Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, John_on_PC είπε

Το είχα ανοίξει όταν άλλαζα τα fans μου με το fan control και όταν πήγα να το ανοίξω μου κράσαρε όλο το PC και μετά δεν ανοιγει χωρίς να καθαρίσω τους πυκνωτές οπότε τώρα φοβάμαι να το ανοίξω ξανά.

δεν ειχα ποτε προβλημα ,βασικα το fan control δημιουργει προβλημα  οταν παει να διαβασει τους sensors με ανοιχτο το hwinfo και σκαλωνει λιγο. δεν ειχα καποιο θεμα προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, akoinonitos said:

δεν ειχα ποτε προβλημα ,βασικα το fan control δημιουργει προβλημα  οταν παει να διαβασει τους sensors με ανοιχτο το hwinfo και σκαλωνει λιγο. δεν ειχα καποιο θεμα προσωπικα

Ε αυτό πρέπει να έγινε. Άρα θέλει να κλείσω πρώτα το fan control λογικά. Προσπαθούσα να προσθέσω ένα sensor από το hwinfo στο fan control με το plugin όταν κράσαρε.

Επεξ/σία από John_on_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οι καρτες αν μπορουσαν να ανεβουν σε watt με καλα temps θα επαιζαν και πανω απο 3000mhz ,ο πυρηνας τραβαει

εδω σε 1080p που δεν την κοβει το Pl στο mirage

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

παντως οι καρτες αν μπορουσαν να ανεβουν σε watt με καλα temps θα επαιζαν και πανω απο 3000mhz ,ο πυρηνας τραβαει

εδω σε 1080p που δεν την κοβει το Pl στο mirage

 

Αν βάλεις και fsr θα πέσει ακόμα περισσότερο το power draw :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Αν βάλεις και fsr θα πέσει ακόμα περισσότερο το power draw :D

αμα βαλεις fsr σε 1080p θα στραβωθεις :lol:

για εμενα το fsr ειναι αποδεκτο απο 1080p rendered resolution και πανω και αυτο αναλογα το game,οτιδηποτε πιο κατω το θεωρω κακο και ασκοπο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, akoinonitos said:

αμα βαλεις fsr σε 1080p θα στραβωθεις :lol:

για εμενα το fsr ειναι αποδεκτο απο 1080p rendered resolution και πανω και αυτο αναλογα το game,οτιδηποτε πιο κατω το θεωρω κακο και ασκοπο

Δεν κατάλαβα, δεν θες 1080p fsr performance;

ΠΡΟΔΟΤΗ!

Αλλά ναι μόνο 1440p fsr quality ή balanced και πάνω προς το παρόν. Αλλά είναι ενδιαφέρον πόσο θα πάει ο πυρήνας, από αυτή την άποψη το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Δεν κατάλαβα, δεν θες 1080p fsr performance;

ΠΡΟΔΟΤΗ!

Αλλά ναι μόνο 1440p fsr quality ή balanced και πάνω προς το παρόν. Αλλά είναι ενδιαφέρον πόσο θα πάει ο πυρήνας, από αυτή την άποψη το λέω.

εκανα δοκιμη τωρα στα 3100 min 3200max σκαει, η δικη μου τουλαχιστον

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John_on_PC είπε

 

Ο μέσος χρήστης 7800xt nitro+ ούτε καν θα ανοίξει το tuning κομμάτι του adrenaline και θα τρέχει stock με 87C hotspot και 1200 rpm στα 2500mhz. Ή ακόμα χειρότερα θα έχει πάρει καμιά Red Devil για 650 ευρώ και θα τρέχει με 92C hotspot στα 2600mhz που όντως είναι υπερβολικό.

To ποσο θα τρεχει εξαρταται απο το case του, τα fans, την θερμοκρασια εξω και τη θερμοκρασια δωματιου.
Εφοσον λοιπον καποιος μπαινει στη διαδικασια να πειραξει τα settings και εφοσον ο καιρος ειναι κρυος, δεν περιμενα να δω θερμοκρασιες καλοκαιριου αλλα θερμοκρασιες χειμωνα, καμια 15αρια βαθμους κατω.
Το αν ο κατασκευαστης εχει οριο το 110c και το που στοχευει δεν σημανει οτι ειναι καλο να παιζεις λιγο πιο κατω.
Για αυτο εφερε παραδειγμα τον επεξεργαστη, το οτι μου λεει οτι μπορω να φτασω τα 100c ,να παω να τον δουλευω με τετοιο κρυο εξω στους 90-95c ή να φροντησω να δουλευει οσο το δυνατον πιο κατω για να μου εξασφαλισει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης;

 

59 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτο ειναι απο gigabyte 4080

 

και μιας και πιασαμε το hot spot και η νιτρο εχει αρκετα sensors εδω δειχνει απο που ειναι η θερμοκρασια του hot spot

hotspot.png.a179ce9ae7c162d01aa16afc14fb297f.png

απο το graphics complex die και σαν max το hot spot μπορει να παει εως 110 βαθμους οπου μετα θα αρχισει το throttle η καρτα για να  ριξει την θερμοκρασια

Αυτος δεν ξερω τι εκανε , σε τι case το εχει και αν ζει στην Αφρικη.
Εγω βλεπω τα δικα μου , σε stock settings και με το καιρο που εχουμε τωρα που ειναι ιδιος.

Αυτα ειναι απο 4Κ gaming Max Settings παιζοντας στα 140FPS πριν κανα μισαωρο.
 

Screenshot_31.jpg

Screenshot_32.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To ποσο θα τρεχει εξαρταται απο το case του, τα fans, την θερμοκρασια εξω και τη θερμοκρασια δωματιου.
Εφοσον λοιπον καποιος μπαινει στη διαδικασια να πειραξει τα settings και εφοσον ο καιρος ειναι κρυος, δεν περιμενα να δω θερμοκρασιες καλοκαιριου αλλα θερμοκρασιες χειμωνα, καμια 15αρια βαθμους κατω.
Το αν ο κατασκευαστης εχει οριο το 110c και το που στοχευει δεν σημανει οτι ειναι καλο να παιζεις λιγο πιο κατω.
Για αυτο εφερε παραδειγμα τον επεξεργαστη, το οτι μου λεει οτι μπορω να φτασω τα 100c ,να παω να τον δουλευω με τετοιο κρυο εξω στους 90-95c ή να φροντησω να δουλευει οσο το δυνατον πιο κατω για να μου εξασφαλισει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης;

 

Αυτος δεν ξερω τι εκανε , σε τι case το εχει και αν ζει στην Αφρικη.
Εγω βλεπω τα δικα μου , σε stock settings και με το καιρο που εχουμε τωρα που ειναι ιδιος.

Αυτα ειναι απο 4Κ gaming Max Settings παιζοντας στα 140FPS πριν κανα μισαωρο.
 

Screenshot_31.jpg

Screenshot_32.jpg

Και εγω 4k εδω

moview.png.2896ed3091a78aed7bc5c05b66967d08.png

μπορω και πιο χαμηλα σε temps ,τι σχεση εχει αυτο ομως με αυτο που συζηταμε ?

Βαλε την καρτα σου τερμα PL τερμα overclock στο cp και Unlimited χωρις dlss και fg και ανεβασε τα temps σου με ss με το ab να τα δουμε

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Τι καιρό έχει έξω τι ρόλο παίζει ρε παιδιά? Εδώ έχουμε -1 με 4 έξω στο δωμάτιο(το ποιο ζεστό) που έχω το πισι κάνα 27+ βαθμούς.

μπορει να σε εχει διωξει η γυναικα σου και να μενεις στη βεραντα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Τι καιρό έχει έξω τι ρόλο παίζει ρε παιδιά? Εδώ έχουμε -1 με 4 έξω στο δωμάτιο(το ποιο ζεστό) που έχω το πισι κάνα 27+ βαθμούς.

Εχει σημασια απο την αποψη του Best case Scenario / Worst case Scenario.
Αν στο Best case Scenario(κρυο) εχεις 85-90c στο Worst Scenario θα γινει Χιροσιμα μενοντας με αυτα τα settings.
Αν ομως στο Worst Case Scenario εχεις πχ 60-70 ε εισαι καλυμενος παντως καιρου και δεν ασχολεισαι να τα πειραζεις αναλογα την εποχη , το game ή το workload.
 

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Και εγω 4k εδω

μπορω και πιο χαμηλα σε temps ,τι σχεση εχει αυτο ομως με αυτο που συζηταμε ?

Βαλε την καρτα σου τερμα PL τερμα overclock στο cp και Unlimited χωρις dlss και fg και ανεβασε τα temps σου με ss με το ab να τα δουμε

Mα με αυτες τις θερμοκρασιες δεν θα το συζηταγαμε τωρα....
Το συζηταμε γιατι ειδα 80-90c και εξω κοντευει να χιονισει :P
Και ξαναλεω εκανα τη διευκρινιση γιατι υπαρχει κοσμος που θα παει να τα αντιγραψει χωρις να γνωριζει οτι αυτες οι ρυθμισεις δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις αλλα μια πολυ συγκεκριμενη για τωρα και για να ειναι λιγο πιο αθορυβη η καρτα εφοσον ευνοει ο καιρος. 

Oσο για τα δικα μου temps οπως σου ειπα δεν εκανα καμια προσπαθεια, ειναι αυτα που παιζω.
4Κ Max Settings Raster 140FPS σε καρτα με stock settings.
Aν εκανα UV και εβαζα και DLSS θα ειχα ακομα πιο κατω απο αυτα που βλεπεις.
Για αυτο ακριβως το λογο παιζω stock γιατι δεν χρειαστηκε ποτε να τα πειραξω.
Ακομα και το καλοκαιρι σπανια ακουμπησε τα 60 να ανοιξουν τα fans για λιγο(χωρις a/c).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Mindfactory οι 7800ΧΤ πουλάνε αβέρτα.

F-0-aNdWgAEjF4H?format=jpg&name=medium

 

2 hours ago, BlurayMoviesGreece said:


Το αν ο κατασκευαστης εχει οριο το 110c και το που στοχευει δεν σημανει οτι ειναι καλο να παιζεις λιγο πιο κατω.
Για αυτο εφερε παραδειγμα τον επεξεργαστη, το οτι μου λεει οτι μπορω να φτασω τα 100c ,να παω να τον δουλευω με τετοιο κρυο εξω στους 90-95c ή να φροντησω να δουλευει οσο το δυνατον πιο κατω για να μου εξασφαλισει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης;

Μόνο από θερμοκρασίες δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην διάρκεια ζωής του Chip αν είσαι μέσα στα όρια που βάζει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μόνο από θερμοκρασίες δεν πρόκειται να δεις διαφορά στην διάρκεια ζωής του Chip αν είσαι μέσα στα όρια που βάζει ο κατασκευαστής.

Στο ιδιο συστημα που δουλευει απο το 2012 μεχρι και σημερα (σαν 2ο).
Ο i7 3770(2012-2023) και η Asus Strix 1060(2016-2023) δουλευουν μια χαρα.
Στο ιδιο συστημα πεθανε μια 6870(2012-2013) , μια R9 280x(2013-2014) και μια R9 290x(2014-2016) περιπου στα 1.5-2 χρονια εκαστος.
Και σιγα τα games που επαιζα να ζοριστουν.
Diablo 2 ,Diablo 3, Lineage 2, Dota, LoL, Heroes of the storm, Heroes of Might and Magic, Wacraft 3, Starcraft 2, Warhammer Dawn of War κτλ.
Και καπως ετσι σταματησα τις AMD.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...