Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μισο να παω στο νημα των 4xxx να γραψω για το fsr και ερχομαι

έλα βρε και εσύ, σύγκριση dlss με fsr είναι, που σίγουρα είναι in topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

fixed

Δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη πραγματικα.
Οταν εχεις 2 πραγματα που σε ολα ειναι ιδια ή καλυτερα, γιατι θα πρεπει να ειναι σε ολα καλυτερα;
Θα ειχε νοημα αυτο αν σε καποια ηταν καλυτερα και σε καποια χειροτερα ωστε να δεις σε ποσα ειναι και σε ποσα δεν ειναι.
Γιατι θα πρεπει να εχουν ολα RT + DLSS +DLAA + DLDSR οταν αυτα που υπαρχουν ειναι η πλειοψηφια και σε ολα τα υπολοιπα ειναι στα ιδια;
Nα σου κανω τη αντιστροφη ερωτηση ποσα ειναι που δεν τα εχουν και σε τι ποσοστο ειναι σε σχεση με αυτα που τα εχουν για να τα λαβω υποψην;

Screenshot_17.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βλεπουμε ξεκαθαρα το shimmering   και το αθλιο fsr στο alan wake 2 με την 7800xt ,δικο μου βιντεο ειναι. Βλεπουμε συρματα να λειπουν φυλλα να αναβοσβηνουν το νερο της θαλασσας να φαινεται κιτρινο και τα μαλλια της saga να βγαζουν ψυρες

 

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

έλα βρε και εσύ, σύγκριση dlss με fsr είναι, που σίγουρα είναι in topic.

on topic σε τι? στη vs  διαθεση  καποιων μελλων που γραφουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Εδω βλεπουμε ξεκαθαρα το shimmering   και το αθλιο fsr στο alan wake 2 με την 7800xt ,δικο μου βιντεο ειναι. Βλεπουμε συρματα να λειπουν φυλλα να αναβοσβηνουν το νερο της θαλασσας να φαινεται κιτρινο και τα μαλλια της saga να βγαζουν ψυρες

 

Ε τρολλάρεις τωρε ρε συ. Βάλε εκεί ένα cap στα 30 fps να παίζουμε σαν άνθρωποι όπως στο βίντεο που ήταν στα 40 fps για να φανεί η αδυναμία του temporal upscaling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Tα βιντεο ειναι 100αδες και δεν ειναι μονο σε ενα game.
To αν βρηκες ενα κολπο να το σωσεις σε ενα συγκεκριμενο game που ουσιαστικα δεν χρειαζεται FPS γιατι δεν ειναι fast play, δεν σημαινει οτι εγω ειπα κατι λαθος ή οτι βρηκα εναν τυχαιο.

Δεν έχω βρει κάποιο κόλπο. Σε όλα τα παιχνίδια που έχω όταν βάζεις FSR2 κλείνει το TAA και δεν είναι χριστουγενιάτικο δέντρο, το βλέπω με τα δικά μου μάτια τώρα που μιλάμε.

Οι youtuber σου έχουν βρει κόλπο, βάζουν το TAA πάνω στο FSR2 και φτιάχνουν το χριστουγενιάτικο.... θα το διάβασαν στο reddit από τις πρώτες μέρες που η AMD δεν έκλεινε το TAA και θα το κάνουν exploit τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

on topic σε τι? στη vs  διαθεση  καποιων μελλων που γραφουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια?

fair enough αν γίνεται οπαδικά. αλλά γενικά αν μιλάμε σαν άνθρωποι η σύγκριση μεταξύ των τεχνολογιών είναι on topic και σίγουρα βοηθητική για κόσμο που προσπαθεί να αποφασίσει ποια εταιρεία να διαλέξει.

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Δεν έχω βρει κάποιο κόλπο. Σε όλα τα παιχνίδια που έχω όταν βάζεις FSR2 κλείνει το TAA και δεν είναι χριστουγενιάτικο δέντρο, το βλέπω με τα δικά μου μάτια τώρα που μιλάμε.

Οι youtuber σου έχουν βρει κόλπο, βάζουν το TAA πάνω στο FSR2 και φτιάχνουν το χριστουγενιάτικο.... θα το διάβασαν στο reddit από τις πρώτες μέρες που η AMD δεν έκλεινε το TAA και θα το κάνουν exploit τώρα.

Αν είναι FSR2 είναι εντάξει από 1440p και πάνω. Σε εκείνο το βίντεο ίσως να ήταν το σάπιο FSR1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Δεν έχω βρει κάποιο κόλπο. Σε όλα τα παιχνίδια που έχω όταν βάζεις FSR2 κλείνει το TAA και δεν είναι χριστουγενιάτικο δέντρο, το βλέπω με τα δικά μου μάτια τώρα που μιλάμε.

Οι youtuber σου έχουν βρει κόλπο, βάζουν το TAA πάνω στο FSR2 και φτιάχνουν το χριστουγενιάτικο.... θα το διάβασαν στο reddit από τις πρώτες μέρες που η AMD δεν έκλεινε το TAA και θα το κάνουν exploit τώρα.

Googlαρε FSR2 Shimering να δεις ποσα games και ποσα βιντεο θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

fair enough αν γίνεται οπαδικά. αλλά γενικά αν μιλάμε σαν άνθρωποι η σύγκριση μεταξύ των τεχνολογιών είναι on topic και σίγουρα βοηθητική για κόσμο που προσπαθεί να αποφασίσει ποια εταιρεία να διαλέξει.

Αν είναι FSR2 είναι εντάξει από 1440p και πάνω. Σε εκείνο το βίντεο ίσως να ήταν το σάπιο FSR1.

Εχουμε πει χιλιες φορες οτι το dllss ειναι καλυτερο? το εχουμε πει ολοι.

Μεταξυ μας οι ιδιοι και οι ιδιοι  δεν τα λεμε παντα? Οι ιδιοι.

Οποτε ως προς τι η επαναληψη σε ενα νημα που δεν μας αφορα στο κατω κατω.

Και να σου πω και το αλλο, δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος που δεν εχει rdna μπορει να πει σε εμενα τι κανει μια rdna και μου βαζει βιντεακια.

Οποιος θελει να δει ,ζηταει και βλεπει,εδω ειμαστε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

on topic σε τι? στη vs  διαθεση  καποιων μελλων που γραφουν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια?

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Εχουμε πει χιλιες φορες οτι το dllss ειναι καλυτερο? το εχουμε πει ολοι.

Μεταξυ μας οι ιδιοι και οι ιδιοι  δεν τα λεμε παντα? Οι ιδιοι.

Οποτε ως προς τι η επαναληψη σε ενα νημα που δεν μας αφορα στο κατω κατω 

3 ατομα με ανεφεραν με ειρωνικα σχολια και τους απαντησα on topic.
Δεν ηρθα απο το πουθενα να αρχισω να συγκρινω DLSS vs FSR.
Eκτος αν απαγορευεται να λεμε την γνωμη μας για να προτεινουμε AMD καρτες χωρις να υπολογιζουμε τα μειονεκτηματα τους και να αμολαμε χαρταετο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

FSR2 ειναι αυτο που βλεπεις απλα οταν λεμε DLSS vs FSR πολλες φορες δεν λεμε το Version πχ DLSS 3.5 vs FSR 2.1.

5 minutes ago, just_a_dude said:

Αν είναι FSR2 είναι εντάξει από 1440p και πάνω. Σε εκείνο το βίντεο ίσως να ήταν το σάπιο FSR1.

Άρα αν κανένας δεν ξέρει τι FSR είναι και για πιο λόγο φαίνεται σπασμένο δεν είναι καλύτερα να κατέβει το link να μην μπερεύεται ο κόσμος;

Δεν είναι τόσο περίπλοκο, είμαστε στο thread που όλοι έχουν RX 7000 Series, κανένας δεν βλέπει το χριστουγενιάτικο δέντρο που δείχνει το video, άρα το video είναι λάθος.

Πέρα από αυτό εγώ θέλω πραγματικά να βλέπω σωστές συγκρίσεις FSR2+/DLSS, από αυτές που ο άλλος δείχνει όλο το setup του (από RAM μέχρι cooling) και φυσικά όλα τα settings του παιχνιδιού. Συγκρίσεις με FSR1 δεν θέλω να βλέπω, όλοι ξέρουν ότι είναι άκυρο.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elpenor είπε

 

Δεν είναι τόσο περίπλοκο, είμαστε στο thread που όλοι έχουν RX 7000 Series, κανένας δεν βλέπει το χριστουγενιάτικο δέντρο που δείχνει το video, άρα το video είναι λάθος.

Οχι ρε ετσι ειναι ,δες το βιντεο που ανεβασα. Δεν βλεπεται σου λεω. Ο Movie ξερει καλυτερα απο εμας ,τρεχει fsr στην 4080.

Σκεφτομαι να μην βαλω λαμπακια φετος ,θα βαλω στην tv alan wake με fsr :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εψαξα dlss shimmering:

Το γεγονός πως υπάρχει μια συγκεκριμένη περίπτωση σε ένα συγκεκριμένο παιχτπου μια από τις τεχνολογίες φαίνεται ιδιαίτερα χάλια δεν σημαίνει πως όλη η τεχνολογία είναι άχρηστη. Είναι απλά outlier.

Και αυτό από το 2.0:

Και εδώ:

Το auto exposure το αλλάζεις στο ini file του dlss και είναι κλειστό by default νομίζω.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάντως παιδιά έχει shimmering το fsr2. Μπορεί να μην είναι σαν το video, αλλά έχει, αυτό είναι σίγουρο. Δεν είναι unplayable φυσικά αλλά υπάρχει.

Βέβαια μόνο σε nvidia έχω δοκιμάσει το fsr, δεν ξέρω αν είναι όπως με το XeSS, και αν το τρέξεις σε AMD χρησιμοποιεί άλλον πυρήνα, αλλά δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Άρα αν κανένας δεν ξέρει τι FSR είναι και για πιο λόγο φαίνεται σπασμένο δεν είναι καλύτερα να κατέβει το link να μην μπερεύεται ο κόσμος;

Δεν είναι τόσο περίπλοκο, είμαστε στο thread που όλοι έχουν RX 7000 Series, κανένας δεν βλέπει το χριστουγενιάτικο δέντρο που δείχνει το video, άρα το video είναι λάθος.

Το Alan Wake 2 εχει FSR2.
Tωρα για το shimering μπορεις να δεις και αλλους , δεν ειναι η πρωτη ουτε η τελευταια φορα.

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλά πάντως παιδιά έχει shimmering το fsr2. Μπορεί να μην είναι σαν το video, αλλά έχει, αυτό είναι σίγουρο. Δεν είναι unplayable φυσικά αλλά υπάρχει.

Βέβαια μόνο σε nvidia έχω δοκιμάσει το fsr, δεν ξέρω αν είναι όπως με το XeSS, και αν το τρέξεις σε AMD χρησιμοποιεί άλλον πυρήνα, αλλά δεν νομίζω.

Οχι δεν εχει shimmering μου το ειπε ενας φιλος απο το χωριο και το βλεπω και στο δικο μου pc.
Oλοι στα Reddit, forums, youtube ειναι ψευτες, υποκριτες, αντιπροσωποι και εκπροσωποι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Καλά πάντως παιδιά έχει shimmering το fsr2. Μπορεί να μην είναι σαν το video, αλλά έχει, αυτό είναι σίγουρο. Δεν είναι unplayable φυσικά αλλά υπάρχει.

Βέβαια μόνο σε nvidia έχω δοκιμάσει το fsr, δεν ξέρω αν είναι όπως με το XeSS, και αν το τρέξεις σε AMD χρησιμοποιεί άλλον πυρήνα, αλλά δεν νομίζω.

Αναλογα το παιχνιδι και το rendered resolution  και βεβαια εχει. Αλλο αυτο και αλλο χαζα βιντεο που αναβοσβηνουν τα παντα. 

Απλα αλλο να ξερεις και να λες και αλλο να βλεπεις βιντεακια και να λες.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...