Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πλέον με FG/FSR3 ο cpu είναι ψιλο-irrelevant έτσι και αλλιώς εκτός αν είναι κάνα χρέπι..

Ετσι. Ενα watch dogs και ενα ghostwire tokyo και kingdom come παιχνιδια παλιοτερα που δεν υπηρχε το fg τοτε βαρανε ζορια με ολα δεξια σε παλιοτερα cpu αλλα στρωνουν με 2-3 ρυθμισεις πιο κατω. Παντα 1-2 ρυθμισεις κανουν ολη τη δουλεια σε παιχνιδια με ray tracing. Αν ειχαν fg αυτα τα 3 θα ετρεχαν και αυτα με 150fps και σε cpu 100 ευρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, just_a_dude said:

Εννοούσα μεταξύ 4070 και 7800 ΧΤ

Και εκεί το ίδιο μετράει, οι διαφορές σε RT μεταξύ αυτών των δυο είναι κάτω από 10% σε avg

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και εκεί το ίδιο μετράει, οι διαφορές σε RT μεταξύ αυτών των δυο είναι κάτω από 10% σε avg

ε μην πιάσουμε πάλι την ίδια κουβέντα. Σε ρωτάω, "θέλω να πάρω κάρτα για να παίξω CP77 με όλα τα RT Effects και άλλα αντίστοιχα games με πολλά effects" θα του έλεγες πάρε την 7800ΧΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, just_a_dude said:

ε μην πιάσουμε πάλι την ίδια κουβέντα. Σε ρωτάω, "θέλω να πάρω κάρτα για να παίξω CP77 με όλα τα RT Effects και άλλα αντίστοιχα games με πολλά effects" θα του έλεγες πάρε την 7800ΧΤ;

 

Κάθε φορά το ίδιο πράγμα, βάζετε ένα game (CP77) και λέτε γενικά ότι οι AMD δεν υπάρχει σε RT.  Tο έχουμε πει εκατό φορές, αν θέλεις να παίζεις το CP77 24/7 πάρε NVIDIA, για τα υπόλοιπα 99% των παιχνιδιών με RT , οι διαφορές είναι εξαιρετικά μικρές.

Είναι σαν να σου λέω η NVIDIA δεν υπάρχει σε Raster γιατί στο StarField σέρνετε, έχεις δει ποτέ να πει κάποιος εδώ μέσα κάτι τέτοιο ??

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Κάθε φορά το ίδιο πράγμα, βάζετε ένα game (CP77) και λέτε γενικά ότι οι AMD δεν υπάρχει σε RT.  Tο έχουμε πει εκατό φορές, αν θέλεις να παίζεις το CP77 24/7 πάρε NVIDIA, για τα υπόλοιπα 99% των παιχνιδιών με RT , οι διαφορές είναι εξαιρετικά μικρές.

Ρε άνθρωπε κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν καταλαβαίνεις; Δεν λέει κανείς ότι δεν υπάρχει σε RT η AMD απλά αν ο άλλος σου πει ότι θέλει να παίξει games με RT θα του πεις πάρε την 7800ΧΤ έναντι της 4070; Και δεν είναι ένα game μόνο. 200 φορές τα έχουμε πει.

9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Είναι σαν να σου λέω η NVIDIA δεν υπάρχει σε Raster γιατί στο StarField σέρνετε, έχεις δει ποτέ να πει κάποιος εδώ μέσα κάτι τέτοιο ??

δεν σέρνεται πλέον, το έφτιαξαν με το patch. Πάλι είναι μπροστά οι AMD αλλά λιγότερο αλλά πλέον καλύτερα παίζεις με nvidia γιατί έχεις DLSS και κυρίως το DLAA για καλύτερο AA, και για όποιον θέλει έχει και DLSS3. Δοκίμασα με την 4070 DLAA και FG με όλα ultra βγάζει 100+ fps και η εικόνα είναι κρύσταλλο λόγω του DLAA. Με AMD κάρτα θα μείνεις στο ΤΑΑ που στο loadingfield δεν είναι κακό αλλά το DLAA είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, just_a_dude said:

Ρε άνθρωπε κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν καταλαβαίνεις; Δεν λέει κανείς ότι δεν υπάρχει σε RT η AMD απλά αν ο άλλος σου πει ότι θέλει να παίξει games με RT θα του πεις πάρε την 7800ΧΤ έναντι της 4070; Και δεν είναι ένα game μόνο. 200 φορές τα έχουμε πει.

 

Εσύ είπες ότι Αν θες να παίξεις με RT, οι AMD είναι σαν να μην υπάρχουν” .

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί αρπάζεσαι, μια χαρά θα παίξεις με RT και στην 7800XT, είμαι σίγουρος ότι αν τις βάλεις δίπλα δίπλα με την 4070 , εκτός από το CP77, δεν θα καταλάβεις διαφορά σε RT επιδόσεις  στην πλειοψηφία των games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

πάμε πάλι 

  Reveal hidden contents

 

με αυτά που γραφει ο φαραώ το καλο είναι ότι θα αναγκάσει τον herald να βγει απ το μνήμα :P 

Τον κάνουμε summon.

PWJxtaE.jpeg.4aec0c1e3af20f904fb7113abab18d4d.jpeg

Ο θεός να μας δείξει έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να το λήξω γιατί βαρέθηκα, ποτέ δεν είπα ότι η AMD δεν είναι καλή επιλογή, έχω πει 100 φορές τα καλά της. Απλά η nvidia υπερέχει σε κάποια σενάρια, πως να το κάνουμε δηλαδή, και αν σε ενδιαφέρουν αυτά κρίνεις αν αξίζει να δώσεις τα 50-100 ή οτιδήποτε παραπάνω για να τα έχεις. Απλό.

Άλλωστε εγώ πρώτος έγραψα στο νήμα των 4000 για τις μακακίες της 4070 (vram και τιμή) πριν ακόμη μου έρθει η κάρτα. Κάνουμε συμβιβασμούς.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινουμε παλι σε μια λουπα παιδια. Ο καθενας ξερει πια καρτα ειναι καλυτερη για αυτον και τι ακριβως χρειαζεται. Ουτε ξερουμε τι παιχνιδια παιζει ο καθενας ουτε τι αλλο χρειαζεται την gpu. Μπορει ο αλλος να μην θελει rt να μην θελει fg κτλ κτλ οποτε θελει να γλιτωσει 100 ευρω θα τα γλιτωσει. Αλλος θελει οικονομια αλλος path tracing αλλος raster 200hz αλλος PT 60hz αλλος παιζει σε 1080 200hz οποτε δεν θελει πολυ vram αλλος 4Κ οποτε κοιταει καθαρα 16αρες και πανω καρτες. Δεν χρειαζεται παντα να δικαιολογουμαι τις αγορες μας στους αλλους δεν εχει κανενα νοημα. Για να πηραμε κατι τοτε σημαινει οτι για μας ειναι το καλυτερο συγκριτικα με κατι αλλο end of story. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Εσύ είπες ότι Αν θες να παίξεις με RT, οι AMD είναι σαν να μην υπάρχουν” .

Δεν βλέπω τον λόγο γιατί αρπάζεσαι, μια χαρά θα παίξεις με RT και στην 7800XT, είμαι σίγουρος ότι αν τις βάλεις δίπλα δίπλα με την 4070 , εκτός από το CP77, δεν θα καταλάβεις διαφορά σε RT επιδόσεις  στην πλειοψηφία των games.

δεν υπάρχουν σαν επιλογή εννοώ, όχι δεν υπάρχουν σαν RT perf. Το βρίσκω περίεργο κάποιος που θέλει να παίξει RT να πάει στην 7800 ΧΤ. Εκτός αν δεν έχει με τίποτα 100 ευρώ ξέρω 'γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

εκτός από το CP77

μια χαρά υπάρχουν τα έχουμε αναφέρει χίλιες φορες dl2,tw3,control,aw2 μερικά παραδείγματα που έχω δοκιμάσει εγώ

5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Για να το λήξω γιατί βαρέθηκα

όχι θα κάτσεις να ματώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και αυτά τα "δεν με ενδιαφέρει το RT" "δεν με ενδιαφέρουν τα ultra" κτλ εγώ δεν τα πιστεύω. Προφανώς όλοι θέλουμε να παίζουμε με όλα στο τέρμα αλλά εκεί θες 4090 που και αυτή θέλει DLSS για να την παλέψει. Οπότε είναι θέμα χρημάτων και μόνο, τίποτα άλλο. Λες και δεν θα θέλαμε όλοι να έχουμε από μια Ferrari ή να πάμε στο Dubai με την Κατερίνα Λιόλιου για τα Χριστούγεννα, αλλά βολευόμαστε με ένα i20 και με Λίμνη Πλαστήρα με το Ελενάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Πάντως και αυτά τα "δεν με ενδιαφέρει το RT" "δεν με ενδιαφέρουν τα ultra" κτλ εγώ δεν τα πιστεύω. Προφανώς όλοι θέλουμε να παίζουμε με όλα στο τέρμα αλλά εκεί θες 4090 που και αυτή θέλει DLSS για να την παλέψει. Οπότε είναι θέμα χρημάτων και μόνο, τίποτα άλλο. Λες και δεν θα θέλαμε όλοι να έχουμε από μια Ferrari ή να πάμε στο Dubai με την Κατερίνα Λιόλιου για τα Χριστούγεννα, αλλά βολευόμαστε με ένα i20 και με Λίμνη Πλαστήρα με το Ελενάκι :P

Εδω θα διαφωνησω

Spoiler

υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες απο τη Λιολιου

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...