Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, just_a_dude said:

πάντως μην κοιτάτε μόνο το γνωστό μαγαζί που τις βάζει πολύ χαμηλά τις τιμές. Αν δείτε στο gpu tracker π.χ. που έχει Ευρωπαικά καταστήματα, η διαφορά τους είναι γύρω στα 50 ευρώ, και όταν μιλάμε για την 4070 μια msrp υλοποίηση πολύ πιθανών να έχει λιγότερο θόρυβο από μια msrp της 7800ΧΤ, λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης της πρώτης.

Νομίζω ότι η διαφορά που θα δει ο καθένας έχει να κάνει και με το πως αξιολογεί το κάθε brand και την κάθε υλοποίηση. Εγώ έψαχνα ταυτόχρονα keepa/idealo κλπ με ανοιχτά δίπλα τα reviews που μετράνε noise (πχ techpowerup) και αναλύουν το HW και στις υλοποιήσεις που εγώ θεωρούσα αντίστοιχες έβλεπα διαφορές τιμής πάνω από 140 ευρώ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, elpenor είπε

Νομίζω ότι η διαφορά που θα δει ο καθένας έχει να κάνει και με το πως αξιολογεί το κάθε brand και την κάθε υλοποίηση. Εγώ έψαχνα ταυτόχρονα keepa/idealo κλπ με ανοιχτά δίπλα τα reviews που μετράνε noise (πχ techpowerup) και αναλύουν το HW και στις υλοποιήσεις που εγώ θεωρούσα αντίστοιχες έβλεπα διαφορές τιμής πάνω από 140 ευρώ.

όντως. όπως είδα λιγάκι στα γρήγορα, αν πας σε basic υλοποίηση τότε η διαφορά είναι στα 50, ίσως και λίγο πιο κάτω. αν όμως δεις μια καλή 7800ΧΤ, τότε μια αντίστοιχα καλή 4070 είναι γύρω στο 100αρικο πάνω, και ίσως και πιο πάνω. Απλά λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης μια basic υλοποίηση της 4070 λογικά θα την παλεύει καλύτερα από μια basic 7800ΧΤ. Αλλά προφανώς είναι προσωπική επιλογή η υλοποίηση.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, just_a_dude said:

όντως. όπως είδα λιγάκι στα γρήγορα, αν πας σε basic υλοποίηση τότε η διαφορά είναι στα 50, ίσως και λίγο πιο κάτω. αν όμως δεις μια καλή 7800ΧΤ, τότε μια αντίστοιχα καλή 4070 είναι γύρω στο 100αρικο πάνω, και ίσως και πιο πάνω. Απλά λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης και μια πιο μέτρια υλοποίηση της 4070 θα την παλεύει καλύτερα από μια basic 7800ΧΤ. Αλλά προφανώς είναι προσωπική επιλογή η υλοποίηση.

Βασικά η basic (φτηνή) powercolor 7800ΧΤ που αγόρασα εγώ μπορεί να μην είναι όπως έγραφαν στα review (υπονοούσαν ότι δεν ακούγεται τίποτα και απογοητεύτηκα λίγο) αλλά το σύστημα ψύξης της είναι ότι πιο εντυπωσιακό έχω δει ως τώρα σε GPU. Αν ισχύουν τα παρακάτω και δεν βαριέσαι να τα διαβάσεις θα δεις ότι μπορεί οι υλοποιήσεις με χαμηλότερη κατανάλωση της Nvidia να μην είναι όσο αθόρυβες θα έπρεπε και η πιο πιθανή για εμένα εξήγηση είναι ότι η Nvidia δεν μαστιγώνει αρκετά τους AIB γιατί θέλει μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους.

https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-7800-xt-steel-legend/37.html

https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-7800-xt-steel-legend/36.html

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-4070-amp-airo/37.html

https://www.techpowerup.com/review/zotac-geforce-rtx-4070-amp-airo/36.html

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

όντως. όπως είδα λιγάκι στα γρήγορα, αν πας σε basic υλοποίηση τότε η διαφορά είναι στα 50, ίσως και λίγο πιο κάτω. αν όμως δεις μια καλή 7800ΧΤ, τότε μια αντίστοιχα καλή 4070 είναι γύρω στο 100αρικο πάνω, και ίσως και πιο πάνω. Απλά λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης μια basic υλοποίηση της 4070 λογικά θα την παλεύει καλύτερα από μια basic 7800ΧΤ. Αλλά προφανώς είναι προσωπική επιλογή η υλοποίηση.

Το προβλημα ειναι οτι το Mid Range εχει ακριβυνει με αποτελεσμα πολλοι να καταληγουν με 6800,7700xt, 4060Τi αντι για 4070 και 7800xt.
Aυτος που το βλεπει υπερβαση να δωσει 570€ θα παρει μια Basic υλοποιηση οπως η MSi Ventus 4070 ή μια Zotac Edge και θα κανει τη δουλεια του, γιατι δεν μπορει να κανει υπερβαση στην υπερβαση και να παει σε 4070 Αero OC.
Aυτος που θα λιβανιζει τις υλοποιησεις προφανως του περισσευουν.
Το αν θα εχει 2-3db διαφορα τι νοημα εχει, ποιος παιζει με κλειστο ηχο για να ακουει το case.
Ολοι παιζουν με ακουστικα η ηχεια.
Η θερμοκρασια το καταλαβαινω να σε νοιαζει,σε ενα σωστο case ειναι ολες μια χαρα, ο ηχος ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθε ενα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

πάντως μην κοιτάτε μόνο το γνωστό μαγαζί που τις βάζει πολύ χαμηλά τις τιμές. Αν δείτε στο gpu tracker π.χ. που έχει Ευρωπαικά καταστήματα, η διαφορά τους είναι γύρω στα 50 ευρώ, και όταν μιλάμε για την 4070 μια msrp υλοποίηση πολύ πιθανών να έχει λιγότερο θόρυβο από μια msrp της 7800ΧΤ, λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης της πρώτης.

Περα απο την reference δεν υπαρχει amd καρτα που να ειναι χειροτερη απο τις φθηνες υλοποιησεις rtx σε ολους τους τομεις ,θερμοκρασιες ,θορυβος εμφανιση ,αυτος ηταν και ενας λογος που δεν πηρα 4070 προσωπικα ,οι φθηνες ηταν dual fan και οχι τοσο εμφανησιμες. Για καποιον αυτο μπορει να μην αποτελει κριτηριο βεβαια αλλα για καποιους παιζει ρολο. Για μια καλη υλοποιηση 4070 θελεις πανω απο 700ευρω

πχ https://www.skroutz.gr/s/45291418/MSI-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-Gaming-X-Slim-Karta-Grafikon-V513-251R.html

Αν ειχα ακομα το sff μια dual fan 4070 θα εβαζα ,αλλα τωρα στο κουτι που εχω δεν μπορω να βαλω ας πουμε αυτην

https://www.skroutz.gr/s/46576864/MSI-GeForce-RTX-4070-12GB-GDDR6X-Ventus-2X-E-12G-OC-Karta-Grafikon-V513-432R.html

Οποτε για να παρω την msi θα επρεπε να δωσω 220 ευρω παραπανω ,τα αξιζει ? για εμενα οχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Το προβλημα ειναι οτι το Mid Range εχει ακριβυνει με αποτελεσμα πολλοι να καταληγουν με 6800,7700xt, 4060Τi αντι για 4070 και 7800xt

+1

17 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Η θερμοκρασια το καταλαβαινω να σε νοιαζει, ο ηχος ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθε ενα.

Γιατί να σε απασχολεί η θερμοκρασία; Σιγά μην το κρατήσεις 15 χρόνια.

Spoiler

Κάθε CPU/GPU που περνάει από τα χέρια μου του πίνω το αίμα να δω τι μπορεί να κάνει, το πρώτο πράγμα που έκανα στην 7800 XT ήταν αλλάξω το curve ώστε να δουλεύει πάντα πάνω από 75 για να έχω τον ελάχιστο θόρυβο και να ανεβάσω τα power limits ώστε να δω τι μπορεί να κάνει. Το hardware (τουλάχιστον το επώνυμο) δεν πεθαίνει τόσο εύκολα. Τα PC μου κάνουν τους εξής κύκλους Γραφείο -> Σαλόνι -> Ανιψιός/Ανιψιά (2 PC). Αναβαθμίζω κάθε 2 χρόνια οπότε τα PC της ανιψιάς/ανιψιού φτάνουν την 8ετία, μετά τα χαρίζω και ακόμα και αυτά που είχα πάρει το 2011 δουλεύουν μια χαρά (μόνο οι RAM παθαίνουν σοβαρό downgrade).

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

+1

Γιατί να σε απασχολεί η θερμοκρασία; Σιγά μην το κρατήσεις 15 χρόνια.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάθε CPU/GPU που περνάει από τα χέρια μου του πίνω το αίμα να δω τι μπορεί να κάνει, το πρώτο πράγμα που έκανα στην 7800 XT ήταν αλλάξω το curve ώστε να δουλεύει πάντα πάνω από 75 για να έχω τον ελάχιστο θόρυβο και να ανεβάσω τα power limits. Το hardware (τουλάχιστον το επώνυμο) δεν πεθαίνει τόσο εύκολα. Τα PC μου κάνουν τους εξής κύκλους Γραφείο -> Σαλόνι -> Ανιψιός/Ανιψιά (2 PC). Αναβαθμίζω κάθε 2 χρόνια οπότε τα PC της ανιψιάς/ανιψιού φτάνουν την 8ετία, μετά τα χαρίζω και ακόμα και αυτά που είχα πάρει το 2011 δουλεύουν μια χαρά (μόνο οι RAM παθαίνουν downgrade).

 

Spoiler

Aπο τοτε που μου εμειναν στα χερια 3 AMD καρτες σε λιγοτερο απο 2 χρονια η καθε μια, που δουλευαν σε gaming στους 80+ βαθμους σταματησα να αγοραζω AMD και αφιερωσα λιγο χρονο στο να βελτιωνω τις θερμοκρασιες.
Απο τοτε σε idle ειμαι 27-30 και σε gaming ακομα και το 15αυγουστο στους 45 βαθμους με κλειστα fans.
O θορυβος μου ειναι αδιαφορος, το αν ειναι 20db ή 40db δεν θα το ακουσω ποτε με τα 5.1 που παιζω ή με τα ακουστικα.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Aπο τοτε που μου εμειναν στα χερια 3 AMD καρτες σε λιγοτερο απο 2 χρονια η καθε μια, που δουλευαν σε gaming στους 80+ βαθμους σταματησα να αγοραζω AMD και αφιερωσα λιγο χρονο στο να βελτιωνω τις θερμοκρασιες.
Απο τοτε σε idle ειμαι 27-30 και σε gaming ακομα και το 15αυγουστο στους 45 βαθμους με κλειστα fans.
O θορυβος μου ειναι αδιαφορος, το αν ειναι 20db ή 40db δεν θα το ακουσω ποτε με τα 5.1 που παιζω ή με τα ακουστικα.
 

 

αρχισες παλι τα δικα σου ,για να εισαι σε gaming  τον αυγουστο με 45 βαθμους παιζεις Pack man ρε φιλε ,πραγματικα τι παιχνιδια παιζεις ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αρχισες παλι τα δικα σου ,για να εισαι σε gaming  τον αυγουστο με 45 βαθμους παιζεις Pack man ρε φιλε ,πραγματικα τι παιχνιδια παιζεις ?

Tetris ,φιδακι και ναρκαλιευτη.
Οι αλλοι δηλαδη που στο ιδιο game εχουν 65c το εχουν στησει μεσα στο τζακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Tetris ,φιδακι και ναρκαλιευτη.
Οι αλλοι δηλαδη που στο ιδιο game εχουν 65c το εχουν στησει μεσα στο τζακι;

λογικο τοτε κανε και λιγο undervolt να πεσεις και sub 0 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

λογικο τοτε κανε και λιγο undervolt να πεσεις και sub 0 :P

Eπειδη εσυ εχεις Idle 50 εμεις πρεπει να παιζουμε Pacman :P
To οτι και ο 12700κ stock με αεροψυξη εχει 40κατι δεν σου κανει εντυπωση.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eπειδη εσυ εχεις Idle 50 εμεις πρεπει να παιζουμε Pacman :P
To οτι και ο 12700κ εχει 40κατι δεν σου κανει εντυπωση.

Σε 4k ποσο θες να εχει το cpu? αφου καθεται πινει παγωμενο τσαι. 

Ειναι οπως βαζεις τιμες απο το jmc ,ετσι διαλεξες ενα παιχνιδι που ειναι πιο ελαφρυ και απο το βαμβακι και τσαμπουνας οτι εχεις σε gaming 45 βαθμους με κλειστα  fans. Βαλε κανα παιχνιδι της προκοπης να δεις ποσους βαθμους εχει η καρτα σου με κλειστα fans και τα ξανα λεμε.

Ωρες ωρες απορω τι την πηρες να την κανεις την 4080 πραγματικα , θα σου στειλω τη 7800 ,μια χαρα θα σε βολεψει :p

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε 4k ποσο θες να εχει το cpu? αφου καθεται πινει παγωμενο τσαι. 

Ειναι οπως βαζεις τιμες απο το jmc ,ετσι διαλεξες ενα παιχνιδι που ειναι πιο ελαφρυ και απο το βαμβακι και τσαμπουνας οτι εχεις σε gaming 45 βαθμους με κλειστα  fans. Βαλε κανα παιχνιδι της προκοπης να δεις ποσους βαθμους εχει η καρτα σου με κλειστα fans και τα ξανα λεμε  

Aυτος στο Pacman σε 4Κ Max Settings δεν βλεπω να εχει 40αρια και σιγουρα δεν ειναι καλοκαιρακι στην Ελλαδα.
Cpu Cooler: Corsair H170i Elite Capellix + Thermalrite Contact Frame

Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...