Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Το Vulkan είχε microstuttering που δεν γίνονται με το νέο οδηγό και αυξήθηκαν τα fps από 125 σε 129. Το dx12 έχασε 5 fps, από τα 132 στα 127 average.

Με το hags είναι 97%, χωρίς είναι 99% στο Cyberpunk. Το ίδιο και στο βίντεο του Ancient Gameplays για το hags με το νέο driver.

Εμένα στα 1080mv είναι stable όπως και πριν.

το Hags που ειναι στον adrenaline δεν βλεπω επιλογη στα γραφικα, εκτος αν εννοεις τον Preview driver

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, akoinonitos said:

το Hags που ειναι στον adrenaline δεν βλεπω επιλογη στα γραφικα

Από τα windows 11 ελέγχεται.

Settings -> Display -> Graphics -> Default Graphics Settings -> HAGS

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είσαι εσύ...διαβολέας από τους λίγους.

τι να κάνω ρε Πέτρο τέτοια πάσα που μου έδωσες ήταν πάρτο, βάλτο :P 

αν και δύσκολο να καλύψω το κενό του heraldiou χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα το FSR 3 πριν και παρατηρησα αυτο που δειχνουν στο 8 λεπτο και μετα. Δεν ειναι μονο το HUD που ειναι μισα frames αλλα πιανει και ενα μεγαλο μερος γυρω απο αυτο και φαινεται οτι εχει stutter σε εκεινα τα σημεια. Αν ηταν μονο τα HUD elements δεν θα πειραζε αλλα το να πιανει και την καθαρη εικονα γυρω απο αυτα το κανει να φαινεται οτι εχει stutter. Δινει πανω απο 30fps παντως με FG σιγουρα βελτιωθηκε αρκετα απο το forspoken που ειχα δοκιμασει ειναι σε καλο δρομο απλα δεν ειναι ακομα "εκει" που να πεις το ενεργοποιω blindly και παιζω οπως το FG.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Άλλο artifacts άλλο stuttering που δεν παλεύεται.

Stuttering εχει μονο η περιοχη με τα ui elements οχι ολη η εικονα. Βασικα περα απο την αρχη του παιχνιδιου  το ui ειναι ελαχιστο αρα πρακτικα δυσκολα το βλεπεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τελευταιοι drivers εχουν underutilized την 7800 xt στο αλαν,80fps (280watt)οι προηγουμενοι και 72 οι νεοι (220 watt οι τελευταιοι με 100 usage)στην ιδια σκηνη,γυρισα στους προηγουμενους επειδη ασχολουμαι με το συγκεκριμενο game.

Στα υπολοιπα που εχω μεσα καμια διαφορα

Επισης σχετικα με το undervolt,1070 ειναι το ελαχιστο που ειναι σταθερο σε ολα τα Games,στα 1020 πολλα δεν ειχαν θεμα αλλα 2-3 κρασαραν,γενικα 1070-1080 ειναι το safe voltage χωρις crash σε αυτες τις καρτες

Vram δεν αξιζει να πουσαρεται στο μαξ(2600+) γιατι μετα κλεβει λιγα ρολογια απο core,το sweetspot einai 2550 με fast timings,η διαφορα αναμεσα στις 2 ρυθμισεις δεν ειναι ουτε 0.5%.Σε πουσαρισμενη τερμα μνημη παιζει και το random black screen ακομα και χωρις ζορισμα της καρτας σε desktop καταστασεις κτλ

Αυτα μετα απο τεστ 10 ημερων οπου βρηκα τις ιδανικες ρυθμισεις για μενα

Με λιγα λογια ενα undervolt στα 1080 με πυρηνα 3000 και μνημη 2536 με fast timings και power limit +15 πρεπει να ειναι safe για τους περισσοτερους που δε θελουν να ψαχνουν πολλα πολλα

Επεξ/σία από ougxar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα λάθος των developers είναι. Η amd διάβασα δίνει και την επιλογή να περιλαμβάνει το UI στο darme gen.

Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που κάνουν render το UI με το μεγάλο πρόβλημα και όχι μόνο το ίδιο το UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ougxar είπε

Οι τελευταιοι drivers εχουν underutilized την 7800 xt στο αλαν,80fps (280watt)οι προηγουμενοι και 72 οι νεοι (220 watt οι τελευταιοι με 100 usage)στην ιδια σκηνη,γυρισα στους προηγουμενους επειδη ασχολουμαι με το συγκεκριμενο game.

Στα υπολοιπα που εχω μεσα καμια διαφορα

Επισης σχετικα με το undervolt,1070 ειναι το ελαχιστο που ειναι σταθερο σε ολα τα Games,στα 1020 πολλα δεν ειχαν θεμα αλλα 2-3 κρασαραν,γενικα 1070-1080 ειναι το safe voltage χωρις crash σε αυτες τις καρτες

Vram δεν αξιζει να πουσαρεται στο μαξ(2600+) γιατι μετα κλεβει λιγα ρολογια απο core,το sweetspot einai 2550 με fast timings,η διαφορα αναμεσα στις 2 ρυθμισεις δεν ειναι ουτε 0.5%.Σε πουσαρισμενη τερμα μνημη παιζει και το random black screen ακομα και χωρις ζορισμα της καρτας σε desktop καταστασεις κτλ

Αυτα μετα απο τεστ 10 ημερων οπου βρηκα τις ιδανικες ρυθμισεις για μενα

Με λιγα λογια ενα undervolt στα 1080 με πυρηνα 3000 και μνημη 2536 με fast timings και power limit +15 πρεπει να ειναι safe για τους περισσοτερους που δε θελουν να ψαχνουν πολλα πολλα

Δοκιμασες απλα να κανεις disable το hags να δεις αν ειναι αυτο που σου ριχνει fps στο alan wake?

Για εμενα δεν αξιζει το oc και εχω και κομματι που παιρνει αρκετο undervolt (1010mv). Κερδιζεις μερικα fps αλλα η καταναλωση ειναι αρκετα μεγαλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω windows 10 στα οποια δεν υποστηριζεται ακομα το hags,μονο για 11 ειναι απο οσο ξερω

Παντως ειδα το θεμα και σε αλλους χρηστες στο reddit για το συγκεκριμενο game,δεν εγινε και κατι οι προηγουμενοι οδηγοι μια χαρα ειναι,θα κανω update οταν το τελειωσω

Το overclocking πιο πολυ το κανω γιατι ετσι εχω μαθει απο τοτε που θυμαμαι να ασχολουμαι με pc,οχι οτι μου χρειαζεται

Ενα 9-10% performance παραπανω δεν προκειται να κανει ενα game απο unplayble σε playable ειναι η αληθεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ougxar said:

Οι τελευταιοι drivers εχουν underutilized την 7800 xt στο αλαν,80fps (280watt)οι προηγουμενοι και 72 οι νεοι (220 watt οι τελευταιοι με 100 usage)στην ιδια σκηνη,γυρισα στους προηγουμενους επειδη ασχολουμαι με το συγκεκριμενο game.

Στα υπολοιπα που εχω μεσα καμια διαφορα

Επισης σχετικα με το undervolt,1070 ειναι το ελαχιστο που ειναι σταθερο σε ολα τα Games,στα 1020 πολλα δεν ειχαν θεμα αλλα 2-3 κρασαραν,γενικα 1070-1080 ειναι το safe voltage χωρις crash σε αυτες τις καρτες

Vram δεν αξιζει να πουσαρεται στο μαξ(2600+) γιατι μετα κλεβει λιγα ρολογια απο core,το sweetspot einai 2550 με fast timings,η διαφορα αναμεσα στις 2 ρυθμισεις δεν ειναι ουτε 0.5%.Σε πουσαρισμενη τερμα μνημη παιζει και το random black screen ακομα και χωρις ζορισμα της καρτας σε desktop καταστασεις κτλ

Αυτα μετα απο τεστ 10 ημερων οπου βρηκα τις ιδανικες ρυθμισεις για μενα

Με λιγα λογια ενα undervolt στα 1080 με πυρηνα 3000 και μνημη 2536 με fast timings και power limit +15 πρεπει να ειναι safe για τους περισσοτερους που δε θελουν να ψαχνουν πολλα πολλα

Τι VRAM έχεις; Hynix ή Samsung;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ougxar said:

Εχω windows 10 στα οποια δεν υποστηριζεται ακομα το hags,μονο για 11 ειναι απο οσο ξερω

Παντως ειδα το θεμα και σε αλλους χρηστες στο reddit για το συγκεκριμενο game,δεν εγινε και κατι οι προηγουμενοι οδηγοι μια χαρα ειναι,θα κανω update οταν το τελειωσω

Το overclocking πιο πολυ το κανω γιατι ετσι εχω μαθει απο τοτε που θυμαμαι να ασχολουμαι με pc,οχι οτι μου χρειαζεται

Ενα 9-10% performance παραπανω δεν προκειται να κανει ενα game απο unplayble σε playable ειναι η αληθεια

Ενδιαφέρον αυτό με τη μνήμη. Η δικιά μου καμιά φορά κάνει μαύρο flicker στο κάτω μισό της οθόνης. Θα δοκιμάσω να ρίξω το ρολόι της VRAM από 2614 σε 2564 μπας και φτάνει αυτό. Ή μπορεί να είναι το MPO γιατί έχω 3 οθόνες.

Πάντως όπως είπα πιστεύω μέχρι +7pl αξίζει, όχι παραπάνω, και αυτό ελάχιστα παραπάνω ρολόι δίνει.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...