Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Λαθος καρτα κοιτας λειπει ενα Ti.
 

 

Σωστα συγνωμη εχεις δικιο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο 5-χρονα θα αγόραζαν στα ίδια λεφτά την 8GB κάρτα για το DLSS/DLAA αντί την RX6800 16GB

RX 6800 16GB = 382,53 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2157158079/xfx-radeon-rx-6800-16gb-gddr6-speedster-swft-319-karta-grafikwn.html?qo=rx+6800&from=cat

RTX4060Ti 8GB  = 386.5 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2158675634/inno3d-geforce-rtx-4060-ti-8gb-gddr6-twin-x2-oc-white-karta-grafikwn.html?qo=rtx4060ti&from=cat

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μόνο 5-χρονα θα αγόραζαν στα ίδια λεφτά την 8GB κάρτα για το DLSS/DLAA αντί την RX6800 16GB

RX 6800 16GB = 382,53 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2157158079/xfx-radeon-rx-6800-16gb-gddr6-speedster-swft-319-karta-grafikwn.html?qo=rx+6800&from=cat

RTX4060Ti 8GB  = 386.5 ευρω

https://www.bestprice.gr/item/2158675634/inno3d-geforce-rtx-4060-ti-8gb-gddr6-twin-x2-oc-white-karta-grafikwn.html?qo=rtx4060ti&from=cat

Στα 5χρονια θα τη παρει ο μπαμπας τους τη Nvidia και θα τους εξηγησει οτι αν δεν θελουν να βγαλουν τα γεμιστα απο το μεσημερι να βαζουν παντα DLSS αντι για FSR.

Tα 16gb θα ειχαν νοημα αν τρεχεις Deep Learning που και εκει τα εχουν κανει σαλατα οι AMD.
Eδω δεν θες 16gb σε 1440p θα το χρειαστεις σε 1080p.

Screenshot_34.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Λαθος καρτα κοιτας λειπει ενα Ti.
 

Kαι ειναι και με 5600

Screenshot_32.jpg

το High+rt high εγινε  rt off και rt low που ειναι χειροτερο και απο rt off, ξεμενει απο vram η καρτα παρτο χαμπαρι , η16αρα τα παει πολυ καλυτερα

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:



Tα 16gb θα ειχαν νοημα αν τρεχεις Deep Learning που και εκει τα εχουν κανει σαλατα οι AMD.
Eδω δεν θες 16gb σε 1440p θα το χρειαστεις σε 1080p.

Θα χρειαστείς πάνω από 8GB ακόμα και στα 1080p, μην ξανά λέμε τα ίδια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BlurayMoviesGreece said:

Μα και αυτα που εδειξες δεν τα λες μπουκαλια επειδη η Gpu απο 99% πηγε 94% .
Μπουκαλι θα ηταν αν η GPu επεφτε στο 60-70% με το Cpu να τρεχει στο 100% για να τη προλαβει με αποτελεσμα να χανεις FPS.

Πάντως όντως δεν χρειάζεται το CPU να είναι στο 100% για να κάνει bottleneck. Εφόσον η κάρτα δεν είναι στο 97% ή παραπάνω είσαι CPU bottlenecked. Το 90%+ CPU usage γίνεται μόνο αν το παιχνίδι μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα threads.

Συνήθως το single thread performance δίνει bottleneck. Πχ στο Minecraft μπορείς άνετα να έχεις CPU bottleneck με 10% CPU usage.

Το ίδιο και στο Hogwarts legacy και Jedi survivor (όχι με 10% αλλά με 60% πχ, ανάλογα με το CPU). Ενώ το cyberpunk με το 2.0 χρησιμοποιεί όλα τα threads και τον 5800x3d τον φτάνει στο 100% usage όταν με κάνει bottleneck σε μέρη με πολλά npcs.

Πριν την ενημέρωση 2.0 νομίζω δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τόσα threads γιατί θέλει πάρα πολύ optimization αυτό.

2 hours ago, Tambas91 said:

ξεκολλά δεν ειρωνεύεται κανένας εγώ με humor τα γράφω και παρόλο που συμφωνώ με μερικά που λες εσύ θολώνεις και πάνω στη τρελα σου τα παίρνεις όλα παραμάζωμα εγώ στην οθόνη μου πάντως σε 4k δε το βλέπω τόσο κακό το fsr ισα ισα που το βάζω άμα δεν έχει dlss καμια σχέση με το video να μου κάνει τόσο μπαμ στο μάτι...

τώρα μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τον ακοινώνητο και τον Γιάννη δε τα βλέπεις τα παιδιά ότι είναι κόκκινα μέχρι το μεδούλι? :P 

  Reveal hidden contents

 

 

Εμενα προσωπικά καθόλου δεν με νοιάζει η εταιρεία. Μόνο τι προσφέρει στη συγκεκριμένη τιμή με νοιάζει. Αν και γενικά δεν μου αρέσουν οι επεξεργαστές της Intel λόγω τιμής και socket lifespan, με τα χίλια θα έπαιρνα xx400f αντί για τα αντίστοιχα της amd.

Και η Nvidia με την amd αν είχαν ακριβως τις αντίστροφες κάρτες θα προτιμούσα Nvidia. Radeon 7600 πχ δεν θα έπαιρνα με τίποτα.  Απλά τυχαίνει αυτή τη περίοδο η AMD να προσφέρει καλύτερο value for money και στους επεξεργαστές και στις κάρτες γραφικών όσο αφορά το gaming.

Δεν φταίω εγώ που η Nvidia βαράει ένα κατοσταρικο μέχρι 150 πάνω από τη σωστή τιμή σε κάθε κάρτα της μέχρι την 4070 επειδή μπορεί. Και καλά κάνει δηλαδή ως επιχείρηση, αφού συνεχίζει ο κόσμος και τις αγοράζει τις κάρτες.

Όταν βλέπεις τις 7900xtx, 4090 και 4060 να είναι κορυφή στις λίστες πωλήσεων, καταλαβαίνεις πως μας αξίζει αυτό που γίνεται στην αγορά και μπράβο της της Nvidia που το εκμεταλλεύεται. Και εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν CEO της Nvidia.

Όχι ότι η AMD είναι πολύ καλύτερη. Και αυτή άνετα μπορούσε να ρίξει ένα κατοστάρικο από κάθε κάρτα και πάλι θα έβγαζε μπόρικο κέρδος και θα κέρδιζε και mind share αλλά προφανώς δεν θέλουν να το κάνουν αυτό. Αλλά από τα δύο κακά επιλέγω το λιγότερο κακό.

Δεν βοηθάει που και στην Ελλάδα τις έχουν πανάκριβες τις Nvidia και δεν κάνουν ποτέ προσφορές. Και το λέω κιόλας χωρίς πρόβλημα πως αν θες ray tracing ούτε καν τη κοιτάς την amd και την Intel. Αυτό που κριτικάρω είναι την απόφαση να θες rt σε τέτοιο price point (δλδ 4070/4070ti και κάτω).

Ίσα ίσα, όσοι υποστηρίζουν Nvidia θα έπρεπε να προσεύχονται η Λίζα να δώσει σοβαρό rt hardware στις κονσόλες γιατί μέχρι να γίνει αυτό, το hardware ray tracing δεν πρόκειται να γίνει standard, τουλάχιστον όχι σε επίπεδο path tracing.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Εμενα προσωπικά καθόλου δεν με νοιάζει η εταιρεία. Μόνο τι προσφέρει στη συγκεκριμένη τιμή με νοιάζει. Αν και γενικά δεν μου αρέσουν οι επεξεργαστές της Intel λόγω τιμής και socket lifespan, με τα χίλια θα έπαιρνα xx400f αντί για τα αντίστοιχα της amd.

Παλια ναι ισχυε, αλλαξε με το 1700 socket που μπορεις να βαλεις 12th 13th 14th gen που εχουν πολυ καλες επιδοσεις σε Single και σε Multicore.
Eγω πχ που τρεχω Deep Learning και κανω video edit/export πολυ συχνα δεν μου κανει ο 7800x3D ουτε οι AMD Gpu's.
Σε multicore ειναι περιπου σαν 12600κ ενω σε 4Κ max Settings αντε να εβλεπα 5 FPS διαφορα σε games που εχω cap 141.
 

45 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Και η Nvidia με την amd αν είχαν ακριβως τις αντίστροφες κάρτες θα προτιμούσα Nvidia. Radeon 7600 πχ δεν θα έπαιρνα με τίποτα.  Απλά τυχαίνει αυτή τη περίοδο η AMD να προσφέρει καλύτερο value for money και στους επεξεργαστές και στις κάρτες γραφικών όσο αφορά το gaming.

Δεν φταίω εγώ που η Nvidia βαράει ένα κατοσταρικο μέχρι 150 πάνω από τη σωστή τιμή σε κάθε κάρτα της μέχρι την 4070 επειδή μπορεί. Και καλά κάνει δηλαδή ως επιχείρηση, αφού συνεχίζει ο κόσμος και τις αγοράζει τις κάρτες.

Σου προσφερει VMF γιατι αν ειχαν τις ιδιες τιμες δεν θα πουλαγε ουτε αυτα τα λιγα που πουλαει στο marketshare.
Για να πουλησει στην ιδια τιμη θα πρεπει να ειναι ανταγωνιστικη σε ολα, οταν ειναι περιπου στο ενα , περιπου στο αλλο, λιγο χειροτερη εδω ,λιγο χειροτερη εκει και 1-2 δεν τα εχει, θα ριξει τιμες.
Παντα λοιπον οσο η Nvidia θα ειναι ανωτερη, η AMD θα ριχνει τιμες , ποτε δεν θα δεις VFM Νvidia.
Aκομα και με τις Τi Super που θα βγουν σε λιγο καιρο, αν πεσουν σε τιμη οι 4060Ti 4070 θα πεσουν αντιστοιχα και οι AMD.
Δεν σε βαραει λοιπον η Nvidia 150 πανω, η AMD πεφτει 150 κατω .
Aν το συνδιασεις και με το γεγονος οτι οι AMD βγηκαν μετα τις Nvidia και γνωριζαν τις τιμες, πως περιμενεις να δεις 4070 φθηνοτερη απο 7800xt ;
Που κανονικα αν οι AMD εβγαιναν ανταγωνιστικες σε ολους τους τομεις, τωρα θα εβλεπες τιμες και συγκρισεις 4070 vs 7700xt και οχι τη 7800xt .

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία πάντως είναι ότι ευτυχώς που υπάρχει και η AMD, γιατί αλλιώς θα μας είχε πάρει τα σ@βρακα το μονοπώλιο της Intelάρας.......................!  (βλέπε αφαίμαξη σε cpu με 2-3% αύξηση επιδόσεων  και 20-30% αύξηση τιμών ... χρόνια τώρα.. )

Επεξ/σία από slzr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, slzr είπε

Η ουσία πάντως είναι ότι ευτυχώς που υπάρχει και η AMD, γιατί αλλιώς θα μας είχε πάρει τα σ@βρακα το μονοπώλιο της Intelάρας.......................!  (βλέπε αφαίμαξη σε cpu με 2-3% αύξηση επιδόσεων  και 20-30% αύξηση τιμών ... χρόνια τώρα.. )

Αφαιμαξη ειναι οταν βγαζεις τον 5950x κοντα στα 900€ και μολις πηγε για τσαι με τον 12900κ να τον ριχνεις στα 650€ στα βρεγμενο γατι.
Αυτο εξηγω και πιο πανω, αν η AMD ειχε το πανω χερι θα πουλαγε και αυτη ακριβα(oπως και εκανε), οσο ειναι η σκια της Nvidia και με κατωτερα προιοντα θα παριστανει το VFM.
Eπειδη λοιπον δεν ειχε αναλογη της 4090 βαφτισε την κανονικη 7800xt(x800xt vs 4080) σε 7900xtx και χαντακωσε τις απο κατω με μουφα ονοματα και επιδοσεις απλα για να παρει το 1000ακι στις αρχες, ενω σαν 7800xt θα τη πουλαγε κανα 650αρι και τωρα οσοι εχουν 7800xt θα ειχαν επιδοσεις 7900xtx.
Με αυτο το τρικ απο ακριβη εγινε φθηνη και απο εκει που δεν ειχε αναλογες επιδοσεις τωρα συγκρινουμε διαφορετικες κατηγοριες.
Win-Win για την AMD και χαμενοι μονο αυτοι που τις αγορασαν ενω νιωθουν κερδισμενοι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Αφαιμαξη ειναι οταν βγαζεις τον 5950x κοντα στα 900€ και μολις πηγε για τσαι με τον 12900κ να τον ριχνεις στα 650€ στα βρεγμενο γατι.

Ο AMD βγήκε ένα χρόνο πριν, Νοέμβριο 2020 και ο Intel Νοέμβριο του 2021. O AMD είναι κατάλληλος και για server λόγο low watt ενώ ο 12900Κ μόνο για workstation/games.

Δεν νομίζω ότι τα παρουσιάζεις σωστά, όποιος θέλει να πάρει τόσους πολλούς πυρήνες από το τελευταίο node της TSMC και να είναι και καλά bin πρέπει να τα σκάσει άσχετα με το ποια εταιρεία τα έχει παραγγείλει (AMD/NVIDIA/Apple/Mediatek/Qualcomm), η Intel βγήκε σαν βρεγμένο γατί επειδή είχε χάσει πολλές πωλήσεις και έβγαλε πολύ καλό προϊόν σε λογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elpenor είπε

Ο AMD βγήκε ένα χρόνο πριν, Νοέμβριο 2020 και ο Intel Νοέμβριο του 2021. O AMD είναι κατάλληλος και για server λόγο low watt ενώ ο 12900Κ μόνο για workstation/games.

Δεν νομίζω ότι τα παρουσιάζεις σωστά, όποιος θέλει να πάρει τόσους πολλούς πυρήνες από το τελευταίο node της TSMC και να είναι και καλά bin πρέπει να τα σκάσει άσχετα με το ποια εταιρεία τα έχει παραγγείλει (AMD/NVIDIA/Apple/Mediatek/Qualcomm), η Intel βγήκε σαν βρεγμένο γατί επειδή είχε χάσει πολλές πωλήσεις και έβγαλε πολύ καλό προϊόν σε λογική τιμή.

Οσο μπορουσε το εκανε, μολις βρηκε τα σκουρα επεσε λογο ανταγωνισμου, αυτο εξηγω.
Mα αν εβγαιναν μαζι δεν θα ειχε και 900€, πρωτη τιμη θα ηταν κοντα στα 600€ για τον ιδιο λογο που ο 5800x3d επεσε απο τα 500€ στα 300€ για τον ιδιο λογο που ο 7600x σε λιγο θα πεσει στα 200€ ενω ξεκινησε στα 380€ , ανταγωνισμος.
Αν ειχε το πανω χερι δεν θα πεφτανε στη μιση τιμη ενω τρεχει η ιδια γενια και δεν αντικατασταθηκε απο  καποια νεα.

Τον 5950x δεν τον αγορασαν ολοι τον Νοεμβριο του 2020 , πολλοι τον αγορασαν μεσα στο 2021 περιμενοντας οτι θα πεσει.
Αυτοι που τον πληρωσαν 900€ για Home Workstation και μετα τον ειδαν 650€ εριχναν μπινελικια για μηνες.
Εχω 2-3 φιλους με αυτη τη περιπτωση και ακομα με αυτον εχουν μεινει μολις ειδαν καταναλωσεις και θερμοκρασιες σε 7950x. 
Συστηματα με 128gb ram και 980 pro για γραψε/σβησε λογο ταχυτητας ξεροντας οτι θα παει για πεταμα πριν την ωρα του.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

μπουκαλι στο hogwarts ειχες και γτ ειχες nvidia καρτα ,αυτο μην το ξεχνατε ,οι nvidia εχουν μεγαλο cpu overhead

Καλημέρα. Δεν νομίζω να φταίει το μπουκάλι σε τέτοια παιχνίδια που ζητάνε ipc δηλαδή και 6800xt να είχα με 5700x θα γονατιζε η cpu είναι τόσο unoptimized που δεν τίθεται θέμα overhead σε τέτοια παιχνίδια. Με fg ήμουν 120 130fps όμως και είναι μεγάλο συν για όσους ακόμα δεν πήγαμε σε νέα cpu. Στα ίδια Witcher 3 Spiderman ratchet chernobylite οπου μπαίνει το fg έχεις μια πολύ ομαλή εμπειρία ακόμα και αν δεν τραβάει για πάνω από 60 70fps η cpu. Βλεπω με καλό μάτι το fg σε driver level της amd το δούλεψα σε 6600 κάρτα δουλεύει αλλά όχι ακόμα σε πολύ γρήγορη κίνηση το έβγαλαν αρκετά πρώιμα γιατί ήδη είχαν μείνει πόσους μήνες και για να μην κάνει παράπονα ο κόσμος έδωσαν μια πρώτη εκδοχή. Αν δεν είχα 4000 σειρά θα έπρεπε να είχα ήδη πάει σε νέα socket αλλά αυτά που παίζω τα βαριά έχουν όλα fg οπότε μπορείς να το καθυστερήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οσο μπορουσε το εκανε, μολις βρηκε τα σκουρα επεσε λογο ανταγωνισμου, αυτο εξηγω.
Mα αν εβγαιναν μαζι δεν θα ειχε και 900€, πρωτη τιμη θα ηταν κοντα στα 600€ για τον ιδιο λογο που ο 5800x3d επεσε απο τα 500€ στα 300€ για τον ιδιο λογο που ο 7600x σε λιγο θα πεσει στα 200€ ενω ξεκινησε στα 380€ , ανταγωνισμος.
Αν ειχε το πανω χερι δεν θα πεφτανε στη μιση τιμη ενω τρεχει η ιδια γενια και δεν αντικατασταθηκε απο  καποια νεα.

Τον 5950x δεν τον αγορασαν ολοι τον Νοεμβριο του 2020 , πολλοι τον αγορασαν μεσα στο 2021 περιμενοντας οτι θα πεσει.
Αυτοι που τον πληρωσαν 900€ για Home Workstation και μετα τον ειδαν 650€ εριχναν μπινελικια για μηνες.
Εχω 2-3 φιλους με αυτη τη περιπτωση και ακομα με αυτον εχουν μεινει μολις ειδαν καταναλωσεις και θερμοκρασιες σε 7950x. 
Συστηματα με 128gb ram και 980 pro για γραψε/σβησε λογο ταχυτητας ξεροντας οτι θα παει για πεταμα πριν την ωρα του.

Σωστα ,επρεπε οι φιλοι σου να δωσουν 600+ να παρουν 11900k που ειχε τα μισα cores ,που τον μοσχοπουλαγες  μετα (δεν τους επαιρνε κανεις στις αγγελιες) αλλα μπορουσες να τον κρατησεις για σομπα το χειμωνα ,θα τους εβγαζε τα λεφτα τους!

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλημέρα. Δεν νομίζω να φταίει το μπουκάλι σε τέτοια παιχνίδια που ζητάνε ipc δηλαδή και 6800xt να είχα με 5700x θα γονατιζε η cpu είναι τόσο unoptimized που δεν τίθεται θέμα overhead σε τέτοια παιχνίδια. Με fg ήμουν 120 130fps όμως και είναι μεγάλο συν για όσους ακόμα δεν πήγαμε σε νέα cpu. Στα ίδια Witcher 3 Spiderman ratchet chernobylite οπου μπαίνει το fg έχεις μια πολύ ομαλή εμπειρία ακόμα και αν δεν τραβάει για πάνω από 60 70fps η cpu. Βλεπω με καλό μάτι το fg σε driver level της amd το δούλεψα σε 6600 κάρτα δουλεύει αλλά όχι ακόμα σε πολύ γρήγορη κίνηση το έβγαλαν αρκετά πρώιμα γιατί ήδη είχαν μείνει πόσους μήνες και για να μην κάνει παράπονα ο κόσμος έδωσαν μια πρώτη εκδοχή. Αν δεν είχα 4000 σειρά θα έπρεπε να είχα ήδη πάει σε νέα socket αλλά αυτά που παίζω τα βαριά έχουν όλα fg οπότε μπορείς να το καθυστερήσεις. 

δεν πηρες 14600?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Εμενα προσωπικά καθόλου δεν με νοιάζει η εταιρεία. Μόνο τι προσφέρει στη συγκεκριμένη τιμή με νοιάζει. Αν και γενικά δεν μου αρέσουν οι επεξεργαστές της Intel λόγω τιμής και socket lifespan, με τα χίλια θα έπαιρνα xx400f αντί για τα αντίστοιχα της amd.

εγώ απ την άλλη περίμενα παραπάνω απ τους επεξεργαστές της AMD και ήμουν επιφυλακτικός με τα νέα intel.. τον 5800x3D ποτε δεν κατάφερα να τον σεταρω όπως θα ήθελα 1002 ρυθμίσεις και τόσα test έκανα τίποτα... ειλικρινά τόσο κακό chip (σχεδιαστικά) με τόσο κακές θερμοκρασίες ενώ έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση δεν έχω ξαναδεί!! απ την άλλη ο 14700k που πήρα με 2-3 ρυθμίσεις είναι πάγος (σε gaming σενάρια)..

8 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Και η Nvidia με την amd αν είχαν ακριβως τις αντίστροφες κάρτες θα προτιμούσα Nvidia. Radeon 7600 πχ δεν θα έπαιρνα με τίποτα.  Απλά τυχαίνει αυτή τη περίοδο η AMD να προσφέρει καλύτερο value for money και στους επεξεργαστές και στις κάρτες γραφικών όσο αφορά το gaming.

Δεν φταίω εγώ που η Nvidia βαράει ένα κατοσταρικο μέχρι 150 πάνω από τη σωστή τιμή σε κάθε κάρτα της μέχρι την 4070 επειδή μπορεί. Και καλά κάνει δηλαδή ως επιχείρηση, αφού συνεχίζει ο κόσμος και τις αγοράζει τις κάρτες.

Όταν βλέπεις τις 7900xtx, 4090 και 4060 να είναι κορυφή στις λίστες πωλήσεων, καταλαβαίνεις πως μας αξίζει αυτό που γίνεται στην αγορά και μπράβο της της Nvidia που το εκμεταλλεύεται. Και εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν CEO της Nvidia.

Όχι ότι η AMD είναι πολύ καλύτερη. Και αυτή άνετα μπορούσε να ρίξει ένα κατοστάρικο από κάθε κάρτα και πάλι θα έβγαζε μπόρικο κέρδος και θα κέρδιζε και mind share αλλά προφανώς δεν θέλουν να το κάνουν αυτό. Αλλά από τα δύο κακά επιλέγω το λιγότερο κακό.

δυστυχώς έχουμε duopoly ο πέτσινος δίνει το ρυθμό έχοντας αντικειμενικά το καλύτερο προϊόν (άσχετα με τιμές) και το όνομα και η amd ακολουθεί κατά τη γνώμη μου το λάθος της AMD είναι ότι ακολουθεί σε ότι βλακεία κάνει και ο πέτσας (βλέπε το κόλπο που έκανε με τα ονόματα των καρτών) αντί να ακολουθήσει μια πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική, εγώ ας πούμε αν μου έβγαζε μια κάρτα με το ίδιο raster με την 4090 και το rt της 4080 στα 1000-1200 AMD θα έπαιρνα δε θα κοίταγα καν nvidia όπως προτίμησα 6800xt από 3080 όταν τη βρήκα 750 σε σχέση με τα 1000 που ζήταγε η άλλη...

τώρα γενικά έχουν ξεφύγει οι τιμές σε όλα τα προϊόντα και η amd δεν είναι κάνα φιλανθρωπικό ίδρυμα ή εταιρία του λαου... μεγάλη πολυεθνική είναι πως θα βγάλει μεγάλο κέρδος κοιτάει

8 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Δεν βοηθάει που και στην Ελλάδα τις έχουν πανάκριβες τις Nvidia και δεν κάνουν ποτέ προσφορές. Και το λέω κιόλας χωρίς πρόβλημα πως αν θες ray tracing ούτε καν τη κοιτάς την amd και την Intel. Αυτό που κριτικάρω είναι την απόφαση να θες rt σε τέτοιο price point (δλδ 4070/4070ti και κάτω).

εδώ διαφωνώ .. και με AMD μια χαρά μπορείς να παίξεις rt εγώ το metro exodus που έχει global illumination μια χαρά το ευχαριστήθηκα με την 6800xt απλά δεν έβαλα extreme preset και με το mod fsr quality στα 60fps είχα μια καλή εμπειρία.. για pt θα έλεγα ότι δεν κάνουν, απλά pt μέχρι να δούμε να μπαίνει σε παιχνίδια κάτι μου λέει ότι και η 4090 θα είναι για πέταμα :P 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σωστα ,επρεπε οι φιλοι σου να δωσουν 600+ να παρουν 11900k που ειχε τα μισα cores ,που τον μοσχοπουλαγες  μετα (δεν τους επαιρνε κανεις στις αγγελιες) αλλα μπορουσες να τον κρατησεις για σομπα το χειμωνα ,θα τους βγαζε τα λεφτα τους!

δεν πηρες 14600?

Ετσι νομιζα μεχρι που ακυρωσε ο κωτσος βασικα εγραψε τους περισσοτερους με το 2+1 προσφορα και δεν ασχοληθηκα παραπανω. Ειμαι σε αναζητηση παλι αλλα η σκεφτομαι για 15700k και να τον κρατησω 5 6 χρονια η 7600 με φθηνη a620 προταση του armoral για πιο οικονομικο build και μετα αγορα 8xxx. Καλοβλεπω το πρωτο βεβαια αλλα δεν υπαρχει κατι σιγουρο ποτε θα βγουν. Ηρθε το bracket εχει 5 6 μερες θα κουμπωνει και σε 1851 με την Χ62 οποτε δεν θα παει χαμενο σιγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...