Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μέσα στα όρια είναι οι 80-90C στο Hotspot , άρα με τα λεγόμενα σου δεν θα πάθει κάτι το Chip, γιατί το Chip έχει αυτήν την θερμοκρασία όχι η κάρτα.

Tα εχει χειμωνα σε ενα πληρη κλιματιζομενο χωρο.
Το ξαναλεω για 5η φορα, οτι η διευκρινηση ηταν για αποφυγη αντιγραφης OC και  fan curves απο καποιον που δεν ξερει και ενδεχεται να τα κρατησει χειμωνα καλοκαιρι.

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Συνολικές πωλήσεις της 45η εβδομάδας είναι

 

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν ειναι μαρκα , ειναι μοντελο.
Εβδομαδιαιες πωλησεις Black Friday ειναι αυτες, οχι συνολικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Tα εχει χειμωνα σε ενα πληρη κλιματιζομενο χωρο.
Το ξαναλεω για 5η φορα, οτι η διευκρινηση ηταν για αποφυγη αντιγραφης OC και  fan curves απο καποιον που δεν ξερει και ενδεχεται να τα κρατησει χειμωνα καλοκαιρι.

Και το καλοκαίρι δεν θα είναι πλήρης κλιματιζόμενος χώρος ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αμα θα δουλεψεις σε καταστημα και θα εχεις 8 κουτες με καμενες GPU ,παρτους τηλ να τους ρωτησεις αν εκλεισαν :P

δυσκολεύομαι να πιστεύω ότι προκλήθηκε από θερμοκρασία, πιο πιθανό ηλεκτρική ζημιά.

Προφανώς δεν λέω να τρέχουμε τις κάρτες στα τέρματα από θερμοκρασία, αλλά δεν θα πάθει ζημιά από αυτό αν όλες οι προστασίες υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Tα εχει χειμωνα σε ενα πληρη κλιματιζομενο χωρο.
Το ξαναλεω για 5η φορα, οτι η διευκρινηση ηταν για αποφυγη αντιγραφης OC και  fan curves απο καποιον που δεν ξερει και ενδεχεται να τα κρατησει χειμωνα καλοκαιρι.

Πάντως σου είπα σε στοκ με το curve πάει στο 72C το hotspot. Ο στόχος στο bios είναι 87C. Άρα έχει 15C διαφορά σε ambient temperature μεταξύ χειμώνα καλοκαίρι μέχρι να ξεπεράσει το target του ίδιου του bios.

Τελικά 23C έχω στο δωμάτιο για αυτό ψήνομαι. Το καλοκαίρι έχω 27C. Μέχρι 23+15 = 37C βαθμοί δωματίου το curve αυτό θα μένει κάτω ή ίσο με το στόχο του bios. Οπότε και σε open bench να είναι ντάλα μεσημέρι θα ανέξει.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και το καλοκαίρι δεν θα είναι πλήρης κλιματιζόμενος χώρος ???

Eσυ το ξερεις με σιγουρια οτι οποιος διαβαζει εδω μεσα και πιθανον να τα αντιγραψει για τη 7800xt του οτι εχει τον ιδιο κλιματισμο χειμωνα καλοκαιρι.το ιδιο case, το ιδιο air flow ωστε να εχει και τις ιδιες θερμοκρασιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Πάντως σου είπα σε στοκ με το curve πάει στο 72C το hotspot. Ο στόχος στο bios είναι 87C. Άρα έχει 15C διαφορά σε ambient temperature μεταξύ χειμώνα καλοκαίρι μέχρι να ξεπεράσει το target του ίδιου του bios.

νομίζω ο στόχος αυτός είναι για την κανονική θερμοκρασία, όχι για το hotspot. Το hotspot λογικό να πηγαίνει ψηλά κάποιες φορές. Γύρω στους 10-15 βαθμοί διαφορά μεταξύ κανονικής θερμοκρασίας και hotspot είναι φυσιολογική. Αν έχεις ας πούμε 25 βαθμούς διαφορά μπορεί κάποιο σημείο του chip να μην έχει σωστή κάλυψη από thermal paste.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

νομίζω ο στόχος αυτός είναι για την κανονική θερμοκρασία, όχι για το hotspot. Το hotspot λογικό να πηγαίνει ψηλά κάποιες φορές. Γύρω στους 10-15 διαφορά μεταξύ κανονικής θερμοκρασίας και hotspot είναι φυσιολογική. Αν έχεις ας πούμε 25 βαθμούς διαφορά μπορεί κάποιο σημείο του chip να μην έχει σωστή κάλυψη από thermal paste.

image.png.e83eb580a7148c763d4624b665aa8ebb.png

Όλες οι 7800xt έχουν 20C περίπου διαφορά core και junction:

noise-normalised-thermals-2.png.0e89ec6722f6ef2a4ea57e6a26bc7de3.png Όταν κάνεις overclock επειδή δίνει παραπάνω voltage και power draw για να χτυπήσει 5-10% παραπάνω πυρήνα μεγαλώνει η διαφορά core και junction μέχρι 5C έξτρα. Τα συγκρίναμε και με τον @akoinonitos στο cyberpunk με μαξ overclock και τόση διαφορά έχουν και στους δυό μας με nitro+.

Αν κάνω limit το μαξ πυρήνα στο 2500mhz η διαφορά μικραίνει και γίνεται 18C και κάτω. Συγκριτικά, στην παλιά 5700xt μου που ήταν RDNA 1 η διαφορά πυρήνα hotspot ήταν συνήθως 5C. Αν δώσω +15pl τραβάσει 313w και πάει 26C διαφορά core και junction. Με -5pl πέφτει η διαφορά στους 20C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Που είναι πάλι αυτός ??

Αυθαδιάζε συνέχεια για τα 3Δ όπως ο φίλος μας ο ακοινώνητος κάνει τώρα με τις κάρτες καλή ώρα… όποτε τον στείλαμε να πει τα χαιρετίσματα στον παντέλο… αν διαβάζει από κάπου ο μόνος τρόπος να τον επαναφέρουμε είναι να αγοράσει 3Δ και να ζητήσει δημόσια συγγνώμη για τα λάθη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Όλες οι 7800xt έχουν 20C περίπου διαφορά core και junction:

Nαι αλλα ολες οι 7800xt δεν βρισκονται στο ιδιο case, με τα ιδια case fans, με τον ιδιο κλιματισμο και με τον ιδιο χρηστη να μπορει ανα πασα στιγμη να διορθωσει τις θερμοκρασιες.
Αν λοιπον εγω δεν εχω ιδεα, αγορασω μια 7800xt και τη βαλω σε ενα μικρο case με 1 intake 1 exhaust ,αντιγραψω το δικο σου OC και fan curves και δεν ειναι Νοεμβριος αλλα Αυγουστος αντι για 90 θα εχω 100+.
To μονο που εκανα λοιπον ειναι να διευκρινισω σε αυτον τον αναγνωστη οτι αυτο το profile ειναι ακραιο και προσωρινο υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Nαι αλλα ολες οι 7800xt δεν βρισκονται στο ιδιο case, με τα ιδια case fans, με τον ιδιο κλιματισμο και με τον ιδιο χρηστη να μπορει ανα πασα στιγμη να διορθωσει τις θερμοκρασιες.
Αν λοιπον εγω δεν εχω ιδεα, αγορασω μια 7800xt και τη βαλω σε ενα μικρο case με 1 intake 1 exhaust ,αντιγραψω το δικο σου OC και fan curves και δεν ειναι Νοεμβριος αλλα Αυγουστος αντι για 90 θα εχω 100+.
To μονο που εκανα λοιπον ειναι να διευκρινισω σε αυτον τον αναγνωστη οτι αυτο το profile ειναι ακραιο και προσωρινο υπο συγκεκριμενες συνθηκες.

Όχι αφού εγώ μόνο το fan curve ανέβασα που είναι πολύ πιο επιθετικό απο το default fan curve. Δεν είπα τίποτα για το overclock ή να το αντιγράψει κανείς. Αν αντί για το στοκ βάλεις αυτό το fan curve, οι θερμοκρασίες μόνο θα πέσουν 5-10C, τίποτα άλλο. Δεν είπα πουθενά να αντιγραφεί το overclock μου.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Όχι αφού εγώ μόνο το fan curve ανέβασα που είναι πολύ πιο επιθετικό απο το default fan curve. Δεν είπα τίποτα για το overclock ή να το αντιγράψει κανείς. Αν αντί για το στοκ βάλεις αυτό το fan curve, οι θερμοκρασίες μόνο θα πέσουν 5-10C, τίποτα άλλο. Δεν είπα πουθενά να αντιγραφεί το overclock μου.

8 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Εγώ τελικά μάλλον θα αφήσω τη Nitro+ έτσι:image.png.99ffc900795071fb3e67056a7b327917.png

Δεν είναι stable στο Valhalla αλλά είναι στο Cyberpunk, BF2042 και το Witcher, οπότε θα κάνω ένα προφίλ με 1080mv για το Valhalla στο οποίο είναι stable.

@akoinonitos είδα αυτό που λες με το min clock και ισχύει, με 2800 min 3000 max και +15pl πάει το ρολόι 2800+ αλλά αυξάνεται πολύ η θερμοκρασία και πιστεύω δεν αξίζει.

Στο Cyberpunk 2077 με hub quality, fsr 2 balanced και RT reflections έτσι κάνει scale στο benchmark:

  • Stock: 89.62 fps
  • 3000 max 1050mv +15pl stock vram: 93.61 fps (+5.21%)
  • 3000 max 1010mv +15pl stock vram (unstable): 95.56 fps (+7.41%)
  • 2800 max 1050mv 2614 vram (stable): 95.74 fps (+7.61%)
  • 3000 max 2800 min 1020mv 2614 vram +15pl (unstable): 99.63 fps (+11.98%)

Από αυτά το τελευταίο που δίνει τα περισσότερα fps δίνει ρολόι 2800mhz+, όμως αυξάνει και το hotspot στο 90C λόγω του +15pl και χρειάζεται να αυξήσω και άλλο τους ανεμιστήρες για να το ρίξω στο 85C. Επίσης δεν νομίζω πως το 1020mv είναι stable στο cyberpunk. Με το προ τελευταίο που είναι stable το hotspot πάει μέχρι 83C στο cyberpunk 1440p native ultraμετα από μισή ώρα και το ρολόι είναι γύρω στο 2700mhz in-game στο cyberpunk και 2750mhz στο BF2042. Νομίζω το προ τελευταίο είναι η λογική επιλογή.

Εκτός benchmark στο cyberpunk 1440p native ultra είναι διαφορά +50-60mhz και 10-12C στο hotspot το +15pl με τα σωστά min max από το 0pl με το ίδιο fan curve. Καθόλου δεν αξίζει.

 

Εσυ μπορει να μην ειπες να το αντιγραψουν αλλα ολο και καποιος θα το κανει γιατι εχει γινει μοδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

 

Εσυ μπορει να μην ειπες να το αντιγραψουν αλλα ολο και καποιος θα το κανει γιατι εχει γινει μοδα .

Σε αυτό ναι έχεις δίκιο. Εγώ μόνο το fan curve ανέβασα ως τρόπο να βελτιώσεις αισθητά τις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες αυξάνοντας ελάχιστα τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Σε αυτό ναι έχεις δίκιο. Εγώ μόνο το fan curve ανέβασα ως τρόπο να βελτιώσεις αισθητά τις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες αυξάνοντας ελάχιστα τον ήχο.

Ελα μωρε που τον πιστευεις , να κραξει για τα temps ηθελε ,οπως συνηθως και μετα τα κουκουλωνει, γιαυτο πεταξε και τα temps του απο το packman που επαιζε για να μας δειξει ποσο κρυα ειναι η 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ελα μωρε που τον πιστευεις , να κραξει για τα temps ηθελε ,οπως συνηθως και μετα τα κουκουλωνει, γιαυτο πεταξε και τα temps του απο το packman που επαιζε για να μας δειξει ποσο κρυα ειναι η 4080.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.e318458dc20350e36a7f5573e34a7f34.jpeg

image.jpeg.6e0b65f4eb07b2bd9a4e70ade7481b6c.jpeg

Πάνω φώτο με έξτρα 4κ τεξτουρ και κάτω με 2κ.

Πολύ ωραίο το γκειμ με τα τεξτουρ αλλά αναγκάστηκα να τα βγάλω γιατί μόλις τερμάτιζε η VRAM της κάρτας πάρτι κάναν τα FPS. Για πλάκα φεύγουν 16GB VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...