Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Εγώ ημανε με τα ιδανικά σέτινγκς ξέρεις γιατί? Γιατί με 700 500 400 μοντς που βάζω στα γκειμς η 4070 δε θα άντεχε. Οταν τερματίζουν τα 16GB της 7800 με τα τεξτουρ πακ που βάζω τα 12 της 4070 τι παραπάνω θα με δίναν όσα FG DLSS dlllllll και να βάλεις η μνήμη γιοκ

Ξεχνας ομως οτι Nvidia και AMD δεν εχουν την ιδια διαχειριση Vram.
Σε καποια games ακομα και με τα ιδια Settings μπορει να δεις μεχρι και 2gb διαφορα.
Επισης οταν η καρτα σου δεν τη παλευει σε καποιο game, δεν πας να βαλεις και 500 mod να τα κανεις χειροτερα, που πιθανοτατα θα χαλασουν και το optimization.
Το DLDSR και τα 500 mods ειναι οταν η καρτα σου μπορει να κανει Bruteforce τα Max settings του game.
Oταν δηλαδη σου περισευει "δυναμη" και την εκμεταλευεσαι για ακομα καλυτερο αποτελεσμα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Το Hogwarts κανονικα θα επρεπε να λειπει απο τα Benchmarks, ειναι το πιο unoptimized game του 2023 για να μη πω γενικα.
Στη κυκλοφορια του φαντασου οτι ολες οι AMD ειχαν μονοψηφια FPS σε RT.
Στο CP2077 ισχυει οτι και στο AW2.
Κανενας δεν θα το παιξει Raster, το Mid Range θα το παιξει DLSS+RT+FG και το High End PT+DLSS+FG.
Σε DLSS+RT+FG δεν εχει παραπανω FPS η 7800xt.

Οκ δεκτό. Τα λέμε σε 2-3 χρόνια που η 4070 θα βγάζει 20 fps με RT στο GTA 6/Witcher 4 και ούτε τετραπλό frame gen δεν θα τη σώζει χωρίς raster. Όπως γίνεται τώρα και με την 3070 8gb που την πήραν για 1440p και τα 8GB δεν φτάνουν πια. Τότε θα με θυμιθείς για το +10-15% raster στα AAA παιχνίδια αλλά προς το παρόν όσο το dlss+rt+fg είναι viable καλά πάει.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το alan wake εχει shimmering με dlaa?

Eπισης ειναι εντελως τυχαιο οτι το dlaa εμφανιζεται ως πολυ καλυτερο  στα nvidia sponsored games βλεπε hl, plague tale ,alan wake. Με λιγα λογια  οι δημιουργοι δεν μπορουν να φτιαξουν ενα καλο TAA ας πουμε. Ενα παραμυθακι ειναι και αυτο για να πουλησει ο πετσινος την τεχνολογια του.

Και στο Starfield είναι πολύ καλύτερο το DLAA που δεν είναι του πέτσινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Οκ δεκτό. Τα λέμε σε 2-3 χρόνια που η 4070 θα βγάζει 15 fps με RT στο GTA 6/Witcher 4 και ούτε τετραπλό frame gen δεν θα τη σώζει χωρίς raster. Τότε θα με θυμιθείς για το +10-15% raster στα AAA παιχνίδια αλλά προς το παρόν όσο το dlss+rt+fg είναι viable καλά πάει.

Μα και εκει παλι λαθος λογικη ειναι.
Ποσοι απο αυτους με 4070 και 7800xt θα μεινουν με την ιδια καρτα για 3 χρονια;
Αν δεν την αλλαξουν με τις 5000/8000 θα το κανουν με τις Ti ,xx50x.
Συνηθως αυτοι που τις κρατανε 3+ χρονια ειναι αυτοι με τις 6600xt /3060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ξεχνας ομως οτι Nvidia και AMD δεν εχουν την ιδια διαχειριση Vram.
Σε καποια games ακομα και με τα ιδια Settings μπορει να δεις μεχρι και 2gb διαφορα.
Επισης οταν η καρτα σου δεν τη παλευει σε καποιο game, δεν πας να βαλεις και 500 mod να τα κανεις χειροτερα.
Το DLDSR και τα 500 mods ειναι οταν η καρτα σου μπορει να κανει Bruteforce τα Max settings του game.

16-2=14 πάλι 12 δεν. πως εγώ που βάζω 2κ και 4κ τεξτουρ έχω χειρότερο αποτέλεσμα??? Πως γίνεται να καταλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris-leme είπε

16-2=14 πάλι 12 δεν. πως εγώ που βάζω 2κ και 4κ τεξτουρ έχω χειρότερο αποτέλεσμα??? Πως γίνεται να καταλάβω.

Σε λαθος καρτα τα βαζεις αυτο σου εξηγησα.
Για να πας να τα βαλεις αυτα , θα επρεπε ηδη η καρτα σου να παιζει σε Max Settings RT και να εχει και περιθοριο να το κανεις πιο βαρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Σε λαθος καρτα τα βαζεις αυτο σου εξηγησα.
Για να πας να τα βαλεις αυτα , θα επρεπε ηδη η καρτα σου να παιζει σε Max Settings RT και να εχει και περιθοριο να το κανεις πιο βαρυ.

Με RT ούλτρα παίζω, παθ πολύ χαμηλά φπς με τα μοντ που έχω 30-35 δεν είναι ιδανικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aris-leme είπε

Με RT ούλτρα παίζω, παθ πολύ χαμηλά φπς με τα μοντ που έχω 30-35 δεν είναι ιδανικό

Eμ αυτο σου λεω :P
Aν σε 1440p Μax Settings RT Psycho εχεις 80-90FPS να τα βαλεις τα mod.
Oταν παιζεις με 30 FPS τα mod και η Vram που τρωνε μας φταινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε άλλη μία μήπως το γράφω λάθος. Με πσαικο RT έχω 50-60 φπς. Με παθ 30-35. Ξανά το βίντεο γιατί θες και νούμερα. FSRQ εννοείτε.

 

Επεξ/σία από Aris-leme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Άντε άλλη μία μήπως το γράφω λάθος. Με πσαικο RT έχω 50-60 φπς. Με παθ 30-35. Ξανά το βίντεο γιατί θες και νούμερα.

 

Tι αναλυση ειναι;
Ποσα FPS εχεις σε 1440p Max Settings RT Psycho χωρις κανενας mod;
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tι αναλυση ειναι;
Ποσα FPS εχεις σε 1440p Max Settings RT Psycho χωρις κανενας mod;
 

image.png.00b9bee55ca38e42fed40a9442e0bc75.png

image.png.32aaeb7f4e9b2bffe9d1e4c439a4a3e8.pngimage.png.8286eac4fe198aaa842f878e36f1cc78.png

1440 δεν είναι όλα στο μαξ. Στο βίντεο ήταν με 4κ τεξτουρ απλα επειδή γέμιζε η μνήμη μετά από αρκετή ώρα έβαλα 2κ τεξτουρ σε όλα και στους χαρακτήρες NPC κτλ 4K τεξτουρ.

Δεν παίζει να δοκιμάσω χωρίς μοντ γιατί μπορεί να φλασάρει κανά σειβ γκειμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

1440 δεν είναι όλα στο μαξ. Στο βίντεο ήταν με 4κ τεξτουρ απλα επειδή γέμιζε η μνήμη μετά από αρκετή ώρα έβαλα 2κ τεξτουρ σε όλα και στους χαρακτήρες NPC κτλ 4K τεξτουρ.

Δεν παίζει να δοκιμάσω χωρίς μοντ γιατί μπορεί να φλασάρει κανά σειβ γκειμ.

Αρα δεν μιλαμε για Max Settings ειναι HWU Settings.
Συνηθως οταν συγκρινουμε καρτες ειναι παντα ολα δεξια και οτι βγαλουν.
Το αν η 4070 μπορει να τρεξει αυτο το σεναριο τι νοημα εχει;
Απο τη μια εχεις ριξει Settings και απο την αλλη εχεις modαρει το Game που πολυ πιθανον να εχει γινει απο Optimized σε Unoptimized.

Επειδη το Review δεν εχει αποτελεσματα με και χωρις DLSS/FSR αντι να βαλω 1440p βαζω 1080p που ειναι σχετικα κοντα στο 1440p DLSS/FSR.
Aν βαλεις και FG που μπαινει ανετα στα 58FPS θα πας καπου 80-90FPS ενω με 7800xt δεν θα εχεις ουτε 50.

Screenshot_24.jpg

Και ενα Vram Usage στο περιπου μιας και δεν αφηνει να επιλεξεις ολες τις καρτες.

 

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 settings είναι ένα κλικ κάτω και 15000 φπς να έιχε το οπτικό αποτέλεσμα που έχω με 50-60 δεν θα το έφτανε. 

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/7652?tab=description

Αυτό είναι το ποιο απλό τεξτουρ πακ σε hd και εγώ είχα 4κ και το μείωσα σε 2κ τεξτουρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

4-5 settings είναι ένα κλικ κάτω και 15000 φπς να έιχε το οπτικό αποτέλεσμα που έχω με 50-60 δεν θα το έφτανε. 

https://www.nexusmods.com/cyberpunk2077/mods/7652?tab=description

Αυτό είναι το ποιο απλό τεξτουρ πακ σε hd και εγώ είχα 4κ και το μείωσα σε 2κ τεξτουρ. 

Και στη 3080 1 κλικ ειναι να πας τα Textures απο Ultra σε High αλλα καλως η κακως οφειλουμε να τη συγκρινουμε με Ultra oλα δεξια.
Αλλο τι μας βολευει προκειμενου να γινει playable το game και να χαθει καθε αδυναμια της καρτας και αλλο να συγκρινουμε 2 προιοντα με ολα δεξια.
Και αυτος με τη 3060 θα τα βαλει ολα Medium Low με 1080p DLSS και θα παιξει αλλα δεν ειναι καρτα για CP2077 Μax Settings RT ουτε καρτα για 1000 mods και σιγουρα δεν θα ειναι Stutter Fest οπως το βιντεο που ανεβασες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...