Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Ειδικά σε 1080p που πήγα να παίξω εγώ δεν βλέπονταν, παίζει να είναι και χειρότερο του rdr2. Το έκλεισα όπως ήταν (βέβαια επειδή και η κάρτα δεν τραβούσε ούτε low).

Είναι μάστιγα το κακό TAA, και λίγα games το εφαρμόζουν σωστά, για αυτό είναι τόσο σημαντικό το dlss.

Πραγματικά κάποιες φορές προτιμώ παιχνίδια του 16 και πριν οπτικά (πριν γίνει widespread το TAA) γιατί δεν είναι τίγκα στην θολούρα.

γενικά τα έχουν κάνει μαντάρα στο cp77 με το image quality. Το Starfield παραδόξως παίζει να έχει την πιο καθαρή εικόνα από όλα τα games τελευταία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα το 2.2 , μεχρι 1440P quality ειναι σχετικα οκ αλλα και παλι στην κινηση εχεις λιγο θεμα

qualityvsnative.png.bf358068ba53d9e022fc376fe7c5592a.png

spacer.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, akoinonitos said:

Περασα το 2.2 , μεχρι 1440P quality ειναι σχετικα οκ αλλα και παλι στην κινηση εχεις λιγο θεμα

qualityvsnative.png.bf358068ba53d9e022fc376fe7c5592a.png

spacer.png

Δοκίμασε να ρίξεις settings ώστε να φτάσεις 100+ fps και δες αν θα βελτιωθεί.

1 hour ago, just_a_dude said:

γενικά τα έχουν κάνει μαντάρα στο cp77 με το image quality. Το Starfield παραδόξως παίζει να έχει την πιο καθαρή εικόνα από όλα τα games τελευταία.

Ε είναι AMD sponsored. Περίμενες κάτι λιγότερο από σκέτη ποιότητα;

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δοκίμασε να ρίξεις settings ώστε να φτάσεις 100+ fps και δες αν θα βελτιωθεί.

με vsync ειμαι ρε γιαυτο εχω 60 , αλλα τι να το κανω αν ειναι να ριξω settings? δλδ θα βαλω rt θα βαλω fsr και θα ριξω και settings ? 100 φορες χειροτερο αποτελεσμα θα εχω απο native ,τι νοημα εχει ολο αυτο ?

 

4k fsr q vs xess q

spacer.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, akoinonitos said:

με vsync ειμαι ρε γιαυτο εχω 60 , αλλα τι να το κανω αν ειναι να ριξω settings? δλδ θα βαλω rt θα βαλω fsr και θα ριξω και settings ? 100 φορες χειροτερο αποτελεσμα θα εχω απο native ,τι νοημα εχει ολο αυτο ?

Καλά ναι ισχύει, εννοώ από την άποψη να δεις πως το fsr 2.2 είναι bugged στα χαμηλά fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πολλούς διαβάζω πάντως για το cyberpunk είτε all RT ultra, είτε reflections μόνο, είτε όλα off

Δλδ τίποτα ενδιάμεσο δεν αξίζει;

Και ρωτάω γιατί ούτε στο YouTube δεν βρίσκεις εύκολα συγκριτικά για τα διάφορα  RT lighting settings πχ. Ακόμα και στις μικρές δλδ (4060ti) όλοι τεστάρουν ultra RT.

Θα ήθελα να δω αν αξίζει πχ all RT on lighting low-medium σε 7700/7800.

 

Btw είδα είχε το πλαίσιο gigabyte 4070 windforce στα 600€ ετοιμοπαράδωτη. Μέχρι να το σκεφτώ λίγο ένα 20λεπτο να συγκρίνω τιμές, εξαφανίστηκε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, just getting started είπε

Από πολλούς διαβάζω πάντως για το cyberpunk είτε all RT ultra, είτε reflections μόνο, είτε όλα off

Δλδ τίποτα ενδιάμεσο δεν αξίζει;

Και ρωτάω γιατί ούτε στο YouTube δεν βρίσκεις εύκολα συγκριτικά για τα διάφορα  RT lighting settings πχ. Ακόμα και στις μικρές δλδ (4060ti) όλοι τεστάρουν ultra RT.

Θα ήθελα να δω αν αξίζει πχ all RT on lighting low-medium σε 7700/7800.

 

Btw είδα είχε το πλαίσιο gigabyte 4070 windforce στα 600€ ετοιμοπαράδωτη. Μέχρι να το σκεφτώ λίγο ένα 20λεπτο να συγκρίνω τιμές, εξαφανίστηκε :(

Παλιό αλλά πέρνεις μια ιδέα. Μετά το 8 40

Και άλλο ένα

 

 

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, just getting started είπε

Από πολλούς διαβάζω πάντως για το cyberpunk είτε all RT ultra, είτε reflections μόνο, είτε όλα off

Δλδ τίποτα ενδιάμεσο δεν αξίζει;

Και ρωτάω γιατί ούτε στο YouTube δεν βρίσκεις εύκολα συγκριτικά για τα διάφορα  RT lighting settings πχ. Ακόμα και στις μικρές δλδ (4060ti) όλοι τεστάρουν ultra RT.

Θα ήθελα να δω αν αξίζει πχ all RT on lighting low-medium σε 7700/7800.

 

Btw είδα είχε το πλαίσιο gigabyte 4070 windforce στα 600€ ετοιμοπαράδωτη. Μέχρι να το σκεφτώ λίγο ένα 20λεπτο να συγκρίνω τιμές, εξαφανίστηκε :(

μονο το path tracing αξίζει απο φωτισμό, αλλά θέλει κτήνος κάρτα

και το hardware unboxed έχει τεσταρει ενα ενα τα RT effects και το rt lighting δεν κάνει την μεγάλη διαφορά που κάνει το path tracing.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, παρελαβα πριν 3-4 μερες επιτελους την 7800xt...μετα απο πολλα χρονια λοιπον πισω στην amd (και στο pc gaming θα πω μιας και που ειχα pc τοσα χρονια επαιζα σε κονσολα).

Πρεπει να γνωριζω κατι ή να κανω συγκεκριμενες ρυθμισεις στο amd adrenalin?Μπορει να βοηθησει καποιος γτ δεν εχω ιδεα?

Σε περιπτωση που χρειαζεται παρακατω τα specs απτο pc μου.

Monitor: Odyssey G5 27"

Intel i5 13500k, ddr5 16gb και gpu 7800xt 16gb sapphire pure.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Καλησπερα παιδια, παρελαβα πριν 3-4 μερες επιτελους την 7800xt...μετα απο πολλα χρονια λοιπον πισω στην amd (και στο pc gaming θα πω μιας και που ειχα pc τοσα χρονια επαιζα σε κονσολα).

Πρεπει να γνωριζω κατι ή να κανω συγκεκριμενες ρυθμισεις στο amd adrenalin?Μπορει να βοηθησει καποιος γτ δεν εχω ιδεα?

Σε περιπτωση που χρειαζεται παρακατω τα specs απτο pc μου.

Monitor: Odyssey G5 27"

Intel i5 13500k, ddr5 16gb και gpu 7800xt 16gb sapphire pure.

Καλοδούλευτη και να την ευχαριστηθείς. Ποια υλοποίηση? Δες αυτό ξέρω μεγάλο αλλά θα σε βοηθήσει.

 

Οι περισσότερες ρυθμίσεις είναι προσωπική επιλογή και όχι γενικές.  Το πείραγμα της κάρτας θα το άφηνα στην άκρη για αρχή, αλλά αν ψήνεσαι έχει και γιαυτό βιντεάκια ο τύπος που έβαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...