Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως 4070 και 7800ΧΤ ενώ στα χαρτιά είναι συγκρίσιμες, στην πραγματικότητα δεν είναι 100%. Έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα με το RT και το upscaling είναι εντελώς στον καθένα. Αν θες να παίξεις με RT, οι AMD είναι σαν να μην υπάρχουν. Και προφανώς δεν εννοώ Far Cry 6 και Χωριό (σε αυτά ανοίγεις το RT για να ανέβουν τα fps). Με το upscaling ή θα κατεβάσεις μερικά settings ή θα βάζεις DLSS/FSR οπότε στην δεύτερη περίπτωση πας πάλι σε nvidia.

Απλά επειδή είναι λίγα τα games που αξίζουν με RT, κατά 90% την ίδια εμπειρία θα έχεις είτε πάρεις 4070 είτε 7800 ΧΤ. To υπόλοιπο 10% που μένει, είναι 5% που θα είσαι καλύτερα με την 4070 στο RT και άλλο 5% που θα είσαι καλύτερα με την 7800 ΧΤ σε αυτά τα games που έχει καλή διαφορά στα fps που να την καταλαβαίνεις χωρίς rtss. Και άντε πες με το upscaling απλά ρίχνεις 2-3 settings και παίρνεις από εκεί το performance ή κάνεις λίγο τα στραβά μάτια στις ατέλειες του FSR.

Το FG σε γενικές γραμμές είναι καλό και αν έχεις τουλάχιστον 50 fps και πάνω δεν υπάρχει λόγος να μην το ανοίξεις. Αλλά βέβαια δεν είναι για όλους γιατί ο καθένας έχει διαφορετική ανοχή στο input lag. Να δούμε τι θα γίνει και με το FSR3 γιατί αργεί πάρα πολύ η AMD.

Στην ουσία αν δώσεις +50-100 για την 4070 δεν θα είναι λεφτά στο βρόντο γιατί θα θες να χρησιμοποιείς τα επιπλέον features. Δεν δίνεις παραπάνω λεφτά για την ίδια κάρτα. Αν δεν σε νοιάζουν βέβαια δεν υπάρχει λόγος να τα δώσεις.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Tambas91 said:

εγώ απ την άλλη περίμενα παραπάνω απ τους επεξεργαστές της AMD και ήμουν επιφυλακτικός με τα νέα intel.. τον 5800x3D ποτε δεν κατάφερα να τον σεταρω όπως θα ήθελα 1002 ρυθμίσεις και τόσα test έκανα τίποτα... ειλικρινά τόσο κακό chip (σχεδιαστικά) με τόσο κακές θερμοκρασίες ενώ έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση δεν έχω ξαναδεί!! απ την άλλη ο 14700k που πήρα με 2-3 ρυθμίσεις είναι πάγος (σε gaming σενάρια)..

 

Έτσι είναι σχεδιασμένο το Chip, εσύ απλά προσπαθούσες τόσο καιρό να το κάνεις να δουλεύει αντίθετα από ότι σχεδιάστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έτσι είναι σχεδιασμένο το Chip, εσύ απλά προσπαθούσες τόσο καιρό να το κάνεις να δουλεύει αντίθετα από ότι σχεδιάστηκε.

άσε με ρε φαραώ μη με δαιμονίζεις πρωινιάτικα... :P  άνοιγα να παίξω κάνα παιχνιδάκι και το chip βάραγε 90c... ωραία σχεδίαση φτιάξαν τα αλάνια να την χαίρονται!!! εγώ άμα δε το φτιάξουν σε νεότερα μοντέλα AMD δε ξαναπαίρνω, throttle cpu σε 4k πρώτη φορα είδα στη ζωή μου... και φαντάσου ότι γι αυτό το λόγο φοβόμουν τα intel με τα AMcores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, just_a_dude said:

Αν θες να παίξεις με RT, οι AMD είναι σαν να μην υπάρχουν.

H 7800XT έχει RT Performance ανάμεσα στην 4060Τι 16GB και την 4070, αν είναι σαν να μην υπάρχει το RT στις AMD δεν υπάρχει και στις NVIDIA.

1 minute ago, Tambas91 said:

άσε με ρε φαραώ μη με δαιμονίζεις πρωινιάτικα... :P  άνοιγα να παίξω κάνα παιχνιδάκι και το chip βάραγε 90c... ωραία σχεδίαση φτιάξαν τα αλάνια να την χαίρονται!!! εγώ άμα δε το φτιάξουν σε νεότερα μοντέλα AMD δε ξαναπαίρνω, throttle cpu σε 4k πρώτη φορα είδα στη ζωή μου... και φαντάσου ότι γι αυτό το λόγο φοβόμουν τα intel με τα AMcores

Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπετε μόνο την θερμοκρασία και όχι όλο το πακέτο ??  Και ο 7800X3D ανεβάζει 90c αλλά έχει τις καλύτερες επιδόσεις σε Gaming, έτσι το έφτιαξαν να δουλεύει δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

H 7800XT έχει RT Performance ανάμεσα στην 4060Τι 16GB και την 4070, αν είναι σαν να μην υπάρχει το RT στις AMD δεν υπάρχει και στις NVIDIA.

Εννοούσα μεταξύ 4070 και 7800 ΧΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tambas91 said:

εγώ απ την άλλη περίμενα παραπάνω απ τους επεξεργαστές της AMD και ήμουν επιφυλακτικός με τα νέα intel.. τον 5800x3D ποτε δεν κατάφερα να τον σεταρω όπως θα ήθελα 1002 ρυθμίσεις και τόσα test έκανα τίποτα... ειλικρινά τόσο κακό chip (σχεδιαστικά) με τόσο κακές θερμοκρασίες ενώ έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση δεν έχω ξαναδεί!! απ την άλλη ο 14700k που πήρα με 2-3 ρυθμίσεις είναι πάγος (σε gaming σενάρια)..

δυστυχώς έχουμε duopoly ο πέτσινος δίνει το ρυθμό έχοντας αντικειμενικά το καλύτερο προϊόν (άσχετα με τιμές) και το όνομα και η amd ακολουθεί κατά τη γνώμη μου το λάθος της AMD είναι ότι ακολουθεί σε ότι βλακεία κάνει και ο πέτσας (βλέπε το κόλπο που έκανε με τα ονόματα των καρτών) αντί να ακολουθήσει μια πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική, εγώ ας πούμε αν μου έβγαζε μια κάρτα με το ίδιο raster με την 4090 και το rt της 4080 στα 1000-1200 AMD θα έπαιρνα δε θα κοίταγα καν nvidia όπως προτίμησα 6800xt από 3080 όταν τη βρήκα 750 σε σχέση με τα 1000 που ζήταγε η άλλη...

τώρα γενικά έχουν ξεφύγει οι τιμές σε όλα τα προϊόντα και η amd δεν είναι κάνα φιλανθρωπικό ίδρυμα ή εταιρία του λαου... μεγάλη πολυεθνική είναι πως θα βγάλει μεγάλο κέρδος κοιτάει

εδώ διαφωνώ .. και με AMD μια χαρά μπορείς να παίξεις rt εγώ το metro exodus που έχει global illumination μια χαρά το ευχαριστήθηκα με την 6800xt απλά δεν έβαλα extreme preset και με το mod fsr quality στα 60fps είχα μια καλή εμπειρία.. για pt θα έλεγα ότι δεν κάνουν, απλά pt μέχρι να δούμε να μπαίνει σε παιχνίδια κάτι μου λέει ότι και η 4090 θα είναι για πέταμα :P 

Βάλω την αλήθεια και εμένα οι 7000 με ψιλοαπογοήτευσαν. Βέβαια αν οι μητρικές δεν ήταν στο θεό θα ήταν καλύτεροι σαν πακετο. Μόνο ο 7800x3d είναι φοβερός για τα λεφτά και ο 7500 αν υπήρχε για αγορά.

Ο 5800x3d τι θέμα είχε; Σε κάτι δεν λειτουργούσε καλά μάλλον ο δικός σου. Σε μένα με ένα air cooler των 60€ και με το curve optimizer μέχρι τα 80 πάει και αυτό μόνο όταν κάνει shader compilation, στο cinerbench και occtεχρι 78 πάει με τη ψυκτρα με το ζόρι να ακούγεται.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπετε μόνο την θερμοκρασία και όχι όλο το πακέτο ??  Και ο 7800X3D ανεβάζει 90c αλλά έχει τις καλύτερες επιδόσεις σε Gaming, έτσι το έφτιαξαν να δουλεύει δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε.

αυτό το έχει καλύτερες επιδόσεις αμφιβάλλω λίγο να σου πω την αλήθεια, τα intel δε νομίζω να τα πιάνει... ότι έχει καλύτερη κατανάλωση ναι άμα θέλει κανεις τρέχουμε κάνα bench έτσι από περιέργεια να το επιβεβαιώσουμε αλλα εγώ προτιμάω καλύτερες θερμοκρασίες του hw ήσυχα fans να δουλεύουν στο ρελαντί απ το να δίνει πόνο η ψύκτρα για να μη λιώσει το cpu..

το θέμα είναι όταν έπιανε τα 90c έριχνε ρολόγια και έχανε επιδόσεις + τα οποια micro stutter που πλέον δεν έχω ο 14700k απ την άλλη βράχος 5,7 σταθερά πάνω από 60c δεν πάει τώρα ναι ok καταναλώνει 10-20 παραπάνω watt σιγά τα λαχανα

4 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Βάλω την αλήθεια και εμένα οι 7000 με ψιλοαπογοήτευσαν. Βέβαια αν οι μητρικές δεν ήταν στο θεό θα ήταν καλύτεροι σαν πακετο. Μόνο ο 7800x3d είναι φοβερός για τα λεφτά και ο 7500 αν υπήρχε για αγορά.

Ο 5800x3d τι θέμα είχε; Σε κάτι δεν λειτουργούσε καλά μάλλον ο δικός σου. Σε μένα με ένα air cooler των 60€ και με το curve optimizer μέχρι τα 80 πάει και αυτό μόνο όταν κάνει shader compilation, στο cinerbench και occtεχρι 78 πάει με τη ψυκτρα με το ζόρι να ακούγεται.

είχα θέμα με θερμοκρασίες... άλλαξα 2 μητρικές 2 μνήμες 2 τροφοδοτικά 3 ψύκτρες + 15 διαφορετικές ρυθμίσεις edc ccd και δε θυμάμαι και εγώ πως λέγονται... κατάφερα κάπως να τον δαμάσω με liquid metal και υδρόψυξη γομάρι. με τον 14700k απ την άλλη 2 ρυθμίσεις πείραξα στο bios και μια pasta έβαλα ότι νάναι και έτοιμος ούτε να γκαρίζει η ψύκτρα ούτε τίποτα... σίγουρα δεν είχα πέσει και στο καλύτερο κομμάτι 3D αλλα εμενα με ταλαιπώρησε πάντως

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Παλια ναι ισχυε, αλλαξε με το 1700 socket που μπορεις να βαλεις 12th 13th 14th gen που εχουν πολυ καλες επιδοσεις σε Single και σε Multicore.
Eγω πχ που τρεχω Deep Learning και κανω video edit/export πολυ συχνα δεν μου κανει ο 7800x3D ουτε οι AMD Gpu's.
Σε multicore ειναι περιπου σαν 12600κ ενω σε 4Κ max Settings αντε να εβλεπα 5 FPS διαφορα σε games που εχω cap 141.
 

Σου προσφερει VMF γιατι αν ειχαν τις ιδιες τιμες δεν θα πουλαγε ουτε αυτα τα λιγα που πουλαει στο marketshare.
Για να πουλησει στην ιδια τιμη θα πρεπει να ειναι ανταγωνιστικη σε ολα, οταν ειναι περιπου στο ενα , περιπου στο αλλο, λιγο χειροτερη εδω ,λιγο χειροτερη εκει και 1-2 δεν τα εχει, θα ριξει τιμες.
Παντα λοιπον οσο η Nvidia θα ειναι ανωτερη, η AMD θα ριχνει τιμες , ποτε δεν θα δεις VFM Νvidia.
Aκομα και με τις Τi Super που θα βγουν σε λιγο καιρο, αν πεσουν σε τιμη οι 4060Ti 4070 θα πεσουν αντιστοιχα και οι AMD.
Δεν σε βαραει λοιπον η Nvidia 150 πανω, η AMD πεφτει 150 κατω .
Aν το συνδιασεις και με το γεγονος οτι οι AMD βγηκαν μετα τις Nvidia και γνωριζαν τις τιμες, πως περιμενεις να δεις 4070 φθηνοτερη απο 7800xt ;
Που κανονικα αν οι AMD εβγαιναν ανταγωνιστικες σε ολους τους τομεις, τωρα θα εβλεπες τιμες και συγκρισεις 4070 vs 7700xt και οχι τη 7800xt .

 

Μα τον καταναλωτή δεν τον νοιάζει για ποιό λόγο είναι οι τιμές όπως είναι. Ας προσφέρει VFM και λόγω μειονότητας σε software ή αποτυχίας άλλου προϊόντος ή controversy ή whatever. Το θέμα είναι πως προσφέρει VFM, άσχετα το γιατί εκτός και αν σε επηρεάζει.

Ας είναι όσο ανώτερη θέλει η nvidia στα πάντα. Πάντα θα συγκρίνονται οι δύο κάρτες που είναι στα ίδια λεφτά ή πιο κοντά. Αν στα ίδια λεφτά δίνει σημαντικά λιγότερα frames (είτε σε raster είτε σε rt ανάλογα με το τι με νοιάζει), τότε θα προτιμήσω τη κάρτα με τα περισσότερα fps που αυτή τη στιγμή είναι η 7800xt και με λιγότερα χρήματα για raster.

Εγώ βλέπω στα νέα ΑΑΑ παιχνίδια η 7800 είναι αισθητά μπροστά από την 4070. Σε Cyberpunk, Hogwarts, Jedi Survivor, Cod, RDR2, God Of War που είναι τα top seller AAA παιχνίδια των τελευταίων χρόνων την σκίζει την 4070 σε raster και με βάση αυτό έκανα την αγορά μου.

Και αυτό που λες πως δεν θα δεις VFM Nvidia, ισχύει, για αυτό και δεν θα πάρω ποτέ εγώ Nvidia ούτε θα την υποστηρίζω, εκτός και αν η αντίστοιχη κάρτα της AMD σε αυτό το price point είναι και αυτή αντίστοιχα χάλια VFM, θέλω RT ή performance point στο οποίο υπάρχει μόνο η Nvidia όπως 4090.

Και εσύ όταν συζητάς πρέπει να  λες πως λαμβάνεις υπόψη και βίντεο editing και deep learning γιατί αυτές είναι niche ασχολίες που δεν έχει νόημα να προτείνεις κάρτα με βάση αυτές σε κάποιον που τη θέλει μόνο για παιχνίδια.

Αν το πάμε και με αν και γιατί, και η Nvidia μπορούσε να δώσει σωστές ποσότητες VRAM αλλά δεν το κάνει γιατί θα παίρνανε όλες τις κάρτες τα εργαστήρια τεχνητής νοημοσύνης, για αυτό και μας έχει χλομώσει στο software με upscaled και ψεύτικα frames.

Επίσης όταν η 1080ti ήταν 600 με 11GB VRAM και η 4070 είναι πάλι 600 με 12GB VRAM ενώ η 4080 1200 με 16GB VRAM μετά από 6 χρόνια, όχι απλώς μας βαράει η Nvidia, μας π****ι κιόλας και της λέμε και ευχαριστώ για το upscaling και το frame gen. Το ίδιο και η AMD σε μικρότερο βαθμό.

Όταν σε 3 χρόνια αυτός με την 4070 πρέπει να ρίχνει textures ή να έχει stuttering λόγω των 12GB VRAM και δεν θα μπορεί να παίζει RT επειδή η κάρτα απλά δεν είναι αρκετά δυνατή, όπως έγινε με οτιδήποτε κάτω από 3080, να του πεις εσύ που την πρότεινες: ναι, αλλά τουλάχιστον έδωσες 100 ευρώ παραπάνω για να έχεις dlss αντί για fsr και μπορούσες να παίξεις Alan Wake 2 με 10 fps παραπάνω στο RT 3 χρόνια πριν.

Άσε που η nvidia σε 2 χρόνια μπορεί να βγάλει βελτιωμένο path tracing και να σου πει οπ, δεν έχεις 5000 κάρτα γατάκι, δεν σου δίνουμε το νέο ray tracing, μείνε με το παλιό που σου κόβει τα fps στη μέση. Δηλαδή ακριβώς ότι έκανε με το frame gen και τις 3000 series που τελικά και αυτές θα καταλήξουν να χρησιμοποιούν το frame gen της Λίζας.

Sooner or later, όλοι επιστρέφουν στο Λιζάκι :D

Και η AMD για αυτά που πουλάει ελάχιστα πέφτει κάτω, η 7800 και στα 400 θα ήταν πολύ λογική τιμή και θα βγάζανε και μια χαρά profit αλλά στα 500 δεν σε κλέβει κιόλας. Η 4060ti από την άλλη πλευρά που είναι σχεδόν ίδια με την 3060ti (+10%), είναι κυριολεκτικά κλοπή αλλά τι να κάνουμε, ο κόσμος την αγοράζει.

Το ίδιο και με την 4070ti με 12GB VRAM (lmao) που είναι στα 800 ενώ θα έπρεπε να είναι 600 max και είχαν το θράσος να την πούνε και 4080. Δηλαδή κερδίσαμε 1 GB VRAM με διπλάσιο performance και 200 ευρώ παραπάνω με την 4070ti από την 1080ti μέσα σε 6.5 χρόνια πρωτοπορίας. Φοβερό.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Αν το πάμε και με αν και γιατί, και η Nvidia μπορούσε να δώσει σωστές ποσότητες VRAM αλλά δεν το κάνει γιατί θα παίρνανε όλες τις κάρτες τα εργαστήρια τεχνητής νοημοσύνης, για αυτό και μας έχει χλομώσει στο software με upscaled και ψεύτικα frames.

και η amd έχει upscale και ψεύτικα frames απλά δεν είναι τόσο καλά όσο της nvidia. για την vram συμφωνώ, αλλά ευτυχώς για 'μένα δεν έχει σκάσει (ακόμη; :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, just_a_dude said:

και η amd έχει upscale και ψεύτικα frames απλά δεν είναι τόσο καλά όσο της nvidia. για την vram συμφωνώ, αλλά ευτυχώς για 'μένα δεν έχει σκάσει (ακόμη; :P )

Ε φταίω και εγώ που είμαι πολύ sensitive στα frame pacing issues, το input lag και τα stutters. Εμένα πολύ περισσότερο με ενοχλεί το input lag του frame gen ή το stuttering από τα 100 ευρώ που θα κόψω από cpu για να πάρω nvidia, παρά να έχει λίγο simmering στους τυχαίους φράχτες λόγω fsr.

Εσύ όπως λες δεν έχεις πρόβλημα να παίζεις και με 90fps με frame gen. Εμένα και στα 140 fps με frame gen με ξινίζει το input lag ως κάποιος που έχει συνηθήσει 150fps με frame cap σε shooters. Χίλιες φορές να πάω από ultra στα πάντα σε hardware unboxed optimized settings και να βάλω fsr quality παρά να είμαι στα max με dlss quality και frame gen και ας έχει μερικά artifacts.

Δηλαδή μακάρι και εμένα να μη με πείραζε το frame gen και να μην έβλεπα διαφορά, αλλά αν έχεις συνηθήσει σωστό input lag φαίνεται αμέσως. Τώρα άμα έχεις συνηθήσει 4k με 60fps λογικό να μην καταλάβεις διαφορά. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση ούτε τη διαφορά μεταξύ 4k dlss quality και fsr quality θα καταλάβαινες οπότε τζάμπα λέμε πως το dlss και dlsr αξίζει 100 ευρώ παραπάνω.

Βέβαια αν την κάρτα τη κρατάς 2 χρόνια και μετά τη πουλάς κανένα πρόβλημα. Μπορείς να αγοράσεις nvidia κάρτα και μόλις ξεμείνει από vram σε 2-4 χρόνια να τη πουλήσεις και να πάρεις την νέα 5070. Έτσι είσαι και ο τέλειως καταναλωτής για την Nvidia και είναι win-win για την Nvidia και lose-lose για σένα.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ε φταίω και εγώ που είμαι πολύ sensitive στα frame pacing issues, το input lag και τα stutters. Εμένα πολύ περισσότερο με ενοχλεί το input lag του frame gen ή το stuttering από τα 100 ευρώ που θα κόψω από cpu για να πάρω nvidia, παρά να έχει λίγο simmering στους τυχαίους φράχτες λόγω fsr. Εσύ όπως λες δεν έχεις πρόβλημα να παίζεις και με 90fps με frame gen. Εμένα και στα 140 fps με frame gen με ξινίζει το input lag ως κάποιος που έχει συνηθήσει 150fps με frame cap σε shooters.

Χίλιες φορές να πάω από ultra στα πάντα σε hardware unboxed optimized settings και να βάλω fsr quality παρά να είμαι στα max με dlss quality και frame gen και ας έχει μερικά artifacts.

ναι δεν διαφωνώ, απλά λέω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την nvidia. και το fsr3 έχει input lag και ήταν μάλιστα και ένα από τα selling points στην παρουσίαση των 7000, άσχετα αν έκανε 1 χρόνο να το βγάλει.

Μην τα βλέπουμε μονόπατα. Και οι 2 έχουν και καλά και κακά. Και μεταξύ μας, ενδόμυχα όλοι nvidia θέλουμε, την 4090 (μαζί με ένα 4Κ/120 oled) αλλά συμβιβαζόμαστε παρακάτω ανάλογα που μπορεί ο καθένας οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, just_a_dude said:

ναι δεν διαφωνώ, απλά λέω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την nvidia. και το fsr3 έχει input lag και ήταν μάλιστα και ένα από τα selling points στην παρουσίαση των 7000, άσχετα αν έκανε 1 χρόνο να το βγάλει.

Μην τα βλέπουμε μονόπατα. Και οι 2 έχουν και καλά και κακά. Και μεταξύ μας, ενδόμυχα όλοι nvidia θέλουμε, την 4090 (μαζί με ένα 4Κ/120 oled) αλλά συμβιβαζόμαστε παρακάτω ανάλογα που μπορεί ο καθένας οικονομικά.

Μα δεν έχω πει τίποτα για το fsr 3 και το input lag του, ούτε αυτό μου άρεσε, αλλά αν δεν πάει αλλιώς η κάρτα σε κανονικά fps, όπως η 5700xt στο Forspoken, τότε καλό είναι. Σε περίπτωση όμως που παίρνεις 500-600 ευρώ κάρτα που μπορεί και χωρίς frame gen, δεν είναι λογικό να το έχουμε λες και είναι το χρυσό δισκοπότηρο των frames το dlss 3.5.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Tambas91 said:

αυτό το έχει καλύτερες επιδόσεις αμφιβάλλω λίγο να σου πω την αλήθεια, τα intel δε νομίζω να τα πιάνει...

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-14700k/17.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Μα δεν έχω πει τίποτα για το fsr 3 και το input lag του, ούτε αυτό μου άρεσε, αλλά αν δεν πάει αλλιώς η κάρτα σε κανονικά fps, όπως η 5700xt στο Forspoken, τότε καλό είναι. Σε περίπτωση όμως που παίρνεις 500-600 ευρώ κάρτα που μπορεί και χωρίς frame gen, δεν είναι λογικό να το έχουμε λες και είναι το χρυσό δισκοπότηρο των frames το dlss 3.5.

δεν είναι χρυσό δισκοπότηρο, είναι ένα extra feature, όπως είναι το RT και το DLSS. Οπότε δεν υπάρχει λογικό και παράλογο στο τι θες να κάνεις. Αν κάποιος σου πει θέλω να παίξω τα βαριά RT games θα του πεις πάρε AMD; Ή αν σου πει δεν με νοιάζει και τόσο το RT ή δεν με νοιάζει να παίζω με όλα τα RT Effects ανοιχτά θα του πεις δώσε 100 ευρώ παραπάνω για να πάρεις 4070; Γι' αυτό λέω ότι μεταξύ των 2 δεν υπάρχει ξεκάθαρη επιλογή.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...