Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@BlurayMoviesGreece Έχεις δίκιο ότι αν δεν ξέρει ο άλλος το case σου δεν έχει νόημα, όμως αν έχεις τρία T30 να δουλεύουν στο 70% κάτω από τη GPU ή κανένα εξωτερικό ψυγείο κτήνος είναι λογικό ο άλλος να μπερδευτεί όταν γράφεις fan stop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ρε συ αν δεν ξερεις το Case και τα Case fans που εχω δεν εχει κανενα νοημα να το συζηταμε.
Εσυ νομιζεις οτι προσπαθω να αποδειξω κατι και εγω σου δειχνω τη πραγματικοτητα.
Παρε το case και τα fans, δοκιμασε τα και θα βγαλεις τα συμπερασματα σου μονο σου.
Το οτι οι περισσοτεροι εχουν το Hardware τους μεσα σε σομπες δεν με κανει απατεωνα.

Μα μολις σου εδειξα το ιδιο game με 4080 και 13900κ και ειχε 20 βαθμους παραπανω απο εμενα...

καλά άλλο να δουλεύει στο 99% η κάρτα και άλλο στο 89% αποκλείεται σε κανονικά σενάρια 4k στο 100% να δουλεύει στους 45 βαθμούς με κλειστά fans μη τρελαθούμε βραδιάτικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

καλά άλλο να δουλεύει στο 99% η κάρτα και άλλο στο 89% αποκλείεται σε κανονικά σενάρια 4k στο 100% να δουλεύει στους 45 βαθμούς με κλειστά fans μη τρελαθούμε βραδιάτικα

Ειναι 2 διαφορετικα screenshots απο 2 διαφορετικες μερες απλα τα ειχα προχειρα και τα εστειλα.
Το Screenshot που ειναι με το Nvidia overlay το ειχα τραβηξει οταν εξηγουσα σε ενα φιλο πως ανοιγει και πως φαινεται και δεν μπορουσε να το κανει.
Ετυχε λοιπον να ειμαι στην αρχη του Dungeon που ειναι safe χωρις mobs και το τραβηξα screenshot.

To αλλο screenshot ειναι μεσα στη πολη με τους υπολοιπους να περιφερονται που φορτωνει ακομα περισσοτερο το συστημα.
Οι 40 βαθμοι δεν εχουν καμια σχεση με το 89%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, elpenor said:

@BlurayMoviesGreece Έχεις δίκιο ότι αν δεν ξέρει ο άλλος το case σου δεν έχει νόημα, όμως αν έχεις τρία T30 να δουλεύουν στο 70% κάτω από τη GPU ή κανένα εξωτερικό ψυγείο κτήνος είναι λογικό ο άλλος να μπερδευτεί όταν γράφεις fan stop.

Ότι και fan να έχεις δεν πέφτεις κάτω από την Ambient , είχε βάλει το Air Con να δουλεύει υπερορίες με αποτέλεσμα πολύ χαμηλή Ambient , μόνο έτσι βγάζεις τέτοια νούμερα στο GPU μόνο με Air Cooling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, elpenor είπε

@BlurayMoviesGreece Έχεις δίκιο ότι αν δεν ξέρει ο άλλος το case σου δεν έχει νόημα, όμως αν έχεις τρία T30 να δουλεύουν στο 70% κάτω από τη GPU ή κανένα εξωτερικό ψυγείο κτήνος είναι λογικό ο άλλος να μπερδευτεί όταν γράφεις fan stop.

2x Alpenfoehn 120 High speed ειναι απο κατω που τα οδηγει το CPU temp οπως και τα υπολοιπα case fans και λειτουργουν ανεξαρτητα απο το GPU temp.
Δηλαδη αν το cpu δεν παει 60 δεν θα δουλεψουν στο 50% αλλα στο 35% ακομα και αν η GPU υποθετικα θα εβραζε.
Αρα δεν βοηθανε τη GPU.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειναι 2 διαφορετικα screenshots απο 2 διαφορετικες μερες απλα τα ειχα προχειρα και τα εστειλα.
Το Screenshot που ειναι με το Nvidia overlay το ειχα τραβηξει οταν εξηγουσα σε ενα φιλο πως ανοιγει και πως φαινεται και δεν μπορουσε να το κανει.
Ετυχε λοιπον να ειμαι στην αρχη του Dungeon που ειναι safe χωρις mobs και το τραβηξα screenshot.

To αλλο screenshot ειναι μεσα στη πολη με τους υπολοιπους να περιφερονται που φορτωνει ακομα περισσοτερο το συστημα.
Οι 40 βαθμοι δεν εχουν καμια σχεση με το 89%.

κάτσε περίμενε δουλεύει η κάρτα 99% με κλειστά fans 350watt και είναι 40c ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κάτσε περίμενε δουλεύει η κάρτα 99% με κλειστά fans 350watt και είναι 40c ???

Καλα δεν ειναι παντα 350w αυτος μπορει να την εχει πειραξει,εγω ειμαι σε stock αλλα το 99% το εχω οταν παιζω ξυλο  :P
250€ σε case fans ειχα δωσει ,καποιο λογο θα ειχα .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Καλα δεν ειναι παντα 350w αυτος μπορει να την εχει πειραξει,εγω ειμαι σε stock αλλα το 99% το εχω οταν παιζω ξυλο  :P
250€ σε case fans ειχα δωσει ,καποιο λογο θα ειχα .

αδυνατώ να το πιστέψω... να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πολύ ακραίο σενάριο εκτος άμα η κάρτα είναι στο νερό αν δε σου κάνει κόπο αύριο τρέξε ένα game να βαράει η κάρτα 99% και ανέβασε το youtube 5 λεπτά υπόθεση είναι αν το έχεις καταφέρει σου βγάζω το καπέλο πραγματικά...

εμενα η 4090 πάντως με το μέτριο κουτί που έχω εκεί παίζει: IMG_2049.jpeg.28925f40e6b41441d25ff39cd02093d1.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

αδυνατώ να το πιστέψω... να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πολύ ακραίο σενάριο εκτος άμα η κάρτα είναι στο νερό αν δε σου κάνει κόπο αύριο τρέξε ένα game να βαράει η κάρτα 99% και ανέβασε το youtube 5 λεπτά υπόθεση είναι αν το έχεις καταφέρει σου βγάζω το καπέλο πραγματικά...

εμενα η 4090 πάντως με το μέτριο κουτί που έχω εκεί παίζει: IMG_2049.jpeg.28925f40e6b41441d25ff39cd02093d1.jpeg

Σκεψου οτι με 35-40% fans εχω περιπου το 100% air flow των περισσοτερων κοινων fans της αγορας και το διπλασιο/τριπλασιο static presure σε ενα case σουρωτηρι (που λεει και ο Τσουκαλας) απο ολες τις πλευρες.
Το idle δηλαδη το δικο μου ειναι σαν το 100% ενος τυπικου case fan που θα φυσαει εξω απο το case σαν να το κρατας στο χερι σου (λογο static presure και διατρητων sides).
Τωρα αν ο αλλος εχει το ιδιο hardware σε ενα case κλειστο πανω ,κλειστο μπροστα , κλειστο στα πλαγια και απλα εισαγει απο 2 φιμωμενα fans των 30CFM και εξαγει απο 1 πισω ε θα βαραει 70αρια για πλακα.
Το ειχαμε δει προσφατα εδω με μια 4070 σε κλουβι που νομιζε οτι ειναι χαλασμενη.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Σκεψου οτι με 35-40% fans εχω περιπου το 100% air flow των περισσοτερων κοινων fans της αγορας και το διπλασιο/τριπλασιο static presure σε ενα case σουρωτηρι (που λεει και ο Τσουκαλας) απο ολες τις πλευρες.
Το idle δηλαδη το δικο μου ειναι σαν το 100% ενος τυπικου case fan που θα φυσαει εξω απο το case σαν να το κρατας στο χερι σου (λογο static presure και διατρητων sides).
Τωρα αν ο αλλος εχει το ιδιο hardware σε ενα case κλειστο πανω ,κλειστο μπροστα , κλειστο στα πλαγια και απλα εισαγει απο 2 φιμωμενα fans των 30CFM και εξαγει απο 1 πισω ε θα βαραει 70αρια για πλακα.
Το ειχαμε δει προσφατα εδω με μια 4070 σε κλουβι που νομιζε οτι ειναι χαλασμενη.

 

Εεε εντάξει στο δικό σου και κάρτα amd να έβαζες μια χαρά θερμοκρασίες θα είχε τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Εεε εντάξει στο δικό σου και κάρτα amd να έβαζες μια χαρά θερμοκρασίες θα είχε τότε 

Εμενα η 3080 σε gaming ειχε μονο 39 βαθμους φιλε ,σου ειπα να παρεις το 502gt αλλα εσυ προτιμησες lian li. Θα ειχεςς 39 και εσυ τωρα στο cp και οχι 60φευγα!

Screenshot_20231218_103701_Gallery.jpg.5ca3579241ee4467b02d1cca1246a7a2.jpg

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμενα η 3080 σε gaming ειχε μονο 39 βαθμους φιλε ,σου ειπα να παρεις το 502gt αλλα εσυ προτιμησες lian li. Θα ειχεςς 39 και εσυ τωρα στο cp και οχι 60φευγα!

Καλα άσε εγώ έχω τρέλα με τα temps αν φιλοτιμηθεί ο blue και δώσει κάνα τιπ μπας και πέσουμε λίγο καλα θα ναι βέβαια τα 40 σε μαξ φορτίο δεν παίζουν αλλά έστω 5-6 βαθμούς κάτω μια χαρά θα είναι 

το κουτί θα το αλλάξω πάλι … καλό χρυσό όμορφο αλλά φούρνος … με βλέπω σε lancool που λένε ότι είναι από τα καλύτερα σε temps…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...