Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

Εχει σημασια απο την αποψη του Best case Scenario / Worst case Scenario.
Αν στο Best case Scenario(κρυο) εχεις 85-90c στο Worst Scenario θα γινει Χιροσιμα μενοντας με αυτα τα settings.
Αν ομως στο Worst Case Scenario εχεις πχ 60-70 ε εισαι καλυμενος παντως καιρου και δεν ασχολεισαι να τα πειραζεις αναλογα την εποχη , το game ή το workload.
 

Mα με αυτες τις θερμοκρασιες δεν θα το συζηταγαμε τωρα....
Το συζηταμε γιατι ειδα 80-90c και εξω κοντευει να χιονισει :P
Και ξαναλεω εκανα τη διευκρινιση γιατι υπαρχει κοσμος που θα παει να τα αντιγραψει χωρις να γνωριζει οτι αυτες οι ρυθμισεις δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις αλλα μια πολυ συγκεκριμενη για τωρα και για να ειναι λιγο πιο αθορυβη η καρτα εφοσον ευνοει ο καιρος. 

Oσο για τα δικα μου temps οπως σου ειπα δεν εκανα καμια προσπαθεια, ειναι αυτα που παιζω.
4Κ Max Settings Raster 140FPS σε καρτα με stock settings.
Aν εκανα UV και εβαζα και DLSS θα ειχα ακομα πιο κατω απο αυτα που βλεπεις.
Για αυτο ακριβως το λογο παιζω stock γιατι δεν χρειαστηκε ποτε να τα πειραξω.
Ακομα και το καλοκαιρι σπανια ακουμπησε τα 60 να ανοιξουν τα fans για λιγο(χωρις a/c).

Αυτή δεν έχεις;

https://www.techpowerup.com/vgabios/251382/251382

Όταν στη δική σου το hotspot πάει στους 60C απέχει 24C από το όριό του (84C). Στη nitro+ το όριο είναι 110C οπότε αν βγάλεις 24C πάμε 86C. Όσους βαθμούς μαξιλαράκι έχει η 4080 από το hotspot όριό της στους 60C, άλλο τόσο έχει η 7800xt από το hotspot όριό της στους 86C.

Και το 83C εγώ το βλέπω αφού έκανα μαξ το πυρήνα όσο αντέχει. Εσυ είπες την έχεις στοκ. Εμένα σε στοκ ρυθμίσεις με αλλαγή μόνο στο fan curve στο cyberpunk 1440p native μετά από μισή ώρα φτάνει 54C core και 72C junction. Άρα απέχει 110-72 = 38C από το junction όριό της.

Για να έχει μαξιλάρι 38C από το junction σου πρέπει η 4080 να είναι στους 84-38 = 46C. Άρα στο στοκ με το fan curve που είπα η δικιά μου απέχει περισσότερους βαθμούς από το θερμικό junction όριό της από τη δικιά σου. Κάνοντας και το overclock που δίνει περίπου 7.5% performance αυξάνεται το junction κατά 10C και ο πυρήνας κατά 5-6C.

Οπότε με το στοκ tuning και το fan curve που ανέβασα η nitro+ είναι παραπάνω από αρκετά κρύα, ειδικά αν δεν κάνεις overclock. Ίσα ίσα, έχει παραπάνω χώρο για αύξηση θερμοκρασίας από τη δικιά σου σε στοκ ρυθμίσεις με αυτό το fan curve.

Στο δωμάτιο τι θερμοκρασία έχεις; Εγώ τώρα πήρα ένα θερμόμετρο να δω πόσο βγάζει και θα σας πω μετά τι λέει.

7 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Στο ιδιο συστημα που δουλευει απο το 2012 μεχρι και σημερα σαν 2ο.
Ο i7 3770(2012) και η 1060(2016) δουλευουν μια χαρα.
Στο ιδιο συστημα πεθανε μια 6870 , μια R9 280x και μια R9 290x περιπου στα 2 χρονια εκαστος.
Και καπως ετσι σταματησα τις AMD.

Εμένα η 5700xt pulse από το 2019 δουλεύει μια χαρά ακόμα, ίσα ίσα οι θερμοκρασίες της δεν έχουν αλλάξει καθόλου και δεν χρειάζεται καν repaste. Το ίδιο και σε άλλους 3 φίλους μου. Και για να ήταν τόσο δημοφιλής οι μεταχειρισμένες 580 και τώρα οι μεταχειρισμένες 5700xt, είναι απίθανο να χαλούσαν τόσο συχνά λόγω των θερμοκρασιών τους. Αυτό είναι ατυχία που σου χαλάσανε οι amd μόνο. Και φίλος μου έχει 290x από το 2015 που δουλεύει ακόμα μια χαρά.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Αυτή δεν έχεις;

https://www.techpowerup.com/vgabios/251382/251382

Όταν στη δική σου το hotspot πάει στους 60C απέχει 24C από το όριό του (84C). Στη nitro+ το όριο είναι 110C οπότε αν βγάλεις 24C πάμε 86C. Όσους βαθμούς μαξιλαράκι έχει η 4080 από το hotspot όριό της στους 60C, άλλο τόσο έχει η 7800xt από το hotspot όριό της στους 86C.

Και το 83C εγώ το βλέπω αφού έκανα μαξ το πυρήνα όσο αντέχει. Εσυ είπες την έχεις στοκ. Εμένα σε στοκ ρυθμίσεις με αλλαγή μόνο στο fan curve στο cyberpunk 1440p native μετά από μισή ώρα φτάνει 54C core και 72C junction. Άρα απέχει 110-72 = 38C από το junction όριό της.

Για να έχει μαξιλάρι 38C από το junction σου πρέπει η 4080 να είναι στους 84-38 = 46C. Άρα στο στοκ με το fan curve που είπα η δικιά μου απέχει περισσότερους βαθμούς από το θερμικό junction όριό της από τη δικιά σου. Κάνοντας και το overclock που δίνει περίπου 7.5% performance αυξάνεται το junction κατά 10C και ο πυρήνας κατά 5-6C.

Οπότε με το στοκ tuning και το fan curve που ανέβασα η nitro+ είναι παραπάνω από αρκετά κρύα, ειδικά αν δεν κάνεις overclock. Ίσα ίσα, έχει παραπάνω χώρο για αύξηση θερμοκρασίας από τη δικιά σου σε στοκ ρυθμίσεις με αυτό το fan curve.

Στο δωμάτιο τι θερμοκρασία έχεις; Εγώ τώρα πήρα ένα θερμόμετρο να δω πόσο βγάζει και θα σας πω μετά τι λέει.

Εμένα η 5700xt pulse από το 2019 δουλεύει μια χαρά ακόμα, ίσα ίσα οι θερμοκρασίες της δεν έχουν αλλάξει καθόλου και δεν χρειάζεται καν repaste. Το ίδιο και άλλοι 3 φίλο μου. Αυτό είναι ατυχία που σου χαλάσανε οι amd μόνο. Και φίλος μου έχει 290x από το 2015 που δουλεύει ακόμα μια χαρά.

Bρε δεν εχει σημασια ποια εχω, απαντησα ποια εχω γιατι με ρωτησες αν εχω RDNA και οχι για να κανω συγκριση 1:1.
Kαι τη δικη σου να ειχα θα προσπαθουσα να την εχω οσο πιο κρυα γινεται με το αναλογο case, case fans ή ακομα και UV που δεν το προτιμω.

Τωρα για τις παλιες που καηκαν οχι δεν ηταν ατυχια.
Οταν τρεχεις μετρια και παλια games και βαρανε 80αρια αυτο δεν λεγεται ατυχια λεγεται κακη κατασκευη.
Δεν τις ειχα σε ρεταλι, ειχα το Corsair 500R με πατεντες με 7χ140mm fans των 90cmf.
Στα ιδια games με το ιδιο συστημα,case, fans η 1060 τα επαιζε στους 45.
Eπειδη εχω και φιλους που δεν το πολυψαχνουν και συνηθως βλεπουν τι εχω και αγοραζουν το ιδιο, αργα η γρηγορα κατεληξε και η δικη τους 6870, R9 280x ενω η 1060/1070 τους παιζει μεχρι και σημερα(με 7x140 Corsair 500R).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Στο ιδιο συστημα που δουλευει απο το 2012 μεχρι και σημερα (σαν 2ο).
Ο i7 3770(2012-2023) και η Asus Strix 1060(2016-2023) δουλευουν μια χαρα.
Στο ιδιο συστημα πεθανε μια 6870(2012-2013) , μια R9 280x(2013-2014) και μια R9 290x(2014-2016) περιπου στα 1.5-2 χρονια εκαστος.
Και σιγα τα games που επαιζα να ζοριστουν.
Diablo 2 ,Diablo 3, Lineage 2, Dota, LoL, Heroes of the storm, Heroes of Might and Magic, Wacraft 3, Starcraft 2, Warhammer Dawn of War κτλ.
Και καπως ετσι σταματησα τις AMD.

Χάλασαν από θερμοκρασίες αυτές οι κάρτες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

F-0-aNdWgAEjF4H?format=jpg&name=medium

 

Σχεδόν νταμπλ σκορ από 4070. 

Βλέπουμε ότι και η ΧΤΧ έχει καλά ποσοστά σε σχέση με 4080 απλά ένα πρεις ντροπ το θέλει και ακόμη περισσότερο οι 7900ΧΤ και 7700ΧΤ.  100€ τουλάχιστον για 7900ΧΤ ένα 70€ η 7700ΧΤ κάτω και θα ήταν οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Aris-leme said:

Σχεδόν νταμπλ σκορ από 4070. 

Βλέπουμε ότι και η ΧΤΧ έχει καλά ποσοστά σε σχέση με 4080 απλά ένα πρεις ντροπ το θέλει και ακόμη περισσότερο οι 7900ΧΤ και 7700ΧΤ.  100€ τουλάχιστον για 7900ΧΤ ένα 70€ η 7700ΧΤ κάτω και θα ήταν οκ.

Μόλις βγουν οι Super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Bρε δεν εχει σημασια ποια εχω, απαντησα ποια εχω γιατι με ρωτησες αν εχω RDNA και οχι για να κανω συγκριση 1:1.
Kαι τη δικη σου να ειχα θα προσπαθουσα να την εχω οσο πιο κρυα γινεται με το αναλογο case, case fans ή ακομα και UV που δεν το προτιμω.

Τωρα για τις παλιες που καηκαν οχι δεν ηταν ατυχια.
Οταν τρεχεις μετρια και παλια games και βαρανε 80αρια αυτο δεν λεγεται ατυχια λεγεται κακη κατασκευη.
Στα ιδια games με το ιδιο συστημα,case, fans η 1060 τα επαιζε στους 45.
Eπειδη εχω και φιλους που δεν το πολυψαχνουν και συνηθως βλεπουν τι εχω και αγοραζουν το ιδιο, αργα η γρηγορα κατεληξε και η δικη τους 6870, R9 280x ενω η 1060/1070 τους παιζει μεχρι και σημερα.

Ναι αλλά σου λέω πως άλλο 80 βαθμοί με όριο 84 και άλλο 80 βαθμοί με όριο 110. Αν αυτοί είχαν δει πως χαλάνε οι κάρτες με τα ψηλά hotspot δεν θα δίνανε 3 χρόνια εγγύηση. Επίσης το junction μπορεί να είναι από τα vrm, τις μνήμες, κτλ, συνήθως δεν είναι ο πυρήνας.

Τέλος πάντων, πολύ το αναλύσαμε. Εμένα η 5700xt pulse είχε στόχο 89 βαθμούς junction στο bios και με ένα undervolt στα 1050mv είχα ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες, δεν έπαθε τίποτα επί 4 χρόνια και ακόμα λειτουργεί σαν καινούργια.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Σχεδόν νταμπλ σκορ από 4070. 

Βλέπουμε ότι και η ΧΤΧ έχει καλά ποσοστά σε σχέση με 4080 απλά ένα πρεις ντροπ το θέλει και ακόμη περισσότερο οι 7900ΧΤ και 7700ΧΤ.  100€ τουλάχιστον για 7900ΧΤ ένα 70€ η 7700ΧΤ κάτω και θα ήταν οκ.

4090 4080 4070 εχουν βγει εδω και καιρο για αυτο δεν βλεπεις αναλογες πωλησεις.
Οσοι ηταν να τις παρουν τις πηραν εδω και καιρο.
Η 7800xt βγηκε μηνες αργοτερα και τωρα πλεον ειναι σε λογικη τιμη.
Φαινεται αλλωστε αν ανοιξεις ολο το post.
 

Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

4090 4080 4070 εχουν βγει εδω και καιρο για αυτο δεν βλεπεις πωλησεις.
Οσοι ηταν να τις παρουν τις πηραν.
Η 7800xt βγηκε μηνες αργοτερα και τωρα πλεον ειναι σε λογικη τιμη.

Nope, σε άλλες χώρες πουλάνε αβέρτα οι 4070

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Nope, σε άλλες χώρες πουλάνε αβέρτα οι 4070

 

Μα και αυτοι πουλαγαν αβερτα απλα πρεπει να ανοιξεις ολο το post.
Η καρτα βγηκε τον Απριλιο(7 μηνες) και εχουμε Νοεμβριο ενω η 7800xt βγηκε Σεμπτεβριο(1 μηνας).
Ειναι δυνατον να εχουν ιδιες πωλησεις σημερα;

Screenshot_14.jpg

Screenshot_17.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Μα και αυτοι πουλαγαν αβερτα απλα πρεπει να ανοιξεις ολο το post.

 

 

Άρα δεν ισχύει το όποιος ήταν να πάρει το έχει κάνει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άρα δεν ισχύει το όποιος ήταν να πάρει το έχει κάνει ήδη.

Φυσικα και ισχυει, αυτοι που αγοραζουν τωρα ειναι αυτοι που περιμεναν να πεσει 50€.
Οσοι ηταν να τη παρουν την εχουν εδω και 5-6-7 μηνες.
Η 7800xt ειναι 1 μηνα καρτα ,θα ηταν το ιδιο "χαζο" να κρινω τις πωλησεις της σε 7 μηνες που θα την εχουν ολοι οσοι την ηθελαν, αντι για τωρα που ειναι φρεσκια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Φυσικα και ισχυει, αυτοι που αγοραζουν τωρα ειναι αυτοι που περιμεναν να πεσει 50€.
Οσοι ηταν να τη παρουν την εχουν εδω και 5-6-7 μηνες.
Η 7800xt ειναι 1 μηνα καρτα ,θα ηταν το ιδιο "χαζο" να κρινω τις πωλησεις της σε 7 μηνες αντι για τωρα που ειναι φρεσκια.

Δηλαδή η 4070 Super θα πουλήσει ακόμα λιγότερο γιατί μέχρι να βγει , όποιος ήθελε να αγοράσει 4070 θα το έχει κάνει, σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή η 4070 Super θα πουλήσει ακόμα λιγότερο γιατί μέχρι να βγει , όποιος ήθελε να αγοράσει 4070 θα το έχει κάνει, σωστά ?

Η 4070 Super αν βγει Ιανουαριο Θα πουλησει πολυ παραπανω Ιανουαριο,Φεβρουαριο,Μαρτιο απο οτι θα πουλησει τον Αυγουστο που θα ειναι ηδη 8 μηνων καρτα.
Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.
Πας και κοιτας τη ζητηση σε λαθος εποχη για τη 4070 αλλα σε σωστη εποχη για τη 7800xt.  
Για τον ιδιο λογο η 7800xt σε 7 μηνες δεν θα πουλαει το ιδιο με σημερα γιατι η πλεοψηφια που την ηθελε θα την εχει ηδη στη κατοχη της,ενω τωρα την εχουν ελαχιστοι και τρεχουν να τη παρουν Black Friday.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Η 4070 Super αν βγει Ιανουαριο Θα πουλησει πολυ παραπανω Ιανουαριο,Φεβρουαριο,Μαρτιο απο οτι θα πουλησει τον Αυγουστο που θα ειναι ηδη 8 μηνων καρτα.
Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.
Πας και κοιτας τη ζητηση σε λαθος εποχη για τη 4070 αλλα σε σωστη εποχη για τη 7800xt.  

Τον Αύγουστο του 23 (W31) χαμηλότερες πωλήσεις είχε η 4070 (360 κομμάτια) από ότι την εβδομάδα του Νοέμβριου (W45) που είχε 430 κομμάτια , και αυτό πριν βγει η 7800ΧΤ.

https://en.overclocking.com/amd-vs-nvidia-vs-intel-the-gpu-figures-at-mindfactory/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τον Αύγουστο του 23 (W31) χαμηλότερες πωλήσεις είχε η 4070 (360 κομμάτια) από ότι την εβδομάδα του Νοέμβριου (W45) που είχε 430 κομμάτια , και αυτό πριν βγει η 7800ΧΤ.

https://en.overclocking.com/amd-vs-nvidia-vs-intel-the-gpu-figures-at-mindfactory/

Aπριλιο βγηκε , οχι Αυγουστο.

Screenshot_19.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...