απο εξω.
Η non-Rgb εκδοση εχει 4 fans 200~1800 RPM / 83.5 CFM /2.3 mm H2O και η RGB 3 fans 300~1650 RPM / 83.5 CFM / 2.3 mm H2O και 1 fan πισω  200~1800 RPM / 83.5 CFM /2.3 mm H2O.
Τιμιοτατα και δεν χρειαζονται αλλαγη απλα θα βαλεις αλλα 3 πανω και 3 κατω(αν εχεις ΑΙΟ πανω και 3 fans κατω).
Εχει Vertical GPU αλλα δεν το προτεινω θα εχεις χειροτερα temps.

Τωρα ποιο εχεις και με τι case fans;

7 ώρες πριν, geomrk είπε

 

Σε 1080p και 1440p εχουν τα ιδια FPS.
O τυπος στο video τρεχει Νative + RT + DLSS 3 χωρις DLSS Q.
Τι περιμενεις να παιξεις RT χωρις DLSS Q σε μια Low Mid καρτα των 380€ ;
Σεναρια επιστημονικης φαντασιας,αυτα δεν τα δοκιμαζεις ουτε με 4070,7800xt.

Screenshot_18.jpg

5 ώρες πριν, Zulualert είπε

10000000++ like τώρα να σχολιάσει κάποιος.....

Τα watercooled εχουν τις παγιδες τους.
Αν γεμισεις το case ψυγεια και δεν εχεις τον απαραιτητο αριθμο fans να βαζουν και να βγαζουν τη θερμοτητα μεσα απο το case θα κανεις μια "τρυπα στο νερο".
Η θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα και αν δεν μιλαμε για Benchmark 15λεπτο αλλα για καθημερινη συνεχομενη χρηση για ωρες, τα ψυγεια βραζουν λογο τις εσωτερικης θερμοκρασιας μεσα στο case(δεν εχουν πλεον την Ambient) και καταληγουν να εχουν θερμοκρασιες κοντα σε air cooled  και οχι τοσο μακρια οσο φανταζεσαι.
Aν θα πας στο θεμα με τα ITX builds ειχαμε κανει προσφατα αυτη τη συζητηση.
Corsair 280x(που δεν ειναι ITX ειναι midi) με 2-3 custom ψυγεια να βαραει θερμοκρασιες χειροτερες απο air cooled γιατι δεν εχει μεινει slot να βαλεις case fans να βαλουν κρυο αερα και να διωξουν το ζεστο(κακη κυκλοφορια).
Tιποτα δεν ειναι απολυτο , ολα θελουν μελετη και δοκιμες.
O μονος λογος που δεν πηγα σε watercooled ειναι γιατι το pc τρεχει 24/7 και οχι σαν κονσολα.
Δεν θελω να ξυπνησω ενα πρωι ή να γυρισω απο σ/κ και να εχει γινει ενυδρειο γιατι σταματησε η τρομπα ή ειχα διαρροη απο καπου.
Τα εζησα μια φορα με Corsair H100i Extreme που παρελαβα 3 χαλασμενες η μια μετα την αλλη απο RMA και τη 4η τη πουλησα σφραγισμενη.
Ας ειμαι 10 βαθμους πιο πανω αλλα safe. 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η περίπτωση όπου το frame generation είναι όντως φοβερά χρήσιμο:

Αν έχεις 240hz οθόνη (φάση 1440p 240hz oled), μπορείς να χτυπήσεις 200+ fps με το dlss/fsr 3 frame gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Το frame gen είναι κυρίως feature πολυτελείας. Πρέπει να έχεις μια βάση γύρω στα 60, και μετά το ανοίγεις είτε για να είσαι πάντα πάνω από τα 60 (τουλάχιστον όσον αφορά το motion smoothness), είτε απλά για να γεμίσεις το monitor. Αλλά δεν θα σε σώσει όταν ο πυρήνας σηκώνει τα χέρια ψηλά. Αυτά που λέει ο πέτσινος για path tracing + fg είναι λίγο μπούρδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Aris-leme Πριν αλλαξεις συστημα, προλαβες καθολου να δοκιμασεις το FSR 3 με τον 5600 να δεις αν βοηθαει το Cpu οπως το DLSS 3;
Αν το κανει ειναι μεγαλη υποθεση το να αλλαζεις μονο Gpu και να μη χρειαζεται να αλλαξεις και το υπολοιπο συστημα.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

 

καλός, χρυσός και αυτός, αλλά ρε παιδί μου έχει κάτι ανωμαλίες ώρες ώρες. Τρέχει το game από HDD, έλεος δηλαδή. Σε ένα άλλο έκανε benchmarking nvidia vs amd με oced κάρτες. πόσο δύσκολο είναι να τεστάρουν σαν άνθρωποι;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aris-leme είπε

I’m also curious to see what will the people who were criticizing DLSS 3 do. Will they still cry about “fake frames“? Or will they give AMD FSR 3.0 a go? Will they suddenly like those “fake” frames now that they can use the tech?

Οταν ρίχνεις καρφιά σε άρθρο που παρουσιάζεις κάτι οκ δεν δείχνει καθόλου αν προτημάς την πράσινη.

Έχει και ένα δίκιο όμως. Θα δούμε εντυπωσιακές κωλοτούμπες.

Εγώ πάντως συνεχίζω να κριτικάρω το FG αφού το δοκίμασα σε διάφορα παιχνίδια όταν είχα τη 4070Ti αφού εκεί που πραγματικά ΘΑ το χρειαζόσουν, δηλαδή στα πολύ λίγα αρχικά fps, εκεί πάσχει εμφανώς.

Χρήσιμο και καλό να υπάρχει αλλά όποιος συγκρίνει τα interpolated frames με πραγματικά rendered frames πλανάται πλάνην οικτράν.

Όντως δίνει ένα ωραίο smoothness στην κίνηση ΑΛΛΑ πέραν του ότι έβλεπα διάφορα artifacts, κυρίως γύρω από το χαρακτήρα σε panning της κάμερας, μια χαρά καταλάβαινα το αυξημένο latency.

Αλλά να πω και το θετικό: Σε κάποια παιχνίδια που δεν έχουν απαιτήσεις άμεσης απόκρισης στο χειρισμό είναι μια χαρά. Σε κάτι Alan Wake 2 και κάτι Flight Simulator όντως προσφέρει.

22 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν το κανει ειναι μεγαλη υποθεση το να αλλαζεις μονο Gpu και να μη χρειαζεται να αλλαξεις και το υπολοιπο συστημα.

LOL.

Γιατί interpolated frames = rendered frames 🤣

19 ώρες πριν, akoinonitos είπε

141fps με 89% gpu usage 4k ,καταλαβαινουμε ποσο βαρυ παιχνιδι ειναι :P

Είναι ελαφρύ το παιχνίδι, το έχει και με DLSS FG + fps limit και δουλεύει χαλαρά η κάρτα.

Θα έβαλε και τους ανεμιστήρες του κουτιού στις 2200rpm + ανοικτό πλαινό και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Ωραίος, το δοκίμασα στο cp77, οι εντυπώσεις μου πολύ καλές, αλλά δεν παίζει σε AMD.

Σε Nvidia όμως παίζει πολύ καλά, το μενού στο cp77 δεν έχει κανένα θέμα flickering, δουλεύει κανονικά με dlss upscale, reconstruction κτλ. δίνει καλό boost, αλλά το vrr είναι over the place, αλλά με vsync on από το panel είναι κομπλέ από θέμα framepacing και tearing..

Πρακτικά μας δείχνει ότι είναι μπούρδες της AMD ότι και καλά ότι είναι κομμάτι του FSR pipeline το FSR 3 και δεν παίζει με άλλα upscales. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...