Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eιναι μπουκαλα με 94% GPU και 30-40% Cpu;

τι ειναι? οταν ενα cpu δεν μπορει να κολλησει την καρτα στο 99%-100% τι ειναι ,μπουκαλακι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tιποτα δεν ειναι τι FPS θα χασεις;
Θα αλλαξεις CPU;

προφανως για το 94% δεν θα αλλαξεις cpu αλλα δεν παυει να κραταει την καρτα, αμα βαλεις πχ την 4080 να τρεξει 1080p θα εχεις 80% gpu usage και στον 12700k 100%? Δεν χρεαιζεται να εινα στο 100% το cpu για να ριχνει μπουκαλα ,αρκει να ειναι απλα αργο για την gpu

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

προφανως για το 94% δεν θα αλλαξεις cpu αλλα δεν παυει να κραταει την καρτα

Kραταει τη καρτα και δεν βγαζει 0.01FPS παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

3 ατομα με ανεφεραν με ειρωνικα σχολια και τους απαντησα on topic.
Δεν ηρθα απο το πουθενα να αρχισω να συγκρινω DLSS vs FSR.
Eκτος αν απαγορευεται να λεμε την γνωμη μας για να προτεινουμε AMD καρτες χωρις να υπολογιζουμε τα μειονεκτηματα τους και να αμολαμε χαρταετο.

ξεκολλά δεν ειρωνεύεται κανένας εγώ με humor τα γράφω και παρόλο που συμφωνώ με μερικά που λες εσύ θολώνεις και πάνω στη τρελα σου τα παίρνεις όλα παραμάζωμα εγώ στην οθόνη μου πάντως σε 4k δε το βλέπω τόσο κακό το fsr ισα ισα που το βάζω άμα δεν έχει dlss καμια σχέση με το video να μου κάνει τόσο μπαμ στο μάτι...

τώρα μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τον ακοινώνητο και τον Γιάννη δε τα βλέπεις τα παιδιά ότι είναι κόκκινα μέχρι το μεδούλι? :P 

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εχουμε πει χιλιες φορες οτι το dllss ειναι καλυτερο? το εχουμε πει ολοι.

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ξεκολλά δεν ειρωνεύεται κανένας εγώ με humor τα γράφω και παρόλο που συμφωνώ με μερικά που λες εσύ θολώνεις και πάνω στη τρελα σου τα παίρνεις όλα παραμάζωμα εγώ στην οθόνη μου πάντως σε 4k δε το βλέπω τόσο κακό το fsr ισα ισα που το βάζω άμα δεν έχει dlss καμια σχέση με το video να μου κάνει τόσο μπαμ στο μάτι...

τώρα μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τον ακοινώνητο και τον Γιάννη δε τα βλέπεις τα παιδιά ότι είναι κόκκινα μέχρι το μεδούλι? :P 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Το θεμα ειναι οτι προτεινουν AMD καρτες σε ατομα που παιζουν 1080p γιατι θα εχουν 5 FPS παραπανω σε raster, αλλα δεν μας νοιαζει οτι αυτος ο ανθρωπος θα ειναι αναγκασμενος να παιζει για τα επομενα χρονια κατα κυριο λογο με upscale με καρτα 3ετιας.
Δεν μας νοιαζει οτι το FSR σε 1080p ειναι για εμετο, παρε AMD να εχεις 5 FPS η για να γλιτωσεις 20€.
Δεν μας νοιαζει οτι με Nvidia εχεις DLSS+FSR ενω σε AMD εχεις μονο FSR.
Bλεπεις τι λες , καμια φορα βαζεις FSR, αυτοι μπορουν να βαλουν DLAA DLSS;
"Ναι αλλα στο Raster;"
Ναι τι στο Raster παλι θα εχεις DLAA αντι για ΤΑΑ.
Με το που γραψει ο αλλος "Καλησπερα θελω να παρω καρτα γραφικων μεχρι "
Εχουν απαντησει 6600xt 6700xt.

Tωρα για αυτον που μπορει να παρει 7900xtx και να παιξει 4Κ FSR , ε δεν θα ερθει και η συντελεια του κοσμου ψιλοπαλευεται σε 4Κ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το θεμα ειναι οτι προτεινουν AMD καρτες σε ατομα που παιζουν 1080p γιατι θα εχουν 5 FPS παραπανω αλλα δεν μας νοιαζει οτι αυτος ο ανθρωπος θα ειναι αναγκασμενος να παιζει για τα επομενα χρονια κατα κυριο λογο με upscale.
Δεν μας νοιαζει οτι το FSR σε 1080p ειναι για εμετο, παρε AMD να εχεις 5 FPS η για να γλιτωσεις 20€.
Δεν μας νοιαζει οτι με Nvidia εχεις DLSS+FSR ενω σε AMD εχεις μονο FSR.
"Ναι αλλα στο Raster;"
Ναι τι στο Raster παλι θα εχεις DLAA αντι για ΤΑΑ.
Με το που γραψει ο αλλος "Καλησπερα θελω να παρω καρτα γραφικων μεχρι "
Εχουν απαντησει 6600xt 6700xt.

Tωρα για αυτον που μπορει να παρει 7900xtx και να παιξει 4Κ FSR , ε δεν θα ερθει και η συντελεια του κοσμου.

πάλι θολώνεις... αν η διαφορα είναι τόσο μικρή (20ευρώ) δε νομίζω να τρέξει κανεις να την παρουσιάσει σαν ευκαιρία εγώ όταν κοίταγα κάρτα η 3080 με την 6800xt είχαν διαφορα 250 ευρώπουλα εε εκεί ρε φιλε δε θα πάρω τη 3080... οι 6700xt επίσης πολύ τίμιες κάρτες πια άλλη να βάλεις απέναντι τις? τώρα ok αν δε θέλει ντε και καλά να βάλει ο άλλος fsr σε 1080p ας ρήξεις κάνα 2 ρυθμίσεις

γενικά εμενα οι φετινές κάρτες της amd δε μου άρεσαν γι αυτό άλλαξα εταιρία οι περσινές απ την άλλη νομίζω ήταν όλες πολύ τίμιες και σε specs και σε τιμές

ps.αρε να γίνετε τέτοιο ωραίο πανηγύρι και να λύπει ο herald :P 

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

πάλι θολώνεις... αν η διαφορα είναι τόσο μικρή (20ευρώ) δε νομίζω να τρέξει κανεις να την παρουσιάσει σαν ευκαιρία εγώ όταν κοίταγα κάρτα η 3080 με την 6800xt είχαν διαφορα 250 ευρώπουλα εε εκεί ρε φιλε δε θα πάρω τη 3080... οι 6700xt επίσης πολύ τίμιες κάρτες πια άλλη να βάλεις απέναντι τις? τώρα ok αν δε θέλει ντε και καλά να βάλει ο άλλος fsr σε 1080p ας ρήξεις κάνα 2 ρυθμίσεις

γενικά εμενα οι φετινές κάρτες της amd δε μου άρεσαν γι αυτό άλλαξα εταιρία οι περσινές απ την άλλη νομίζω ήταν όλες πολύ τίμιες και σε specs και σε τιμές

6700xt 360€                                4060Τi 380€
     230w                                               160w
      TAA                                                DLAA +  TAA
      FSR                                                DLSS  +  FSR
      FSR 3                                             DLSS 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το θεμα ειναι οτι προτεινουν AMD καρτες σε ατομα που παιζουν 1080p γιατι θα εχουν 5 FPS παραπανω σε raster, αλλα δεν μας νοιαζει οτι αυτος ο ανθρωπος θα ειναι αναγκασμενος να παιζει για τα επομενα χρονια κατα κυριο λογο με upscale με καρτα 3ετιας.
Δεν μας νοιαζει οτι το FSR σε 1080p ειναι για εμετο, παρε AMD να εχεις 5 FPS η για να γλιτωσεις 20€.
Δεν μας νοιαζει οτι με Nvidia εχεις DLSS+FSR ενω σε AMD εχεις μονο FSR.
Bλεπεις τι λες , καμια φορα βαζεις FSR, αυτοι μπορουν να βαλουν DLAA DLSS;
"Ναι αλλα στο Raster;"
Ναι τι στο Raster παλι θα εχεις DLAA αντι για ΤΑΑ.
Με το που γραψει ο αλλος "Καλησπερα θελω να παρω καρτα γραφικων μεχρι "
Εχουν απαντησει 6600xt 6700xt.

Tωρα για αυτον που μπορει να παρει 7900xtx και να παιξει 4Κ FSR , ε δεν θα ερθει και η συντελεια του κοσμου ψιλοπαλευεται σε 4Κ.

Για το 6800 Vs 4060ti 8gb λες?  Σωστα η 4060ti ειναι καλυτερη επιλογη ! αλλα εχει dlss βεβαια παιζεις με 40fps αλλα δεν πειραζει ειναι καλυτερες οι σκιες γτ τα 8Gb ειναι futerproof θα μεινει απο πυρηνα πρωτα

6800.png.c354e448153efc09ec4aac2e74760a45.png

και το αγαπημενο σου alan wake

1080p

alanwake.png.bd1ece47bba1e00c76ab10760c036753.png

1080p rt

rt.png.3fd20a4fc13ada8dfe802db63feaa64d.png

Αλλα ειπαμε ειναι καλυτερη επιλογη γτ εχει dlss ασχετως που στα μισα παιχνιδια η 6800 δεν θα εχει αναγκη το upscale σε 1080P αλλα η 4060ti δεν θα παιζει χωρις αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

6700xt 360€                                4060Τi 380€
     230w                                               160w
      TAA                                                DLAA +  TAA
      FSR                                                DLSS  +  FSR
      FSR 3                                             DLSS 3

343-386 είναι οι πιο φθηνές που βρήκα εγώ

image.png.96d255b92cc31fa660fc61345913a507.png

τώρα σε αυτές τις τιμές που κάποιος μπορεί να μετράει το κάθε ευρώ εεε είναι διαφορά απ την άλλη η 6700xt έχει πιο πολύ vram και λίγο καλύτερο raster μια χαρά πρόταση είναι ρε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

343-386 είναι οι πιο φθηνές που βρήκα εγώ

image.png.96d255b92cc31fa660fc61345913a507.png

τώρα σε αυτές τις τιμές που κάποιος μπορεί να μετράει το κάθε ευρώ εεε είναι διαφορά απ την άλλη η 6700xt έχει πιο πολύ vram και λίγο καλύτερο raster μια χαρά πρόταση είναι ρε

η 4060ti 8gb στο skroutz ξεκιναει απο 450ευρω ,ο movie μας βαζει συνεχεια τιμες του jmc λες και ολοι ψωνιζουν η θα ψωνισουν απο το μαγαζι αυτο λες και ειναι ενδεικτικο της τιμης της

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tambas91 said:

343-386 είναι οι πιο φθηνές που βρήκα εγώ

image.png.96d255b92cc31fa660fc61345913a507.png

τώρα σε αυτές τις τιμές που κάποιος μπορεί να μετράει το κάθε ευρώ εεε είναι διαφορά απ την άλλη η 6700xt έχει πιο πολύ vram και λίγο καλύτερο raster μια χαρά πρόταση είναι ρε

390 ευρώ στο τέλος του 2023 για 8GB κάρτα θα ντρεπόμουν απλά να την προτείνω σε κάποιον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για το 6800 Vs 4060ti 8gb λες?  Σωστα η 4060ti ειναι καλυτερη επιλογη ! αλλα εχει dlss βεβαια παιζεις με 40fps αλλα δεν πειραζει ειναι καλυτερες οι σκιες γτ τα 8Gb ειναι futerproof θα μεινει απο πυρηνα πρωτα

 

Παλι καλα εγω περιμενα να βαλεις Farcry 6 αλλα και το "Unoptimized Legacy" ειναι μεσα στα must play οταν εχεις AMD.
Eγω παντως χαριζα ανετα τα 5-10FPS για να εχω DLAA ,DLSS, RT.

Screenshot_15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

η 4060ti 8gb στο skroutz ξεκιναει απο 450ευρω ,ο movie μας βαζει συνεχεια τιμες του jmc λες και ολοι ψωνιζουν η θα ψωνισουν απο το μαγαζι αυτο λες και ειναι ενδεικτικο της τιμης της

Ακόμα και από εκεί να πάρεις τιμές, με 50 ευρώ παραπάνω αγοράζεις την 7700ΧΤ με 12GB και τέλος η συζήτηση.

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...