Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, just_a_dude είπε

κυρίως το λέω για να είμαστε σε πιο στανταρ καταστάσεις, γιατί άλλο oc παίρνει μια 7800ΧΤ, άλλο oc μια άλλη κτλ. Αλλά ανάλογα και την υλοποίηση έχουν και διαφορετικά ρολόγια έτσι και αλλιώς.

Πιο πολύ θέλω να δω με το benchmark του game για να δούμε διαφορές με την 4070. Είναι ευκαιρία τώρα που έχουμε και 4070 και 7800ΧΤ στο forum να δούμε διαφορές μεταξύ μας και να δούμε και την vram, αν ισχύει ο αστικός μύθος για τις nvidia :P

Mε το avatar θα έχει ενδιαφέρον. Αν δεν κοιμάμαι σήμερα στη 1 τη νύχτα θα postαρω bench :P

Eξαρταται τι θες να συγκρινεις, αν θες να συγκρινεις τις επιδοσεις σε 2 καρτες τοτε το κανεις σε Stock settings και στο ιδιο συστημα.
Αν θες να δεις τις επιδοσεις στο συστημα του Γιαννη vs τις επιδοσεις στο συστημα του Κωστα , τοτε θα συγκρινεις τα Benchmarks των 2 χρηστων.
Ο Γιαννης μπορει να εχει 5600 με 16gb ddr4 3200 cl18 και UV 4070 και ο Κωστας μπορει να εχει 7800x3d με 32gb ddr5 6000 cl30 με 7800xt τερμα OC οπως και το αντιστροφο(σε gpu).
Oτι διαφορα προκυψει δεν αντιπροσωπευει τις 2 καρτες υπο αυτες τις συνθηκες.

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Περιμένω να βγουν οι 14400/14500 να δω αν συμφέρει να κάνω αναβάθμιση η να πάω σε καινούργιο build.

Herald βγες απο το Pc του Aten-Ra, ολοι ξερουμε οτι περιμενει να παρει Ryzen 7500 με ASRock B650M-H/M.2+.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύει κανονικά το VRR!!! Το τσέκαρα. Δεν ξέρω γιατί ο dsog λέει ότι δεν δουλεύει.

Αυτό είναι με όλα τέρματα, χωρίς upscaling, μόνο το frame gen on. Βάση έχει 50fps. Έχει και ultra quality upscaling που πάει τα fps γύρω στα 100 σε αυτή τη σκηνή και δείχνει ίδιο με native!

Πήγα να τρέξω το benchmark του game και crashαρε λολ.

Spoiler

IMG-20231207-074708.jpg

Βασικά παίζει και να μην δουλεύει τελικά, είναι λίγο περίεργο. Ενώ αλλάζει το fps overlay του monitor κάποιες φορές κλειδώνει στα 165 ενώ τα fps του game είναι 90. Ίσως σε γρήγορη κίνηση χαλάει.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δουλεύει κανονικά το VRR!!! Το τσέκαρα. Δεν ξέρω γιατί ο dsog λέει ότι δεν δουλεύει.

Αυτό είναι με όλα τέρματα, χωρίς upscaling, μόνο το frame gen on. Βάση έχει 50fps. Έχει και ultra quality upscaling που πάει τα fps γύρω στα 100 σε αυτή τη σκηνή και δείχνει ίδιο με native!

Πήγα να τρέξω το benchmark του game και crashαρε λολ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG-20231207-074708.jpg

Βασικά παίζει και να μην δουλεύει τελικά, είναι λίγο περίεργο. Ενώ αλλάζει το fps overlay του monitor κάποιες φορές κλειδώνει στα 165 ενώ τα fps του game είναι 90. Ίσως σε γρήγορη κίνηση χαλάει.

το θεμα ειναι πως το νοιωθεις ,αν το νοιωθεις οκ καλως ,αν οχι βραστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το θεμα ειναι πως το νοιωθεις ,αν το νοιωθεις οκ καλως ,αν οχι βραστα

Δεν το νιώθεις χάλια, καλό είναι εντάξει. Με DLSS Q βγάζω τα ίδια fps και το νιώθεις λίγο πιο καλά. Δεν έχει διορθωθεί πλήρως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο που δοκίμασα να παίξω το παιχνίδι , με τελευταιους drivers , 7900xtx κάθε 5 λεπτά κρασαρει ...δεν πρόλαβαν δοκιμάσω ρυθμίσεις κλπ ..δεν ξέρω τι σκατα έχουν κανει

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Λίγο που δοκίμασα να παίξω το παιχνίδι , με τελευταιους drivers , 7900xt κάθε 5 λεπτά κρασαρει ...δεν πρόλαβαν δοκιμάσω ρυθμίσεις κλπ ..δεν ξέρω τι σκατα έχουν κανει

εμένα crashare στο benchmark όταν είχα το frame gen on. σε gameplay έπαιξα σχεδόν 2 ώρες με dlss Q και δεν κράσαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα χθες βράδυ κοντά 2 ώρες έκανα πόσα alt tab δεν έβαλα καθόλου frame generation ούτε fsr 3 μόνο dlss. Μηδέν crash είναι βαρύ σε σημεία πέφτουν τα fps κυρίως στη βάση στη φύση έξω βαράει και 70 80fps. Έχω και τέρμα undervolt κάρτα και επεξεργαστή δεν έχει ίχνος stutter το παιχνίδι ούτε 1 δεν είδα όσο έπαιξα και γενικά πανέμορφος κόσμος είναι στυλ far cry το gameplay και ίσως και το σενάριο και σίγουρα για όλα δεξιά χωρίς frame generation οι επόμενης γενιάς κάρτες θα το πηγαίνουν τέλεια. Πραγματικό next gen όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι αλλαξαν με το αυτον τον driver  για να παιξει σταθερα η καρτα απο 1090 undervolt  θελει 1120 στην 7900xtx για να μην κρασαρει.. Το παιχνιδι σε 4Κ δεν επαιξα πολυ  ( δεν βγηκα εξω ακομα στη φυση ) ολα ultra native 70-75  fps  με FSR3+FG  115-120  οσα ειναι και τα HZ της C1 ..  Περιμενω να βγω εξω και στη φυση για να δω πως θα παει

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω γίνεται το πανηγύρι ναι και ειδικά προς το camp όσο ανοίγει το draw distance τοσο πιο βαρυ γινεται. Ρίχνει σαγόνια όμως η λεπτομέρεια ειδικά κάτω στο χόρτο νιώθεις ότι μπορείς να ακουμπήσεις το terrain. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Κατι αλλαξαν με το αυτον τον driver  για να παιξει σταθερα η καρτα απο 1090 undervolt  θελει 1120 στην 7900xtx για να μην κρασαρει.. Το παιχνιδι σε 4Κ δεν επαιξα πολυ  ( δεν βγηκα εξω ακομα στη φυση ) ολα ultra native 70-75  fps  με FSR3+FG  115-120  οσα ειναι και τα HZ της C1 ..  Περιμενω να βγω εξω και στη φυση για να δω πως θα παει

Χμμμ και εγώ χθες είδα ότι με τις ίδιες ρυθμίσεις που ήμουν σταθερός πλέον κρασαρει το αντρεναλιν και πρέπει να ανεβάσω το αντερβολτ που είχα. Από 1040 κάπου 1070 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just_a_dude said:

Δουλεύει κανονικά το VRR!!! Το τσέκαρα. Δεν ξέρω γιατί ο dsog λέει ότι δεν δουλεύει.

Αυτό είναι με όλα τέρματα, χωρίς upscaling, μόνο το frame gen on. Βάση έχει 50fps. Έχει και ultra quality upscaling που πάει τα fps γύρω στα 100 σε αυτή τη σκηνή και δείχνει ίδιο με native!

Πήγα να τρέξω το benchmark του game και crashαρε λολ.

  Reveal hidden contents

IMG-20231207-074708.jpg

Βασικά παίζει και να μην δουλεύει τελικά, είναι λίγο περίεργο. Ενώ αλλάζει το fps overlay του monitor κάποιες φορές κλειδώνει στα 165 ενώ τα fps του game είναι 90. Ίσως σε γρήγορη κίνηση χαλάει.

Πάντως και στο γερμανικό άρθρο λέγανε πως έχει κάποια stutters στις Nvidia GPUs που δεν έχει στις and. Έχεις ίδια fps dlss χωρίς frame gen με fsr quality + frame gen ή σκέτο fsr frame gen?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Πάντως και στο γερμανικό άρθρο λέγανε πως έχει κάποια stutters στις Nvidia GPUs που δεν έχει στις and. Έχεις ίδια fps dlss χωρίς frame gen με fsr quality + frame gen ή σκέτο fsr frame gen?

native + fsr frame gen = dlss quality (χωρίς frame gen). μπορεί να μην είναι και 100% ίδια ακριβώς σε fps αλλά είναι πολύ κοντά, 5 πάνω 5 κάτω σε φάση.

Δεν είναι κακό το frame gen πάντως απλά κάτι νιώθεις ότι δεν είναι όπως πρέπει, αν και λειτουργεί το vrr (μάλλον). Ίσως το βελτιώσουν και άλλο στο μέλλον.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Χμμμ και εγώ χθες είδα ότι με τις ίδιες ρυθμίσεις που ήμουν σταθερός πλέον κρασαρει το αντρεναλιν και πρέπει να ανεβάσω το αντερβολτ που είχα. Από 1040 κάπου 1070 και πάνω.

στο avatar η γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...