Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Argonaute said:

Θα σε χάλαγε μια τετοια διαφορα απόδοσης και με την Χ800ΧΤ vs 5070-5080 σε καλύτερη κιόλας τιμή? Ειπαμε να εισαι οπαδός αλλά αυτη η φανατίλα παραπάει.

Η Χ800ΧΤ ήταν καρτάρα αλλά δύσκολα να πιάσει τις 5070-5080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Argonaute είπε

Λες ψεμματα παρολο που το βιντεο ειναι εκει. Σε 12 παιχνιδια ειναι μπροστα η 5700 απο μονοψήφια μεχρι και διψηφια fps, στο cp ειναι μπροστα η πρασινη και ισοπαλία στο spiderman. Αλλο βιντεο ειδες? Θα σε χάλαγε μια τετοια διαφορα απόδοσης και με την Χ800ΧΤ vs 5070-5080 σε καλύτερη κιόλας τιμή? Ειπαμε να εισαι οπαδός αλλά αυτη η φανατίλα παραπάει.

Tα 1-2-3 FPS επαληθευουν αυτο που ειπα αρχικα περι 1% οταν βγηκε και 2-3FPS Average τωρα.
Οπως τα βλεπεις λοιπον(εικονα 1) ειναι τα μισα του Video (αγνωστων settings).
Eσυ βεβαια ειδες μονο το Spiderman ισοπαλια (που στη πραγματικοτητα ειναι 3 FPS πισω).
Tomb Rider,RDR2,Control ειναι καθαρες νικες με 1-2 FPS :P και τα Days Gone,God Of War παλι νικες με ιδια FPS :P
Το Farcry 6 ειναι αναμενομενο να εχει παραπανω, το Uncharted ειναι 12FPS,το Hitman ειναι 13FPS, Dying Light 8FPS, Plague Tale 7FPS, Valhalla 13FPS, Forza 23 FPS αλλα με τι Settings;

Σε αλλα Review βεβαια Plague Tale και Dying Light εχουν αλλα αποτελεσματα με τη 2070 πανω απο 5700xt στο ενα και κατω μονο 3FPS στο αλλο και στα υπολοιπα (Valhalla,Forza) με πολυ μικροτερες διαφορες σε Max Settings(7 αντι για 13 και 4 αντι για 23).
Ολα δοκιμασμενα την ιδια μερα και στο ιδιο συστημα(4060 review date).

Mια 8800xt vs 5070 θα μου ηταν αδιαφορη προσωπικα γιατι παιζω 4Κ.
Αν δεν φτιαξουν τα FSR2 FSR3 να βλεπονται και να βγαλουν και κανενα καλυτερο του ΤΑΑ οπως το DLAA παλι κατωτερη θα ειναι και στα ιδια FPS ή 50€ φθηνοτερη.
Aυτα τα 50€ αργα η γρηγορα θα τα δωσεις στον οφθαλμιατρο αν παιζεις με FSR.
Για συγκριση με 5080 ουτε η θεια Λυσσα δεν θα τολμαγε να το εκανε στη παρουσιαση.
Πλεον με τη 5070 θα τα βαλει και αν τα καταφερει ,αν δεν τα καταφερει κλασικα θα ριξει τιμες και θα σου λεει ειναι πιο φθηνη απο 5070 και πιο γρηγορη απο 5060Ti  :P

Screenshot_11.jpg

Screenshot_16.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Ε μετά καλά σου λένε τα κόκκινα σκυλιά του πολέμου @Πέτρος και @akoinonitos ότι θέλεις να είναι ανταγωνιστική η AMD για να ρίχνει τις τιμές η Nvidia.:D

Σοβαρά πάντως εννοείται ότι πρέπει να είναι ανταγωνιστικές οι AMD και Intel, αυτό καλό θα κάνει στους καταναλωτές. Απλά εγώ δεν βλέπω τον εαυτό μου να αγοράζω κάτι άλλο πέρα από NVIDIA. Όχι γιατί δεν είναι καλές οι AMD αλλά γιατί θέλω να έχω όλες τις τεχνολογίες.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Phaethonas αυτό που εννοώ είναι ότι το FSR δεν είναι κίνητρο να αγοράσω AMD γιατί παίζει και στις NVIDIA έτσι και αλλιώς. Και αν κρίνουμε με βάση ότι συμβαίνει μέχρι στιγμής η NVIDIA θα το κάνει καλύτερα (DLSS, FG, RT, RR, DLDSR, κτλ). Πραγματικά δεν λέω ότι οι AMD δεν είναι καλές, απλά προσωπικά αφενός θέλω να έχω την καλύτερη υλοποίηση της τεχνολογίας (το έχω πει πολλές φορές ότι αν το FSR ήταν το καλύτερο ή αν η AMD είχε το καλύτερο RT perf θα αγόραζα AMD all the way) και αφετέρου είμαι και λίγο tech geek και θέλω να τα έχω όλα, χαχαχα.

Αν η διαφορά στην απόδοση είναι μεγάλη (π.χ. 20-30% average) προφανώς και θα το σκεφτώ για AMD. Αλλά τώρα ακόμη και 100 ευρώ πάνω τα δίνω για να έχω το DLSS και όλα τα υπόλοιπα. Άλλωστε και να μην τα έδινα για κάρτα θα πήγαιναν σε ποτά/μπύρες/σουβλάκια, κτλ. Ε προτιμώ να ξέρω ότι όταν χρειαστεί θα έχω τον καλύτερο upscaler, το καλύτερο RT perf, κτλ. Το μόνιμο θέμα με την NVIDIA είναι η τσιγκουνιά σε vram η οποία ευτυχώς δεν έχει δημιουργήσει θέμα μέχρι στιγμής και ούτε πιστεύω θα προκαλέσει σε σενάρια που ο πυρήνας μπορεί να κάνει 60+ fps.

Είναι ξεκάθαρα προσωπική προτίμηση, όχι fanboyλικι. Άλλωστε ιστορικά ίδιο αριθμό amd και nvidia καρτών έχω αγοράσει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BlurayMoviesGreece Εγώ είχα επιλέξει Nvidia αντί για 5700XT, μεγάλο λάθος, φυσικά δεν μιλάω για την 2070 που εκείνη τη στιγμή σε σοβαρή υλοποίηση ήταν αισθητά πιο ακριβή αλλά για την 2060 που είχε παρόμοια χρήματα.

Εδώ είναι η εξέλιξη τιμής της 2060 Asus Dual.

Spoiler

2060_price_skroutz.png.3e3a53657e923cdf4f1befe898db62ce.png

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουν και FSR3 mods κτλ κτλ. Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα το FSR3.

Κοντά είμαστε να γίνει release και το DLSS FG και για τις παλιότερες Nvidia γιατί σιγά σιγά ξεβρακώνεται ο Πέτσας περί της ανάγκης ύπαρξης "ειδικού hardware" για το Frame Generation. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Βγαίνουν και FSR3 mods κτλ κτλ. Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα το FSR3.

Κοντά είμαστε να γίνει release και το DLSS FG και για τις παλιότερες Nvidia γιατί σιγά σιγά ξεβρακώνεται ο Πέτσας περί της ανάγκης ύπαρξης "ειδικού hardware" για το Frame Generation. ;)

κάτσε να δούμε αν θα είναι το ίδιο καλό όμως, γιατί το upscaling χωρίς "ειδικού hardware" δεν είναι το ίδιο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kkatzos said:

Βγαίνουν και FSR3 mods κτλ κτλ. Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα το FSR3.

Κοντά είμαστε να γίνει release και το DLSS FG και για τις παλιότερες Nvidia γιατί σιγά σιγά ξεβρακώνεται ο Πέτσας περί της ανάγκης ύπαρξης "ειδικού hardware" για το Frame Generation. ;)

Δεν το βλέπω να κάνει κάτι τέτοιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpenor είπε

@BlurayMoviesGreece Εγώ είχα επιλέξει Nvidia αντί για 5700XT, μεγάλο λάθος, φυσικά δεν μιλάω για την 2070 που εκείνη τη στιγμή σε σοβαρή υλοποίηση ήταν αισθητά πιο ακριβή αλλά για την 2060 που είχε παρόμοια χρήματα.

Εδώ είναι η εξέλιξη τιμής της 2060 Asus Dual.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2060_price_skroutz.png.3e3a53657e923cdf4f1befe898db62ce.png

 

Ήταν καλύτερη η 2070 με λιγότερα θέματα τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/amd-fsr-is-the-building-block-for-apples-metalfx-upscaling-tech-the-apps-legal-info-references-the-usage-of-amd-fsr?utm_source=twitter.com&utm_campaign=socialflow&utm_medium=social

Φαίνεται και το upscaling της Apple βασίζεται στο fsr και χρησιμοποιεί και AI acceleration μαζί με το fsr.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elpenor είπε

@BlurayMoviesGreece Εγώ είχα επιλέξει Nvidia αντί για 5700XT, μεγάλο λάθος, φυσικά δεν μιλάω για την 2070 που εκείνη τη στιγμή σε σοβαρή υλοποίηση ήταν αισθητά πιο ακριβή αλλά για την 2060 που είχε παρόμοια χρήματα.

Εδώ είναι η εξέλιξη τιμής της 2060 Asus Dual.

  Απόκρυψη περιεχομένων

2060_price_skroutz.png.3e3a53657e923cdf4f1befe898db62ce.png

 

To θεμα τιμης το καταλαβαινω φιλε μου αλλα ειναι μια πολυ λαθος εποχη για να κανουμε συγκρισεις.
Ολες οι Nvidia λογο mining ειχαν παει στο θεο και οι AMD σκονιζονταν στα ραφια ακομα και σε χαμηλοτερη τιμη.
Τωρα δεν ισχυει κατι τετοιο οι διαφορες ειναι πολυ μικροτερες, κανενας δεν παιζει/θα παιζει Native και η καταναλωση με τα features εχουν το πρωτο λογο.

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Βγαίνουν και FSR3 mods κτλ κτλ. Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα το FSR3.

Κοντά είμαστε να γίνει release και το DLSS FG και για τις παλιότερες Nvidia γιατί σιγά σιγά ξεβρακώνεται ο Πέτσας περί της ανάγκης ύπαρξης "ειδικού hardware" για το Frame Generation. ;)

Ρε συ δεν προκεται να γινει κατι τετοιο, αν μπορουσε να γινει θα το ειχε κανει εδω και καιρο.
Αλλο το FSR 3 που ειναι απλα ενας αλγοριθμος και αλλο το DLSS 3 που ειναι ΑΙ και εχει συγκεκριμενη μεθοδο επεξεργασιας με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
Αν ηθελε να το κανει θα εβγαζε καινουρια μεθοδο για να δουλεψει στις 2000 3000 που θα το ονομαζε διαφορετικα και φυσικα δεν θα ειχε και τα ιδια αποτελεσματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

και η καταναλωση με τα features εχουν το πρωτο λογο.

τα features να το δεχτώ όντως είναι πολύ σημαντικά η κατανάλωση από ποτε έχει τον πρώτο λόγο ? δηλαδή αν η μια καίει 170 watt και η άλλη 220 μιλάμε για 50 watt τα οποια μεταφράζονται ξέρω γω σε 10 ευρώ το χρόνο? κλαιν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...